Miloš Forman

Moderátoři: Pátrač, Tkuh

Zamčeno
Bohemica
vojín
vojín
Příspěvky: 17
Registrován: 16/2/2014, 22:49
Bydliště: Šumava

Miloš Forman

Příspěvek od Bohemica »

Dnes mám k připomenutí dalšího jubilanta. A zase je to nevoják (i když na poli kultury je v mých očích nejméně filmařský admirál zeměkoule). Tentokrát je to výročí narození (82 let) a jedná se o dosud žijícího :) Miloše Formana.
Na jeho životě se odráží naše nedávná národní historie zvlášť zajímavě. Skutečně zajímavý osud!
(a předem těm, kteří mi chtějí spílat, se omlouvám, ale opravdu jsem ani po včerejší výtce nenašla dnes vhodnější rubriku. Já si prostě myslím, že nemáme tolik světově proslulých osobností, jejichž život navíc ovlivnilo naše politické dění, abychom si mohli dovolit je s hrdostí nepřipomenout)

Miloš Forman,
původně Jan Tomáš Forman, (* 18. února 1932, Čáslav) je režisér, scenárista a herec českého původu, žijící ve Spojených státech amerických. Je držitelem dvou Oscarů za nejlepší režii, tří Zlatých glóbů a ceny BAFTA ve stejné kategorii.
Jeho první manželkou (v letech 1958–1962) byla Jana Brejchová. Jeho synové z druhého manželství s Věrou Křesadlovou jsou dvojčata, divadelníci Petr a Matěj Formanovi. Potřetí se oženil s výrazně mladší Martinou Zbořilovou, která o jejich seznámení vydala knihu. Mají spolu další syny, dvojčata Andyho a Jima Formanovy.
Jeho polovičním bratrem je matematik Joseph Kohn žijící v USA.
Narodil se v protestantské rodině Anně Formanové (rozené Švábové) provozující hotel u Máchova jezera a Rudolfovi Formanovi, který působil jako středoškolský učitel. Jeho pravým otcem však byl známý pražský architekt židovského původu Otto Kohn. O svém pravém otci se však Miloš Forman dozvěděl až po válce. Mládí prožil jednak v rodné Čáslavi a střídavě i v penzionu Rut ve Starých Splavech. Hotel i s penzionem fungoval jen v létě, na zimu se rodina vracela do Čáslavi.
Jako velmi mladý osiřel poté, co jeho rodiče byli zatčeni; otec pro své členství v odbojové skupině, matka pro pouhé falešné udání ve spojitosti s protinacistickými letáky. Než zatkli matku, odstěhovala se s dětmi do Starých Splavů, kde byl nucen chodit do německé školy (jiná tu nebyla). Neuměl německy a spolužáci mu to dávali natolik znát, že se s matkou raději vrátil do Čáslavi. Oba rodiče byli po několik roků vězněni a se svou matkou se setkal pouze jednou krátce v Pečkově paláci v Praze. Matka poté 1. března 1943 zahynula na tyfus v koncentračním táboře Auschwitz-Birkenau[3] a otec v Buchenwaldu. Vyrůstal u příbuzných a v poděbradské internátní škole krále Jiřího, kde jeho spolužáky byli mj. Václav Havel, bratři Mašínové a Zbyněk Janata. Po válce se osiřelí chlapci (Miloš a jeho o 12 let starší bratr Pavel) do penzionu Rut vrátili, začali jej opravovat, po znárodnění v roce 1948 o něj přišli. On sám měl možnost bydlet v jedné z jeho místností, ale když roku 1953 dosáhl plnoletosti, musel se odstěhovat.
Formanovi penzion ve Starých Splavech získali zpět v roce 1991 v restituci.
Vystudoval scénáristiku na pražské Filmové a televizní fakultě Akademie múzických umění (FAMU), již během studií působil jako pomocný režisér a asistent Alfrédu Radokovi. V Československu do roku 1968 společně s Miroslavem Ondříčkem natočil několik úspěšných snímků vyznačujících se sžíravým, až černohumorným pohledem na společnost. Černý Petr získal k překvapení svého tvůrce hlavní cenu na Mezinárodním filmovém festivalu v Locarnu (za Formanem tehdy zůstali režiséři zvučných jmen, Michelangelo Antonioni a Jean-Luc Godard), film Hoří, má panenko byl dokonce nominován na Oscara.
Za normalizace legálně odešel do USA, aby pokračoval ve své filmové tvorbě. Mohl tedy na svých filmech spolupracovat s českými filmaři, mj. kameramanem Miroslavem Ondříčkem a Amadea natočit v Kroměříži,Praze a okolí.
Silně „formanovský“ první americký film Taking Off („remake“ Konkursu) – aplikující jeho obvyklý, na české diváky orientovaný přístup na americké prostředí v doznívající éře hippies – byl oceněn první cenou poroty na festivalu v Cannes, ale komerčně neuspěl.
Významného úspěchu u diváků dosáhl brzy, po třech letech, v roce 1974 svým dalším filmem, adaptací románu Kena Keseyho Přelet nad kukaččím hnízdem. Tento film americká Akademie filmových umění a věd ocenila pěti Oscary, včetně ceny za režii a nejlepší film. I jeho další filmy byly úspěšné, některé z nich více u kritiky než divácky (např. Valmont). Film Amadeus získal dalších osm Oscarů včetně obou hlavních kategorií.
Je považován za jednoho z nejvýznamnějších českých – a významných amerických a světových – filmových režisérů, úspěšných jak u diváků, tak kritiků po celém světě.
31. ledna 2007 byl v Praze ve Slovanském domě slavnostně uveden v české premiéře jeho nejnovější snímek Goyovy přízraky za účasti Natalie Portmanové a Javiera Bardema, kteří ve filmu ztvárnili dvě ze tří hlavních rolí.
V dubnu 2007 mělo v Národním divadle premiéru nové nastudování jazzové opery Jiřího Suchého a Jiřího Šlitra Dobře placená procházka, které spolurežíroval se svým synem Petrem Formanem.
Jedna ženská vidí někdy dál než pět mužských s dalekohledem. Jan Werich
Uživatelský avatar
Stuka
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2120
Registrován: 22/8/2010, 20:18

