Záhadná havária pri Starej Kremničke

Příběhy a osudy vojáků všech zemí.

Moderátoři: Pátrač, Tkuh

Odpovědět
Beda
podpraporčík
podpraporčík
Příspěvky: 266
Registrován: 28/7/2012, 02:01

Re: Záhadná havária pri Starej Kremničke

Příspěvek od Beda »

Ted jsem zpovidal masinfiru o brzdach. Nez vlak vyjede musi se komresorem natlakovat cely vlak na 5 atm. Potom brzdicem se snizuje tlak a tim ze je na vagonech v zasobnikach vetsi tlak, zacina to brzdit. Takze kdyby nekdo po natlakovani vlaku uzavrel privod vzduchu z lokomotivy, rozjelo by se to, ale nebrzdilo by to. To same kdyby natlakovany vlak pripojili k lokomotive a neotevreli vzduch.

Rucni brzda musi byt u vsech osobnich vagonu, u nakladnich ne, ale rikal ze vetsina novejsich vagonu ji ma. Ma zkusenost.....stal u zavor a nekolik rucnich brzd mu lidi ze vzteku utahli a nerozjel se....

Chodi okolo vlaku kolotuk, myslel jsem ze kontroluje jen brzdy, ale ted nektere kola na sobe maji obruc, tak se kontroluje take jestli neni uvonena, poklepe a podle zvuku to pozna. Ta se muze pri brzdeni ohrat a uvolnit. Na lokomotive to ma rysky a ty ne kontroluji, jestli se obruc neprotocila...
To asi driv nebylo. Potom se rekne kolotuk.....Na poslednim vagonu by se mel pripojit manometr a zkontrolovat tlak.
kilokos
Příspěvky: 7
Registrován: 28/12/2017, 10:24

Re: Záhadná havária pri Starej Kremničke

Příspěvek od kilokos »

Teraz som našiel túto tému. Ak by to niekoho zaujímalo, mohol by som pridať pár faktov. O akú jednotku išlo a tak.
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11405
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Záhadná havária pri Starej Kremničke

Příspěvek od Zemakt »

No jistě, sem s tím :up:
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
kilokos
Příspěvky: 7
Registrován: 28/12/2017, 10:24

Re: Záhadná havária pri Starej Kremničke

Příspěvek od kilokos »

Jednalo sa o záložné jednotky SS Dirlewanger. Presuvali sa z Prievidze do Šiah. Teda skôr ku Krupine, kde sa jednotka stiahla. A väčšinou to boli HiWi. Preto sa ťažko pátra v archíve. A aj preto slovenské a nemecké vyznamenania.Žiadni gardisti.Nemeckí dôstojníci vyznamenaní Tisom. Ale tých bolo malo. Okolo 10. Zvyšok boli vojaci. a poddôstojníci. A bolo ich naozaj vyše 300. Zatiaľ zdravim. Peter.
F. Kovár
desátník
desátník
Příspěvky: 44
Registrován: 13/2/2014, 13:22

Re: Záhadná havária pri Starej Kremničke

Příspěvek od F. Kovár »

Super, že sa niekto našiel z ďalšími info. Len mi tam nesedí tá Prievidza, keďže doteraz všade sa píše že išiel z Vrútok, z Prievidze nemohol ísť cez Vrútky.
kilokos
Příspěvky: 7
Registrován: 28/12/2017, 10:24

Re: Záhadná havária pri Starej Kremničke

Příspěvek od kilokos »

