Zajímavé ruské knihy

Moderátor: jarl

Odpovědět
Julia Agrippa
svobodník
svobodník
Příspěvky: 38
Registrován: 29/11/2015, 09:12

Zajímavé ruské knihy

Příspěvek od Julia Agrippa »

Vážení, dlouhou dobu se zajímám o průběh 2. světové války na východě. Nashromáždilo se u mně kvantum ruských knih na toto téma, z nichž je většina zvláště pro mladší zájemce kvůli neznalosti stepních znaků jazykově nedostupná. Mnohé z těchto prací přitom přinášejí poměrně závažné nové poznatky. Ráda bych vás postupně seznámila s některými zajímavými monografiemi menšího rozsahu, vydanými v řadách Frontovaja illustracia či Vojennaja letopis.
Prvním svazkem řady Frontovaja letopis je dílo představitelů tzv. ruské kritické školy. Pod názvem Trofeji v Krasnoj armii zpracovali autoři M. Kolomiec a I. Moščanský v čísle označeném 1/2000 dlouhá léta sovětskou propagandou tabuizované téma o využívání cizí vojenské techniky jednotkami RA. Tabu se především samozřejmě týkalo dodávek spojenců, ale málokdo asi ví o existenci oddílů RA vybavených trofejní technikou. Autoři si dali mnoho práce s výběrem fotografií, kterých je téměř 150 a některé mohou být výbornou inspirací i pro modeláře. Dílo je rozděleno do kapitol věnovaných prvním doloženým trofejím v roce 1941, problémům se shromažďováním a opravou kořistní techniky, zařazení kořistních tanků v jednotkách RA a sovětským modifikacím samohybných děl na podvozcích kořistních tanků. Stranou nezůstaly ani osobní a nákladní automobily, které byly využívány v překvapivě velkých objemech. V příloze je uvedena tabulka, shrnující doložené počty trofejních tanků v jednotkách RA.
Na závěr lze dodat, že existuje i neoficiální český překlad práce, doplněné o některé úryvky ze sovětské vzpomínkové literatury, které jsou v originále pouze zmíněny.

Obrázek

Obrázek vložil Jarl.
Julia Agrippa
svobodník
svobodník
Příspěvky: 38
Registrován: 29/11/2015, 09:12

Zajímavé ruské knihy 2

Příspěvek od Julia Agrippa »

Druhým svazkem volné řady Frontovaja illustracija je práce stejné dvojice autorů jako u předchozího svazku. Sešit 2/2000 nese název Oborona Kavkaza, ijul - děkabr 1942. Autoři na 77 stranách shromáždili zhruba 100 fotografií, 2 mapy a několik barevných bokorysů obrněné techniky. Dílo je rozčleněno do 3 hlavní kapitol, každá z nich poté následně do dalších podkapitol. První kapitola je věnována událostem července a srpna 1942, kdy vojska Jižního frontu bránila řeku Don. Ve druhé kapitole autoři rozebírají válečná střetnutí v podhůří hlavního Kavkazského hřebene v srpnu a září roku 1942. Podrobněji rozebírají Malgobekskou a Novorosijskou obranné operace. V závěrečné kapitole jsou popsány události října až prosince 1942, vedoucí k definitivnímu zastavení německých vojsk v cestě k podkavkazským ropným polím. Dozvíme se detaily o Tuapské obranné operaci Černomořské skupiny vojsk, o bojích Severní skupiny a o bojích o Nalčik. V závěru se autoři zaměřili na analýzu průběhu ruského protiúderu Severní skupiny v listopadu a prosinci 1942 a protiútoku 9. sovětské armády u Nalčiku, koordinované s útoky Severní skupiny vojsk. Rozsahem nevelká práce dává poměrně rychlý přehled o bojích ve strategicky nesmírně důležitém směru. Z mého pohledu bylo odvrácení německé snahy o získání kavkazských ropných nalezišť jedním ze zlomových bodů války na východě.
Stejně jako u předchozího svazku existuje český pracovní překlad.

Obrázek

Obrázek vložil Jarl.
Uživatelský avatar
jarl
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 4079
Registrován: 19/2/2009, 15:45
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic

Re: Zajímavé ruské knihy

Příspěvek od jarl »

Našel jsem obrázky obálek těch publikací. Pokud bude Julia Agrippa chtít, můžu je vložit přímo do jejích příspěvků.