Re: Miloš Forman

Příspěvek od Stuka »

Forman - jistě výborný režisér. Přelet na kukaččím hnízdem - měl vynikající předlohu a výběr Nicholsona a Fletcher do hlavní role - trefa.
Amadeus - výborný, je to zenit Formanovy tvorby, o tom není co diskutovat.
S Valmontem se pořádně sekl. V porovnání s Nebezpečnými známostmi od Frearse - slabý odvar. Krom obsazení - zase dobrá trefa - Bening a Firth. Tím, že se Forman hodně scénářem odklonil od knižní předlohy, zničil mistrovství příběhu.
Potom snad už jen zajímavý Muž na měsíci. Zase trefa ve výběru do hlavní role - překvapivě Carrey a podařilo se.
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Stuka
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2120
Registrován: 22/8/2010, 20:18

Re: Miloš Forman

Příspěvek od Stuka »

A malá připomínka. Když cituješ doslova, citát by měl mít takovouhle formu QUOTEvložitQUOTE a musíš uvést zdroj. Jinak je citace nepřípustná anebo musí být tebou upravená. Tehdy stačí, uvést zdroj, ze kterého si čerpala, jako podpůrný.

V tomto případě jde o
Miloš Forman, původně Jan Tomáš Forman, (* 18. února 1932, Čáslav) je režisér, scenárista a herec českého původu, žijící ve Spojených státech amerických. Je držitelem dvou Oscarů za nejlepší režii, tří Zlatých glóbů a ceny BAFTA ve stejné kategorii.Jeho první manželkou (v letech 1958–1962) byla Jana Brejchová. Jeho synové z druhého manželství s Věrou Křesadlovou jsou dvojčata, divadelníci Petr a Matěj Formanovi. Potřetí se oženil s výrazně mladší Martinou Zbořilovou, která o jejich seznámení vydala knihu. Mají spolu další syny, dvojčata Andyho a Jima Formanovy.
Jeho polovičním bratrem je matematik Joseph Kohn žijící v USA. Narodil se v protestantské rodině Anně Formanové (rozené Švábové) provozující hotel u Máchova jezera a Rudolfovi Formanovi, který působil jako středoškolský učitel. Jeho pravým otcem však byl známý pražský architekt židovského původu Otto Kohn.[1] O svém pravém otci se však Miloš Forman dozvěděl až po válce. Mládí prožil jednak v rodné Čáslavi a střídavě i v penzionu Rut ve Starých Splavech. Hotel i s penzionem fungoval jen v létě, na zimu se rodina vracela do Čáslavi. [2]
Jako velmi mladý osiřel poté, co jeho rodiče byli zatčeni; otec pro své členství v odbojové skupině, matka pro pouhé falešné udání ve spojitosti s protinacistickými letáky. Než zatkli matku, odstěhovala se s dětmi do Starých Splavů, kde byl nucen chodit do německé školy (jiná tu nebyla). Neuměl německy a spolužáci mu to dávali natolik znát, že se s matkou raději vrátil do Čáslavi.[2] Oba rodiče byli po několik roků vězněni a se svou matkou se setkal pouze jednou krátce v Pečkově paláci v Praze. Matka poté 1. března 1943 zahynula na tyfus v koncentračním táboře Auschwitz-Birkenau[3] a otec v Buchenwaldu.[4] Vyrůstal u příbuzných[5] a v poděbradské internátní škole krále Jiřího, kde jeho spolužáky byli mj. Václav Havel, bratři Mašínové a Zbyněk Janata. Po válce se osiřelí chlapci (Miloš a jeho o 12 let starší bratr Pavel) do penzionu Rut vrátili, začali jej opravovat, po znárodnění v roce 1948 o něj přišli. On sám měl možnost bydlet v jedné z jeho místností, ale když roku 1953 dosáhl plnoletosti, musel se odstěhovat.
