Ďábelská garda 1,2,3 - George Robert Elford

Moderátor: jarl

Odpovědět
Uživatelský avatar
Shakal
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 530
Registrován: 1/12/2009, 13:49

Ďábelská garda 1,2,3 - George Robert Elford

Příspěvek od Shakal »

Trilogia, kde autor na zaklade rozhovorov s byvalym prislusnikom protipartizanskych jednotiek SS popisuje nasadenie tychto "dobrovolnikov" v ramci Cudzineckej legie v konflikte vo Vietname.
Fikcia? Skutocnost? Legia ich nasadenie nepotvrdila a ani nevyvratila. Mne sa pacila 1 a 3ka. 2 kniha bola trochu fadna.
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11466
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Ďábelská garda 1,2,3 - George Robert Elford

Příspěvek od Zemakt »

Já bych řekl, že skutečnost. Jedničku jsem četl a šlo to. Další díly jsem nedal, smrdělo mi to nastavovanou kaší.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
VGR_j4ck41
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 448
Registrován: 1/9/2010, 10:23

Re: Ďábelská garda 1,2,3 - George Robert Elford

Příspěvek od VGR_j4ck41 »

Legie v Indocine byla a hodne nemcu tehdy v Legii bylo - takze nevidim duvod proc by minimalne jednicka nemela bejt zalozena na skutecnych udalostech. Dvojka a trojka je uz absolutne neoveritelna, tam ten pomer (primerena) pravda/fikce to muze bejt 50/50
Uživatelský avatar
Shakal
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 530
Registrován: 1/12/2009, 13:49

Re: Ďábelská garda 1,2,3 - George Robert Elford

Příspěvek od Shakal »

Mne sa tie knizky pacili. Mam totiz rad knihy, ktore popisuju bojove operacie bez cenzury z pohladu ucastnika, aktivneho ucastnika - nie generalneho stabu.
Tiez si myslim, ze vsetky 3 knizky su celkom realne. Oficialne dolozenie asi nikdy zverejnene nebude.
bat
podporučík
podporučík
Příspěvky: 664
Registrován: 30/10/2011, 17:49

Re: Ďábelská garda 1,2,3 - George Robert Elford

Příspěvek od bat »

Četl jsem všechny 3 knížky. První výrazně svou dobrou kvalitou převyšuje ostatní. Jakoby je psal i jiný autor...
Považuji je za dobrodružné oddychové knížky, které však nelze brát z historického pohledu vážně. Možná některé popisy akcí jsou postavené na realitě, ale žádná taková "SS garda" v Indočíně nebyla. Ve skutečnosti bývalých SS ve FFL byla jen hrstka - dle zkoumání historiků.
Obrázek
Uživatelský avatar
CAT
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1683
Registrován: 6/8/2009, 10:53

Re: Ďábelská garda 1,2,3 - George Robert Elford

Příspěvek od CAT »

ježiši kluci hlavně tomu nevěřte... pokud vám nedocvaklo už ze způsobu jakým jsou knížky napsané, co všechno dokáže "árijská rasa" v porovnání s "vietnamci", jak dokáži vietnamské milenky árijských bojovníků přesně bombardovat pomocí větroňů (či kýho čerta) atd... Věřte, že to nemá s realitou společného kromě místopisných názvů zhola nic... Ale první díl bych opravdu doporučil, jako vynikající válečnou fikci...

Tady použiju citaci z jiného serveru, který se specializuje na válku ve Vietnamu

Citace:
L'authenticité de cette "Garde du Diable" est mise à mal par les Archives de la Légion Etrangère et par ses déclarations. Déclarations qui nient l'existence d'une telle compagnie.
Le pourcentage d'Allemands à l'époque de l'Indochine est supérieur à 55% allant même pour certaines période jusqu'à 63%, il est bien évident qu'il y avait parmi ces Allemands d'Anciens Waffen-SS, mais de là a dire que des compagnies entières de ces derniers existaient, il y a une marge. Amitiés Ramuncho


Autenticita této Ďáblovy gardy je popírána Archivem cizinecké legie a jeho prohlášeními. Prohlášení že neexistovala ani jedna celá rota
Procento Němců během období v Indočíně je větší než 55% (pro legii), a pro nějaká určitá období až 63 %. Je jasné, že mezi nimi byli někteří z bývalích SS, ale říci, že z nich byli složené celé roty, je dost krajní úsudek.

převzato z :
http://laguerreenindochine.forumactif.o ... -allemands
Obrázek
"We can't restore our civilization with somebody else's babies."
"Settlemunt my arse, let's slot floppies"
Mirek58
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4794
Registrován: 31/7/2012, 19:15

Re: Ďábelská garda 1,2,3 - George Robert Elford

Příspěvek od Mirek58 »

