Operační plán pro SSSR

Operace Barbarossa, bitva o Krym, Moskvu, Stalingrad, Kursko, Čerkassy, Bagration, Berlín.

Moderátoři: michan, Pátrač

Odpovědět
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Operační plán pro SSSR

Příspěvek od Lord »

Německá armáda byla v roce 1941 nejsebevědomější a nejprofesionálnější armádu na světě. Dosáhla rozhodujících vítězství v Polsku, Norsku, na Západě, na Balkáně a nepoznala vážnější neúspěch nebo porážku. A také díky mocnějším výkonům německého vojenského velení a jednotek bylo dosaženo v prvních fázích Barbarossy mimořádných úspěchů.

Plán Barbarossa byla souběžná ofenzíva tří skupin armád směrem na Leningrad, Moskvu a Kyjev. Ovšem konečný cíl plánu byl formulován neurčitým způsobem. Předpokládalo se, že kapitulace bude automaticky dosaženo po dobytí největších sovětských měst, zejména Moskvy a Leningradu, o čemž se ale dalo u Rusů pochybovat.

Proč byl nakonec vytvořen takový operační plán jaký byl vytvořen, lze přičíst faktu podcenění možností Sovětského svazu. Němci poukazovali na ranná sovětská vojenská selhání proti Finsku, spíše než na pozdější úspěch ve Finsku a proti Japonsku. Dále německé vojenské vedení vůbec nevědělo o tancích KV-1 nebo T-34. Bídná logistika a chyby generálního štábu měly za následek sérii katastrof pro německou armádu.

Vzhledem k poměru sil, délce fronty, logistice měl být od počátku vypracován operační plán, který by usiloval o zničení Rudé armády ve dvou polních taženích.
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Atlantis
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 819
Registrován: 7/4/2005, 15:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Atlantis »

Ono věděli, nevěděli, je silně sporné. Každopádně sověti stejně neměli účinnou tankovou nebo leteckou doktrínu o kterou by se mohli opřít. Ani rozmělnění postupu nebylo zas až tak hrozné, kdyby...
1)Leningrad byl právě zralý na kapitulaci (navzdory aktuálnímu příjezdu Žukova) Jeho dobytí by nejen umožnilo pozemní pevné, železniční spojení s Finskem, ale i uvolnilo armády a loďstvo (nevím, jak to bylo se sovětskou baltickou flotilou, ale stejně)
2)Směr útoku. Hitler měl v podstatě pravdu, když označil Moskvu pouze za zeměpisný pojem. Navíc sověti by k ní-i při mírném tlaku, stahovali 50% všech jednotek a oslabovali ostatní fronty. Právě toho se dalo využít a již v roce 1941 se vrhnout na Donbas, Stalingrad (který by asi tenkrát nebylo tak velkým problémem dobýt) a kavkazská pole. To by zřejmě způsobilo, že by sověti nemohli odsunout podstatnou část průmyslu za Ural a také, že by náhle byly celkem solidně bez paliva.
3)Chování vůči civilnímu obyvatelstvu. Netřeba poukazovat na to, že většina Rusů jsou modroocí blonďáci-byť bez arijských rysů.
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Příspěvek od Lord »

Když si přečteš mé předcházející články o Východní frontě tak se dozvíš, že problémem Němců byla logistika, zásobování. Tedy že německý logistický systém nebyl schopen podporovat úspěšně vojenské operace na Východě. Tato teze je udržitelná a lze jí aplikovat od září 1941 do roku 1945, ale Němci plánovali vyhrát kampaň do srpna 1941.

Německá armáda neprohrála na Východě jen kvůli logistickému systému, ale tato složka byla přesto důležitou součástí teorie Blitzkriegu. V rozhodujících chvílích se musely na čas zastavit vojenské operace. V době kdy německé polní armády opustí prakticky jisté vítězství. Tato doba regenerace představovala pro Sověty výhodu zatímco německá fyzická síla a psychologická moc se utlumila … atd. viz článek Německá logistika na Východní frontě

S příchodem zimy nevlastnili Němci ani adekvátní zimní oděv a obuv pro vojáky ani vhodná mazadla a oleje pro zbraně a vybavení pozemních sil a Luftwaffe … nepřipravenost na zimu atd.

Prostě docela všeobecně známé věci … když se připravuje nějaké vojenské tažení obvykle se připraví tzv. operační plán … v něm se vytyčí cíle operace a hlavně nezbytné zajištění, tj. výroba munice, zásob, zbraní … atd. je jasné, že toto všechno se musí udělat, vyrobit dávno předtím než začne samotná akce. Němci vyráběli zásoby pro Barbarossu skoro rok a jako konečné cíle operačního plánu byl Leningrad, Moskva a Kyjev … na to byl plán včetně potřebného zázemí konstruován.

