Ivan Nikitovič Kožedub

Odpovědět
Uživatelský avatar
Pegeucko
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 2793
Registrován: 14/7/2005, 10:40
Bydliště: jižní Čechy

Ivan Nikitovič Kožedub

Příspěvek od Pegeucko »

Ivan Nikitovič Kožedub - stíhací pilot
08.06.1920 - 08.08.1991

Narodil se ve vesnici Obražievka v Sumské oblasti na Ukrajině ze 7 dětí. Dokončil chemicko- technologickou průmyslová škola a Šostkinski aeroklub. V 1941 rok dokončil Čuguevskou vojenskou leteckou školu a slouží jako instruktor. Poč. války je se školou evakuován do střední Asie. Na vlastní žádost je v listopadu 1942 odeslán do Ivanova,kde se formuje 302- stíhací letecká divize. V březnu 1943 je divize přidělena k Voroněžskému frontu.
Jeho první boj.let dopadl neslavně. Jeho La-5 číslo 75 dostal několik zásahů v souboji a při návratu i zásah od vlastní PVO.
Později bojuje na Stepním frontu a bojový účet otevírá 6. července v Kurském oblouku, sestřelem bombardéru Ju- 87. Další den druhý a 9. července hned 2 Me- 109. V srpnu je jmenován velitelem letky.
Titul Hrdina SSSR dostává 14.2. 1944 za 146 boj. letů a 20 sestřelů.
Od května do července 1944 sestřeluje se svým La-5FN s číslem 14 sestřelil dalších 8 letounů a poté přechází na přeškolení na letoun La-7. Stroj se sériovým číslem 27 ho pak provází po zbytek války.
Po přeškolení nastupuje jako zást. velitele 176 stíhacího pluku Voroněžského frontu již jako gard.kapitán. K 19.8.44,kdy dostává další Zlatou hvězdu má již na kontě 256 bojových vzletů a 48 sestřelů.
12.2.1945 při souboji 2 proti 13 FW 190 jich 5 sestřelují. 3 Kožedub ,2 jeho kolega por. Gromakovski. 15.2. sestřeluje Me 262.
Na konci války má na účtu 330 bojových vzletů,v 120 vzdušných soubojů a 62 sestřelů letadel protivníka(v součtu nejsou započteny 2 americké P51,které sestřelil na jaře 1945,poté co na něj zaútočili)
Třetí Zlatou medaili Hrdiny SSSR dostal 18.8. 1945.

Po válce zůstává v armádě a v r. 1949 rok dokončí Krasnoznamjonuju Vojensko- vzdušnou akademii. Během války v Koreji velí 324- stíhací letecké divizi, ale samostatně je mu létat zakázáno. Za rok bojů jeho divize sestřelí 239 letadel.

V letech 1964 - 1971 byl zástupcem velitele VVS Moskevského vojenského okruhu. Od r 1971 slouží v centrálním aparátu VVS a od r.1978 - v Skupině generálního inspektora Ministerstva Obrany SSSR. V r. 1985 mu byl udělen titul Maršál letectva .
Nositel mnoha vyznamenání. Jeho letoun La 7 s číslem 27 je vystaven v museu Monino.

Obrázek Obrázek

Obrázek
Zemřel 8 srpna 1991 a je pohřben v Moskvě na Novodevičském hřbitově.
ObrázekObrázekObrázekObrázek

Vím vše, protože mlčím, abych slyšel..... motto STASI
Uživatelský avatar
Fatale
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 1383
Registrován: 18/8/2005, 14:43
Bydliště: ano

Příspěvek od Fatale »

V Korei uz nic nesundal? Ja kdesi cetl ze dalsi 3 letadla...