Formanovi penzion ve Starých Splavech získali zpět v roce 1991 v restituci.[2]
Studium[editovat | editovat zdroj]
Vystudoval scénáristiku na pražské Filmové a televizní fakultě Akademie múzických umění (FAMU), již během studií působil jako pomocný režisér a asistent Alfrédu Radokovi. V Československu do roku 1968 společně s Miroslavem Ondříčkem natočil několik úspěšných snímků vyznačujících se sžíravým, až černohumorným pohledem na společnost. Černý Petr získal k překvapení svého tvůrce hlavní cenu na Mezinárodním filmovém festivalu v Locarnu (za Formanem tehdy zůstali režiséři zvučných jmen, Michelangelo Antonioni a Jean-Luc Godard), film Hoří, má panenko byl dokonce nominován na Oscara.
Amerika[editovat | editovat zdroj]
Za normalizace legálně odešel do USA, aby pokračoval ve své filmové tvorbě. Mohl tedy na svých filmech spolupracovat s českými filmaři, mj. kameramanem Miroslavem Ondříčkem a Amadea natočit v Kroměříži,Praze a okolí.
Silně „formanovský“ první americký film Taking Off („remake“ Konkursu) – aplikující jeho obvyklý, na české diváky orientovaný přístup na americké prostředí v doznívající éře hippies – byl oceněn první cenou poroty na festivalu v Cannes, ale komerčně neuspěl.
Významného úspěchu u diváků dosáhl brzy, po třech letech, v roce 1974 svým dalším filmem, adaptací románu Kena Keseyho Přelet nad kukaččím hnízdem. Tento film americká Akademie filmových umění a věd ocenila pěti Oscary, včetně ceny za režii a nejlepší film. I jeho další filmy byly úspěšné, některé z nich více u kritiky než divácky (např. Valmont). Film Amadeus získal dalších osm Oscarů včetně obou hlavních kategorií.
Je považován za jednoho z nejvýznamnějších českých – a významných amerických a světových – filmových režisérů, úspěšných jak u diváků, tak kritiků po celém světě.
31. ledna 2007 byl v Praze ve Slovanském domě slavnostně uveden v české premiéře jeho nejnovější snímek Goyovy přízraky za účasti Natalie Portmanové a Javiera Bardema, kteří ve filmu ztvárnili dvě ze tří hlavních rolí.
V dubnu 2007 mělo v Národním divadle premiéru nové nastudování jazzové opery Jiřího Suchého a Jiřího Šlitra Dobře placená procházka, které spolurežíroval se svým synem Petrem Formanem.
Citace ze zdroje:
http://cs.wikipedia.org/wiki/Milo%C5%A1_Forman
Naposledy upravil(a) Stuka dne 19/2/2014, 07:44, celkem upraveno 1 x.
ObrázekObrázek
Bohemica
vojín
vojín
Příspěvky: 17
Registrován: 16/2/2014, 22:49
Bydliště: Šumava

Re: Miloš Forman

Příspěvek od Bohemica »

Já čerpala z profilu redakčního kolegy z facebooku s jeho souhlasem. :-)
Naposledy upravil(a) Bohemica dne 19/2/2014, 01:24, celkem upraveno 1 x.
Jedna ženská vidí někdy dál než pět mužských s dalekohledem. Jan Werich
Uživatelský avatar
TonyHazard
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 2674
Registrován: 17/9/2007, 23:30