A jak vidíme tak těch cílů se téměř podařilo dosáhnout, ale jaksi potom se počítalo s tím že Sověti začnou jednat o míru. Tento předpoklad byl však mylný … a Rusové pokračovali dál v odporu. Z tohoto důvodu jsem napsal, že operační plán měl být od počátku sestavován a počítat s dobytím SSSR ve dvou polních taženích … tím je myšleno vytvoření především potřebných zásob, zbraní a zimního vybavení … a z jara roku 1942 zahájit druhé polní tažení plnou silou … jenže ve skutečnosti na tom byly německé jednotky z důvodu nepřipravenosti v roce 1942 hůře než před rokem.
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
YAMATO
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 2808
Registrován: 19/3/2005, 19:25
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od YAMATO »

Němci v podstatě nijak zvlášť nechtěli pomoc Japonska. A Japonsko se dost poučilo o síle SSSR již dříve. Mělo s ním smlouvu o neůtočení. Na rozdíl od SSSR (v r. 1945) ji dodržovalo. Mimoto už tak byly válečné plány Japonska přehnané a na toto už prostě síly nezbývaly. Kuantungská armáda byla spíše na obranu. A především: Japonsko akutně potřebovalo suroviny, především ropu, a ty byly dostupnější na jihu, kde se již těžili. Případné dobytí Sibiře by tento problém neřešilo.
Uživatelský avatar
Rubiki
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 109
Registrován: 9/4/2005, 20:28
Bydliště: Banská Bystrica

Příspěvek od Rubiki »

YAMATO píše:Němci v podstatě nijak zvlášť nechtěli pomoc Japonska. A Japonsko se dost poučilo o síle SSSR již dříve. Mělo s ním smlouvu o neůtočení. Na rozdíl od SSSR (v r. 1945) ji dodržovalo. Mimoto už tak byly válečné plány Japonska přehnané a na toto už prostě síly nezbývaly. Kuantungská armáda byla spíše na obranu. A především: Japonsko akutně potřebovalo suroviny, především ropu, a ty byly dostupnější na jihu, kde se již těžili. Případné dobytí Sibiře by tento problém neřešilo.
Suhlasim, podla mna by vojna s SSSR Japonsku nevyriesila ziaden problem, a ked to Hitler neziadal tak preco to robit?
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Příspěvek od Lord »

Atlantis píše:Neboj, že jsem nečetl. A souhlasím. Jenže k té logistice. Když pomalu každý druhý vlak je minimálně (a v lepším případě) zdržen kvůli sabotážím, taky to k morálce příliš nepřispívá.
Navíc Kyjeva byla bez problémů dosaženo, Leningradu v podstatě také. Že se potom hnali dále za ně, to bylo už zase něco jiného (a dle mě obrovská chyba)
Ta výroba a přípravy. Hitler si nemohl dovolit déle čekat. V podstatě si podle mě mohl nadávat, že nemohl vytáhnout proti SSSr již roku 1940 a musel se vypořádávat s Francií a VB. Ale měl se zařídit podle vzoru japonců a zahájit totální válečnou výrobu, minimálně tak týden před začátkem operace (než by sověti zareagovali...). Pak mohly ještě v průběhu podzimu dostat tankové skupiny tolik potřebné posily.
A každopádně němci se alespoň z počátku řídily napoleonovým kodexem války:Není důležité dobývat města, ale zničit armády, které by je mohli bránit. Kyjev byl zářným příkladem.
A co se týče jednání o míru:No, kdyby němci tak v srpnu 1941 přišli s návrhem zastavení veškerých operací za cenu např. obnovení Brest-Litevské smlouvy, myslím, že by po tom sověti skočily jak divý. Ale holt německá/Hitlerova arogance...Každopádně, co by se vyřešilo pádem Moskvy? Vláda by pouze ustoupila do Kujbyševa a německá vojska by se pravděpodobně šíleně vyčerpala při dobývání. Otázka je, jak by v tomto případě reagovalo Japonsko.
To je taky jedna z chyb-neschopnost donutit Japonce (kteří toho na práci zas až tak moc neměli-sice se chystaly na válku s amerikou, ale to byla záležitost nmořnictva a nikoliv Kuantungské armády), aby zaútočily na sovětský dálný východ (odkud by tedy nebylo možné nic stahovat-alespoň Stalin by odmítl vydat toto území dobrovolně.)
Ano souhlasím s Vámi … už bych se jen opakoval …
Bitva u Nomonchan, v západní literatuře známa jako bitva u Chalchyn-Golu probíhala od května do srpnu 1939 a skončila porážkou Japonců. Od té doby bylo Japoncům jasné, že válka proti SSSR by nebyla snadnou záležitostí. No a jelikož Japonci spíše bažili po surovinách v Tichomoří a britských koloniích uzavřeli v dubnu 1941 se SSSR pakt o neútočení. Japonci navíc měli určité nedostatky ve výzbroji, hlavně tancích.
Je pravda, že z Dálného východu potom byly převedeny jednotky na obranu Moskvy. Co k tomu můžu dodat, že každý národ podle starých zákonů sleduje jen svůj vlastní egoistický zájem.