Ja som len napísal o ktorú jednotku sa jednalo. V tom článku na začiatku´je kopec nezrovnalostí. Neviem, či v Prievidzi sa dala vagónovať technika. Ale keď som tam pred 30 rokmi bol, tak sa mi zdá, že áno. Vlak mohli naložiť a mohol ísť do Žiliny a cez Vrútky až k miestu havárie. Čo sa mi nezdá. Skôr si myslím, že išiel z Prievidze do Hornej Štubne, kde vymenili lokomotívy. Tomu by zodpovedalo aj to, že vagóny s dôstojníkmi boli vpredu. V transportoch boli vždy v strede, alebo vzadu. Kvôli partizánom. To je môj názor. Keď sa rozprúdi debata napíšem ďalšie veci.
F. Kovár
desátník
desátník
Příspěvky: 44
Registrován: 13/2/2014, 13:22

Re: Záhadná havária pri Starej Kremničke

Příspěvek od F. Kovár »

Ja článkom, ktoré boli publikované v minulosti veľmi neverím, je tam dosť nezrovnalostí, ale nič iné zatiaľ nie je. Je mi záhadou, že Nemci nemajú vôbec žiadne záznam o tom že by sa tu niečo stalo, že im tu zahynulo veľa vojakov, ktorých hneď odvážali preč na nákladných autách nevedno kde, podľa spomienok miestnych obyvateľov, prečo ich nepochovali v našej dedine.
kilokos
Příspěvky: 7
Registrován: 28/12/2017, 10:24

Re: Záhadná havária pri Starej Kremničke

Příspěvek od kilokos »

Možno nemali dosť ľudí a miesta na ich pochovanie. Skoro 400 ľudí je dosť. Pochovali ich až v noci z 30. na 31. decembra. Za dva dni im môžme ísť zapáliť sviečky. Ak sa tu ozvete, poviem Vám koniec tohto pribehu.
Uživatelský avatar
Franz Trubka
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1815
Registrován: 14/10/2010, 04:16

Re: Záhadná havária pri Starej Kremničke

Příspěvek od Franz Trubka »

Kilokosi,delas tady z toho zbytecnou grotesku.Pokud mas k tomu tematu co opravdu dodat,tak to udelej,pls.
Zatim nas tahas za fusekli..... :lej:
ObrázekObrázek

Pink Floyd-On The Turning Away
kilokos
Příspěvky: 7
Registrován: 28/12/2017, 10:24

Re: Záhadná havária pri Starej Kremničke

Příspěvek od kilokos »

Nerobím grotesku. Pred cca 40 rokmi som videl legitimaciu na meno Krawtschuk. A zapamätal som si aj SS Dirlewanger. Mal to starý otec na povale. A potom mi povedal príbeh o pochovaných Nemcoch. 30. decembra ráno prišli do dediny nemci a pobrali chlapov kopať zakopy. Vykopali ich 3, alebo 4. Vraj boli dlhé 30 metrov a hlboké 2 metre. On vtedy s nimi nebol. Ale v ich dome boli ubytovaní 4 dôstojníci. Ti ho večer zobrali k tým zakopom. Prišli nákladné autá a začali vykladať telá zabalené do celt. Nie do vriec. Každú celtu rozbalili a brali doklady a polky známok. Ak mali mrtvi hodinky a prstene, brali aj tie. Bolo toho vraj niekoľko bedni. Tie bedne potom odviezli do starkého domu. Keď v 45tom odchádzali zobrali bedne okrem jednej, kde boli legitimácie. Tie časom popálili okrem tej jednej. Starký vravel, že kvôli tomu, že jeden sused sa tak volá. A teraz k mŕtvym nemcom. Strašne smrdeli dymom a veľa ich bolo spálených na uhol. Dôstojníkov vraj dali do dební a tak pochovali. Ostatných iba v tých celtách. A naspodok a navrch dávali térový papier. Nešlo mi do hlavy, kde sa tam zobralo toľko mŕtvych, keď sa tam vtedy nebojovalo. Možno nemám pravdu, že sú to nemci z Kremnicky, ale myslím si, že sú to oni. Keď budete chcieť, tak napíšem aj viac.
kenavf
7. Major
7. Major
Příspěvky: 5997
Registrován: 15/12/2010, 23:13

