Odstřelovači - Snipers: Taktiky 2. část

Moderátoři: Pátrač, Tkuh

Uživatelský avatar
Haness
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 944
Registrován: 18/4/2005, 22:16
Bydliště: Brno

Příspěvek od Haness »

Konečně jsem našel přesné údaje o střeleckém rekordu z Afghanistánu. V březnu roku 2002 tam sniper Cpl. Furlong Kanadské armády zasáhl kombatanta na vzdálenost 2 430 metrů což je zatím nejlepší/nejvzdálenější potvrzený zásah v historii. Použil pušku TAC-50 ráže .50BMG

V iráku byl zatím nejlepší potvrzený zásah na vzdálenost 1 250 metrů puškou M24 ráže .308 Winchester - což je spíše o štěstí, sám výrobce udává efektivní dosah puěky 800m, co jsem četl tak maximálně se s ní dalo střílet na 1 000 - 1050 m, ale 1250 metrů je na tuto ráži hodně velká dálka.
ObrázekObrázek

Pouze zasáhnout nestačí.....
Uživatelský avatar
Dancer
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 563
Registrován: 23/2/2007, 11:44

Příspěvek od Dancer »

Popravdě si nedovedu představit zastavení útoku tanků ostřelovači, pokud je tato podporována pěchotou. Zvláště, pokud je tank v pohybu, tak mi připadá mnohem efektivnější, pokud by se zásahu průzorů a periskopů snažila dosáhnout obyčejná pěchota. Ztráta ostřelovače je mnohem "dražší", než pěšáka.
Nebát se a nekrást!
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

MOderní doba v SSSR přinesla jakési čudo - PROTITANKOVÉ KULOMETNÉ ČETY A ROTY. Měly to být v 80. letech snajpři vyzbrojení výkonným kulometem a speciálním střelivem. Kulomety - nikdy jsem se nedověděl jaké to měly ty kulomety být - měly mít dioptry pro přesnou střelbu. Měly za úkol z těžké techniky omlátit externí vybavení a pokud možno přerazit pásy. Mířenou střelbou.

Přímo nam v taktice tvrdili, že to je nová úrověň odstřelovací činnosti. Nechci se dosta mimo ale nějak mi to začíná splývat. Možná je to nebo spíše byla reminiscence na nějaké druhoválečné zkušenosti.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
rabo
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 2134
Registrován: 16/1/2007, 11:52

Příspěvek od rabo »

MOderní doba v SSSR přinesla jakési čudo - PROTITANKOVÉ KULOMETNÉ ČETY A ROTY. Měly to být v 80. letech snajpři vyzbrojení výkonným kulometem a speciálním střelivem. Kulomety - nikdy jsem se nedověděl jaké to měly ty kulomety být - měly mít dioptry pro přesnou střelbu. Měly za úkol z těžké techniky omlátit externí vybavení a pokud možno přerazit pásy. Mířenou střelbou.
PT guľometné čaty a roty sú pre mňa úplnou neznámou, človek sa dozvie stále niečo nové. V 80. rokoch pôsobia naozaj archaicky, nakoľko v tom čase bolo zavedené už veľmi veľké množstvo iných, ďaleko výkonnejších, PT zbraní, ale...

So "snajperským zameriavačom" SPP / zväčšenie 3 a 6krát / boli v SA zavedené guľomety NSV "Utes" ráže 12,7mm / na 500m priestrel 16mm RHA /. Vo veľkej miere sa používali v Afganistane na stráženie ciest atď / preberalo sa to v téme "Afganistan" /. Ich mierený dostrel je udávaný 2 Km. Proti tankom by si ani neškrtli, ale proti OT,BVP... by mali celkom slušnú účinnosť. Používa sa do dnes, ale už je postupne nahradzovaný modernejším "Kordom".
S SPP
Obrázek

a s nočným zameriavačom


Obrázek


Čo sa týka použitia odstreľovačov počas WWII proti tankom, tak to sa mi zdá dosť málo pravdepodobné- tanková optika bolo v porovnaní s dnešnou veľmi, veľmi malinká a jej zásah by bol nepravdepodobný. Skôr by to mohlo smerovať na strelcov s PT puškami PTRD a PTRS, ráže 14.5mm.
Uživatelský avatar
Dancer
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 563
Registrován: 23/2/2007, 11:44

