Alois Musil

vojáci a jejich velitelé, politici

Moderátoři: Pátrač, Tkuh, kacermiroslav, Rase

Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12968
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Alois Musil

Příspěvek od Rase »

65305648_863590734024065_5844082529887322112_n.jpg

Músa ar Rueili - Alois Musil

Pouhý výčet některých jeho činností a životních osudů ukazuje člověka nadprůměrně vzdělaného a dobrodruha zároveň.
Podtitul by se dal nazvat Kterak se rodák z Rychtářova u Vyškova, kněz, císařovnin osobní zpovědník,
spolunáčelník beduínského kmene Ruala a podmaršál k.u.k armády střetl se slavným Lawrencem z Arábie...

"I na mé jméno zapomenou, ano – zapomenou,
ale na tom světě, na kterém všechno stojí i čas,
na onom světě Bůh zachová památku svého ctitele".


Alois Musil se narodil roku 1868 v Rychtářově u Vyškova jako nejstarší syn v chudé rodině sedláka. Od časného mládí si musel vydělávat na živobytí. Prvního významného vzdělání se mu dostalo mezi léty 1887-91 na Bohoslovecké fakultě v Olomouci. Roku 1891 přijal v olomoucké katedrále kněžské svěcení z rukou místního arcibiskupa Bedřicha kardinála Fürstenberka (1813–1892). Odjíždí do Moravské Ostravy jako kaplan, zde také vyučuje katechezi. O čtyři roky později byl v Olomouci prohlášen doktorem teologie. V disertaci se věnoval dějinám proměn religiozity v Arcidiecézi olomoucké: Historia Archidioecesis Olomucensis imperante Josepho II. Jeho snaha o prohloubení teologických znalostí jej přivedla k zájmu o arabský svět. Proto neváhal odcestovat do Orientu a v letech 1885–1898 studoval na Dominikánské biblické škole v Jeruzalémě a na Jezuitské univerzitě sv. Josefa v Bejrútu. Při svých výzkumech v Jordánsku nedaleko skalního města Petry, objevil roku 1898 pouštní palác Kusejr Amra ozdobený barevnými freskami, který postavil umajovský chalífa al-Valíd II. což vzbudilo doslova světovou senzaci. Své poznatky a objevy z této doby shrnul do svých knih Arabia Petraea (čtyří díly) a Kusejr Amra vydaných německy ve Vídni. Procestoval Arábii Petrejskou, Arábii Pustou, Damašek, projel poušť mezi Palestinou a Babylonem, Palmáru a Mezopotámii a především většinu těchto území zmapoval, mapy se přitom naučil kreslit sám. Do té doby nebyla Arábie prakticky vůbec zmapovaná. Musilovy mapy však byly velmi precizní a používaly se až do doby nedávno minulé. Zejména v Pusté Arábii, v době před Musilem, zaznamenávali vědci asi třicet přesně lokalizovaných míst. Po Musilově působení to bylo již tři tisíce přesně lokalizovaných míst, čili to byla naprosto přesná, podrobná mapa, která se užívala vlastně po celé 20.století! Kromě kartografie se ale Musil během svých cest zabýval také etnografií, botanikou a studoval i místní jazyky. Byl výjimečně nadaný a kromě klasických i moderních světových jazyků ovládal pětatřicet arabských nářečí. Tato znalost mu samozřejmě pomohla v tom, že se spřátelil s beduíny, kteří jej nazývali šejch Músa. Podařilo se mu získat důvěru náčelníka kmene Beni Sachr dále cestoval pouští pod jeho ochranou. Náčelník kmene Ruala, jménem Núri, psal na Musila dokonce oslavné básně. Přičemž je třeba podotknout, že emír Núri byl velice krutý válečník. Bylo o něm známo, že předtím, než se sešel s Musilem, zavraždil své dva bratry a dalších minimálně sto válečníků, takže to rozhodně nebyl žádný beránek. Musil žil u beduínského kmene Ruala (Rwala) jako jeden z příslušníků kmene. Žije s beduíny jako beduín, s muslimy se modlí jako muslim, s východními křesťany hovoří jako s bratry v Kristu. Získal si takovou vážnost, že se stal jejich spolunáčelníkem. Beduíni mu dali jméno Músa ar-Rueili. Pro zajímavost jméno Músa znamená v arabštině Mojžíš. Ve volném překladu tak jeho jméno znamenalo Rualský Mojžíš. Tedy ten který vyvede Rualský kmen z područí osmanské říše. Ač měl Musil zcela jiné zájmy než osvobozovat arabské kmeny, je zjevné, nakolik si tohoto Středoevropana cenili a jakou úctu mezi nimi měl!