Obrázek Obrázek
ObrázekObrázek

Strýček Vova slíbil národu Ukrajinu a dal mu Afghánistán!
Julia Agrippa
svobodník
svobodník
Příspěvky: 38
Registrován: 29/11/2015, 09:12

Re: Zajímavé ruské knihy

Příspěvek od Julia Agrippa »

Moc děkuji za nabídku. Určitě ano. Přeci jenom patřím ke generaci, kdy výkřikem techniky byla televize s 16 cm úhlopříčkou. Musím se teprve naučit, jak na obrázky. Ještě sem prozatím přijde číslo 3/2000 a pak jeden svazek edice Vojennaja letopis, 3. díl tankové řady. Ty máme přeložené nebo na nich pracujeme. Do budoucna bych chtěla na tomto místě hlavně upozorňovat vždy po čase na knihy, které se objeví volně na ruských webech. Popřípadě kdyby někdo něco potřeboval přeložit z ruštiny, je možné se domluvit. Pokud to nebude Encyklopedie VOV ve 12 dílech. Tam má každý díl tisíc stran.
Uživatelský avatar
jarl
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 4079
Registrován: 19/2/2009, 15:45
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic

Re: Zajímavé ruské knihy

Příspěvek od jarl »

Ty dva obrázky jsem přidal do tvých příspěvků. Na Palbě používáme pro vkládání obrázků vlastní úložiště http://www.palba.cz/album/ a návod najdeš zde http://www.palba.cz/viewtopic.php?f=1&t=5875. Další povolené způsoby vkládání jsou uvedené v desateru palby http://www.palba.cz/viewtopic.php?f=1&t=2025. Vkládání obrázků jako přílohu je zakázané, ale pokud někdo nezvládne jiný způsob, může jej také příležitostně použít a my moderátoři to opravíme (výmluvy, že zdejší způsob vkládání je zdlouhavý a nepohodlný ovšem neakceptuji). Pokud budeš potřebovat s něčím poradit, klidně se obrať na některého moderátora a my ti pomůžeme.
ObrázekObrázek

Strýček Vova slíbil národu Ukrajinu a dal mu Afghánistán!
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11489
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Zajímavé ruské knihy

Příspěvek od Dzin »

Šlo by, že bys udělala na zmíněné knihy nějakou recenzi nebo stručný výtah?
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Re: Zajímavé ruské knihy

Příspěvek od Pátrač »

To bych taky přivítal, bylo by to prima.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Julia Agrippa
svobodník
svobodník
Příspěvky: 38
Registrován: 29/11/2015, 09:12

Re: Zajímavé ruské knihy

Příspěvek od Julia Agrippa »

Fajn. Moje původní idea byla dát sem především hutné informace o zajímavých knihách na téma VOV. Rychlá orientace, nic víc. S přítelem máme přeloženou ještě jednu a na druhé pracujeme. To bych ráda dodělala co nejdříve. Pak sem na palbu chci dát pár ukázek z naší doposud nevydané knížky o obraně Moskvy. To snad zvládnu tento týden. No a pak mezi pracičkami a vanilkovými rohlíčky snad vyjde čas i na nějakou zábavu. Já totiž teď pracuji na encyklopedii ruských bitev. A mám dojem, že jsem si ukousla nějaký velký krajíc. A to jsem to omezila jen rokem 1920. Jen abecední seznam bojišť měl původně snad 30 stránek. Ti Rusové snad válčili s každým. Jsem na přelomu 15. a 16. století a to byla ta lehčí část. Pokusím se vyhovět, jen zkrátka prosím o strpení.
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11489
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Zajímavé ruské knihy

Příspěvek od Dzin »

Trpělivost neschází, když se čeká na něco dobrého. :-) Ale s tím seznamem všech bitev je toho určitě požehnaně. Vím, že pro WW2 něco podobného dělal už Glantz a ani on to zcela nedodělal. Vyplnil značné množství bílích míst, ale současně zjistil, že na každou bitvu, která byla zveřejněná připadá minimálně jedna, o které se prakticky nic neví (z jakéhokoliv důvodu) a je velmi náročné o nich vůbec něco bližšího dohledat (a to ještě v době, kdy měl poměrně slušný přístup do ruských archivů).
Takže za každou skládačku do mozaiky bude určitě jen vděčnost. :-)
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Martas2411
praporčík
praporčík
Příspěvky: 364
Registrován: 3/10/2008, 15:22
Bydliště: Bohumín
Kontaktovat uživatele:

Re: Zajímavé ruské knihy

Příspěvek od Martas2411 »

Já jsem byl kdysi v kontaktu z jedním pánem ze Slovenska,který překládal ruské knihy.Mám přeložené rozhovory s různými sovětskými tankisty.Mimo jiné mám třeba přeloženou knihu od Vasilije Brjuchova BRONĚBOJNYM OGON.Což je velice zajmavé dílo odo tohoto tankového esa.