Re: Miloš Forman

Příspěvek od TonyHazard »

Bohemica píše:Já čerpala z profilu redakčního kolegy z facebooku z jeho souhlasem. :-)
Bohemico, takto se u nás články nedělají. Prosím pročti si toto :
http://www.palba.cz/viewtopic.php?f=304&t=1995

Zde je část textu z odkazu:
Pro psaní článků by jste měli mít dostatečnou slovní zásobu, znát pravopis a mít schopnost u psaní přemýšlet. Pro vlastní článek se pak předem pokuste shromáždit co nejvíce informací. Někdo má k dispozici literaturu, oblíbené je i zaGooglovat. Na internetu lze najít informace v angličtině, ruštině či jiném jazyku, pak přijde na řadu překlad. Je-li vhodné, můžete i citovat krátké úryvky z jiných článků, citace známých osobností či autorit v oboru. Citace nesmí tvořit většinu textu vašeho článku, od vlastního textu se musí odlišovat jiným typem písma a viditelně oddělena (např. uvozovkami).
Ke článku je rovněž vhodné připravit několik názorných obrázků.
Jak začít psát? Aby měl článek určitou strukturu a logiku musíte si ujasnit o čem píšete, komu to píšete a co tím chcete říct. Vhodné je si promyslet osnovu článku. Začátek článku by měl čtenáře zaujmout a vtáhnout do problematiky. Další text by měl na sebe logicky navazovat. Rovněž by jste se v článku neměli odvolávat na věci, které jste nevysvětlili. Článek by měl mít i závěr, kde by mělo proběhnout určité shrnutí.
ObrázekObrázekObrázekObrázek
Nebojuj s nikým, kdo neví nic o vztahu rytíře a meče!
Na fóru Palba.cz jsem skončil, dotazy a SZ prosím neposílat.
Bohemica
vojín
vojín
Příspěvky: 17
Registrován: 16/2/2014, 22:49
Bydliště: Šumava

Re: Miloš Forman

Příspěvek od Bohemica »

Vím jak má vypadat "článek" . Převážnou část svojí profesní kariéry jsem za "články" dostávala výplatu nebo honorář.
Svoje příspěvky jsem nepovažovala za "články", ale za jakési upozornění na určitá výročí určitých osobností a také jsem je tak prezentovala. Pokud jsem se z neznalosti dopustila začátečnické chyby (v místních poměrech) a umístila svoje příspěvky do nesprávné rubriky není snad problém aby admin příspěvek zařadil na vhodnější místo.
Jedna ženská vidí někdy dál než pět mužských s dalekohledem. Jan Werich
Uživatelský avatar
Franz Trubka
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1815
Registrován: 14/10/2010, 04:16

Re: Miloš Forman

Příspěvek od Franz Trubka »

Vazena Bohemico, vim ze budu za blba, ale s tim ja umim zit.
Proc jsi se rozhodla pro svoji ucast na Palbe? Za dva dni jsi sem nastrkala spoustu temat, ktera sem nepatri ani nahodou,
To je posledni prispevek, ktery na tema Bohemica pisu.Nechci se nikoho dotknout, ale proste me to sere.
Profesionalni autorka /jak sama pise, ze ji za jeji prispevky plati/ se zcista jasna objevi a zacne nas krmit zivotopisy hercu a reziseru.Proc? Co bude priste? Strucny zivotopis Jiriny Svorcove?
Samozrejme asi dostanu od odpovednych osob za usi, ale to sem proste nepatri
ObrázekObrázek

Pink Floyd-On The Turning Away
Uživatelský avatar
jersey.se
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2466
Registrován: 20/1/2010, 21:16
Bydliště: I'm living on an endless road
Kontaktovat uživatele:

Re: Miloš Forman

Příspěvek od jersey.se »

No Franzi, myslím že za uši nemáš proč dostat, co píšeš klidně podepíšu. A že někdo kdo neumí článek napsat za jejich "psaní" dostává zaplaceno mě vzhledem ke "kvalitám" českých novinářských onucí vůbec nepřekvapuje.
Smoke me a kipper, I'll be back for breakfast
Uživatelský avatar
Alfik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4160
Registrován: 16/9/2008, 19:23
Bydliště: Jeseník

Re: Miloš Forman

Příspěvek od Alfik »