Pochybuji, že by Sověti po dobytí Moskvy chtěli uzavřít mír. Bleskovou válku nebylo možno proti Rusům vést z hlediska rozsáhlého území. Někdy mi přijde, že by se muselo dojít až na Kamčatku a až poté by přiznali Rusové porážku.

S tím zahájením totální válečné výroby, minimálně týden před začátkem operace (než by Sověti zareagovali ...) není špatný nápad. Souviselo by to s celkovým operačním plánem na dvě polní tažení, rovněž výrobu zimního oblečení, mazadel atd., bych zahájil až po napadení. Je jasné, že zavést totální výrobu dříve by bylo nápadné a vzbuzovalo by oprávněné obavy. Jenže místo toho se o něco takového Němci pokusili až o rok později.
První polní tažení by počítalo s dobytím Leningradu, Moskvy a Kyjeva. Druhé tažení by mělo za cíl dosáhnout linie Archangelsk, Kazaň, Astrachán. No a poté doufat, že už válka skončí …
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Atlantis
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 819
Registrován: 7/4/2005, 15:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Atlantis »

Poté už by jaki nic nezbývalo. Armáda by neměla v podstatě zázemí a kde brát lidi, průmysl by se ocitl v doletu těžkých bombardérů.
Ale osobně bych to udělal trošičku jinak.
Lépeřečeno když už byly síly ze skupiny ar. střed poslány na sever a na jih (v té době stála tak cca 100km od Moskvy), mělo se na Moskvu vykašlat a naopak mohutně posílená sk.armád jih měla uskutečnit úder na jih směrem k Donbasu a kakazským polím. Vzhledem ke stažení cca poloviny sil k Moskvě by německým kolonám v podstatě nic nestálo v cestě a ještě do konce roku 1941 mohly mít v rukou Kavkaz, Donbas i Stalingrad (nevěřím, že by jej v roce 1941 sověti dokázaly uhájit.) Pak by to začalo být o něčem jiném

to Yamato:Hmmm, jenomže smlouva Pakt tří Japonsko zavazovala zaútočit na SSSR v případě útoku Německa a Itálie. Jediný problém byl v tom, že v tajném dodatku si japonci vymínily zvážit, kdy do války vstoupí:-))
A navíc Nizozemská vých. indie již tehdy kryla cca 70% všech japonských požadavků na paliva. Problém představoval pouze železný šrot a některé speciální kovy, ale ty by se snad i na Sibiři měli nacházet.
A je docela zábavné přečíst si, jak si Japonci představovaly výsledek druhé světové války např. celá Indie a vše na východ od nímělo být v jap. rukou (tedy Indočína, Indonésie i Austrálie), USA měly zůstat formálně samostatné,ale s tím, že by japonsku připadla vláda na západ od Skalistých hor. Část území měly také vwěnovat Mexiko, Chile, Kolumbie a další:-))
Uživatelský avatar
YAMATO
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 2808
Registrován: 19/3/2005, 19:25
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od YAMATO »

K paktu tří: však právě, Japonci to dobře zvážili!

Suroviny na Sibiři: ano, jistě tam jsou, ale Japonsko nemělo čas, potřebovali rozjetou těžbu a ta na Sibiři tehdy téměř nebyla.

K Japonským nárokům: byly naprosto mimo realitu.
ObrázekObrázek

Když zmizíš, tak budeš zmizelej, jinak tě zmizím já.
Uživatelský avatar
Rubiki
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 109
Registrován: 9/4/2005, 20:28
Bydliště: Banská Bystrica

Příspěvek od Rubiki »