O svých cestách mezi beduínskými kmeny přednášel Alois Musil, o desítky let později, i v Československém rozhlase. V jeho archívu se zachovala nahrávka z roku 1936:
"Dlel jsem v táboře Talála, velkého náčelníka Beni Sachr, a chystal se na cestu. Měl mne doprovázeti náčelníkův bratr a jeho příbuzný. Jeli jsme k západu zvlněnou rovinou, spoře porostlou vytrvalými bylinami. Pásla se na nich stáda ušlechtilých velbloudic. Po mnohých velbloudech hopkali havrani. Proč je pastýři nezaženou? - Proč by je zaháněli? Jsou rádi, když si jejich zvířat všimnou. Vybírají velbloudům cizopasníky."
Beduíni mu vyprávěli o tajemném zámečku v poušti, které je opředeno mnoha pověstmi, žijí v něm prý duchové a není radno se k němu přibližovat. Český dobrodruh se samozřejmě nenechal zastrašit a roku 1898 podnikl výpravu ke zříceninám Kuseir Amra na východě Jordánska, který vybudovali v letech 712–715 Muhammadovi následníci z rodu Umájjovců. Právě zde objevil jeden ze svých nejpozoruhodnjších nálezů. Byli zde na stěnách ve výměře 1200 metrů zpodobněni lidé a zvířata, což islámská tradice sunna zakazovala. Výprava do Kuseir Amra byla velice nebezpečná, území totiž leželo na hranici dvou znepřátelených kmenů. Stačil pořídit jediný snímek, který se při útěku před příslušníky znepřáteleného kmene ztratil a po návratu do Evropy byl tedy nařčen z podvodu. Tato nelichotivá podezření se mu podařilo vyvrátit až po druhé návštěvě v Amře roku 1900. Přivezl odtud průkazný materiál, fotografie a výkresy, které z něj udělaly slavného objevitele. Dokonce knihovník Karbáček, který na něj nejvíce útočil, mu pak pomáhal při tvorbě jeho zásadní monografie nazvané Kuseir Amra. Tato kniha nejen popisuje zmíněnou památku, ale je navíc i sbírkou beduínské poezie a písní a zaznamenává zvyky kmene Beni Sachr. Své zážitky i poznatky z cest zachytil Musil ve zhruba padesáti dalších knihách. Byly to jak dobrodružné knihy pro děti, kde se snažil po vzoru Karla Maye popularizovat Blízký východ, tak vědecké studie a monografie. Publikoval především v němčině, ale svou velkou orientální řadu, což bylo jedenáct knih, publikoval v češtině. Nepřekládal bohužel nic, takže to, co je v němčině, není přeloženo do češtiny, a naopak. Proto svět zná jen část jeho díla. Vraťme se ale zpět k našemu cestovateli. V letech 1908–1909 za pomoci rakouských vojenských kartografů mapoval severní části Arábie. Ve Vídni byl uveden do blízkosti císařské rodiny a dvorských kruhů. Roku 1912 se vypravil na Blízký východ potřetí. Tentokrát zamířil na území dnešní Sýrie a Iráku a doprovázel loveckou výpravu Sixta Ferdinanda prince Bourbonsko-Parmského (1886-1934).

"Přiznávám, že jsem se v poušti velice přiblížil Pánu Bohu. Nade mnou nekonečné nebe, pode mnou nekonečná poušť, v nebi Bůh, na poušti ubohý, na Něho odkázaný tvor."