Příspěvek od Dancer »

Pátrač píše:MOderní doba v SSSR přinesla jakési čudo - PROTITANKOVÉ KULOMETNÉ ČETY A ROTY. Měly to být v 80. letech snajpři vyzbrojení výkonným kulometem a speciálním střelivem. Kulomety - nikdy jsem se nedověděl jaké to měly ty kulomety být - měly mít dioptry pro přesnou střelbu. Měly za úkol z těžké techniky omlátit externí vybavení a pokud možno přerazit pásy. Mířenou střelbou.
...
Tak by mne zajímalo, jak dlouhou životnost by měla taková kulometná skupina při "oklovávání" tanku. Já bych v ní být nechtěl.
Když si vezmu, že k obsluze a přesunu kulometu ráže 12,7mm (případně 14,5) jsou potřeba alespoň tři lidé, tak mi připadá tato taktika ve srovnání s účinností tří střelců PT zbraněmi nižší.

Na druhou stranu pro tuto taktiku mluví větší dostřel. Při jednotlivých výstřelech (menší demaskující projevy) + dobrém maskování + více střelcích na jeden cíl by taková taktika mohla být do určité míry úspěšná.

Asi jediné smysluplné nasazení by zřejmě bylo v kombinaci se střelci s PT zbraněmi. Nejdříve na větší vzdálenost omezit schopnosti obrněné techniky (poškozením zaměřovačů a čidel a externího vybavení s cílem zvýšit šance střelců v momentě, kdy se takto poškozený tank/OT přiblíží na dostřel ručních PT zbraní.
Nebát se a nekrást!
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Tedy to jsou věci. Uvidíme jestli nám Haness moc nenadá za plevelení ale je pravda, že já to mám v poznámkách z taktické přípravy zapsáno jako PTKČ- ODTŘELOVACI OBRNĚNÉ TECHNIKY.

Ta sestava od raba vypadá velmi dobře.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Haness
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 944
Registrován: 18/4/2005, 22:16
Bydliště: Brno

Příspěvek od Haness »

Dancer: nemůžeš brát "cenu" odstřelovače v době WW2 kdy to byl pouze klasický voják jež projevil lepší výsledky při střelbě tak dostal pušku s optikou a instrukce jak mířit a klikat a vysoce vycvičeného odstřelovače současnosti jehož výcvik stál kvanta peněz.

Pátrač: O nečem podobném jsem okrajově četl co se týkalo Vietnamu, tam taky odstřelovači montovali na kulomety Browning M2 cal 12.7 (.50BMG) optiky. Touto zbraní je taky údajně stanoven druhý nejdelší zásah - Carlos Hathcock s ní ve Vietnamu zabil vojáka NVA na 2 150 m. Ten překonal právě ten kanaďan v Afghánistánu. Ta lišta je na kulometech M2 dodneška, ale neslyšel jsem o použití této zbraně jako odstřelovací tak jako to používali na firebasech ve Vietnamu.

My se o tomto v taktické neučili, ale asi záleží na specializaci, ty jsi byl u mechanizátorů ?
Nevím co Vám, ale nám tvrdili ve Vyškově že průbojná střela z UK59 prý prorazí bok BVP, nechci nějak odporovat ale myslím si že to není pravda...ale to jen tak mimo

Přijde mi že tady hodně lidí strašně podceňuje skutečnou přesnost jakou lze dosáhnout s odstřelovací puškou, a to i s mosinama. Je pravdou že to byla masově vyráběná zbraň ale ty vybrané kousky jež byly dělány s optikama PU byly hodně přesné, údajně dokázaly nastřílet rozptyly 3/4 MOA. Na tomto odkazu s ní borec střílí na 1000 yardů a ten rozptyl by tomu 3/4 MOA dost odpovídal.
ObrázekObrázek

Pouze zasáhnout nestačí.....
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Haness - ne u mechanizátorů jsem nebyl. Hanessy já jsem obyčejný kanystr. Osm let jsem studoval jak zabezpečit armádu palivy a mazivy.

