Werhner von Braun

Moderátoři: Pátrač, Tkuh

Odpovědět
michalb
Příspěvky: 2
Registrován: 28/9/2010, 14:53

Werhner von Braun

Příspěvek od michalb »

Dobrý den,
již léta se zabývám historií české televize ve Smržovce a v Tanvaldě (podrobnosti na www.ceska-televize.uvadi.cz). Postupně jsem mimo jiné zjistil následující:
V Tanvaldě se v letech 1943-45 v jedné bývalé textilce kompletovaly spalovací komory pro V-2.
Do Tanvadu se v roce 1942 přestěhoval z Berlína výzkumný ústav Zentralstelle für Röhrenforschung, zabývající se vývojem elektronek. Ústav spolupracoval s Riedlovými sklárnami v blízké Desné údajně na vývoji obrazovek pro radary.
Do Smržovky, do objektu Klášter se v roce 1943 přestěhovala berlínská firmy Fernseh, která se zde mj. zabývala výzkumem a vývojem televizního navádění řízených pum.
Při hledání pamětníků jsem náhodou narazil na ženu, která vypověděla, že v období 1943-44 posluhovala v bytě Werhnera von Brauna v Tanvaldě, když sem nepravidelně přijížděl na inspekci (?). Ve světle výše uvedeného není přítomnost WvB tak úplně nereálná.
Z polských otevřených zdrojů vím, že Braun je zmiňován v souvislosti s komplexem Riese, zámky Ksiaž či Czocha. (Riese-Czocha-Tanvald, vrcholy trojúhelníku o stranách maximálně 70 km.) V této souvislosti mě napadla otázka, zda není něco známo o působení WvB na území Čech za války?
Děkuji M.Bartoš
Uživatelský avatar
jersey.se
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2466
Registrován: 20/1/2010, 21:16
Bydliště: I'm living on an endless road
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jersey.se »

Nepochybuji o tom, že osud mnoha českých vězňů je spojen s německým raketovým projektem, ale docela pochybuji, že von Braun navštívil osobně území Protektorátu (jakkoliv to nemohu vyvrátit a protože se jedná o tématiku podléhající mému zájmu, poohlédnu se ve svém archivu). Nemyslím, že se v Tanvaldu kompletovaly spalovací komory pro rakety A4, a to ze zcela prozaických důvodů. Do roku 1943 neměly spojenecké rozvědky ponětí, jaké hrozivé tajemství skrývá ostrov Usedom, kde byly také produkovány víceméně všechny vývojové komponenty pro rakety, jejichž teoretický vývoj byl v té době již prakticky ukončen, ale žádné nebyly sériově produkovány. Sériová výroba prakticky všech komponent byla poté roku 1943 přestěhována do prostor podzemního komplexu Dora v Kohnsteinu, kterému o rok později sekundoval průběžně budovaný komplex u Litoměřic. Von Braun sice opravdu v případě projektu A4 figuroval zejména jako (velmi schopný) organizátor a manager spíše než konstruktér, zároveň však byl považován za natolik důležitého, že pochybuji o tom, že by sám prováděl inspekce zařízení umístěných mimo Německo. Mohu se pochopitelně mýlit a samotného mě představa WvB na našem území láká.
Smoke me a kipper, I'll be back for breakfast
michalb
Příspěvky: 2
Registrován: 28/9/2010, 14:53

Příspěvek od michalb »

Ke kompletaci spalovacích komor A4:
Z výpovědi svědka:
Výroba probíhala od začátku roku 1943 ve slévárně v bývalém Totexu v Tanvaldě. Do provozu najímali i Čechy a slibovali jim státní zkoušky ze svařování.  Hrušky (komory) byly asi 2 m vysoké a vozily se vlakem na Železný Brod a někdy i na Jablonec. Pracovalo tam pár místních Němců, říšských Němců (kontroloři), Češi z protektorátu, zajatci z lágru (Francouzi,Rusové). Pracovalo se ve dne v noci. V oddělení  Plechabteilung  se do oblé hlavice šroubu o průměru 1 cm se 4 otvory zaléval cín a pod tlakem 5 atm se zkoušelo držení cínu v otvorech. Tyto šrouby se dodávaly do haly slévárny. Komory se převážely na vagonech po 4 kusech.
Jména: ve strojírně ředitel Nietzen(?) francouzský Němec bydlel v Bálovce.
Pracovalo se zde a  do poloviny dubna 1945. Vedení utíkalo 7. května.

Technické podrobnosti jsem konzultoval s odborníkem (Jiří Komprda - www.jirzy.webzdarma.cz), který mi poslal nákres oné součástky (vstřikovač z kritického průřezu spalovací komory zaslepené Woodovým kovem). Pamětník součástku bezpečně poznal. Považuji tedy výpověď za velmi věrohodnou.
Obrázek
Naposledy upravil(a) michalb dne 29/9/2010, 14:33, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
jersey.se
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2466
Registrován: 20/1/2010, 21:16
Bydliště: I'm living on an endless road
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jersey.se »

V takovém případě pochopitelně nemám námitek a rád se o tom dozvím nějaké bližší podrobnosti.

ps. Děkuji také za odkaz - je velmi slibný!
Smoke me a kipper, I'll be back for breakfast
Odpovědět

Zpět na „Německo“