Střelecký pluk Dělnicko rolnické Rudé armády, červen 1941

Jiří Fidler
podpraporčík
podpraporčík
Příspěvky: 270
Registrován: 2/12/2016, 19:49

Re: Střelecký pluk Dělnicko rolnické Rudé armády, červen 194

Příspěvek od Jiří Fidler »

Organizace střelecké divize i střeleckého pluku se změnily během války několikrát - 29. července 1941, 6. prosince 1941, 18. března 1942, 28. července 1942, 10. prosince 1942 a 18. prosince 1944. Gardová střelecká divize i pluk měly obdobnou organizaci až do prosince 1944 - 10. prosince 1944 byly vydány zvláštní organizační tabulky pro gardovou střeleckou divizi i její podřízené složky.
Uživatelský avatar
Aaron Goldstein
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3062
Registrován: 19/7/2014, 19:38
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Střelecký pluk Dělnicko rolnické Rudé armády, červen 194

Příspěvek od Aaron Goldstein »

Děkuji... :up:
Obrázek

Že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Re: Střelecký pluk Dělnicko rolnické Rudé armády, červen 194

Příspěvek od Pátrač »

Zdravím pane Fidler - děkuji za sofistikovaný rozbor.. Musím tedy poměrně razantně revokovat své vidění té zvláštní situace v Rudé armádě.

Abych řekl pravdu, měl jsem doposud tendenci tvrdit, že když vezmu těch 43 285 důstojníků v různých funkcích popravených, zavřených nebo propuštěných, pokud byli schopni kvalitně uvelit 25 vojáků, potom by v den zahájení války mělo minimálně 1,1 milionu rudoarmějců dobré, relativně zkušené velení. A to by byla velká část armády.

Jistě je to do jisté míry spekulace a nereflektuje to časovou prodlevu mezi ukončením masových čistek a začátkem války, kdy se možná ledacos napravilo, ale tak jak to vypadá, váš rozbor je v plném souladu s tím co jsem dal dohromady já ohledně šíleného růstu tankových sil.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
jarl
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 4077
Registrován: 19/2/2009, 15:45
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic

Re: Střelecký pluk Dělnicko rolnické Rudé armády, červen 194

Příspěvek od jarl »

Za základě Pátračovy žádosti jsem část diskuse přesunul do vlákna Autorské články: http://www.palba.cz/viewtopic.php?f=330&t=2549
ObrázekObrázek

Strýček Vova slíbil národu Ukrajinu a dal mu Afghánistán!
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Re: Střelecký pluk Dělnicko rolnické Rudé armády, červen 194

Příspěvek od Pátrač »

Pátrač zdvořile děkuie a myslí si , že nyní je vše tam kde má být.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Re: Střelecký pluk Dělnicko rolnické Rudé armády, červen 194

Příspěvek od Pátrač »

Zemakt - podařilo se mi sehnat poměrně zajímavé podklady k horskému střeleckému pluku RUdé armády na počátku války. Nebude to hned, musím přeložit asi 250 stran textu včetně terminologie, kterou jsem nikdy neviděl ale půjde to. Vzhledem k tomu, že dvě horské divize osvobozovaly i Olomouc, tak to udělám.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11465
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Střelecký pluk Dělnicko rolnické Rudé armády, červen 194

Příspěvek od Zemakt »

Ó děkuji pane Velkomožný, už se těším :up:
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
zzz
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1033
Registrován: 7/5/2020, 11:58

Re: Střelecký pluk Dělnicko rolnické Rudé armády, červen 194

Příspěvek od zzz »

Pátrač píše:(...) nám půjde o Střelecký pluk Dělnicko rolnické Rudé armády a o to co představoval po stránce lidské, vojenské a materiálně technické k 21. červnu 1941. Budu si pokládat otázky a sám na ně budu odpovídat. Jako první musím sám sobě položit a zodpovědět otázku, která zní:

A/ JAKÁ TO BYLA SÍLA? POČETNÍ STAVY STŘELECKÉHO PLUKU

Střelecký pluk měl podle poslední předválečné reorganizace tyto počty aktivních osob - jde o tabulkový válečný stav.

Velitel pluku byl důstojník, absolvent předepsaných stupňů vojenského vzdělání, současně praktik, s praxí velení střeleckým jednotkám stupně četa, rota a prapor, a tabulkově zde byla plánována hodnost plukovník.
187 důstojníků
437 praporčíků a poddůstojníků
2 557 příslušníků mužstva(...)
Pokud jsem pochopil správně, tak řadoví vojáci z WW2 jako označení své jednotky při vzpomínání vesměs používají nadřazenou jednotku, tj. konkrétní střeleckou divizi. Nikoliv pluk.

Proto bych se chtěl zeptat aspoň na rámcové rozložení vojáků ve střelecké divizi ... mluvím zhruba o období o kterém zhruba mluví Pátrač:
Jestli jsem pochopil správně, tak střelecká divize měla tabulkově 14.439 vojáků. A většina vojáků byla v rámci divize organizována ve 3 střeleckých plucích (tabulkově 3.182 vojáků).

Tj. zjednodušeně řečeno lze říct, že v rámci střeleckého pluku tvořili vojáci sloužící ve 3 praporech pluku zhruba 70%.
A lze říct, že ve 3 střeleckých plucích v rámci střelecké divize mohlo sloužit zhruba 66% vojáků v rámci divize?

Jestli to říkám správně, tak mi není jasná organizace logistiky... ať už v rámci pluku či v rámci divize. Logistické útvary přímo podporující střeleckou divizi vesměs nebyly součástí divize, nebo se pletu?

Ptám se s ohledem na předpokládaný stupeň nasycení těžkými zbraněni a stupeň mechanizace střeleckého pluku (a střelecké divize) RA v 1941 .... z čehož mi jako laikovi připadá, že nárůst mechanizace znamená nárůst potřeby logistiky.

Pro srovnání - organizace pěchotní divize US Army nasazené v Evropě v roce 1945:
18% vojáků v: štábní a jiné nebojové jednotky
14% vojáků v: logistické jednotky
68% vojáků v: bojové jednotky
zdroj str. č. 21 v The Tooth-to-Tail Ratio (T3R) in Modern Military Operations
"Opravdu myslíte, že někdo, kdo vyhrál volby férově s 79%, potřebuje následně mlátit lidi na ulicích a vypínat internet??"
https://twitter.com/BenesikOndra/status ... 4985394178
Držím jim palce, ať se o vnitřní politice své vlasti můžou rozhodovat naprosto svobodně.
Moudře. Demokraticky.
Bez násilí. Sametově.
Odpovědět

Zpět na „Ostatní“