Stránka 1 z 1

První padlí vojáci (1914)

PříspěvekNapsal: 9/8/2018, 11:59
od Rase
Obrázek

První padlí vojáci za Velké války

Během První světové války padlo celkem 8 538 315 vojáků, z toho na straně Dohody 5 152 115 a 3 386 200 na straně Centrálních mocností. Nás ale nyní zajímá, kdo byli první padlí vojáci jednotlivých států. Prvním padlým francouzským vojákem byl kaprál Jules-André Peugeot (1893-1914), občanským zaměstnáním učitel z Étupes. Sloužil od roku 1913 u 6. roty, 44. pluku, 27. pěší brigády, 14. pěší divize. K události došlo 2. srpna, den před oficiálním vyhlášením války, při střetu v pohraniční obci Joncherey. O půl desáté ráno, Peugeot a jeho čtyři spolubojovníci snídali ve sklepě domu jistého M. Doucourta. V tom k nim přišla Doucourtova dcera Nicolet a křičela "Prusové! Přicházejí Prusové!" Minutu před desátou Peugeot stál na ulici a křičel na německou hlídku, aby se zastavili, jelikož jsou zajati. Velitel německé hlídky, poručík Albert Mayer neváhal, vytáhl pistoli, třikrát vystřelil a zasáhl Peugota do ramene. Ten zavrávoral a palbu opětoval, leč minul. jeho kolegové nezaváhali a rovněž spustili palbu. Německého velitele zasáhli do břicha a hlavy. Francouz se vrátil do domu, kde v 10:37 na schodech zemřel. Bylo mu 21 let.

Oním německým důstojníkem a současně prvním padlým Němcem, byl o rok starší poručík Albert Otto Walter Mayer (1892-1914). Narodil se v Magdeburgu, ale jeho rodina se brzy přestěhovala do Mülhausenu (Mulhouse) v Alsasku. V armádě sloužil od roku 1912 a v roce 1914 byl poručíkem u jízdní jednotky Jäger Regt-zu-Pferd Nr 5, která spadala pod 29. jízdní brigádu, 29. pěší divize a byla dislokována přímo v Mülhausenu. Brzo ráno 2. srpna, okolo 6:00 vyrazil s malou jízdní jednotkou přes francouzské hranice. Jelikož Francouzi dříve stáhli všechny jednotky o 10 km od hranic, aby předešli případným provokacím, nenarazili jezdci na odpor. Situace se změnila dál ve vnitrozemí, kde již narazili na malé jednotky francouzské pěchoty a vyměnili si palbu. V 9:50 poručík Albert Mayer omráčil šavlí (ale nezranil) francouzského četníka, který hlídal vstup do vesnice Joncherey. V 9:59 již byli konfrontováni hlídkou francouzských vojáků. Průběh onoho osudného střetu jsem již zmínil, ale dodám, že po potyčce byla obě těla přenesena do stodoly Doucourtova statku. Mayer byl pohřben s plnými vojenskými poctami 3. srpna a později bylo přemístěno na německý vojenský hřbitov v Illfurtu poblíž Mülhausenu. Jeho přilba je vystavena v Musée de l'Armée v Paříži.

