Protitankový pes - nejblbější nápad jak ničit tanky

Mirek58
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4794
Registrován: 31/7/2012, 19:15

Re: Protitankový pes - nejblbější nápad jak ničit tanky

Příspěvek od Mirek58 »

Vzhledem k tomu, že bazuky M-18 se dostaly na válečnou scénu až v březnu 1945, PIAT byl zkonstruován v roce 1942, tak byly rusům v roce 1941 platný jako mrtvýmu zimník.
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12968
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Protitankový pes - nejblbější nápad jak ničit tanky

Příspěvek od Rase »

Celé mi to připomíná Sovětské vystřelení Lajky do vesmíru. Ač to byl toulavý pes, tak o vztahu s jejímy pány asi nejlépe svědčí jména které jí dali:
Kudrjavka (Kudrnka), Žučka (Brouček), Limončik (Citrónek). Známou se stala jako Lajka (štěkačka), což je obecné označení psů na Severu Ruska a Sibiři. I v tomto případě měli vědátoři dost problém ji prakticky zabít vystřelením do vesmíru. Před letem vedoucí lékařského týmu Valerij Jazdovskij, vzal Lajku k sobě domů, aby si pohrála s jeho dětmi. Později k tomu ve svých vzpomínkách napsal: "Chtěl jsem pro ni udělat něco pěkného, když měla žít už jen krátce..." Myslím, že ostatní cvičení, odchycení psi pro let do vesmíru, si rozebrali různí vědci od Sputniku. Lajka se tak sice zapsala do historie, ale oproti méně znýmým kolegům jako Albina a Muška, si moc neužila.
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
lasib
rotný
rotný
Příspěvky: 83
Registrován: 6/6/2014, 13:29

Re: Protitankový pes - nejblbější nápad jak ničit tanky

Příspěvek od lasib »

Niečo k tejto drastickej téme ... ruský film z pokusov, a asi aj proti iným cieľom, ako len tankom, skoda, že je bez textu.... nepáčia sa mi tam ruky psovoda, 31 až 39. sekunda ... pustite si to spomalene
Uživatelský avatar
Alfik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4160
Registrován: 16/9/2008, 19:23
Bydliště: Jeseník

Re: Protitankový pes - nejblbější nápad jak ničit tanky

Příspěvek od Alfik »

Ten pohyb rukou se používá u služ. psů, je to tzv. "hecování", když ho vypouštíš. Ne vždy totiž pes vidí nepřítele (např. fuguranta) tak jako ty - má oči o decimetry níž když oba ležíte a o víc než metr níž když psovod stojí. Čili nevidí přes trávu. Takže na tento pohyb se vyřítí a pak už (třeba) svůj cíl najde :)
Tohle si málo lidé uvědomují - např. řidiči se často nejsou vědomi toho, že psi, kočky, slepice, a třeba ježci prostě nevidí tolik co řidič v autě. Nevidí to auto (i když jej slyší), protože mají oči kousek nad silnicí - když ježek jde na silnici, nejspíš tam jde na cečeři, protože na silnici najde chutňoučký hmyz :) no a při tom krmení má oči jen centimetr nad asfaltem... a bum.
Celý přepis bych mohl dodat, ale chvíli by to trvalo. Stačí jen to, že se tam říká že u Volgogradu stojí pomník těmto psům a že v bojích jejich oddíl zničil 63 nepřátelských tanků. Jinak je tam vcelku totéž co je napsáno v článku.
"Zapomněli jste na syny Vorvénovy. Ztratili jste Greptrovo kladivo. Vás nikdo mstít nebude." Dr. Lazarus
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Re: Protitankový pes - nejblbější nápad jak ničit tanky

Příspěvek od Pátrač »

Ahoj Alfiku- přelož to. Bude to zajímavé, děkuji předem.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Alfik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4160
Registrován: 16/9/2008, 19:23
Bydliště: Jeseník

Re: Protitankový pes - nejblbější nápad jak ničit tanky

Příspěvek od Alfik »

Že já blbec nedržím mlčku :D
Dobře mi tak :rotuj:

V průběhu letní kampaně Německých vojsk, Rusové začali využívat nečekané metody: psy.
Do té doby, životy lidí závisely na dobrých botách. (*)
Rusové rychle začali využívat poznatků vědce I. P. Pavlova, a jeho teorie o podmíněných reflexech.
Psi, s využitím hladu, byli učeni hledat si jídlo pod pásovými stroji.
Byli vybaveni výbušným zařízením s dálkovou pojistkou, odjištěnou v poslední minutě, když se německý tank objevil v jejich dohledu. (**)
"Zde je ukázán jeden z těchto psů. Má na sobě speciální vak, s výbušninou a roznětným zařízením."
Pes přibíhal k tanku, vlezl si pod něj, tykadlo spouště udeřilo na roznětku, a nálož vybuchla. Psi oběti-odsouzenci-sebevrazi (***) ničili nepřátelské tanky u Moskvy a Stalingradu,
Voroněži a Bělgorodu. (****)
Po válce postavili ve Volgogradu památník psům - stíhačům (*****). Zde, v době obrany Stalingradu, jediný speciální oddíl psů - ničitelů, 62. armády, zničil 63 tanků.

Pozn. překl.:
* Asi narážka na nějaké vojenské přísloví - představuju si to asi tak nějak jako "voják bez dobrých bot umře" :)
** Tato věta mi moc smysl nedává, protože když se tank objevil v dohledu, byl pes ještě u psovoda, takže ten mohl pojistku uvolnit bez jakékoli "dálkovosti". Asi básnická licence.
*** V orig. je "sabáky-směrtniki", což je česky jednoznačně "psi-sebevrazi", ale v češtině je sl. "sebevrah" používáno jedině ve smyslu volního, rozmyslného, činu. I pokud se člověk zabije sám ale nechtěně, nepoužíváme jej, mluvíme o oběti nehody. Nevím ale, jak to přeložit lépe, psi jsou zde prostě popraveni, obětováni, tak jsem dal tato tři slova.
**** Poslední dvě slova jsou špatně rozumět. Že jde o Voroněž a Bělgorod jsem spíše odhadl než přesně odposlechl. Slyší-li (a rozumí) někdo lépe, doplňtež.
***** V orig. je použito "sabákam-istrěbítěljom" což je "psům-stíhačům". V češtině by možná mohlo být i "psům-ničitelům" nebo "psům-tankoborníkům", ale je tu stejný problém jako u "směrtniků" výše, tedy všechna tři slova se používají jen u volního jednání, tzn. stíhač, ničitel i tankoborník jsou lidé a ti tuto činnost dělat chtějí (nebo dostali rozkaz), zatímco ti psi byli podvedeni.
"Zapomněli jste na syny Vorvénovy. Ztratili jste Greptrovo kladivo. Vás nikdo mstít nebude." Dr. Lazarus
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Re: Protitankový pes - nejblbější nápad jak ničit tanky

Příspěvek od Pátrač »

No a nyní je mi jasné kdo tu legendu udržuje při životě. Rusové. Protože já vycházel primárně z ruských zdrojů a jak jsem uvedl- nikdy žádný tank nebyl zničen útokem takové hafana a vše skončilo na podzim 1941, jelikož SSSR a jeho armáda měly úplně jiné starosti.

Ale není to nic ojedinělého.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Martin Hessler
poručík
poručík
Příspěvky: 715
Registrován: 12/5/2009, 16:49
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Protitankový pes - nejblbější nápad jak ničit tanky

Příspěvek od Martin Hessler »

Připadá mi, že to celé nějak souvisí s ruskou národní mentalitou, pregnantně vyjádřenou (údajně) samotným Stalinem: "Jediné, čeho mám nadbytek, jsou Rusové." Jak jinak například vysvětlit, že se RKKA po celou válku nepropracovala k obrněnému transportéru pro pěchotu a pěšáci doprovázející tanky se, za cenu děsivých ztrát, vozili přímo na tancích...? Vždyť kdo by mrhal výrobními kapacitami na nějaké blbé ótéčko (přitom stačilo okopírovat německý vzor, měli jich k dispozici dost), když lidí je přece na světě jako sra..k. A psů taky.

Necháme někoho zbytečně zkápnout - a pak mu postavíme pomník.