Po vypuknutí světové války se Musilovi otevřely nové možnosti a tehdy také otevřeně začal působit ve státních službách. Toto období je asi z jeho působení na Blízkém východě nejzajímavější a zároveň nejtajemnější. Osmanská říše se nyní stala spojencem Rakousko-Uherska. Centrální mocnosti uvažovaly o využití arabských kmenů v boji proti Britům a tak vznikla myšlenka, že Musil je tím nejvhodnějším prostředníkem. Měl získat podporu Arabů nebo je aspoň přimět k neutrálnímu postoji, ale již na počátku roku 1915 zjistil, že na scéně nalezl zdatného protihráče. Byl jím archeolog a plukovník britské armády Thomas Edward Lawrence (1888–1935), přezdívaný Lawrence z Arábie, jenž se za první světové války postavil do čela arabských vzbouřenců proti turecké nadvládě. Je třeba podotknout, že Lawrence měl snazší úlohu, neb organizovat Araby proti tureckým utlačovatelům bylo jistě mnohem snazší než o co se snažil Musil. Roku 1916, po smrti císaře Františka Josefa I. usedl na trůn Karel I. díky čemuž Musil získal ještě lepší postavení. Stal se dokonce osobním zpovědníkem císařovny Zity. Historik Jan Galandauer se dokonce domnívá, že právě Musil pomáhal formulovat diplomatickou korespondenci císařovny Zity a jejího muže Karla. Byl zapojen do císařovy iniciativy uzavřít separátní mír (známá Sixtova aféra). V září 1917 Alois Musil podnikl svou poslední cestu na Blízký východ. Tentokráte v hodnosti podmaršála a s dalšími dvěma důstojníky, doprovázel vnuka císaře Františka Josefa I. Huberta Salvátora (1894-1971). Úkolem jejich mise byla propagace válečných cílů mezi katolíky v Sýrii a Palestině. Spolu s dalším katolickým knězem Schmidtem měl na mladého Habsburka velký vliv. Konec války se ale nezadržitelně blížil. Po návratu do vlasti roku 1918, ale ještě stihl v Lipsku vydat spis: "Zur Zeitgeschichte Arabiens".

Obrázek
Jako rakousko-uherský podmaršál

Na první pohled by se mohlo zdát, že po rozpadu Rakouska-Uherska bude kariéra muže, který v posledních letech spojil svůj život s Habsburky, definitivně u konce. Leč Musil se významně zasadil i o českou věc. Kupříkladu napomohl amnestii významných českých politiků Kramáře, Rašína, Klofáče a mnohých českých účastníků vzpoury v boce Kotorské. Díky prezidentu Masarykovi, jenž si byl už dávno vědom jeho odborných kvalit, našel Musil vydavatele ve Spojených státech. Seznámil Musila s americkým cestovatelem Charlesem Cranem, který se rozhodl financovat publikaci Musilových rukopisů. Ve 20.letech Musil navštívil New York kde se mu podařilo publikovat výsledky svých cest v šesti dílech. Za toto svoje dílo a za celoživotní objevy byl od Americké zeměpisné společnosti odměněn zlatou medailí Charlese Dallyho a byl zapsán v New Yorku do síně slávy vedle Marca Pola a Livingstona. Nebylo to ale jediné významné ocenění jeho objevitelské práce. Dostal řadu dalších mezinárodních uznání a byl členem prakticky všech evropských vědeckých společností. Od roku 1920 přednášel na Karlově univerzitě, založil například i dnešní Orientální ústav. U nás bohužel narážel od počátku na naši všeobecnou malost a závist, takže po svých objevech byl víceméně nucen přesídlit do Vídně, kde také publikoval. V roce 1939 odchází do důchodu a usazuje se na statku v Otrybech u Českého Šternberka, kde se věnoval zemědělství a publikační činnosti. V roce 1941 napsal Alois Musil olomouckému arcibiskupovi Leopoldu Prečanovi, tato slova:

"Uvolňuji se a účtuji s pozemským životem. Dospívám k názoru, že je všechno vanitatum vanitas (marnost nad marnost). Utěšuji se překrásným arabským rčením: Innana lilláhi innana ilajhi rádžiún - věru, my jsme majetek Boha, věru, my se k němu vracíme. Lnu k Pánu Bohu čím dál těsněji a mám dětinskou radost, že mě očekává milosrdný a spravedlivý Otec. Jednou jsem se procházel s prezidentem Masarykem v Lánech a rokoval s ním o záhadách života. Vyznal: Nevím, co bych za to dal, kdybych měl víru, kterou měla moje matka! Mně jí Pán Bůh dopřává s rostoucím stářím. Zapomínám na bohovědné důkazy a vidím Pána Boha kolem sebe, v přírodě, ve vesmíru, nejvíce však ve svém vlastním životě."

