Armády Polsko, Francie, Belgie, Holandsko, Norsko....

vše co přesahuje rámec výše uvedených témat

Moderátor: Pátrač

Odpovědět
LoArmistead
Příspěvky: 2
Registrován: 26/1/2011, 12:01

Armády Polsko, Francie, Belgie, Holandsko, Norsko....

Příspěvek od LoArmistead »

Zdravím,

prosím o radu-sháním informace z období 2. světové války o méně "významných" armádách, jako např. francouzské, polské, belgické, holandské, norské, ale třeba i dánské, finské nebo jugoslávské. Uvítám odkaz na jakoukoli literaturu (česky, anglicky, německy) nebo web. Potřebuji nějaké zdroje k univerzitní práci. Mám celkem dostatečně obsáhlé info o Francii, Polsku, u Belgie se samozřejmě často objeví Eben Emael a u Finska tzv. zimní válka, ale další info se mi najít nedaří. Díky moc, budu rád za jakýkoli nápad :-)

Moje vize spočívá v myšlence posbírat co nejvíce informací o těchto armádách a jejich skutcích a trochu se tak odpoutat od všech těch "profláknutých" Stalingradů, Guadalcanalů a Normandií :-)

S pozdravem Armistead
Uživatelský avatar
Polarfox
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 5849
Registrován: 5/11/2010, 21:01
Bydliště: Praha

Příspěvek od Polarfox »

Moje vize spočívá v myšlence posbírat co nejvíce informací o těchto armádách a jejich skutcích a trochu se tak odpoutat od všech těch "profláknutých" Stalingradů, Guadalcanalů a Normandií :-)
To ti jen chválím a když to trošku vyspecifikuješ, rád ti pomůžu. Takže otázka zní, co by jsi si tak představoval...nějaké povídání o operacích nebo technická data a výzbroj armád?
ObrázekObrázekObrázek

U národa, u něhož je nejoblíbenějším historickým spisovatelem Vlastimil Vondruška, se nějakého historického prozření a sebereflexe dočkáme opravdu jen velice stěží. (Polarovo motto pro rok 2019)

“Without data, you're just another person with an opinion.” W. Edwards Deming

Brána do Mordoru: https://twitter.com/fbeyeee?lang=cs
LoArmistead
Příspěvky: 2
Registrován: 26/1/2011, 12:01

Příspěvek od LoArmistead »

Díky, doufal jsem, že to někoho osloví :-)

Myslím, že určitě jak armády, tak operace, jelikož mám pocit že těch zdrojů z této oblasti je tak málo, že asi nelze vyvtvořit kvalitní práci jen o jedné z těch dvou věcí..

Abychom si úplně dobře konkrétně rozuměli, ono samozřejmě není problém sehnat kvalitní info třeba o Fall Gelb z německé strany, info o dobytí Eben Emaelu a Albertova kanálu ze strany německých výsadkářů ale já bych to chtěl uchopit z té francouzské resp. belgické strany, jestli je mi dobře rozumět :-)
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Ahoj studente, mám obavu že já osobně Ti moc nepomohu ale jelikož jsi byl zdvořilý a navíc máš pozoruhodný cíl, tak alespoň něco málo:

Primo: jedno zapomenuté ale velmi zajímavé uskupení: popsané od vzniku, kompletní bojovou cestu až po rozpuštění, kniha
1. DIVIZE SVOBODNÉ FRANCIE, Yves Gras, nakladatelství Mustang řada Military, Praha, 1997.
Fantastické čtení když zjištíš že v jisté době představovalo hlavní bojovou sílu Svobodných Francouzů uskupení, kde bojovaly prapory Kanaků z Mikronésie. Fakt bomba.

Secundo: Jak můžeš zapomenout na armádu Slovenského štátu? Skandál...

Takže: SLOVENSKÁ ARMÁDA 1939 - 1945, Charles K. Kliment, Břetislav Nakládal, Levné knihy, Paha 2006
Vznik této armády, boje proti POlsku, Maďarsku, a proti SSSR, nakonec SNP. Organizační struktury, počty, popis operací a velká příloha s bojovou technikou avýzbrojí.

Tertio: A co třeba toto? MADARSKÁ ARMÁDA 1919 - 1945, Charles K. Kliment, Dénes Bernád, Naše vojsko a Ares, Praha 2007. Zde obrovská soubor informací které bys mohl potřebovat....
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Odpovědět

Zpět na „Komplexní témata a různé“