Nicméně o těch psech s náloží v batohu se zmiňují i německé zdroje. Upřímně pochybuji, že by němečtí frontoví důstojníci nějak zvlášť pozorně studovali sovětské noviny, potažmo vojenské archívy. A odněkud to mít museli.
Mirek58 píše:Vzhledem k tomu, že bazuky M-18 se dostaly na válečnou scénu až v březnu 1945, PIAT byl zkonstruován v roce 1942, tak byly rusům v roce 1941 platný jako mrtvýmu zimník.
Troška OT: Tohle rčení se údajně vztahuje právě k událostem z východní fronty. Když Wehrmacht málem umrzla před Moskvou v zimě 1941/42, vyhlásil ministr propagandy Josef Goebbels tzv. "Winterhilfe". Štrykovaly se svetry, palčáky a fusekle, dívky z BDM obcházely domácnosti a sbíraly zimní ošacení pro vojáky. První balíky teplých oděvů se k bojujícím vojskům dostaly počátkem května 1942, kdy už příliš nepomohly těm, kdo v zimě zahynuli na omrzliny a podchlazení. Odtud prý pochází ono všeobecně známé je mu to platný jak mrtvýmu zimník. Ale vzhledem k hořké ironii tohoto výroku bych tipoval, že ho vymysleli Češi.
Neexistují žádné zoufalé situace. Existují pouze zoufalí lidé. /Heinz W. Guderian/
Mirek58
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4794
Registrován: 31/7/2012, 19:15

Re: Protitankový pes - nejblbější nápad jak ničit tanky

Příspěvek od Mirek58 »

Ale sověti na OT pracovali, důkazem jsou prototypy TB 42, B3 (AT3), B4.
Jenže problém se vykytoval v materiální oblasti a výrobních kapacitách. Největší kámen úrazu byl motor, 95 koní na vozítko s hmotností přes 7t nestačilo.
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Re: Protitankový pes - nejblbější nápad jak ničit tanky

Příspěvek od Pátrač »

Martin Hessler píše:Nicméně o těch psech s náloží v batohu se zmiňují i německé zdroje. Upřímně pochybuji, že by němečtí frontoví důstojníci nějak zvlášť pozorně studovali sovětské noviny, potažmo vojenské archívy. A odněkud to mít museli.
Ahoj Martine, já ale uvádím kde k tomu Němci přišli, cituji sám sebe:

Při této příležitosti se dostalo několik mrtvých psů do rukou německé Wehrmacht, kde byl tento „komplet“ nazýván „Tankhund mit Sprengausriftung“. Je popsána v německé příručce Merkblatt über russische Spreng- und Zund- mittel, Minen und Zünder, vydané v Berlíně Vrchním velitelstvím pozemních vojsk (Oberkommando des Heeres) 1. ledna 1942.

Němci to se svojí důkladností prostudovali, vyhodnotili a vydali glejt. Tím to pro ně zvadlo.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Mirek58
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4794
Registrován: 31/7/2012, 19:15

Re: Protitankový pes - nejblbější nápad jak ničit tanky

Příspěvek od Mirek58 »

Poznámka:
Tato opravdu zvláštní mina nedostala nikdy žádný oficiální název. „Mинная собака“, jak ji někdy nazývali sovětští
vojáci, nebyla nikdy zařazena do výzbroje Rudé Armády.
V létě a na podzim 1941 procházela vojskovými zkouškami v bojových podmínkách. Při této příležitosti se dostalo
několik mrtvých psů do rukou německé Wehrmacht
, kde byl tento „komplet“ nazýván „Tankhund mit
Sprengausriftung“.
Je popsána v německé příručce Merkblatt über russische Spreng- und Zund- mittel, Minen und Zünder, vydané
v Berlíně Vrchním velitelstvím pozemních vojsk (Oberkommando des Heeres) 1. ledna 1942.
http://www.pyro-csol.cz/files/archiv/07 ... %20pes.pdf

Asi tak, v článku použité fotografie jsou až z poválečné doby, protože pokusy se údajně táhly až do r. 1966, jak se dá dočíst.
A co se týká "ošklíbání" nad pokusy, jaký je rozdíl mezi psi a bojovými delfíny?
Jinak při argumentování o téhle záležitosti se dá třeba dohledat údajné hlášení Leljušenka z 1941. Jenže originál jaksi není k nalezení.
ObrázekObrázek
lasib
rotný
rotný
Příspěvky: 83
Registrován: 6/6/2014, 13:29

Re: Protitankový pes - nejblbější nápad jak ničit tanky

Příspěvek od lasib »

Nemam na taký článok ako Pátrač, a som vacsinou len na mobile, ale niečo o tej ucte aj k človeku a aj k psovi v tých časoch ..
Cez google len nájdene fotky pamätníka tej udalosti
Obrázek
Obrázek
Ono, tí Rusi v r. 1941 poslali proti tankom pri ukrajinskej dedine Legezdino aj bezbranných psovodov so 150 psami ...asi zo zadržiavacich jednotiek NKVD, ktoré ostali posledné živé pred zrútením obrany Kyjeva ... Nem. pechota to vyriešila tak, ze vyliezla na tanky a len ich postrieľala .... Psy, ktoré prežili, odmietali opustit padlých pánov
Len rýchly pokus:
http://larichev.org/psy-vojiny/
... V článku je uvedené, že boli z Lvovskej školy psovodov u pohraničníkov ...
vodouch
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 936
Registrován: 15/1/2008, 23:15
Bydliště: Praha

