Lejtěnant Vasilij S. Rat

Příběhy a osudy vojáků všech zemí.

Moderátoři: Pátrač, Tkuh

Odpovědět
Uživatelský avatar
Abakan An-94
vojín
vojín
Příspěvky: 16
Registrován: 1/8/2009, 10:23
Bydliště: Praha ( mometálně Petrohrad )

Lejtěnant Vasilij S. Rat

Příspěvek od Abakan An-94 »

Vasilij S. Rat

Úspěšný absolvent tankové akademie v Čeljabinsku. Do bojů Velké Vlastenecké války poprvé zasáhl u Stalingradu jako velitel tanku KV-1. Během protiúderu na německé pozice v jižním cípu města společně se svou jednotkou atakoval postavení německých protitankových děl. V zápalu boje zůstal osamocen. Jeho tank dostal zásah do motoru a začal hořet. Společně se svou posádkou se mu podařilo úspěšně stroj opustit a dojít k vlasním pozicím.
I přes neslavný bojový křest byl na jaře roku 1943 povýšen na poručíka a převelen k nově vznikajícím gardovým plukům útočných děl. Se svým strojem Su-122 se zúčastnil bitvy o Kursk. Nevnímající palbu německých tanků se dostal do boku německéhu stíhače Ferdinand, kterého jednou ranou znehybnil a druhou zničil. Za svůj brilantní výkon mu byl udělen jeho první Řád Rudé hvězdy.
O měsíc později přezbrojil na stíhač tanků Su-85, se kterým se účastnil osvobozování Ukrajiny. Během bojů o Kišiněv vyřadil německého Tigra a dalšího těžce poškodil. Jeho stroj byl však v boji požkozen. Jako jedinému se podařilo stroj zavčas opustit. Všichni členové jeho posadky ve vraku uhořeli. U své jednotky byl oslavován jako přeživší hrdina a svůj výkon dostal dovolenku, kterou však odmítl.
Přesedlal na Stroj ISU-122, se kterým vydržel sloužit až do konce války.
Při ofenzívě napříč Polskem a bojů o Siedlici se Vasiliji podařilo zničit dalších 6 Tigrů a 1 Panther. Byl mu udělen 2. Řád Rudého praporu a prémie 4000 rublů. Svojí účas ve válce zakončil v Prusku, poté byl z armády propuštěn. Odešel do Moskvy, kde se oženil a byl oslavován jako hrdina.

Další Informce nejsou známy, snad jen dodám že byl narozen roku 1916 (nepotvrzeno) a jeho otec byl švec (O tom se zmiňuje autor knihy Padlí hrdinové - zakoupil jsem v Oděse). S poručíkem Ratem se můžeme setkat v PC hře Motherland Calls a v ruské karetní hře Vojna.
Rád bych přidal nějakou fotografii, avšak žádnou jsem nenašel.
-Po hře se král i pěšák vrací do stejné krabičky- italské přísloví
Uživatelský avatar
wildesau
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 420
Registrován: 5/3/2006, 09:05
Bydliště: Otrokovice

Příspěvek od wildesau »

Nechci nijak snižovat, ani jinak napadat jeho kvalitu jen se bojím, že pro sověty za válečných časů, byl každý zničený německý tank Tiger.
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sa58 »

Naši tankisté taky zničili pár Ferdinandů, podle jejich vyprávění by každý druhá samohybka/stíhač na východě byl Ferdinand...

Ten "patvar" poručíka v názvu je hrozný, nejprve sem myslel, že jde o ostrov Leyte :D
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
JanS
svobodník
svobodník
Příspěvky: 29
Registrován: 31/8/2008, 18:34

Příspěvek od JanS »

sa58 píše:Naši tankisté taky zničili pár Ferdinandů, podle jejich vyprávění by každý druhá samohybka/stíhač na východě byl Ferdinand...

Ten "patvar" poručíka v názvu je hrozný, nejprve sem myslel, že jde o ostrov Leyte :D
Těm tankistům bych to asi nevyčítal, obyčejní vojáci prostě všechny německá samohybná děla označovali slovem "Ferdinand".