Podla mna mali Nemci na vychode prehrate od zaciatku, ved im to mohlo dojst ze zasobovat taku frontu bude pre nich absolutne nemozne, a este to Ruske pocasie.........!!!
No a k tym Japoncom, do vojny s Ruskom by nesli ani keby prisiel o to Hitler prosit do Tokia a klakol by si na kolena!! Ak by Japonsko napadlo Rusko tak si neviem predstavit ze cim by zautocili?? Ved tie ich tanky sa dali znicit otvaracom na konzervy!! A si predstavte co by spravila taka divizia T-34 alebo nebodaj KV-1, by to Japonci nevedeli znicit, ved mali problemy nicit Shermany v pacifiku! A ked uz sme pri tom pacifiku, ak by chceli zautocit na Rusko tak by to chcelo dost velku armadu a museli by daco stiahnut z Pacifiku co bolo v tom case uplne nerealne!
Uživatelský avatar
YAMATO
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 2808
Registrován: 19/3/2005, 19:25
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od YAMATO »

Více méně souhlasím, až na přehnaně záporné hodnocení japonských tanků. V období 1941-42 nebyly zas o moc horší než německé, které byly také v porovnání s T-34 a KV v mnoha ohledech až směšné. Chyběla ovšem správná taktika jejich nasazení a výrobní kapacity-prioritu mělo námořnictvo a letectvo.
ObrázekObrázek

Když zmizíš, tak budeš zmizelej, jinak tě zmizím já.
Uživatelský avatar
Rubiki
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 109
Registrován: 9/4/2005, 20:28
Bydliště: Banská Bystrica

Příspěvek od Rubiki »

YAMATO píše:Více méně souhlasím, až na přehnaně záporné hodnocení japonských tanků. V období 1941-42 nebyly zas o moc horší než německé, které byly také v porovnání s T-34 a KV v mnoha ohledech až směšné. Chyběla ovšem správná taktika jejich nasazení a výrobní kapacity-prioritu mělo námořnictvo a letectvo.
No k Japonskym Tankom nemam respekt, to preto to hodnotenie :lol:. Inak treba Japoncom priznat ich umenie nocneho boja na mori, to boli vazne majstrovske vykony :wink:
Uživatelský avatar
Atlantis
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 819
Registrován: 7/4/2005, 15:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Atlantis »

Co, japonci nepotřebovali tanky. V malajsku britské tanky utíkali před obyčejnými velocipedy:-))
Uživatelský avatar
Rubiki
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 109
Registrován: 9/4/2005, 20:28
Bydliště: Banská Bystrica

Příspěvek od Rubiki »

Ja by som len chcel videt co by Japonci robili ak by sa proti nim pustili KV-1, bola by to zaujimava podivana :lol: :lol:
Uživatelský avatar
Daver
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1573
Registrován: 5/10/2004, 21:11
Bydliště: Plzeň

Příspěvek od Daver »

asi by zalezli ještě hlouběji do svých děr a čekali až odjedou:)
"Nemůžeš-li střílet, staň se bunkrem, nemůžeš-li se hýbat, staň se zbraní, nemůžeš-li vyhrát, staň se hrdinou."
Uživatelský avatar
YAMATO
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 2808
Registrován: 19/3/2005, 19:25
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od YAMATO »

Ne! Japonec by popadl minu nebo něco a vrhl se pod tank! Japonec by nezalezl do díry!

Jinak ale souhlas, proti takovým tankům by toho moc neměli. I vcelku podprůměrné M4 Sherman byly pro Japonce silným protivníkem.
ObrázekObrázek

Když zmizíš, tak budeš zmizelej, jinak tě zmizím já.
Uživatelský avatar
Atlantis
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 819
Registrován: 7/4/2005, 15:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Atlantis »

A proč vlastně nekopírovali od Němců???
Ovšem tanky, tanky, tanky, k čemu jsou nám (v sibiřské tajze) tanky???
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Příspěvek od Lord »

Atlantis píše:Poté už by jaki nic nezbývalo. Armáda by neměla v podstatě zázemí a kde brát lidi, průmysl by se ocitl v doletu těžkých bombardérů.
Ale osobně bych to udělal trošičku jinak.
Lépeřečeno když už byly síly ze skupiny ar. střed poslány na sever a na jih (v té době stála tak cca 100km od Moskvy), mělo se na Moskvu vykašlat a naopak mohutně posílená sk.armád jih měla uskutečnit úder na jih směrem k Donbasu a kakazským polím. Vzhledem ke stažení cca poloviny sil k Moskvě by německým kolonám v podstatě nic nestálo v cestě a ještě do konce roku 1941 mohly mít v rukou Kavkaz, Donbas i Stalingrad (nevěřím, že by jej v roce 1941 sověti dokázaly uhájit.) Pak by to začalo být o něčem jiném ...
Nezapomeň na bitvu u Jelni. Tam se podařilo Rudé armádě přejít do ofenzívy. Bylo to umožněno odvoláním sil na jih ke Kyjevu. Poté německé síly před Moskvou neměly dostatek sil ani materiálu na obranu, včetně nevhodných pozic v terénu pro obranu. Armáda Střed měla spíše nakročené pozice pro další vedení ofenzívy. Němci měli u Jelni vytvořeno vhodné předmostí pro případný úder proti Moskvě.
Pokud měli Rusové před Moskvou dostatek sil nejspíše by přešli do ofenzívy, což by mohlo pro armádu Střed představovat katastrofu (nebo viz dále …). Máš sice pravdu, že tím oslabili jiné úseky fronty, Skupina armád Jih by mohla pokračovat dál na východ, ale dojít ještě téhož roku až na Kavkaz nebo ke Stalingradu? Nevím to by bylo možné jen v případě skvělého zásobování a posilování vojsk, na jednu ani na druhé nebyli Němci připraveni.