No, máme tu články o politice, hospodářství i náboženství, můžeme mít i tu kultůru :)
Ovšem, bývá tak nějak zvykem, že se za historii považují děje strašího data, a lidí kteří již nějakou dobu nežijí.
Je to z celkem logických důvodů: jednak se tím předejde i neúmyslným osočením či napadením (např., když napíšu že J. Husovi snad přeskočilo či co, a z univerzitního rektora se stal neznámo proč náboženský fanatik, nikoho to neurazí, páč je to dávno), a jednak, s ubíhajícím časem můžeme věci vidět s nadhledem.
Bohužel, v našich podmínkách jsou události konce WWII (a tedy doba stará cca 70 let) furt živé a bolestné. Nemůžeme za to :) to ta sfiňa hystóryja si s náma zahrála.
"Zapomněli jste na syny Vorvénovy. Ztratili jste Greptrovo kladivo. Vás nikdo mstít nebude." Dr. Lazarus
Uživatelský avatar
TonyHazard
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 2674
Registrován: 17/9/2007, 23:30

Re: Miloš Forman

Příspěvek od TonyHazard »

Bohemica píše:Vím jak má vypadat "článek" . Převážnou část svojí profesní kariéry jsem za "články" dostávala výplatu nebo honorář.
Svoje příspěvky jsem nepovažovala za "články", ale za jakési upozornění na určitá výročí určitých osobností a také jsem je tak prezentovala. Pokud jsem se z neznalosti dopustila začátečnické chyby (v místních poměrech) a umístila svoje příspěvky do nesprávné rubriky není snad problém aby admin příspěvek zařadil na vhodnější místo.
Admin nemá problém přesunout článek na vhodnější místo, admin nemá problém ani s obsahem "článku", pouze má problém s kompletně zkopírovaným textem.
Bohemico, jsi ochotná přepracovat úvodní příspěvky?
Pokud ne, Tvůj příspěvek by měl vypadat asi takto : (stejně tak i příspěvek "Čeněk Šlégl")
Dnes mám k připomenutí dalšího jubilanta. A zase je to nevoják (i když na poli kultury je v mých očích nejméně filmařský admirál zeměkoule). Tentokrát je to výročí narození (82 let) a jedná se o dosud žijícího :) Miloše Formana.
Na jeho životě se odráží naše nedávná národní historie zvlášť zajímavě. Skutečně zajímavý osud!
(a předem těm, kteří mi chtějí spílat, se omlouvám, ale opravdu jsem ani po včerejší výtce nenašla dnes vhodnější rubriku. Já si prostě myslím, že nemáme tolik světově proslulých osobností, jejichž život navíc ovlivnilo naše politické dění, abychom si mohli dovolit je s hrdostí nepřipomenout)
Více zde :

http://cs.wikipedia.org/wiki/Milo%C5%A1_Forman
ObrázekObrázekObrázekObrázek
Nebojuj s nikým, kdo neví nic o vztahu rytíře a meče!
Na fóru Palba.cz jsem skončil, dotazy a SZ prosím neposílat.
Uživatelský avatar
TonyHazard
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 2674
Registrován: 17/9/2007, 23:30

Re: Miloš Forman

Příspěvek od TonyHazard »

TonyHazard píše:
Bohemica píše:Vím jak má vypadat "článek" . Převážnou část svojí profesní kariéry jsem za "články" dostávala výplatu nebo honorář.
Svoje příspěvky jsem nepovažovala za "články", ale za jakési upozornění na určitá výročí určitých osobností a také jsem je tak prezentovala. Pokud jsem se z neznalosti dopustila začátečnické chyby (v místních poměrech) a umístila svoje příspěvky do nesprávné rubriky není snad problém aby admin příspěvek zařadil na vhodnější místo.
Admin nemá problém přesunout článek na vhodnější místo, admin nemá problém ani s obsahem "článku", pouze má problém s kompletně zkopírovaným textem.
Bohemico, jsi ochotná přepracovat úvodní příspěvky?
Pokud ne, Tvůj příspěvek by měl vypadat asi takto : (stejně tak i příspěvek "Čeněk Šlégl")
Bohemico, žádná reakce či odpověď? Dobrá, zde je moje odpověď. Témata budou uzamčena a po čase v případě nulového zájmu ze strany autora odstraněna.
ObrázekObrázekObrázekObrázek
Nebojuj s nikým, kdo neví nic o vztahu rytíře a meče!
Na fóru Palba.cz jsem skončil, dotazy a SZ prosím neposílat.
Zamčeno

Zpět na „Československo“