Re: Protitankový pes - nejblbější nápad jak ničit tanky

Příspěvek od vodouch »

Alfik píše:
Do té doby, životy lidí závisely na dobrých botách. (*)

Pozn. překl.:
* Asi narážka na nějaké vojenské přísloví - představuju si to asi tak nějak jako "voják bez dobrých bot umře" :)
Nemusí být přísloví. I když běžíš o život, běžíš bosý pomaleji než obutý. A Rusové se v té době naběhali dost.
Alfik píše:
Po válce postavili ve Volgogradu památník psům - stíhačům (*****).

Pozn. překl.:
***** V orig. je použito "sabákam-istrěbítěljom" což je "psům-stíhačům". V češtině by možná mohlo být i "psům-ničitelům" nebo "psům-tankoborníkům" ...
Třeba v angličtině se stíhač (stíhací letoun) anoncuje jako fighter, i když se to překládá jako bojovník. Takže možná existuje ruský slovník, který istrebitěl přeloží jako ničitel.
Obrázek
Uživatelský avatar
Martin Hessler
poručík
poručík
Příspěvky: 715
Registrován: 12/5/2009, 16:49
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Protitankový pes - nejblbější nápad jak ničit tanky

Příspěvek od Martin Hessler »

Pátrač píše:
Martin Hessler píše:Nicméně o těch psech s náloží v batohu se zmiňují i německé zdroje. Upřímně pochybuji, že by němečtí frontoví důstojníci nějak zvlášť pozorně studovali sovětské noviny, potažmo vojenské archívy. A odněkud to mít museli.
Ahoj Martine, já ale uvádím kde k tomu Němci přišli, cituji sám sebe:

Při této příležitosti se dostalo několik mrtvých psů do rukou německé Wehrmacht, kde byl tento „komplet“ nazýván „Tankhund mit Sprengausriftung“. Je popsána v německé příručce Merkblatt über russische Spreng- und Zund- mittel, Minen und Zünder, vydané v Berlíně Vrchním velitelstvím pozemních vojsk (Oberkommando des Heeres) 1. ledna 1942.

Němci to se svojí důkladností prostudovali, vyhodnotili a vydali glejt. Tím to pro ně zvadlo.

Pokorně se omlouvám, moje blbost... A to jsem si myslel, že jsem to četl pozorně.

vodouch píše:Třeba v angličtině se stíhač (stíhací letoun) anoncuje jako fighter, i když se to překládá jako bojovník. Takže možná existuje ruský slovník, který istrebitěl přeloží jako ničitel.
S ruskou odbornou terminologií je vůbec problém, většina slov je vícevýznamová a hodně záleží na kontextu. Před pár roky jsem se účastnil jako poradce překládání jisté knížky o ručních zbraních, dělal jsem panu překladateli odborné korektury. Překlady názvů jednotlivých součástek jsou totiž závislé na tom, jakou konkrétní funkci plní. Třeba termín "ličinka" může podle okolností označovat uzamykací závoru, uzamykací klín, závorník nebo uzamykací ozub... Bez podrobnější znalosti mechanismu konkrétní zbraně může překladatel napáchat pozoruhodná zvěrstva.
Naposledy upravil(a) Martin Hessler dne 19/12/2017, 20:36, celkem upraveno 1 x.
Neexistují žádné zoufalé situace. Existují pouze zoufalí lidé. /Heinz W. Guderian/
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Re: Protitankový pes - nejblbější nápad jak ničit tanky

Příspěvek od Pátrač »

Některé ruské zdroje o Leljušenkově vyjádření k tomuto nesmyslu píší, ale většinou se shodují na tom, že je to jen zveličená vzpomínka v pamětech a žádné oficiální vyjádření tohoto generála nebylo nikdy nalezeno.

Ten pomník je super, tedy s tím psem. I ty další v tom článku a většinou jsou věnovány psům minohledačům a psům ze zdravotní služby. A těch 150 psů a psovodů u Kyjeva? Zoufalí lidé dělají zoufalé věci.... co více k tomu říci.