Stejne je to maso s tema americanama, jak strileli na vsechno, co se hejbalo, stejnou zkusenost maji i nasi piloti za SNP, kdy jim zautocili na lavocku a dokonce si ji narokovali jako sestrel fw190, ackoliv v sobe mela jenom par kulicek...
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sa58 »

US Army běžně střílela na letadla USAAF, protože to byla jediná ochrana proti ostřelování ze vzduchu. Ani piloti, ani pozemní PL obrana si s rozpoznáváním cílů zrovna hlavu nelámali.
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
Uživatelský avatar
Pegeucko
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 2793
Registrován: 14/7/2005, 10:40
Bydliště: jižní Čechy

Příspěvek od Pegeucko »

S tou Koreou - toť otázka. Oficiálně měl zakázáno letat, jako spousta dalších "hero",aby jejich případný sestřel nemohla využít propaganda druhé strany. A sestřel 3 násobného Hrdiny SSSR by bylo sakra sousto.
Pokud tedy porušil rozkaz,rozhodně mu případný sestřel nikdo nepřipsal na "konto".
ObrázekObrázekObrázekObrázek

Vím vše, protože mlčím, abych slyšel..... motto STASI
Uživatelský avatar
YAMATO
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 2808
Registrován: 19/3/2005, 19:25
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od YAMATO »

To střílení (v podstatě záměrné-obranné) ze země na vlastní ostatně nebylo nic vyjjímečného ani u ostatních...
ObrázekObrázek

Když zmizíš, tak budeš zmizelej, jinak tě zmizím já.
visage
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 138
Registrován: 13/6/2011, 17:12

Příspěvek od visage »

Jo sleduju ale asi jen kvůli pěknému spracování jinak je to hodně proruské:)Akorát mě včera zaujal jeden pilot(nevzpomenu si na jméno Kožehub,koželuch ...tak nějak) no a ten sovětskej hrdina má nejen nespočet
sestřelů ale i jeden proudovej Me 262 a co mě opravdu zarazilo je že sundal dva Americké Mustangy které si ho spletly s Němcem :)
Nějaké info o tom nemáte?

příspěvek byl přesunutu z tématu TV TIPY Skelet
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17709
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Příspěvek od skelet »

byl to Ivan Nikitovič Kožedub

příspěvek byl přesunutu z tématu TV TIPY Skelet
Naposledy upravil(a) skelet dne 25/11/2011, 07:40, celkem upraveno 1 x.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
jersey.se
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2466
Registrován: 20/1/2010, 21:16
Bydliště: I'm living on an endless road
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jersey.se »

Myslím že víc info je ve vláknu o La-7. Me 262 navíc sundal v celkem vysoké rychlosti.

příspěvek byl přesunutu z tématu TV TIPY Skelet
Smoke me a kipper, I'll be back for breakfast
Uživatelský avatar
p3tris
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1370
Registrován: 24/6/2011, 12:46
Bydliště: Vodňany
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od p3tris »

Velká vlastenecká válka se tu už řešila, jen nemůžu najít kde. I po dalších 4 dílech mi to připadá docela zajímavě udělané s na dokument dostačujícíma akčníma CGI trikama. A že je to agitka? Tak s tím se musí u ruskýho dokumentu tak trochu počítat.
Jinak na jiném místě se tady taky rozebíralo tzv. Friendly-Fire. Pokud si Mustangy spletly Kožeduba s Fokoušem (což asi u Lavočky nebyl problém), ani se není čemu divit, že je sundal. Lepší než oni jeho. Podle Wikipedie mu je dokonce ani nepřiznali k sestřelům.

příspěvek byl přesunutu z tématu TV TIPY Skelet
Uživatelský avatar
hornet
podpraporčík
podpraporčík
Příspěvky: 261
Registrován: 16/6/2006, 10:57
Bydliště: Hradec Králové

Příspěvek od hornet »

O pár minut jsi mě předběhl, už to nebudu upravovat. 8-)

Jistě, není pochyb, že seriál „ke koukání“ je. Dobře namixované autentické záběry, mapy, počítačová grafika zatím ctící použité zbraně – např. včetně včerejšího dílu Bitva u Kurska není na sovětské straně k vidění T-34/85, což je správně. Technicky vzato, dobře uděláno. Ovšem jinak směs skutečností, polopravd, nepřesností, a pokud mohu jako amatérský zájemce o historii posoudit, tak i výmyslů.
Včera mě dostala do kolen informace o sovětském letci Kožedubovi. Což byl, jak známo, nejen nejúspěšnější sovětský, ale i spojenecký stíhač s 62 sestřely na svém kontě. Údaj celá léta uváděný i nejkovanějšími bolševickými historiky. Včera jsem se dozvěděl, že sestřelů měl 64, přičemž autoři seriálu neopomněli zdůraznit, že uváděný počet je včetně sestřelu dvou mustangů. Ty byl Kožedub nucen sestřelit, když si amíci spletli jeho lavočku s Fw-190. Údaj, který nikdy nebyl potvrzen, nebyl mu zanesen do záznamů, a propagandisticky nebyl využit ani v dobách nejhlubší studené války. Přiznám se, že to byla pro mě poslední kapka, impuls, který mě donutil napsat příspěvek na dané téma.