Životní pouť Profesora ThDr. Aloise Musila našla konce v neklidné době 12.dubna roku 1944 ve nevelké vesnici Otryby u Českého Šternberka po krátké nemoci. Pochován byl na hřbitově v Českém Šternberku. Na náhrobku jsou zapsána jeho vlastní slova:

"Hledal pravdu v širé poušti arabské, bádal o ní v knihovnách a muzeích, objasňoval ji v četných knihách, zaséval ji do srdcí posluchačů a zde odpočívá spoléhaje na Milosrdenství Jediné Pravdy."


Ukázka Musilova díla - výňatek z nepublikovaného rukopisu Ze světa islámu:

Všichni obyvatelé Arábie, usedlíci i kočovníci, věří v Alláha, jak říkají jedinému bohu. Neradi o něm hovoří. Dalo mi hodně práce, abych vyzvěděl, jak si Boha představují, jak ho uctívají a co od něho očekávají. Mnoho mně nepověděli ani moji nejbližší přátelé. I na těch jsem mohl vyzvídat jenom za vhodných okolností, které byly řídké.
Jednou jsem se obdivovali v pískové poušti Necud překrásnému východu slunce. Bylo po dešti, narůžovělý písek se leskl, jako by byl uměle urovnán. Keře gaza svítily mladičkou zelení, modrá obloha byla čistě umytá, ptáci zpívali a drobné, teninké paprsky mladého slunce nás něžně objímaly, ba líbaly. Bylo mi jako v chrámu, v němž hlaholilo ze srdcí vděčného lidu "Bože chválíme Tebe!" Můj druh Názel asi cítil podobně, neboť zašeptal :
Alláhu kabar, velký jsi, Bože, Alláhu kabar, velký jsi Bože.
Chtěje využít jeho zbožné nálady, zeptal jsem se ho rovněž šeptem:
Odkud víš, Námele, že je Bůh? Mlčel.
V dobrém se ptám, odkud víš, že je Alláh? Což jsi ho viděl?
Mlč, Múso, bylo vše, co Názel odpověděl.
Proč bych mlčel? Právě jsi volal : Velký jsi, Bože! – Toho soudím, že věříš, že Bůh je. Nemůžeš mně odpovědět proč v Boha věříš?


Zdroj:
http://cs.wikipedia.org/wiki/Alois_Musil
http://www.radio.cz/cz/clanek/64089
http://krajane.radio.cz/articleDetail.view?id=293
http://www.lideazeme.cz/clanek/cesky-lawrence-z-arabie
http://www.apha.cz/pred-65-lety-zemrel- ... ar-rueili/
http://e-velbloud.cz/?p=55
http://mezinabozensky-dialog.wz.cz/aloi ... rcidieceze
http://is.muni.cz/th/64444/ff_b/Bc.pdf
http://www.teologicketexty.cz/casopis/2 ... znamy.html

Alois Musil má svoji stálou expozici v městském muzeu ve Vyškově na Moravě. Jsou zde ke koupení jeho knihy a také publikace týkající se jeho života. Ve světě byl a je, velice uznávaným orientalistou a arabistou. V našich končinách je ale i nadále téměř neznámou osobou.
Naposledy upravil(a) Rase dne 7/8/2012, 07:59, celkem upraveno 3 x.
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12968
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Rase »

Možná se divíte, proč sem článek o Musilovi osamostatnil od R-U vojáků v Orientu, ale důvod je ten že mám dneska dobrý den. Našel sem totiž svoje jméno v novinách. Nedávno sem psal na redakci časopisu Živá HISTORIE a překvapivě mi odepsali. Navíc příště chystají sepsat o něm článek v časopisu Tajemství české minulosti.
Jen taková zajimavost.

edit: navíc by se mohl zvýšit zájem o Palbu jelikož zmínili i Hermanna Noordunga a pokud budou čtenáři hledat jeho jméno na internetu, tak nejobsáhlejší článek o něm sem sepsal já a najdou ho tady (a panzernet fóru). Jedná se tedy o takovou podprahovou reklamu :D

Obrázek
červen 2011
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Prostějováku - to je další dobrá zpráva pro Palbu - stále více našich autorů se prosazuje - publikácích, přednášíme, bude další kniha...ví se o nás. To je jen dobře - znamená to, že celková úroveň naší práce zde roste a tím rosteme i mi autoři.