Já se tím nebudu zatěžovat - ale zkuste něco o tomto dohledat v německých zdrojích - já to zkoušel, možná špatně, ale nenašel jsem vlastně nic. Vůbec nic. Celé to vypadá že všichni opisují ode všech a protože je to dost atraktivní, tak se to postupně nafouklo a z jediného kola vojskových zkoušek - navíc naprosto debaklózních - jsou dnes stovky zničených tanků a k smrti vyděšená německá armáda.

Není to zábavné?
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
El Diablo
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1872
Registrován: 21/11/2008, 14:11
Bydliště: Xeenemünde
Kontaktovat uživatele:

Re: Protitankový pes - nejblbější nápad jak ničit tanky

Příspěvek od El Diablo »

Martin Hessler píše:
lasib píše:Smutna tema. Nesudme ich prísne, umučene a roztrhané kone výbuchmi boli súčasťou vojen ešte dlho po druhej svetovej ...
Kedy asi vznikla fotka tej T-34 a kto toho psa hnal proti tomu tanku ...???
Nesoudím nikoho. A když, tak lidstvo jako celek, jenž si neumí vyřídit svoje spory bez toho, aby nechalo umírat tvory, kteří se neradují ze života o nic méně než my a naše neshody nechápou. Koneckonců jsou to pozemšťané stejně jako lidé... Možná dokonce víc. Byli tu statisíce let před námi.

Kdy vznikla ta fotografie, těžko říci. Tank vypadá jako T-34/85 (podle tvaru věže, velitelské věžičky a dvou nestejně velkých příklopů), ale maska kanonu je nějak divná - chybí límec kolem hlavně. Samotná hlaveň poněkud úzká a připadá mi, že není kónického, nýbrž válcového tvaru. Skoro to vypadá, jako by byl kanon demontovaný a na jeho místo osazena atrapa. Také se mi nějak nezdají kontury a stínování v místech styku podvozku s povrchem. Klidně to může být fotomontáž, třebas vytvořená jako propagandistický snímek nebo součást novinového článku. Nicméně datoval bych ji jednoznačně do r. 1944 nebo později. V roce 1941 vzniknout nemohla.
Není to plamenometný tank?
Uživatelský avatar
Skeptik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 6728
Registrován: 16/1/2011, 22:28
Bydliště: Středočeská gubernia

Re: Protitankový pes - nejblbější nápad jak ničit tanky

Příspěvek od Skeptik »

Ne. Ten "klandr" čouhající z věže je evidentně atrapa.

Podle mne buď fotomontáž, jak bylo naznačeno, nebo spíš záběr z nějakého hraného filmu.
ObrázekObrázek

"Hádá-li se člověk s blbcem déle než pět minut, hádají se blbci dva," Jan Werich
"Važte si lidí, kteří hledají pravdu, a střezte se těch, kteří tvrdí, že ji našli," Voltaire
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11466
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Protitankový pes - nejblbější nápad jak ničit tanky

Příspěvek od Zemakt »

A taky jakoby stál na podstavci.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Re: Protitankový pes - nejblbější nápad jak ničit tanky

Příspěvek od Pátrač »

Plamenometné tanky na bázi tanků T-34 měly plamenomet místo kulometu, ne ve věži. Je to jen fotomontáž, vytvořená možná s cílem názornosti. Když se na to ale podíváte, aby ten pes pod to vlezl a dokonce když to jede, to snad ani není možné.

Někdo výše psal jak je to s lidmi a tanky. Já tím výcvikem prošel také a na poprvé je to strašný zážitek, když jste v zákopu a ta mašina nad vámi profrčí. Podruhé už je to snesitelnější a potom už to jde. Ale nedovedu si to představit jako rutinu, na to lidská psychika není stavěná. Je to o tom že člověk může být přirozeně statečný ale častěji je to statečnost daná myšlením - jsem dobře vycvičený, jsem v dobrém odolném postavení co se nesesype, mám čím bojovat.
Pustím ho na sebe a jak přejede tak ho zapálím...

Jak si s tím má poradit zvíře. Celkově se mi ten nápad líbí čím dál tím míň.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11488
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Protitankový pes - nejblbější nápad jak ničit tanky

Příspěvek od Dzin »

Název článku je poměrně dost vystihující. Ikdyž zoufalý člověk dělá zoufalé činny, tohle je už docela dost za hranou. Spíše to vypadá jako zbytečné mrhání energií, která by šla směřovat jinam. Německý nápad z Goliášem, byť ve své době také nefunkční (v rámci protitankového boje), je alespoň o třídu výše.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Odpovědět

Zpět na „Ostatní“