příspěvek byl přesunutu z tématu TV TIPY Skelet
Uživatelský avatar
jersey.se
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2466
Registrován: 20/1/2010, 21:16
Bydliště: I'm living on an endless road
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jersey.se »

Nechápu proč? On sám ty Mustangy nehlásil, protože se bál (a asi právem) trestu. Přiznal to až po válce. A dodatečně mu mohou být ty sestřely přiznány právem, Mustangy to myslely vážně, pokud si vzpomínám tak snad sestřelily někoho z jeho letky. Byl to tudíž podle všeho (tedy z Kožedubovy strany) férový boj.

příspěvek byl přesunutu z tématu TV TIPY Skelet
Smoke me a kipper, I'll be back for breakfast
Uživatelský avatar
hornet
podpraporčík
podpraporčík
Příspěvky: 261
Registrován: 16/6/2006, 10:57
Bydliště: Hradec Králové

Příspěvek od hornet »

Ano, tak by to klidně mohlo být. Kožedub byl bezpochyby pilot, který by takový souboj zvládl, i jeho stroj by v menších výškách za Mustangy nezaostával. Někdo by si mohl položit otázku, co dělaly v takových výškách doprovázené Létající pevnosti, ale to nechme stranou. Pokud byl napaden, tak měl rozhodně právo se bránit. To všechno beru.
Jenže při jinak přísném systému ověřování sestřelů je tato informace dodnes přinejmenším nedoložená. V seriálu byla použita jako fakt, bez sebemenšího zpochybnění. A to je přesně to, co mi vadí. Mám ohlas z jednoho klubu vojenských důchodců, i mezi vyloženými rusofily je uvedený seriál brán jako hodně tendenční s řadou nepřesností. Pokud si některý díl budeš pouštět postupně a srovnávat ho s údaji třeba z tohoto portálu, tak opravdu narazíš na řadu nesrovnalostí, ne-li něčeho jiného. Jasně, většina seriálů tohoto druhu se jimi ve větší, či menší míře hemží. Jenže u tohoto jakoby to nikomu nějak nevadilo, nebo možná nestálo za zmínku. Tak jsem trochu zavrtal.

příspěvek byl přesunutu z tématu TV TIPY Skelet
Uživatelský avatar
Skeptik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 6728
Registrován: 16/1/2011, 22:28
Bydliště: Středočeská gubernia

Příspěvek od Skeptik »

K tomu Kožedubovi.
Bylo to poprvé, kdy jsem viděl, že mu byli ty 2 Mustangy oficielně zaznamenány.
On to totiž celý svůj život tajil a zveřejnilo se to až po jeho smrti v roce 1991, kdy byly v pozůstalosti nalezeny snímky z fotokulometu (před tím se o tom spekulovalo, doklady ale nebyly).
Píši to trď z hlavy, tak mne prosím nechytejte za slovo. Bude-li zájem mohu dohledat podrobnosti (někde jsem měl i jména těch dvou nešťastných Amíků).
Celé se to mělo odehrát následovně:
Při návratu z bojového letu, v dubnu 1945, si Kožedub všiml amerických B-17, na kterých pracovali Bf-109. Spolu se svým číslem jim přispěchal na pomoc. Němci se odpoutali a zmizeli střemhlavým letem. Následně na Kožeduba a jeho číslo z převýšení zaútočili 4 Mustangy a jejich vedoucí zahájil, z velké vzdálenosti palbu. Kožedub provedl zvrat a zasáhl wingmana. Následně se bojovou zatáčkou dostal za vedoucího, ten po jeho zásahu vybuchl ve vzduchu a pilot zahynul. Teprve tehdy si, dle svých slov, Kožedub všiml býlých hvězd a rychle zmizel. Na zemi se prý obával perzekuce, ale velitel pluku Čupikov mu dal snímky z fotokulometu, řekl mu aby je schoval a držel ústa. Naštěstí wingman z poškozeného Mustangu vyskočil a následně nahlásil, že je napadl Focke-Wulf s červeným čumákem (osobní označení La-7 Kožeduba).

