dopis A.Einsteina prezidentu USA o atomové bombě (2.8.1939)

Osobnosti a vojáci USA.
Odpovědět
Uživatelský avatar
kacermiroslav
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 5286
Registrován: 25/3/2008, 14:07
Kontaktovat uživatele:

dopis A.Einsteina prezidentu USA o atomové bombě (2.8.1939)

Příspěvek od kacermiroslav »

Historické dokumenty

Albert Einstein prezidentovi USA o nebezpečí vytvoření atomové bomby
2.srpna 1939



Pane!
Některé nedávné práce Fermiho a Szilarda, které mi byly postoupeny v rukopise, mne nutí očekávat, že prvek uran může být v nejbližší budoucnosti přeměněn na nový a důležitý zdroj energie. Některé aspekty situace, již vznikla,vyžadují patrně bdělost a v případě potřeby rychlou akci ze strany vlády. Považuji za svou povinnost obrátit Vaší pozornost k následujícím faktům a doporučením.

V posledních čtyřech měsících, díky pracím Joliota ve Francii a též Fermiho a Szilarda v Americe, stala se pravděpodobně možnost jaderné reakce ve velké mase uranu. Následkem toho může být uvolněna značná energie a získáno množství radioaktivních prvků. Lze považovat téměř za jisté, že toho bude dosaženo v nejbližší budoucnosti.

Tento nový jev může vést k vytvoření bomb. Je možné, i když to není zcela jisté, že bomb výjimečně mohutných, bomb nového typu. Jedna bomba tohoto typu, když se přiveze na lodi do přístavu a zde vybuchne, úplně zničí celý přístav s přilehlým územím. Takové bomby se mohou ukázat jako příliš těžké pro vzdušnou přepravu. Spojené státy mají malé množství uranu. Cenná ložiska se nacházejí v Kanadě a Československu. Důležité zdroje jsou v Belgickém Kongu.

Neshledáte žádoucím vzhledem k této situaci stálého kontaktu mezi vládou a skupinou fyziků, kteří v Americe zkoumají problémy řetězové reakce? K takovému kontaktu byste mohl zplnomocnit osobu, která požívá Vaší důvěry, aby neoficiálně plnila následující povinnosti: udržovala spojení s vládními úřady, informovala je o výzkumech a dávala jim nutná doporučení zvláště v té části, která se týká zabezpečení Spojených států uranem; napomáhala urychlení experimentálních prací, které se nyní provádějí na účet vlastních prostředků univerzit, a zapojení soukromých osob a průmyslových laboratoří, které mají potřebné vybavení.

Je mi známo, že Německo v současné době přerušilo prodej uranu z obsazených československých dolů. Takové kroky se možná objasní, když přihlédneme k tomu, že syn náměstka zahraničních věcí von Weizsacker je přidělen k Ústavu císaře Viléma v Berlíně, kde se v současné době opakují americké práce ba uranu.

Upřímně Váš Albert Einstein

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Poté co v roce 1933 nastoupil v Německu k moci Adolf Hitler, rozhodl se Albert Einstein (*1879 - +1955), který byl židovského původu, emigrovat do USA, kde od konce roku 1933 žil a pracoval. Se znepokojením sledoval výzkumy v oblasti jaderné energie. Z důvodu velkých pokroků v tomto výzkumu se Einstein rozhodl napsat prezidentovi Rooseveltovi a upozornit jej na možnost válečného využití této nové energie. Tento dopis tak nasměroval vládu USA k otázce jaderného programu a jejího využití v možném válečném konfliktu. Vše pak nakonec vedlo k projektu Manhattan a k prvním jaderným bombám svrženým na Hirošimu a Nagasaki v srpnu 1945.



Zdroje:
XX.století o sobě, dějiny v dokumentech – Kvaček, Kuklík, Mandelová, Pařízková – Dialog 2005
ObrázekObrázekObrázek
Odpovědět

Zpět na „Ostatní“