Ten termín protitankové kulmetné čety - roty byl obsažen v nějakém bojovém řádu.
Mělo by jít o některý z těchto:

Všeob-Ř-1 1984 Bojový řád pozemního vojska Československé armádě.Část 1 (divize,brigáda,pluk)

Všeob-Ř-2 1984 Bojový řád pozemního vojska Československé armádě.Část 2 (prapor,rota)

Všeob-Ř-3 1984 Bojový řád pozemního vojska Československé armádě.Část 3 (četa,družstvo,tank)

Byl jsem kulometník 4 roky. A byl jsem dobrý kulometník. Mám na UK 59 L vystříleného mistra. Zvládal jsem i plošné rozsevy. Jednou jsem dávkou 15 těžkých střel prostřílel 35 centimetů silnou cihlovou stěnu. Bylo to na těžké lafetě a sdioptrem na 800 metrů a díky dioptru jsem zaměřil křížový spoj mezi cihlami a váha kulometu s těžkou hlavní a lafetou udržela potřebnou stabilitu.

Při pokusné střelbě na střelnici v Sučanech jsem s kamarádem těžkou střelou prostřelil ocelovou desku 30 milimetrů. Na sto metrů, střelba jednotlivými ranami pás napáskovaný s mezerami každá rána natahovaná. Ze tří střel prošla jen jedna.

Já na možnost účinné střelby správným střelivem a kulometem na pancéřovou techniku věřím. Věří i na dálkovou přesnou palbu dobře ustaveného kulometu. Viděl jsem přes dioptr opakovaný zásah nekrytě ležící figuriny na 800 metrů daleké pozici.

Kruci hned bych si zastřílel.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Haness
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 944
Registrován: 18/4/2005, 22:16
Bydliště: Brno

Příspěvek od Haness »

takže logista :wink:

Zajímalo by mě to, zkusím se na to podívat do Ř-tek. J8 stříle vždycky jenom s UK59 L chtěl bych si někdy zkusit i T, ale nevím nevím, jsem rád že si jako student vystřelím z něčeho jiného než z pistole, dvakrtá za rok střelby samopal, kulomet a granát, z kulometu 25 ran na nekryté figury a terče "kulomet," musíš ale narazit na dobrej kousek s nevykvedlanýma mířidlama.

Nechtěl jsem zpochybnit přesnost kulometu ta je podle toho co jsem vyděl a sám zkusit hodně dobrá, ve filmech zkreslují těma rambama kropícíma bezhlavě, kulomet je přesná zbraň. Jen mě zarazilo že 7,62x54R by dokázala probít stěnu BVP.

Jaká osnova je vlastně na tom dioptru pro UK59, je to čistý kříž, nebo kombinace?
ObrázekObrázek

Pouze zasáhnout nestačí.....
Uživatelský avatar
Haness
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 944
Registrován: 18/4/2005, 22:16
Bydliště: Brno

Příspěvek od Haness »

oprava - granát jeden jednou za dva roky
ObrázekObrázek

Pouze zasáhnout nestačí.....
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Tedy hm..hm..mrkev v zimě, že by měla 59 mít schopnost prostřelit boční pancíř BVP jsem nikdy neslyšel ani neviděl. Na červeném domečku stával vrak TOPASu a když jsem ho ometl tak ani průbojná střela přes jeho pancíř neprošla. Takže u beviny mám velké pochybnosti.
Naposledy upravil(a) Pátrač dne 28/1/2009, 12:53, celkem upraveno 1 x.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Haness
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 944
Registrován: 18/4/2005, 22:16
Bydliště: Brno

Příspěvek od Haness »

Dnes už na ČD nestojí nic, a taky tam neprobíhají ostré střelby, už jen slepýma, ale ty bunkříky ze kterých se ovládají terče tam jsou stále.
ObrázekObrázek

Pouze zasáhnout nestačí.....
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Haness - vojáku, to už je let co jsem se tam realizoval. To už je tak dávno, že ho možná sežrala koroze.