Ostatně nebyl to první případ takovéhoto omylu Američanů. Něco podobného se stalo Hlučkovi za SNP. Jeho Mustang zasáhl a poškodil mu pravou výškovku. I Hlučka, přestože věděl, že jde o spojence, se otočil a poslal za Mustangem něco dvacítek. Naštěstí netrefil. Amík po přistání nahlásil sestřel Focke-Wulfu, který mu byl na základě snímku z fotokulometu přiznán jako sestřel :) - tolik k ověřování sestřelů u U.S Air Force :)

Jinak by mne fakt zajímalo, co jste konkrétně na tom včerejším díle viděli kdo za propagandu, popopravdu či výmysl. :(
To, že Rusové jasně přiznali, že u Prochorovky měli mnohem větší ztráty než Wermacht?
To, že přiznali, že první den bitvy někteří velitelé naprosto stupidně trvali na protiútoku "do plných" který skončil katastrofou?
Sorry, ale já fakt neviděl více objektivní dokument o II. světové válce.

příspěvek byl přesunutu z tématu TV TIPY Skelet
Uživatelský avatar
Farky
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1177
Registrován: 19/6/2008, 23:52

Příspěvek od Farky »

Skeptik píše: ... - tolik k ověřování sestřelů u U.S Air Force :)
Zbytečně rýpavá poznámka, proč to?

7. listopad 1944

Lightningy 82nd FG USAAF napadají díky navigační chybě sovětskou kolonu severozápadně od Bělehradu. Koloně poskytují vzdušné krytí Jaky z 659. a 866. IAP. Jaky okamžitě napadají Lightningy a rozhoří se boj. Po jeho skončení je Sovětům přiznáno sestřelení čtyř P-38 (3 sestřely nárokuje jistý Koldunov) při ztrátě tří Jaků (2 piloti mrtví). Američané si nárokují 3 Jaky při ztrátě 3 Lightningů. Tolik k ověřování sestřelů u US Army Air Force. :wink:

-------------------------------

K tématu - už jsem to napsal v jiném vláknu, napíšu to i tady. Moc se mi ten seriál líbí. Nemám v lásce ruské dokumenty, protože bývají velmi často nekritické a hodně připomínají "dokumenty" z dob totality. Ale tohle je světlá vyjímka. Chtěl jsem napsat, že patří k tomu lepšímu, ale to by nebylo přesné. Uvědomil jsem si, že je to možná ta nejlepší série dokumentů co jsem viděl za několik posledních let. Je to nestranné, objektivní a pěkně udělané.

Alfiku - nemáš pravdu. Určitě dobře víš, že na seriál Dogfights se tu pomalu pořádala křížová výprava. Nebyl to kvalitní dokument, ani nebyl "vyvážený", to určitě ne. Ale bylo to dobré a přesto to bylo označeno za paskvil. A obhajovalo ho tady minimum lidí. :wink:

P.S. - světe div se, ale ani Koldunov nemá ty Lightningy uváděné na svém kontě sestřelů.

edit: FS na FG

příspěvek byl přesunutu z tématu TV TIPY Skelet
Uživatelský avatar
Tempik
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1690
Registrován: 24/3/2008, 20:27
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tempik »

Když víme, že amík hlásil napadení červenosým FW, máme i jeho jméno a jednotku ke které patřil? A jméno toho amíka, který zahynul? (pozor, tím nezpochybňuji to, že se to stalo, ale zajímá mne, jesli jsou známá i jména)
Viděl jsem kdysi i ten snímek z Kožedubova fotokulometu. Na něm je zajímavé, že Mustangy měli stále přídavné nádrže a v boji je neodhodili...

příspěvek byl přesunutu z tématu TV TIPY Skelet
Uživatelský avatar
Skeptik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 6728
Registrován: 16/1/2011, 22:28
Bydliště: Středočeská gubernia

Příspěvek od Skeptik »