Re: Záhadná havária pri Starej Kremničke

Příspěvek od kenavf »

kilokos píše:Nerobím grotesku. Pred cca 40 rokmi som videl legitimaciu na meno Krawtschuk. A zapamätal som si aj SS Dirlewanger. Mal to starý otec na povale. A potom mi povedal príbeh o pochovaných Nemcoch. 30. decembra ráno prišli do dediny nemci a pobrali chlapov kopať zakopy. Vykopali ich 3, alebo 4. Vraj boli dlhé 30 metrov a hlboké 2 metre. On vtedy s nimi nebol. Ale v ich dome boli ubytovaní 4 dôstojníci. Ti ho večer zobrali k tým zakopom. Prišli nákladné autá a začali vykladať telá zabalené do celt. Nie do vriec. Každú celtu rozbalili a brali doklady a polky známok. Ak mali mrtvi hodinky a prstene, brali aj tie. Bolo toho vraj niekoľko bedni. Tie bedne potom odviezli do starkého domu. Keď v 45tom odchádzali zobrali bedne okrem jednej, kde boli legitimácie. Tie časom popálili okrem tej jednej. Starký vravel, že kvôli tomu, že jeden sused sa tak volá. A teraz k mŕtvym nemcom. Strašne smrdeli dymom a veľa ich bolo spálených na uhol. Dôstojníkov vraj dali do dební a tak pochovali. Ostatných iba v tých celtách. A naspodok a navrch dávali térový papier. Nešlo mi do hlavy, kde sa tam zobralo toľko mŕtvych, keď sa tam vtedy nebojovalo. Možno nemám pravdu, že sú to nemci z Kremnicky, ale myslím si, že sú to oni. Keď budete chcieť, tak napíšem aj viac.
Ako píše Franz nerob z toho grotesku,buď tie informácia máš,tak ich daj sem,alebo nerob grotesku a drž hubu.O pochovávaní 300 nemcov by mali byť nevyvratiteľné dôkazy v kronikách.
Edmund Burke: "Jediné čo potrebujú nečisté sily k svojmu víťazstvu je to, aby slušní ľudia neurobili nič."

ObrázekObrázek
kilokos
Příspěvky: 7
Registrován: 28/12/2017, 10:24

Re: Záhadná havária pri Starej Kremničke

Příspěvek od kilokos »

OK už držím hubu. Dúfam, že sa mi pán Kovár ozve.
Uživatelský avatar
Polarfox
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 5843
Registrován: 5/11/2010, 21:01
Bydliště: Praha

Re: Záhadná havária pri Starej Kremničke

Příspěvek od Polarfox »

kenavf píše:Ako píše Franz nerob z toho grotesku,buď tie informácia máš,tak ich daj sem,alebo nerob grotesku a drž hubu.O pochovávaní 300 nemcov by mali byť nevyvratiteľné dôkazy v kronikách.
Nestálo by za to se třeba trochu uklidnit?! Plus sám bych byl celý říčný podávat za takového stavu nějaké informace.
ObrázekObrázekObrázek

U národa, u něhož je nejoblíbenějším historickým spisovatelem Vlastimil Vondruška, se nějakého historického prozření a sebereflexe dočkáme opravdu jen velice stěží. (Polarovo motto pro rok 2019)

“Without data, you're just another person with an opinion.” W. Edwards Deming

Brána do Mordoru: https://twitter.com/fbeyeee?lang=cs
F. Kovár
desátník
desátník
Příspěvky: 44
Registrován: 13/2/2014, 13:22

Re: Záhadná havária pri Starej Kremničke

Příspěvek od F. Kovár »