Jinak dioptr, jestli se dobře pamatuji ale to si nejsem jist, byl obyčejný nitkový kříž. Viděl jsem i moderní kousek s kombinací ale nestřílel jsem přes něj.
Naposledy upravil(a) Pátrač dne 29/1/2009, 12:49, celkem upraveno 1 x.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Haness
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 944
Registrován: 18/4/2005, 22:16
Bydliště: Brno

Příspěvek od Haness »

On je celej ten kopec jedna velká koroze, ty miliony vystřelených nábojnic co jsou tam jako povrch země:)

Jak se u toho dioptru seřizovaly palebné opravy, hodně mě to zajímá vždycky jsem si přes to chtěl s UK59 vystřelit, je to v MOA, nebo nebo jiných jednotkách. Jaká je hodnota jednoho kliknutí?
ObrázekObrázek

Pouze zasáhnout nestačí.....
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Tak to bych dost kecal. Je to tak dávno, že bych to musel dostat do ruk, abych si vzpoměl. Ale skusím pomoci. Mrkni do těchto předpisů:

Děl-21-6, vydaný v roce 1961. Měl název: " 7,62mm univerzální kulomet vz.59". byl to provizorní předpis, A protože provizoria mají nejdelší životnost, v roce 1982 jsem ho měl ve skříňce.

Děl-21-12, vydaný v roce 1974. Měl název: " Opravy 7,62mm univerzálního kulometu vz.59". Zde to myslím nebylo přesně specifikováno ale mám pocit, že tam bylo něco o seřizování nastřelení s dioptrem.

Jestli existují i jiné předpisy nevím. Ale v některém z nich to muselo být - jinak bych je neměl poznačené.

Stačí takto ?
Naposledy upravil(a) Pátrač dne 29/1/2009, 14:50, celkem upraveno 1 x.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Haness
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 944
Registrován: 18/4/2005, 22:16
Bydliště: Brno

Příspěvek od Haness »

Díky, jen nevím jestli to seženu, snad ano ;)
ObrázekObrázek

Pouze zasáhnout nestačí.....
Uživatelský avatar
Alchymista
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 4883
Registrován: 25/2/2007, 04:00

Příspěvek od Alchymista »

Jen mě zarazilo že 7,62x54R by dokázala probít stěnu BVP.
Ano, priebojný a PZ to údajne dokáže, ale to slabé miesto je celkom problém zasiahnuť - malo by to byť niekde nad prvým a druhým predným pojazdovým kolesom (guľku dostane vodič) a musí sa strieľať celkom na blízko - údajne pod 200 metrov (a samozrejme viacmenej kolmo z boku).

"Protitankový" guľomet - napadá ma jedine 14,5mm Vladimirov KPV, 12,7mm je pomerne slabý, hoci s tankovou optikou a IR svetlometmi by sa vysporiadať dokázal celkom úspešne a zrejme aj s tankovým kanónom - videl som priestrely hlavne 100mm TK z T-55 urobené na strelnici pri Martine za účelom "prípravy učebnej pomôcky" pre praktiká opravy delostreleckej techniky po bojovom poškodení. Priebojné strely 12,7mm prešli pomerne spoľahlivo jednou stenou alebo v nej uviazli, pri 14,5mm KPVT zo SKOTu prešlo v niektorých prípadoch jadro obomi stenami, alebo uviazlo hlboko v druhej stene, prípadne strela urobila ryhu hlbokú až do vnútra hlavne a odrazila sa preč. Strieľalo sa celkom "nablízko" - nejakých 100 metrov, možno ani nie.
Niečo a bez overenia (JPP) som kedysi počul o sovietskom veľkorážnom strelive, v ktorom mali byť použité wolframové "šilky" či dokonca uránové "spičky" alebo "zažigalky".
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Alchymista - inu možné je všechno. Ale takto je to položeno do oblasti kterou bych nazval Šťastný zásah. TO je věc se kterou se nedá v boji moc počítat.