Tempíku, jak jsem psal, někde to mám oskenované :)
Jen to musím najít - ten článek je z roku 1992, tuším se ten časopis jmenoval "Argumenty & Fakty" a byl samozřejmě ruský. Pokud mne paměť neklame, tak tam byla obě jména i jednotka.
Problémem však asi bude, že jsem se mezitím již 4x stěhoval :(
Zbytečně rýpavá poznámka, proč to?
Farky: Sorry for that :) Vždy mě trošičku vytočí takové ty "ideologické" náhledy na historii.

příspěvek byl přesunutu z tématu TV TIPY Skelet
Uživatelský avatar
Skeptik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 6728
Registrován: 16/1/2011, 22:28
Bydliště: Středočeská gubernia

Příspěvek od Skeptik »

No hledal jem hledal a dopadl jak ten král z Pyšné princezny - Nenašli, nenašli, nenašli ... :( :( :(
A to si skoro přesně pamatuji, jak ten článek vypadal. Byla tam ona známá fotka Kožeduba před čumákem lavočky a kompletní seznam jeho 62 uznaných vítězství (mimochodem toto je také zajímavé, protože poslední výzkumy dokumentů 176 GIAP ukázaly, že přiznáno měl těch sestřelů 64 ... v tom známém seznamu chybí jedna Bf-109 a jeden rumunský PZL-24).
Ještě jsem zkusil hledat na Internetu - opět bezvýsledně.
I když ne tak docela. Našel jsem osobní vyjádření Kožeduba k souboji s oněmi P-51 v rozhovoru s N.G. Bodrichinem v roce 1985, doplněný čtyřmi snímky z fotokulometu.
Pro ty neznalé ruštiny jsem to přeložil. Zajímavé je, že Kožedub souboj datuje na 17.4.1945 a, a to je na tom nejzajímavější, ten pilot co přežil byl prý černoch. To může být běžné zjednodušení - "všichni Američané jsou černoši" - viz. český film "Stůj nebo se netrefím" - ale i historický fakt. 332 Fighter Group se skutečně účastnila doprovodu B-17 nad Německo a při tomto letu ztratila 4 letadla (2 piloti přežili). To se ale stalo 15.4.1945.
Mohl Kožedub datovat souboj o dva dny špatně? Ano mohl. Navíc 17.4.1945 se zůčastnil velkého vzdušného boje ve kterém sestřelil 3 FW-190. Že by ve stejný den sestřelil ještě 2 Mustangy je možné, možné ale je i to, že se mu obě události v paměti "spojily".

Tak a tady je ten překlad.
„Na koho střílel? Na mě?!“ se vzrušením vzpomínal Kožedub po padesáti letech. „Dávka byla dlouhá, z velké vzdálenosti, z kilometru, s velmi jasnými stopovkami, lišícími se od našich i německých. S ohledem na velkou vzdálenost bylo vidět, jak se dávka ohýbá směrem dolu. Převalil jsem se a rychle jsem zkrátil vzdálenost. Zaútočil jsem na krajního Američana - podle množství letadel jsem si již uvědomil, kdo to je. Na jeho trupu se zablesklo, silně začal kouřit a začal klesat směrem k našim. Půlpřemetem a následnou bojovou zatáčkou, z polohy na zádech, jsem napadl toho vedle. Moje granáty sedly velmi přesně – letoun vybuchl ve vzduchu …
Když opadlo vzrušení z boje, tak jsem se necítil zrovna vítězně. Už jsem si plně uvědomil ty bílé hvězdy na křídlech a trupech. „Zlikvidují mě – ještě dnes“, honilo se mi hlavou, když jsem přistával. No naštěstí vše prošlo. V kabině Mustangu, který nouzově přistál na naší straně, seděl statný černoch.
Na otázku kdo ho sundal, odpověděl, tedy poté co mu to přeložili – Focke Wulf s červeným čumákem. Nemyslím si, že to tenkrát hrál, tenkrát jsme byli spojenci a ještě jsme se nenaučili vidět v tom druhém nepřítele.
Když přinesli záběry z FKP (fotokulomet), tak se ukázalo, že hlavní momenty boje jsou na nich velmi dobře zaznamenány. Filmy si prohlíželo velení pluku, divize i sboru. Velitel divize Savickij, pod jehož operační velení jsme tehdy patřili, po jejich prohlédnutí poznamenal: „Tohle jsou už sestřely příští války“. Pavel Fedorovič Čupikov, náš velitel pluku, mi později ty filmy předal se slovy: „Vem je k sobě Ivane, a nikomu je neukazuj"