Ak by boli dôkazy v kronikách, tak tu nie je táto téma. Práve v tom je tá záhada, že nič neexistuje, len spomienky miestnych obyvateľov, Nemci tak isto nemajú ani čiarku že by sa tu niečo stalo. Ak by nezostali tie spomienky a 3 foto z odstraňovania havárie, tak to zostane zabudnuté a "skutok sa nestal" ako sa na Slovensku hovorí. Info, ktoré mi dal kilokos, sa môžu týkať tohto prípadu, bude ich potrebné preskúmať. Ak niečo z toho vzíde alebo nie, dám info.
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4089
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: Záhadná havária pri Starej Kremničke

Příspěvek od niko »

Odkial vieme, ze Nemci toto nestastie nevedu v zaznamoch ? To bol niekto v Bundesarchive a pozrel si R 70tku ? Alebo prezrel zaznami EG H, Korückov a Wehrkreisov, atd. ? Silno pochybujem. Pisal niekto vobec s Volksbundom ?
F. Kovár
desátník
desátník
Příspěvky: 44
Registrován: 13/2/2014, 13:22

Re: Záhadná havária pri Starej Kremničke

Příspěvek od F. Kovár »

Pátranie v Nemecku išlo cez nemecké veľvyslanectvo na Slovensku, cez vojenského pridelenca, ktorý oslovil ich organizácie, archívy... Nenašli žiadnu zmienku o tom že by v tom čase v našej oblasti zahynul čo i len jediný nemecký vojak.
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4089
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: Záhadná havária pri Starej Kremničke

Příspěvek od niko »

Uprimne povedane my to pride znacne nestandardne. To memecke velvyslanectvo zaplatilo jedneho z tych komercnych patracov, co sa obsmietaju okolo BA ? Alebo ked sa jedna o mrtvich, tak to slo cez Volksbund ? Ako nic v zlom, ale toto je prilis malo. Vlastna skusenost. Okrem toho Dirlenwanger na Slovensku nespadal nahodou pod velitelstvo Südost so sidlom vo Viedni ? Tato vec je urcite niekde zaznamenana.
Uživatelský avatar
parmezano
7. Major
7. Major
Příspěvky: 551
Registrován: 17/3/2012, 16:17

Re: Záhadná havária pri Starej Kremničke

Příspěvek od parmezano »

niko: taky jsem se v tom angažoval (nevládnu "německy ¨a "anglicky" velmi špatně )a byl vznesen dotaz na Bundesarchiv a došla tahle odpověď:
Velký obrázek
Obrázek je vizuálně zmenšen. Zobrazit v plné velikosti
Pak jsem požádal . P. H. Bohme z Drážďan o dotaz o příslušnot tří padlých vojáků u instituce v odkazu v přiloženém mejlíku .
Velký obrázek
Obrázek je vizuálně zmenšen. Zobrazit v plné velikosti
.
Ještě jsem přeložený výtah z úvodní ho článku vložil na portál " WERMACHT.de , jaký je tam stav nevím , neb už mě asi pro dlouhodobou nečinost vymazali ze seznamu členů
Obrázek
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4089
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: Záhadná havária pri Starej Kremničke

Příspěvek od niko »

Parmezano, to su ale iba vseobecne odpovede ako BA funguje atd. Chlapi ak chcete, viem posunut kontakt na cloveka, co tam pojde a urobi vyskum. Okolo BA je viacero vedcov, ktori sa tymto so suhlasom BA zivia. Treba im ale povedat, ktory fond by mali pozriet. Typujem hlasenia Durlenwangeru by mali byt medzi prvymi. Je to sle samozrejme platena sluzba.
Inak hej, tie ceny v BA su brutal. Mam doma nakopirovanych ca. 300 stran, takze viem o com hovorim. :D Mam tam nejake hlasenia nemeckych velitelstiev. Buducy tyzden pozriem, ci o tomto nieco nevyhrabem.
Uživatelský avatar
parmezano
7. Major
7. Major
Příspěvky: 551
Registrován: 17/3/2012, 16:17

Re: Záhadná havária pri Starej Kremničke

Příspěvek od parmezano »

niko: dík
Obrázek
Odpovědět

Zpět na „Příběhy“