A pan Musil - to je něco na co můžeme být nejen pyšní, to je něco co snese jakékoliv měřítko. V sobotu se zastavím v muzeu a třeba něco zajímavého doplním...
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11465
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Příspěvek od Zemakt »

tož já též chválím a přiznám se, že o dotyčném jsem doposavad neslyšel. Možná jsem to přehlídl, ale jak požehnaného věku se "pán" dožil?
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12968
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Rase »

Asi budu zmíněnou redakci otravovat častěji, jelikož v časopise je článek i o ponorkách z války Severu proti Jihu. Tedy by je mohla zaujmout Winansova proudnicová loď (minimálně kvůli obdobnému tvaru)

Pátrač - po malých krůčcích zvyšovat povědomí o Palbě mezi běžnými lidmi (tedy těmi co umí číst a zajimají se o historii). Na zajimavost i zmuzea se těším, taky sem zvědavý s čím novým se vytasí u oficiálního článku (jestli mě přímo neokopírují)

Zemakt - nachytals mě, zapoměl sem na to :D Hnedle to upravím. Musil zemřel 12. dubna 1944, Otryby u Českého Šternberka. Dožil se tedy sedmdesáti šesti let
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Příspěvek od Lord »

RASE každopádně gratulace! Je to sice hodně nepřímá reklama, ale budiž. Já mám hlavně radost, že i mladší ročníky se zajímají o historii!

Tento článek o Musilovi hezký, trochu takový Lawrence z Arábie. Nu i Palba se nám začíná trochu islamizovat :) Z vojenského hlediska bych očekával trochu větší vysvětlení jeho působení v době první světové války.
Uživatelský avatar
pomala.jesterka
desátník
desátník
Příspěvky: 52
Registrován: 11/2/2010, 18:36

Příspěvek od pomala.jesterka »

O Musilovi jsem četl knihu, nejsem si jist, ale asi to byla tato: http://search.mlp.cz/searchMKP.jsp?acti ... ey=2238179
Lord píše: Tento článek o Musilovi hezký, trochu takový Lawrence z Arábie.
Podle této knihy se Musilovi říkalo Lawrence z Morávie. :)
Pro mě to bylo úžasné čtení, co tento krajan dokázal a není téměř známý. Svým způsobem český Indiana Jones. :D
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12968
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Rase »

Lawrence z Morávie :D
Lord - no oni můj původní email dost osekali (cenzura vládne). Původně tam bylo hodně odkazů na moje články na Palbě atd.

Jinak k jeho působení během války se toho tolik zase neví. Jeho činnost měla poměrně špiónský charakter, tak je obestřená tajemstvím. Snažil se sjednotit severoarabské kmeny (které mezi sebou neustále bojovaly) a nasadit je do boje proti angličanům, což se mu bohužel nepodařilo. V pozdějším období se snažil získat podporu u křesťanských menšin v sirii a napomoci hospodářskému pronikání Rakouska-Uherska na Blízký východ (!) V posledních letech se potvrdilo, že Musil měl aktivní podíl na tzv. Sixtově aféře. Navíc byl Čech a jezuita, tedy přesně to, co nenáviděli Němci.

Poměrně výrazně sem původní článek rozšířil o různé detaily atd.
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Tkuh
praporčík
praporčík
Příspěvky: 378
Registrován: 26/7/2009, 15:57

Příspěvek od Tkuh »

Já bych řekl, že už se do povědomí Alois Musil dostává. V roce 2008 s ním vydala Česká pošta poštovní známku v hodnotě 21 Korun. Ve stejné sérii vyšel i Ch. Darwin (a jen za 12,-Kč :D )
Obrázek

Já jsem čtenářem Živé historie, a když jsem to tam viděl Rase, tak jsem si hned na tebe a tvoje články vzpomněl. Dobrá práce :up:
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Re: Alois Musil

Příspěvek od Pátrač »

Včera jsem byl po delší době v muzeu ve Vyškově na Moravě. Expozice Aloise musila prochází zásadní rekonstrukcí. Koupil jsem si dvě nové publikace o tomto velmi zajímavém clapíkovi. Jak je prostuduji, dám sem anotace. Expozie bude nově otevřena v dubnu. Jak ji shlédnu, dávám info.
Pátrač.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Hans S.
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 3767
Registrován: 22/2/2007, 04:34
Bydliště: Gartenzaun
Kontaktovat uživatele:

Re: Alois Musil

Příspěvek od Hans S. »

Tak jsem si početl o další zajímavé osobnosti. Díky za (už starší) článek :)

Ale tohle mi zní nějak divně:
Rase píše: Alois Musil se narodil roku 1868 v Rychtářově u Vyškova jako nejstarší syn v chudé rodině sedláka. Od časného mládí si musel vydělávat na živobytí. Prvního významného vzdělání se mu dostalo mezi léty 1887-91 na Bohoslovecké fakultě v Olomouci.
Chudá rodina sedláka. Ono to označení "chudý sedlák" mi zní trochu jako oxymoron :). Masaryk, který pocházel ze skutečně skromných (ale ne chudých) poměrů se vydal za univerzitním vzděláním až v nějakých 23 letech (poté, co si na studia víceméně sám vydělal předchozí praxí). Vzhledem k tomu, že mladý Alois Musil byl na univerzitě už v 19ti, tak tam nějaká podpora od rodiny asi být musela :). Ale to já jen tak, aby řeč nestála :).

Titul "sedlák" je pro mě prostě synonymem určitého bohatství, ne chudoby.
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12968
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Alois Musil

Příspěvek od Rase »

Děkuju za upozornění. Při psaní mě souvislosti nenapadly, ale je fakt, že tady na Hané byl sedlák Pán (oproti sedlákům v jiných regionech).
Navíc ještě v druhé polovině 19.století (kdy půda vydělávala víc než velice slušně) - pokud byl opravdu z normálně fungující sedlácké rodiny, tak chudobou rozhodně trpět nemohl (ba naopak). Aby byl sedlák z Hané chudý, tak by musel dělat něco velice špatně :)
Přeci jen ale vypadá čtivěji, když se slavný člověk vypracoval z ničeho, než z příznivého zázemí :)
Je ale zajímavé, když si člověk uvědomí, kolik slavných lidí přišlo z okrajových regionů

Pátrač - diky, budu se těšit na nějaké zajímavosti
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Re: Alois Musil

Příspěvek od Pátrač »

Hans - shodli jste se s rasem - ale autor to tak mohl vidět.

Jinak osobnost tohoto kněze, dobroduha a přitom rakousko-uherského podmaršálka je naprosto ojedinělá a je zajímavé, že svá nejvýznammější díla vydal v zahraničí, i když ani na české čtenáře se nezapomělo. No podívám se znovu co kolega ve své práci má a pokud najdu něco zajímavého co chybí - mám nyní dobré zdroje, tak sem pár řádek připíšu.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Stuka
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2120
Registrován: 22/8/2010, 20:18

Re: Alois Musil

Příspěvek od Stuka »

http://aluze.cz/2002_01/slach.php
Tady uvádí, že Musil pocházel ze zadlužené selské usedlosti.

Musil především studoval arabskou kulturu a islám. Ale co se týče jeho porovnání s Lawrence z Arábie, to trochu pokulhává. Lawrence byl bojovník (se svými ideály později nutně nepohodlný pro každou stranu), zatímco Musil byl vědec a diplomat.
Musil se sice pokusil propagovat u Arabů myšlenku boje proti Britům, to se mu ale nepovedlo.
Osmanská říše se nyní stala spojencem Rakousko-Uherska. Centrální mocnosti uvažovaly o využití arabských kmenů v boji proti Britům a tak vznikla myšlenka, že Musil je tím nejvhodnějším prostředníkem. Měl získat podporu Arabů nebo je aspoň přimět k neutrálnímu postoji
Musil se nezúčastnil žádného boje ani žádný nevedl a ani by asi žádný nesvedl. Takže diplomat Musil je trochu jiný než Lawrence - bojovník a vůdce.
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11465
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Alois Musil

Příspěvek od Zemakt »

Takže, dosud nevydaná monografie Ze života islámu je vydána. Tři krát hurá:
http://eshop.knihydobrovsky.cz/eshop-ze ... tAodP1gAuw
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12968
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Alois Musil

Příspěvek od Rase »