Já jsem přečetl z 1. dílu jenom úvod do děje, konec WWII.
Kde dotyčný líčil., jak nachystal past na tankovou jednotku rusů a pohřdil ji ve skalnaté rokli díky náložím , v Krkonoších.
A stačilo mi to.
Můj názor: dobrej Rodokaps.
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Franz Trubka
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1815
Registrován: 14/10/2010, 04:16

Re: Ďábelská garda 1,2,3 - George Robert Elford

Příspěvek od Franz Trubka »

Ja to jeste necet, mrknu na to pokud se to da odnekut stahnout.
Alfiku cetl jsi?
ObrázekObrázek

Pink Floyd-On The Turning Away
Uživatelský avatar
El Diablo
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1872
Registrován: 21/11/2008, 14:11
Bydliště: Xeenemünde
Kontaktovat uživatele:

Re: Ďábelská garda 1,2,3 - George Robert Elford

Příspěvek od El Diablo »

Mirek58 píše:Já jsem přečetl z 1. dílu jenom úvod do děje, konec WWII.
Kde dotyčný líčil., jak nachystal past na tankovou jednotku rusů a pohřdil ji ve skalnaté rokli díky náložím , v Krkonoších.
A stačilo mi to.
Můj názor: dobrej Rodokaps.
To se mi nějak nevybavuje...
Uživatelský avatar
Shakal
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 530
Registrován: 1/12/2009, 13:49

Re: Ďábelská garda 1,2,3 - George Robert Elford

Příspěvek od Shakal »

Cat
citujes jeden vyrok z celeho fora. ostatni az tak ten nazor nezdielaju a minimalne to neodmietaju, ze vo Vietname za LE bojovali nemci vo vlastnej jednotke. Mali by sme sa drzat faktov, nielen nejak prebrate nazory z inych for, ktore su takisto nicim oficialnym nepodlozene.
Uživatelský avatar
CAT
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1683
Registrován: 6/8/2009, 10:53

Re: Ďábelská garda 1,2,3 - George Robert Elford

Příspěvek od CAT »

Shakal: Pokud víš z jakého fóra to je, tak si tu diskusi pohledej závěr je tam jasnej - to co je v Ďábelské Gardě není založeno na reálných základech... A popírá to i archiv Cizinecké legie. Tady prostě není o čem diskutovat. Knížka je to čtivá, ale fantasy...
Obrázek
"We can't restore our civilization with somebody else's babies."
"Settlemunt my arse, let's slot floppies"
Uživatelský avatar
Alfik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4160
Registrován: 16/9/2008, 19:23
Bydliště: Jeseník

Re: Ďábelská garda 1,2,3 - George Robert Elford

Příspěvek od Alfik »

Franz Trubka píše:Alfiku cetl jsi?
Ne.
"Zapomněli jste na syny Vorvénovy. Ztratili jste Greptrovo kladivo. Vás nikdo mstít nebude." Dr. Lazarus
Uživatelský avatar
Shakal
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 530
Registrován: 1/12/2009, 13:49

Re: Ďábelská garda 1,2,3 - George Robert Elford

Příspěvek od Shakal »

CAT, este raz a uz naozaj nejdem o tejto teme dalej diskutovat.
Forum, na ktore si poukazal tuto tematiku riesi, hovoria (strana 2 tej temy) o nemcoch v CL, dokonca uvadzaju aj nejake cisla - straty v Indocine podla narodnosti. Nemci tam maju najvyssie cislo z tychto narodnosti. Predpokladam, ze kvoli vysokemu poctu nasadenych, nie kvoli babractvu.
Odvolavat sa na archivy legie je detinske, nakolko legia NEPOSKYTUJE archivy o svojich operaciach, tak ako neposkytuje okrem interpolu info o svojich legionaroch (ani rodine). A uz toboz nie o specialnych jednotkach a ich nasadeni.

Niekto vyssie zle pochopil knihy - tu neslo heroizovanie nejakej absurdnej vymyslenej ubermensch, ktora existovala len v hlavach nacistov. Tu je popisany pribeh specialnej jednotky.
Ok, koncim moje prispevky v tejto teme. Odporucam precitat, je to zaujimave. A nech si urobi kazdy svoj nazor.
Uživatelský avatar
CAT
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1683
Registrován: 6/8/2009, 10:53

Re: Ďábelská garda 1,2,3 - George Robert Elford

Příspěvek od CAT »

Shakal: Dodej důkaz že to tak bylo, jinak to tak nebylo. Přečti si na tom fóru celou tu diskusi, když jsi skončil na straně 2 diskuse, nedivim se, diskuse je tam na 4 strany a výsledek je jasný - Ďábelská garda je výmysl. A vcelku mě nezajímá, že o tom nechceš debatovat, nedodal jsi žádné důkazy, takže co se dá dělat, ono o tom ani diskutovat nejde. A nalijme si čistého vína - o Cizinecké legii v Indočíně se zajímalo poměrně dost renomovanejch autorů, jako příklad dám Bernarda B. Falla a nikdo z nich nepíše o ničem byť jen podobném tomu co se píše v Ďábelské gardě. Ne opravdu nejde ignorovat možná desítky autorů, kteří se tomu vědecky věnovali na základě fikce jednoho pisálka (podobné problémy má Kacermiroslav když sem přijde človíček co na základě jedné zmínky v jedné kronice ignoruje úplně všechny jiné zmínky v jiných kronikách ohledně Velké moravy)...