Už kdysi jsem vyjádřil domněnku, že Němcům scházela jedna tanková skupina, ať vznikaly různé kombinace a varianty, obvykle jsem došel k tomuto názoru. To ze strategického hlediska. Ovšem Němci ztráceli i prvopočáteční taktickou nadvládu, jednak důsledkem opotřebování a vysilování armád, ale i tím, že se německé generalitě začala objevovat konkurence v podobě ruských maršálů, zejména Georgij Konstantinovič Žukov, který prokázal už své kvality proti Japoncům a hlavně při obrany Moskvy.

Idea pokračovat v dobytí Moskvy – operace Tajfun, spočívala v nové sérii klínu a kotle, tedy v obklíčení a zničení posledních velkých sil protivníka, které byly právě koncentrovány k obraně Moskvy. Po zničení armád na Jihu, měl nyní na řadu přijít Střed.

Po tomto debaklu už Němci ztratili víru, že by mohli znovu nabýt taktické a operační síly po celé frontě a další rok už se zaměřili na strategické cíle – dobytí ropných polí a průmyslové oblasti. Cílem tedy již nebylo jako před rokem zničení sovětských armád. Zatímco Stalin se domníval, že německá ofenzíva bude zaměřena na dobytí Moskvy a proto zde koncentroval jádro sil, byl to omyl, který si Rusové uvědomili již pozdě a proto počátky operace Blau probíhaly relativně hladce. Je zajímavé, že ačkoliv mohli Rusové zaútočit v roce 1942 na Němce jako odvetu ve středu fronty neučinili tak a za prioritu považovali zastavit Němce před Stalingradem.

Takže pokud jsi navrhoval to co jsi navrhoval tedy nechat tankové divize už na jihu a Moskvu nechat být, celá záležitost by mohla mít podobný průběh jen by se to o půl roku urychlilo …
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Příspěvek od Lord »

Atlantis píše:A proč vlastně nekopírovali od Němců???
Ovšem tanky, tanky, tanky, k čemu jsou nám (v sibiřské tajze) tanky??
Protože tanky nepovažovali za prioritu. Navíc v dané době proti Číně vyhovovali. Když ani samotní Němci nevěděli, že Rusové mají T-34, natož Japonci ... Japonci měli protitanková děla, která proti lehkým tankům vyhovovala ... i proti prvním britským ... pokud vím tak by Japonci na Rusy zaútočili asi z Madžuska, tedy Sibiř ještě docela daleko. Co je jisté tak tyto odlehlé končiny byly dosti závislé na transibiřské magistrále ... zmocnit se této linky ... viz legie za WWI, znamenalo to ztížit přesuny jednotek zásob atd.

Jistě by šlo vypracovat zajímavý plán ... ačkoliv Japonci měli v Madžusku stále armádu ... Stalin v podstatě riskoval, když odtuď přesunul síly k Moskvě. Japonci kdyby byli věrolomný (pakt o neútočení) mohli by zaútočit ... ovšem v té době měli jiné priority ... a Stalin to dobře věděl ... tedy Stalin narozdíl od USA věděl, že Japonci se chystají k válce ??!! Ale proti USA a Británii ... zajímavé ... toto zůstane v archivech stále tajné.
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sa58 »

add Japonsko - japonská ekonomika nebyla schopna vyrábět takové množství tanků, o kvalitě ani nemluvě. Japonské pěší divize měli minimální vybavení pro vedení mechanizované války, byly opravdu pěší. Logistika by asi také byla alfou a omegou války, japonské zdroje by asi nestačili na vedení války v pacifiku, Číně, Barmě a jestě se SSSR.
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Příspěvek od Lord »

Někde jsem četl, že celkový podíl Japonska na válečné výrobě v globálním měřítku činil pouze 4 procenta.
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Odpovědět

Zpět na „Východní fronta“