Obrázek
Jinak Tempíku, máš pravdu. Pod levým křídlem Mustangu je skutečně přídavná nádrž. Nicméně i to může mít jednoduché vysvětlení. Kožedub říká, že palbu zahájily z kilometru. To by znamenalo, že poněkud "zaspali" a na boj nebyli připraveni - střílet z křídelních půlpalcáků na kilometr je spíše výstražná dávka. No a pak to mohlo jít dost rychle. podle Kožedubova popisu je Mustang na snímku pravděpodobně ten první - silně kouří bílým kouřem = pravděpodobně zásah chladiče či palivové instalace, ale bez požáru. Ten druhý dle jeho popisu "vybuchl".

příspěvek byl přesunutu z tématu TV TIPY Skelet
Uživatelský avatar
Farky
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1177
Registrován: 19/6/2008, 23:52

Příspěvek od Farky »

Skeptik píše:Zajímavé je, že Kožedub souboj datuje na 17.4.1945 a, a to je na tom nejzajímavější, ten pilot co přežil byl prý černoch. To může být běžné zjednodušení - "všichni Američané jsou černoši" - viz. český film "Stůj nebo se netrefím" - ale i historický fakt. 332 Fighter Group se skutečně účastnila doprovodu B-17 nad Německo a při tomto letu ztratila 4 letadla (2 piloti přežili). To se ale stalo 15.4.1945.
Mohl Kožedub datovat souboj o dva dny špatně? Ano mohl. Navíc 17.4.1945 se zůčastnil velkého vzdušného boje ve kterém sestřelil 3 FW-190. Že by ve stejný den sestřelil ještě 2 Mustangy je možné, možné ale je i to, že se mu obě události v paměti "spojily".
332nd Fighter Group 15.4.1945 neletěla doprovod bombardérů nad Německo, i když to byl pro skupinu dost perný den. Doprovázeli ten den osamocené průzkumné letadlo nad Bolzano, Prahu a Mnichov. 15.dubna doprovázeli i bombardéry, cílem útoku bylo ale Ghedi v Itálii. Odpoledne se vydali piloti 332nd FG na "strafing mission". Mimo jiné byl jejich cílem i Protektorát, zaútočili na vlaky mezi Plzní a Strakonicemi.

15.4.1945 332nd FG neztratila 4 letadla, ale dvě. Jednomu došlo na zpáteční cestě nad Itálií palivo, druhé bylo sestřeleno flakem nad Německem (pilot padl do zajetí).

Není tedy možné, aby sestřeleným pilotem byl černoch. Pokud to Kožedub opravdu řekl tak jak je to tu napsané, tak to zapáchá. Silně zapáchá.

Obrázek

Toto mají být políčka z toho legendárního záznamu z fotokulometu. A já si troufnu tvrdit, že na snímcích v horní řadě není Mustang.

příspěvek byl přesunutu z tématu TV TIPY Skelet
Uživatelský avatar
p3tris
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1370
Registrován: 24/6/2011, 12:46
Bydliště: Vodňany
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od p3tris »

Chtělo by to větší rozlišení, ale mě na to na prvním a hlavně druhým snímku jako Mustang připadá. Je vidět, jak si dokáže pohrát stín, protože ten čtvrtý bych zběžně otipoval na Hellcata, kdybych nevěděl, odkud je :)
Mimochodem, je fakt zvláštní, že Mustangy neshodili před bojem přídavné nádrže.

příspěvek byl přesunutu z tématu TV TIPY Skelet
madrabbit
nadrotmistr
nadrotmistr
Příspěvky: 192
Registrován: 9/3/2010, 14:13

Příspěvek od madrabbit »

Toto mají být políčka z toho legendárního záznamu z fotokulometu. A já si troufnu tvrdit, že na snímcích v horní řadě není Mustang.
A co to tedy je, sice málo zřetelné, ale silueta sedí.
Mimochodem, je fakt zvláštní, že Mustangy neshodili před bojem přídavné nádrže.
Strach, že nevystačí palivo na návrat? Pokud tam měli dejme tomu 15% tak je škoda to zahodit daleko od základny, když to tolik už nezatěžuje stroj.
Odpovědět

Zpět na „Ostatní“