Ten kulomet co jsi uvedl, má ve svém vybavení i zaměřovací optiku pro přesnou palbu na delší vzdálenost?
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Alchymista
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 4883
Registrován: 25/2/2007, 04:00

Příspěvek od Alchymista »

Má, samozrejme. Pre zbraň vážiacu samotnú skoro 50 kg, s podstavcom okolo 90kg a dvojkolesovým podvozkom cez 160kg je už kilo hore-dolu nepodstatné. :twisted:
http://world.guns.ru/machine/mg01-r.htm
Ale vážnejšie - optika je k dispozícii je v niekoľkých prevedeniach, myslím, že sa dá dokonca použiť väčšina zavedených denných i nočných optických zameriavačov pre ručné strelné zbrane. Je aj potrebná, pretože KPV má účinný dostrel cez 2000 metrov na pozemné ciele a 1400 metrov na vzdušné ciele, na 500 metrov prebíja 32mm a na 1000 metrov ešte stále 20mm oceľový plát (nečudo - je to náboj pôvodne vyvinutý pre protitankové pušky). Strela má hmotnosť okolo 60 gramov, počiatočnú rýchlosť 1030m/s a energiu 32kJ, kadencia je 550 rán za minútu.

Používal a používa sa hojne aj ako protilietadlový - ZPU-4 KPV ako štvormontáž a ZPU-2 KPV ako dvojmontáž. Niektoré tanky z 50. rokov, napríklad T-10/T-10M, ho používali nielen ako protilietadlový, ale aj ako súosý. Predstavuje tiež hlavnú zbraň obrnených transportérov BTR-60, BTR-70, BTR-80 a BRDM-2, u nás ho mal montovaný SKOT (vo verzii KPVT).

Náboj 14,5×114 používa napríklad vysokovýkonná "protimateriálová" puška Mechem NTW-20 a dosahuje s ním dostrel 2300 metrov. http://world.guns.ru/sniper/sn55-r.htm
Problémom náboja 14,5x114 je predovšetkým fakt, že zrejme nikto nerobí toto strelivo v triede "mach grade", takže sa používa priebojné (alebo zriedkavejšie výbušné) strelivo, ktoré svojou konštrukciou spadá do obdobia 2.sv.v. a tomu zodpovedá i dosiahnuteľná presnosť streľby. Podobný problém bol v Rusku aj so strelivom 12,7×108, ale už sa to údajne začalo zlepšovať a strelivo v triede "mach grade" robia zrejme aj niektoré známe muničné firmy.
Uživatelský avatar
Thór
7. Major
7. Major
Příspěvky: 889
Registrován: 7/8/2008, 02:35
Bydliště: Chrudim

Příspěvek od Thór »

V Afghánistánu jsou odstřelovači nasazováni především jako podpůrní střelci, tzn. že chodí s družstvama a v případě nastřelení eliminují cíle za efektivním dosahem klasických pěchotních zbraní. Jsou vyzbrojeni většinou samonabíjecími puškami jako je například upravená M-16 - SPR, nebo nově zavedená puška M-110.
Hanessi, myslíš tím marksmany? Mám nutkavej pocit, že pro tuhle podpůrnou roli, byl post marksmana vytvořen. Specializovaný sniper je o dva levely jinde.
ObrázekObrázek
" Thór "

Kaphar hunnu bhanda marnu ramro
Odpovědět

Zpět na „Ostatní“