Maria Kuzminična Ščerbak

Příběhy a osudy vojáků všech zemí.

Moderátoři: Pátrač, Tkuh

Odpovědět
Bronson
vojín
vojín
Příspěvky: 19
Registrován: 21/12/2005, 14:27

Maria Kuzminična Ščerbak

Příspěvek od Bronson »

Maria Kuzminična Ščerbak
(1925 - 1996)
Velitelka kulometné čety 654. střeleckého pluku 148. pěší divize 13. armády
Nositelka Řádu Rudého hvězdy, Řádu Rudého praporu, Řádu Vlastenecké války I. stupně a Řádu Lenina
Oceněna medailí "Za odvahu".
Obrázek


Narodila se 22. října 1925 v Sumské oblasti Ukrajiny. Její otec byl lesník a když v roce 1939 druhá světová válka začala, byl se svou rodinou služebně v Polsku. Tehdy, když Máša poprvé viděla Němce, bylo jí 14 let. Navždy jí utkvělo v paměti, jak se okupanti povyšovali nad Poláky a hrubě zacházeli s ženami a dětmi. Poté byla Ščerbakova rodina evakuována do Sovětského svazu, kde byl její otec odeslán na práci u lesní správy Voroněžské oblasti. Maria nestihla ani dokončit školu, když Němci napadli její vlast. Z rodiny odešli v létě 1941 do války oba její starší bratři – Ivan a Vladimír i otec. Máša pomáhala v nemocnici pečovat o raněné. Ale pak z fronty přišly smutné zprávy o smrti obou bratrů: nejprve Ivana a pak i Volodi. Ještě ani neodezněl smutek za bratry, když na dívky dolehla další rána. V nemocnici, jí na očích zemřel chlapec, raněný na frontě, kterého se zamilovala a byl jí v těžkých časech oporou a nadějí. Na jeho hrobě pak Maria přísahala pomstu za něho i za své bratry a v červnu 1942 tajně opustila domov.
Obrázek
V Usmani se přihlásila na vojenský komisariát. Postarší odvodový důstojník ale odmítl Mášu poslat na frontu, protože jí ještě nebylo osmnáct. Snažila se mu vysvětlit, že musí pomstít své bratry, ale komisař byl neúprosný. Pak hrozila že nebude jíst ani pít, dokud nezemře před jeho očima, když ji nepustí na frontu. A druhý den, když viděl Marii na recepci znovu –že tam vydržela celou noc, byl vytrvalostí dívky tak překvapen, že povolil a do odvodních dokladů jí připsal chybějící dva roky. Tak se dostala k záložnímu pluku, kde se společně s dalšími dvěma dívkami absolvovala kulometný kurz. Po absolvování kurzu úspěšně složila zkoušku. Následně byla odeslána s narychlo zformovanými jednotkami na frontu. Když si představila jako obtížné bude překonat nedůvěru velitelů jen proto, že je dívka, Máša se rozhodla použít lest. Začala se vydávat za chlapce jménem „Voloďka“ – na památku svého padlého bratra. Takže jako vojín Ščerbak dorazila k 664. střeleckému pluku, 148. pěší divize 13. armády. Celé dva měsíce nikdo netušil, že tento „holobrádek“ je vlastně dívka (obr. výše). Tajemství odhalil zdravotník během jejího prvního zranění, když ztratila vědomí a on rozepnul její rubášku na hrudi, aby jí ulehčil dýchání ... Po návratu z nemocnice se vrátila ke svému pluku a dál u něj sloužila až do konce války pod přezdívkou "Voloďka."
Obrázek