Pokud jde o britskou armádu, tak zde je to poněkud složitější. Zde totiž několik vojáků zemřelo v důsledku nehod, ještě dřív, než mohli být vysláni na kontinent. V důsledku nehody při manipulaci s kolegovou puškou, byl 9. srpna ve 23:00 postřelen do nohy kaprál Arthur Cecil Rawson (1888-1914), amputace nepomohla a zranění podlehl. Pak zde jsou ještě případy nepřímé činnosti nepřítele. Již šestého srpna 1914 najel křižník HMS Amphion na německou minu a při explozi a potopení lodi zahynulo 150 námořníků. Oficiálně je prvním zabitým britským vojákem ve Velké válce, vojín John Henry Parr (1897-1914) z Lichfield Grove ve Finchley. Byl nejmladším z jedenácti dětí mlékaře Edwarda a Alice. Po dokončení školní docházky pracoval jako řeznický pomocník, ale tak jako mnoho jeho vrstevníků, lákala i jej služba v armádě. Přeci jen zde měl jistotu že dostane dvě jídla denně a šanci poznat svět. V roce 1912, se ve věku patnácti let rozhodl vstoupit do královské armády, byť minimální věk byl 18 - pár let si tedy přidal. Sloužil u 4. praporu Middlesexského pluku jako průzkumník na kole. V srpnu 1914 byla jeho jednotka vyslána ze Southamptonu do Boulogne-sur-Mer ve Francii. V době kdy Němci pochodovali Belgií, byla Parrova jednotka ve vesnici zvané Bettignies, zhruba 13 km od Mons. Dne 21. srpna byl spolu s dalším cyklistou vyslán na předsunutý průzkum k vesnici Obourg, na hranici s Belgií. Zde je v noci patrně zastihla německá jízdní průzkumná patrola. Přesně dle instrukcí se otočili a rychle se vraceli s informací ke svým jednotkám. Palbou nepřítele byl ale Parr zasažen a zranění podlehl. Po sto letech od této události, někteří odborníci tvrdí, že Parr byl zabit palbou francouzských nebo belgických spojenců, případně v důsledku nehody. Dle záznamů tehdy totiž byly německé jízdní hlídky, vzdálené od zmíněného místa nejméně 16 km a v jejich hlášení se neobjevuje žádná zmínka o kontaktu s britskými jednotkami. Nesrovnalostí je v Britských hlášeních samozřejmě víc. Kupříkladu kapitán Charles Beck Hornby (1883-1949) od 4. královských irských dragounů, je považován za prvního Brita, který zabil v boji něpřítele. Střet jízdních hlídek měl proběhnout 22. srpna v 6:30, poblíž belgické vesnice Casteau. Zde dragouni překvapili německé hulány a při pronásledování jich několik zabili. Hornby měl jednoho zabít šavlí a jeho kolega, bubeník Edward Thomas měl být prvním Britem, který zastřelil nepřítele. Za tento výkon byli oba samozřejmě náležitě oslavováni. Přezkoumání německých archivů ale ukázalo, že v této době nebyl žádný z vojáků ani vážně zraněn. Kdo tedy byl opravdu prvním padlým Britem v první světové válce, zabitým nepřítelem, se patrně již nedovíme.

Pokud jde o první americké padlé, tak zde jsou hned tři jména. James Bethel Gresham (1893-1917) dál Merle David Hay (1896-1917) z Glidden v Iowě a vojín Thomas Francis Enright (1887-1917) z Pittsburgh v Pennsylvanii. Všichni tři byli zabiti časně ráno dne 3. listopadu 1917, poblíž Artois ve Francii, během německé ofensivy. O dva dny později byli pohřbeni poblíž bojiště a na jejich náhrobku stálo: "Here lie the first soldiers of the illustrious Republic of the United States who fell on French soil for justice and liberty." Koncem roku 1921 byla těla exhumována a převezena na hřbitov v Evansville v Indianě

Zdroj:
https://www.findagrave.com/memorial/66337082
https://timesmachine.nytimes.com/timesm ... 668853.pdf
http://www.executedtoday.com/2016/09/08 ... great-war/
http://www.dailymail.co.uk/news/article ... ought.html

Obrázek
německý poručík Albert Otto Walter Mayer (1892-1914)

Obrázek
francouzský kaprál Jules-André Peugeot (1893-1914)

Obrázek
předválečný pohled na budovy v Joncherey

Obrázek
britský kaprál Arthur Cecil Rawson (1888-1914)

Obrázek
britský vojín John Henry Parr (1897-1914)

Re: První padlí vojáci (1914)

PříspěvekNapsal: 9/8/2018, 14:58
od Rase
Tak jsem doplnil všechny první padlé ve Velké válce, co jsem dohledal. Někdy ještě sepíšu úvod. Bohužel se mi nepodařilo najít ani zmínku o prvním padlém v Rakousko-uherské, Italské, Belgické nebo Srbské armádě, což je docela dost škoda. Pokud někdo něco víte, dejte vědět.