Edit: Po upřesnění v sz se Shakalovi omlouvám, oba mluvíme o jiné diskusi, zbytek argumentů platí (z mého pohledu)...
Obrázek
"We can't restore our civilization with somebody else's babies."
"Settlemunt my arse, let's slot floppies"
Uživatelský avatar
Shakal
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 530
Registrován: 1/12/2009, 13:49

Re: Ďábelská garda 1,2,3 - George Robert Elford

Příspěvek od Shakal »

CAT píše:Shakal: Dodej důkaz že to tak bylo, jinak to tak nebylo. Přečti si na tom fóru celou tu diskusi, když jsi skončil na straně 2 diskuse, nedivim se, diskuse je tam na 4 strany a výsledek je jasný - Ďábelská garda je výmysl. A vcelku mě nezajímá, že o tom nechceš debatovat, nedodal jsi žádné důkazy, takže co se dá dělat, ono o tom ani diskutovat nejde. A nalijme si čistého vína - o Cizinecké legii v Indočíně se zajímalo poměrně dost renomovanejch autorů, jako příklad dám Bernarda B. Falla a nikdo z nich nepíše o ničem byť jen podobném tomu co se píše v Ďábelské gardě. Ne opravdu nejde ignorovat možná desítky autorů, kteří se tomu vědecky věnovali na základě fikce jednoho pisálka (podobné problémy má Kacermiroslav když sem přijde človíček co na základě jedné zmínky v jedné kronice ignoruje úplně všechny jiné zmínky v jiných kronikách ohledně Velké moravy)...

Edit: Po upřesnění v sz se Shakalovi omlouvám, oba mluvíme o jiné diskusi, zbytek argumentů platí (z mého pohledu)...
jasne Cat v pohode. ta diskusia na tom franc. fore o legii ma len 2 strany a odporucam preluskat to aspon cez google translate. zaujimave info, aj ked len diskusne prispevky.
Uživatelský avatar
mrfelix
štábní rotmistr
štábní rotmistr
Příspěvky: 220
Registrován: 30/10/2012, 08:43

Re: Ďábelská garda 1,2,3 - George Robert Elford

Příspěvek od mrfelix »

Pokud si vzpomínám, tak v knihách Ďábelská garda NEbyla celá ta popisovaná jednotka 100% SS. Byli mezi nimi i Němci z býv. armády, na začátku ještě snad nějací Alžířani a jiní a později i nějací Vietnamci. Takže tvrzení, že v Indočíně neexistovala jednotka cizinecké legie ze 100% SS, nic nevyvrací.

Podle mého názoru jde o pořádně přikrášlenou historku.
Nereálné mi připadaly zejména všechny ty úspěchy proti přesilám a obklíčením, probití se až na čínské území, zničení vodní přehrady, později si každý Němec našel vietnamskou manželku, která ho milovala, že by za něj zemřela apod.
Obrázek
Rullow
Příspěvky: 9
Registrován: 22/7/2014, 23:51

Re: Ďábelská garda 1,2,3 - George Robert Elford

Příspěvek od Rullow »

Zdravím pánové -

O legii (a nejen legii) v indočíně a alžíru se zajímám už nějakou dobu... z toho co sem zatím prolezl za texty a publikace sem nikde nenarazil na nějaký "tvrdý" zdroj, který by to potvrzoval.

Spíš se přikláním k tomu, že to je silně dobarvené vyprávění něm. veterána... to že následně přidal další pokračování taky není nijak přesvědčivý fakt...

Nicméně - Je to asi jako hádat se o tom, že neexistují červené labutě.... tu červenou mi nikdo neukáže a tím, že já budu ukazovat bílý nikdy nedokážu, že ta červená neexistovala/neexistuje

z archivů LE asi nikdy nebude uvolněno úplně vše a tak prostory pro pochyby vždy zůstanou...
davka
vojín
vojín
Příspěvky: 11
Registrován: 3/10/2014, 11:51

Re: Ďábelská garda 1,2,3 - George Robert Elford

Příspěvek od davka »

-----------nic omyl

Světla na tyčích u náklaďáků
Odpovědět

Zpět na „Knihy, recenze knih“