Kniha Ze světa islámu od Aloise Musila

Kniha českého orientalisty profesora Aloise Musila (1868–1944) měla původně vyjít již za Protektorátu, ale spletitými cestami se tak stalo až po více než 70 let od jejího vzniku. Shodou okolností vychází v době, kdy si připomínáme 70 let od Musilovy smrti. Úvod editora Žďárského to výstižně shrnuje: "Tato kniha vychází navzdory – osudu, těžkým časům, složitým poměrům společenským i individuálním, zle vůli… Každý nechť vybere či doplní dle svého. Nevydali ji nacisté, nehodila se komunistům, její rukopis byl svého času považován za ztracený. I knihy mívají osudy, jejichž nepřízeň bývá nutné zlomit." V době jejího vzniku, islám zajímal jen hrstku odborníků a tu a tam se k němu vyjadřovala o málo větší skupina novinářů a publicistů. Musil psal v době, kdy ještě neexistovala politická korektnost bránící vyřknout tvrdá slova tam, kam patří. Jeho přístup je věcný a místy až staromilsky puntičkářský, a to když vedle sebe klade Prorokovy klady a zápory, nikoliv však proto, aby byl vyvážený či korektní, ale pouze proto, aby byl poctivý. Musilova věcnost se přitom opírá o výbornou znalost prostředí, které se v mnoha ohledech od časů Prorokových změnilo pramálo, tedy beduínské společnosti. Úctyhodný svazek doprovázený mnoha dobovými fotografiemi obsahuje vedle bohatě komentovaného Musilova díla tří úvodní studie: Luboš Kropáček přehledně přibližuje Musilův život a dílo; Jaroslav Franc si všímá jeho teologického myšlení; a Pavel Žďárský, editor svazku, knihu představuje v kontextu Musilovy celoživotní tvorby. Kniha má šanci vnést do turbulentní současnosti v mnohém nečekaný a patrně hodně osobní a zaujatý, ale nikoliv přežilý či archaický pohled na islám. Celý článek:

http://ceskapozice.lidovky.cz/ze-sveta- ... cenze_lube

Název: Ze světa islámu
Autor: Musil, Alois
Nakladatel: Akropolis
EAN: 9788074700620
ISBN: 978-80-7470-062-0
Vazba: vázaná
Počet stran: 444
Rozměry: 17,5 × 23 cm
Rok vydání: 2015 (1. vydání)
Cena : cca 300,-


1yqrhw006.jpg
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Re: Alois Musil

Příspěvek od Pátrač »

Tak to je kniha, která skutečně stojí za pozornost. No uvidíme. Podívám se po ní na internetu.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12968
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Alois Musil

Příspěvek od Rase »

Tady je přehled cen za knihu v obchodech. V podstatě se dá sehnat i velice slušně, pod tři stovky :)
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12968
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Alois Musil

Příspěvek od Rase »

Začala vycházet korespondence Aloise Musila

Masarykův ústav a Archiv AV ČR ve spolupráci s Akademickou společností Aloise Musila (ASAM) vydal první díl edice korespondence prof. Aloise Musila (1868–1944). Kniha editorů Adély Jůnové Mackové, Pavla Žďárského a Tomáše Gecka, s plným názvem Korespondence Aloise Musila I. Alois Musil a počátky Orientálního ústavu v korespondenci "otců zakladatelů", je cenným pramenem ke vzniku Orientálního ústavu, o nějž se zasloužili především první prezident ČSR T. G. Masaryk a prof. A. Musil. Edice odstartovala v roce 75. výročí úmrtí prof. Musila.

https://www.mua.cas.cz/cs/publikace/kor ... VlTTp-9rNk

musil.jpg
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12968
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Alois Musil

Příspěvek od Rase »

Delegace EU spolu se sdružením evropských národních kulturních institutů EUNIC (European Union National Institutes for Culture) uspořádala v Jordánsku výstavu o komiksu. Českou republiku reprezentuje autorka komiksu o prof. A. Musilovi a členka Akademické společnosti Aloise Musila (ASAM) Kristýna Bartošková (roz. Košutová).

346257455_633848935251711_1014121702971930704_n.jpg
345565255_1517606585434073_4124012878111178186_n.jpg
346257966_164365219922480_3712586963027503461_n.jpg
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Odpovědět

Zpět na „Osobnosti“