Obrázek
Julia Agrippa
svobodník
svobodník
Příspěvky: 38
Registrován: 29/11/2015, 09:12

Re: Zajímavé ruské knihy

Příspěvek od Julia Agrippa »

Knihy vzpomínek sovětských vojáků, byť často opravdových stařečků a stařenek, zvláště jak je shromažďuje třeba A. Drabkin, to je kapitola sama o sobě. Bylo by fajn, kdyby se podařilo třeba na tomto místě postupně shromáždit, kdo co má v šuplíkách přeloženo. A to neplatí jen pro ruštinu. Bohužel jsem zkoušela z Rusů vyrazit licence k překladům, ale po Krymu se stali opět uzavřenou říší. Neuspěla ani paní redaktorka z Grady, které jsem poslala seznam snad 70 knih, které by stálo za to vydat česky. Napsala na všech 5 největších ruských nakladatelství a ani jedna reakce. Možná časem nashromáždíme určité penzum pracovních překladů, které by mohly být zájemcům k dispozici za nějakých podmínek. Za jakých je věcí dohody. Nakonec Samizdat má v této zemi tradici. Podumejte. A kdyby mněl někdo chuť oprášit ruštinu a něco si zkusit přeložit, mám k dispozici pédéefka snad 400 knih a sešitů. Stačí napsat.
Martas2411
praporčík
praporčík
Příspěvky: 364
Registrován: 3/10/2008, 15:22
Bydliště: Bohumín
Kontaktovat uživatele:

Re: Zajímavé ruské knihy

Příspěvek od Martas2411 »

Julia Agrippa píše:Knihy vzpomínek sovětských vojáků, byť často opravdových stařečků a stařenek, zvláště jak je shromažďuje třeba A. Drabkin, to je kapitola sama o sobě. Bylo by fajn, kdyby se podařilo třeba na tomto místě postupně shromáždit, kdo co má v šuplíkách přeloženo.

Přesně to mám.Přeložené rozhovory od tohoto pána s válečnými veterány včetně i nějakých fotek.Super čtení.

Citát správně vložil Jarl.
Martas2411
praporčík
praporčík
Příspěvky: 364
Registrován: 3/10/2008, 15:22
Bydliště: Bohumín
Kontaktovat uživatele:

Re: Zajímavé ruské knihy

Příspěvek od Martas2411 »

Já celkem rád chodím na ruské servry.Je tam pro mě spoustu zajímavých informací.Kdysi jsem napsal pro vojnu.net nějaké miničlánečky,které jsem z ruštiny sám překládal.Bylo to o málo známých sovětských vojandách-hrdinech.Na menší článečky si troufnu,na něco většího ale né.Zde moje dílo

http://www.vojna.net/portal/viewtopic.php?t=1884 -Valerije Gnarovskaja

http://www.vojna.net/portal/viewtopic.php?t=1758 -Marie Oktjabrskaja

jinak z ruských stránek jsem doplnil spoustu svých článků na vojna.net :D
Julia Agrippa
svobodník
svobodník
Příspěvky: 38
Registrován: 29/11/2015, 09:12

Zajímavé ruské knihy 3

Příspěvek od Julia Agrippa »

Třetím svazkem řady Frontovaja illustracia vydaným v roce 2000 je rozsahem nevelká práce V. Kulikova a I. Moščanského nazvaná Operacija Barbarossa. Vozdušnyje sraženija 1941 goda. Na zhruba 80 stránkách shromáždili autoři téměř 140 obrázků ilustrujících první fázi leteckých bojů nad SSSR od června zhruba do září 1941. Jak je u této řady zvykem, text spíše doplňuje nosnou složku celé řady, tedy publikaci archivních fotografií. Autoři probírají v jednotlivých kapitolách velmi stručně stav sovětských leteckých sil před začátkem války, nejdůležitější letecké operace na jednotlivých směrech úderů německých vojsk a výsledky střetnutí prvních tří měsíců války. Po nečekané eliminaci sovětských leteckých sil v příhraničním pásmu muselo logicky dojít k zásahům do organizační struktury sovětských VVS a dílčí změně taktiky. V dalších kapitolách se autoři zaměřili na popis některých pozoruhodných operací dálkového letectva mimo území SSSR (Rumunsko, Německo) a na organizaci a operace prováděné složkami protivzdušné obrany a námořního letectva. Také tento sešit existuje ve studijním překladu do češtiny. Součástí svazku je i barevná příloha s kamuflážními schématy.
Odpovědět

Zpět na „Knihy, recenze knih“