Re: První padlí vojáci (1914)

PříspěvekNapsal: 11/8/2018, 11:49
od vodouch
Podnětný článek. Zapátrám po prvním padlém (prvních padlých) ve vzducholodních oddílech. Výsledky zveřejním.

Re: První padlí vojáci (1914)

PříspěvekNapsal: 16/8/2018, 09:39
od Rase
Obrázek
potápějící se britský křižník HMS Amphion po najetí na německou minu

Obrázek
osádka britského křižníku HMS Amphion

První popravený britský voják

Prvním britským vojákem, který byl popraven pro zbabělost, byl devatenáctiletý Thomas James Highgate (1895-1914). Narodil se jako jediný syn zemědělského dělníka na farmě Oxbourne v obci Kent v Shorehamu. Highgate později pracoval na této farmě a 4. února 1913, ve věku 17 let a devět měsíců, se přihlásil do armády a sloužil u 1. praporu pluku Royal West Kent. Dne 15. srpna 1914 byl přesunut do Francie a poprvé bojoval u Mons, po níž ustoupil se zbytkem jednotky. Brzy ráno, 6. září 1914, když jeho prapor bojoval v první bitvě na Marně, byl vojín Highgate zadržen ve stodole barona Rothschilda v Tournan-en-Brie. Na sobě měl civilní oblečení a vojenská uniforma byla nalezena poblíž. Válečný soud zasedal na zámku Combreaux, v blízkosti Tournan v severní Francii. Tvrdil, že je jen chudák, který se snažil vrátit ke své jednotce. pro své tvrzení ale neměl svědky a tak mu porota neuvěřila a shledala jej vinným. Důstojníci trvali na tom, aby byl popraven okamžoitě a veřejně. O rozsudku byl Highgate informován již 8. září v 6:22 a 7:07 byl popraven. Rozsudku byli přítomni vojáci z 1. Dorsetského pluku a 1. Cheshirského praporu. Zpráva byla otisknuta v tisku a rovněž rozeslána mezi vojáky. mělo se tak jednat o odstrašující příklad pro ostatní. V srpnu 2006 byl Highgate, spolu s dalšími 300 popravenými vojáky, in-memorial omilostněn

Obrázek
první voják popravený pro zbabělost - Thomas Highgate (1895-1914)

Re: První padlí vojáci (1914)

PříspěvekNapsal: 20/8/2018, 19:55
od vodouch
Prvními příslušníky posádek Zeppelinů, kteří zahynuli při plnění bojového úkolu, bylo pravděpodobně pět strojníků z posádky vzducholodě L4 (LZ27). Vzducholoď byla 17. února 1915 vyslána na průzkum průlivů mezi Skandinávským poloostrovem a Dánskem. Při cestě zpět se od jihu zvedla neočekávaná sněhová bouře. Ze tří motorů vzducholodě se jeden porouchal a druhý musel být krátce nato vypnut (pravděpodobně kvůli nedostatku benzínu). Za těchto podmínek nebylo možné dosáhnout základny v Tondern, proto se velitel von Platten rozhodl nouzově přistát v neutrálním Dánsku. Při nouzovém přistání na Børsmose Strand byla vzducholoď značně poničena. Jedenácti členům posádky se podařilo vzducholoď opustit, ve zmatku nebyly otevřeny plynové ventily a odlehčený vrak začal rychle stoupat. Pět strojníků ze zadní gondoly nestačilo vyskočit a s vrakem zmizelo beze stopy; pravděpodobně se utopili.
Ovládání plynových ventilů bylo na pracovišti výškového kormidelníka. Domnívám se, že jejich nouzové otevření bylo povoleno příkazem k nouzovému přistání. Nedošlo k němu buď v uvedeném zmatku nebo mohlo být jejich ovládání poškozeno.