O její odvaze vznikaly legendy. V armádních novinách o ní vyšel článek. "Němci se přiblížili od vsi, maskovaní křovisky, k našim pozicícm. Běželi z kopce a pálili ze samopalů. Kulometčíci nechali nepřítele přiblížit až na sto metrů a zahájili palbu. Seržant Tkačenko byl raněn, padl vojín Brjancev, zbyla jen Máša. "Utíkej!“! – kdosi na ní křičel. – „Všichni už ustoupili“, Ščerbakova jen mávla rukou. Její kulomet přibil postupující útočníky k zemi. Hrdinství „Voloďky“ přimělo vojáky vrátit se zpátky na opuštěné pozice. Před štítem jejího kulometu našlo smrt více než čtyři desítky nepřátelských vojáků, "- to napsaly v dubnu 1943 frontové listy „Voják vlasti ". Za tento čin byla oceněna medailí "Za odvahu" (obr. výše).
Obrázek
Za hrdinství v Kurském oblouku obdržela Řád Rudého praporu. To když po výbuchu miny vlastním tělem zakryla kapitána a sama utrpěla vážné zranění. Přesto neopustila svoji pozici a dál kosila přesnou palbou svého "Maxima" útočníky. Za to po bitvě obdržela Řád Lenina (obr. výše). To ale nebylo naposled, kdy nad ní stál její strážný anděl. Když její kulomet zastavil postup nacistické pěchoty v bojích nedaleko Černobylu, poslali Němci na její pozici tank. Dívce nezbylo než se ukrýt v zákopu, ale tank jí v něm zahrnul zeminou, ale kupodivu jí nerozdrtil. Máša se probudila pozdě v noci a zjistila, že se nachází hluboko za nepřátelskými liniemi. Celých pět dní bloudila lesem, až narazila na průzkumníka, který byl vyslán, aby ji našel.
Obrázek

23. 3. 1944 se znovu vyznamenala v boji o vesnici Ostrov v Tarnopolské oblasti, když jako velitelka čety samopalníků v hodnosti poručíka provedla smělý výpad do týlu nepřítele, při kterém bylo pobito na 50 německých vojáků a důstojníků a zbytek obrácen na útěk. 8. srpna téhož roku se svým automatem sama ubránila pozici u vsi Pulanki proti nepřátelské přesile. Za to obdržela v říjnu 1944 na návrh velitele 654. střeleckého "lvovského" pluku plukovníka Fedorova Řád Vlastenecké války 2. stupně. (obr. výše) Konec války zastihnul nadporučíka Šcerbakovou opět v Polsku, to jí bylo devatenáct. Při osvobozování slezského města Opavy si bojovým umem a odvahou (ob. dole) vysloužila udělení Řádu Vlastenecké války 1. stupně.
Obrázek


Po demobilizaci se vrátila se domů, kde úspěšně zakončila zdravotnickou školu v Usmani a poté byla zaměstnána jako lékařská asistentka lesní správy, kde ji každý znal a respektoval a kde pracovala dalších 30 let. Činy Marie Ščerbakové ve vzpomínkách jejích spolubojovníků jsou popsány v osmi knihách. Národní umělec SSSR - malíř tatarské národnosti Charis Abdrachmanovič Jakupov vzpomíná na svoji spolubojovnici takto: "Mladá kulometnice Maria Ščerbak přišla k našemu 654. střeleckému pluku na podzim roku 1942. Pod přezdívkou „Voloďka“ mstila svého padlého bratra Vadimíra. Bojovala na Kurském oblouku, o Černigov. Pod Černobylem jí v zákopu zahrnul německý tank, ale jako zázrakem přežila. Žitomir, Tarnopol, Lvov, Polsko, Německo, Československo. Byla třikrát zraněna. V Den vítězství jí, velitelce roty samopalníků, nebylo ještě dvacet let. Válka zakončila v hodnosti nadporučíka. Během války byla vyznamenána: Řádem Rudé hvězdy, Rudého Praporu , Vlastenecké války I. stupně a medailí "Za odvahu".
Po vážné nemoci, 10. 9. 1996, Maria Kuzminična zemřela.