Ale v tomto případě mohlo opravdu jít o Ferdinanda. U Kurska bojovaly a nevím o jiném německém samohybném dělu z té doby, které by mělo tak silný pancíř, aby na něj 122mm houfnice nestačila zepředu.
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Příspěvek od kopapaka »

http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=306 ... c&start=20
kopapaka:
Ruské označování Německé techniky: tank je tank, pokud ho nezničí protitanková puška, tak to musí být Tygr. No a pokud nemá věž, tak to musí být Ferdinand....
:D
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
Uživatelský avatar
Alchymista
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 4883
Registrován: 25/2/2007, 04:00

Příspěvek od Alchymista »

Ten "patvar" poručíka v názvu je hrozný, nejprve sem myslel, že jde o ostrov Leyte Very Happy
detto
Hodnosť sa prepisuje ako lejtenant a vyslovuje mäkko.
Uživatelský avatar
rabo
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 2134
Registrován: 16/1/2007, 11:52

Příspěvek od rabo »

Abakan, prečo práve tento vojak ? Všeobecne neznámi a informácie o ňom skoro žiadne. Prelúskal som knižky o Sov. tankových esách, o nositeľoch vyznamenania "Hrdina Sov. zväzu" z obdobia Druh. svet. vojny a nikde nič.
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Kolego abakane, s tímto zde asi těžko půjde udělat. Upřímně řečeno bych čekal něco takového:

http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=3198

Tím nijak nesnižuji to co jsi napsal ale pokud se dá něco tomuto člověkovi najít, tak snad na ruských fórech. A to si tam můžeš najít i sám.

Edit - prosím Tě mohl bys opravit ten název podle výše uvedené přepisu? Takto to vypadá hrozně. Abakane, to je tak strašné jako když jakýsi moderátor v televizi ruského režiséra Sergeje Michajloviče Ejzenštejna nazval Ajzenštajnem. Ten osel si asi myslel, že je to anglické jméno.

Snad jsme tady lepší.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Ljubov
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 851
Registrován: 13/7/2008, 17:17
Bydliště: Udmurtsko

Příspěvek od Ljubov »

Upřímně řečeno bych čekal něco takového: http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=3198
To není zrovna nejlepší příklad dobrého článku, je tam sice pár obrázků, ale podařilo se mi se zcela utopit v následující diskusi. Ale je nutno vzít na vědomí, že tohle je první článek od kolegy Abakana. A na první článek to není vůbec špatné. Můj první článek byl mnohem horší. Postupně se to každý naučí.
Pokud se dá něco o tomto člověkovi najít, tak snad na ruských fórech
Zkoušela jsem se po nějakém doplnění podívat, ale žádnou zmínku jsem o tomto vojákovi v ruštině nenašla. Nebyl ani v seznamech nositelů Řádu Rudého praporu a Rudé hvězdy, kterými měl být vyznamenán. Kdybych k tomu něco objevila, tak to sem přihodím.

Souhlasím s tím, že by se měl poopravit ten tvar "leytenant", vypadá to jako transkripce z ruštiny do angličtiny. Lejtenant (lejtěnant) nebo klasicky poručík by vypadal lépe. Psala jsem mu to už včera v SZ, tak to třeba přepíše :wink:
Obrázek
All for our vantage. Then, in God’s name, march.
Every rose grows merry with time.
There’s never a rose grows fairer with time.

Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Mě se to hned nějak nezdálo. Mám poměrně dobré zdroje a tyto informace jsem tam nenašel. Kolega nám třeba řekne z čeho čerpal. A jsem poslední kdo by ho haněl.

Máme zde poslední dobou poměrně velký přírůstek nových lidí a tak proto jsem to provedl otevřeně - psát spousty PM mi sice nevadí ale takto je to účelnější.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Ljubov
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 851
Registrován: 13/7/2008, 17:17
Bydliště: Udmurtsko

Příspěvek od Ljubov »

Taky nemám důvod tenhle článek nějak shazovat. Jenom jsem k němu chtěla něco přidat a zjistila jsem, že nikde o V. Ratovi není ani zmínka. Jsem ráda, že je tu po docela dlouhé době článek o nějaké osobnosti, kterou navíc vůbec neznám. Forma se vylepší časem. Toho "leytenanta" jsem chtěla řešit přes SZ, abych s tím nezacláněla v případné diskusi.
Obrázek
All for our vantage. Then, in God’s name, march.
Every rose grows merry with time.
There’s never a rose grows fairer with time.

Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

No uvidíme. My se zde snažíme a kolega abakan mlčí. Asi nemá možnost přístupu na net.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Odpovědět

Zpět na „Příběhy“