Článek v originále - http://www.chr.aif.ru/lip/people/eyo_zv ... emyotchicy
Zdroje ilustrací - http://art-war-ru.livejournal.com/143709.html
Naposledy upravil(a) Bronson dne 12/11/2016, 23:06, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
jarl
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 4070
Registrován: 19/2/2009, 15:45
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic

Re: Maria Kuzminična Ščerbak

Příspěvek od jarl »

Pěkný článek a opravdové hrdince. Dal jsem jej na portál, ale předtím jsem musel zmenšit úvodní obrázek. Pokud jej tu autor chce mít v původní velikosti, může jej vložit do dalšího příspěvku.
ObrázekObrázek

Strýček Vova slíbil národu Ukrajinu a dal mu Afghánistán!
Martas2411
praporčík
praporčík
Příspěvky: 364
Registrován: 3/10/2008, 15:22
Bydliště: Bohumín
Kontaktovat uživatele:

Re: Maria Kuzminična Ščerbak

Příspěvek od Martas2411 »

Statečná to žena a těch bylo v Rudé armádě tisíce :up:
Bronson
vojín
vojín
Příspěvky: 19
Registrován: 21/12/2005, 14:27

Re: Maria Kuzminična Ščerbak

Příspěvek od Bronson »

jarl píše:Pěkný článek a opravdové hrdince. Dal jsem jej na portál, ale předtím jsem musel zmenšit úvodní obrázek. Pokud jej tu autor chce mít v původní velikosti, může jej vložit do dalšího příspěvku.
O. K. V pořádku. Mohly se dát menší náhledy i těch dokumentů, ale neumím to:) Musel jsem opravit slovo "město Opava" - byl tam háček navíc.
Uživatelský avatar
jarl
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 4070
Registrován: 19/2/2009, 15:45
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic

Re: Maria Kuzminična Ščerbak

Příspěvek od jarl »

Já klidně mohu zmenšit všechny obrázky, ale u těch dokumentů by mi to přišlo jako kontraproduktivní. Tam je lepší větší náhled, aby byly čitelné.
ObrázekObrázek

Strýček Vova slíbil národu Ukrajinu a dal mu Afghánistán!
Bronson
vojín
vojín
Příspěvky: 19
Registrován: 21/12/2005, 14:27

Re: Maria Kuzminična Ščerbak

Příspěvek od Bronson »

jarl píše:Já klidně mohu zmenšit všechny obrázky, ale u těch dokumentů by mi to přišlo jako kontraproduktivní. Tam je lepší větší náhled, aby byly čitelné.
Souhlas! Taky nepíšu o zmenšení samotných obrázků, pouze těch náhledů. To web neumí?
Uživatelský avatar
jarl
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 4070
Registrován: 19/2/2009, 15:45
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic

Re: Maria Kuzminična Ščerbak

Příspěvek od jarl »

Umí, ale potom by ty dokumenty byly čitelné až po rozkliknutí. Takhle by vypadaly při použité středního a malého náhledu.

Obrázek

Obrázek
ObrázekObrázek

Strýček Vova slíbil národu Ukrajinu a dal mu Afghánistán!
Bronson
vojín
vojín
Příspěvky: 19
Registrován: 21/12/2005, 14:27

Re: Maria Kuzminična Ščerbak

Příspěvek od Bronson »

Přesně tak to myslím!!! Ten střední náhled by mi skvěle vyhovoval! Ale neumím to udělat ... :cry:
Uživatelský avatar
jarl
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 4070
Registrován: 19/2/2009, 15:45
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic

Re: Maria Kuzminična Ščerbak

Příspěvek od jarl »

Dobře, změnil jsem všechny obrázky na střední náhled.
ObrázekObrázek

Strýček Vova slíbil národu Ukrajinu a dal mu Afghánistán!
Bronson
vojín
vojín
Příspěvky: 19
Registrován: 21/12/2005, 14:27

Re: Maria Kuzminična Ščerbak

Příspěvek od Bronson »

jarl píše:Dobře, změnil jsem všechny obrázky na střední náhled.
Super! takhle jsem si představoval že by to mělo vypadat! Dík. :lej:
Odpovědět

Zpět na „Příběhy“