Vzpomínky sovětského důstojníka posádky ve Vysokém Mýtě

Příběhy a osudy vojáků všech zemí.

Moderátoři: Pátrač, Tkuh

K.Bartošík
Příspěvky: 5
Registrován: 17/6/2010, 15:32

Příspěvek od K.Bartošík »

Patrači,nemohu si pomoci,ale vždy se dívám na každou velmoc s pozice,jak se dokázala postarat o své lidi.Jelikož se už cca od roku 1967 zajímam o historii,to hlavně vojenskou tak mě též vždy zajímalo jak se tehdejší sovětská moc postarala o své válečné invalidy a lidi,kteří se vrátili z německého zajetí a jsme u věci,kterou asi nikdy nepochopím.Na jedné straně ti to lidé bojují za svou vlast,a na druhé se jim stát odmění tím,že po návratu do země čeká válečné zajatce ve většině případu gulag a vysoké důstojníky a generály čeká naleštěná kulka 9 mm.
V normálním světě by se museli lidé vzbouřit a vládu smést -viz Velká francouzká revoluce.
Pokud se ani za této situace není národ schopen postavit a říci my jsme trpěli za Vaší neschopnost a Vy snámi takhle,tak už nevím co si mám o tomhle národě myslet.
K.Bartošík
Příspěvky: 5
Registrován: 17/6/2010, 15:32

Příspěvek od K.Bartošík »

Zdeňku,jak už jsem psal pátračovi o historii,a hlavně vojenskou se už zajímam cca od roku 1967.A tudíš jsem se bavil s mnoha pamětníky včetně mé rodiny otec ročník 1918,matka 1925,takže vím o čem píši.Hlavní příčinou toho,že se komunisté v roce 1948 dostali k moci byl na prvním místě Beneš,který byl velice ješitný a s nikým se nechtěl dělit o moc a věřil jen svým schopnostem.Už v roce 1938 se měl národ bránit.Ano stálo by to možná určité oběti,vždyť i bosí Habešané se postavili Italům.Ale nebyl by tak morálně devastován celý národ.Ano v roce 1946 komunsté volby vyhráli,ale neměli nad 50% hlasů a na Slovensku je projeli.A zde vidím druhou chybu Beneše neměl přijmout dmisi vlády.Pokud by i nepřijal,komunisté by nic nenadělali.A zde se projevila i určitá malá souhra nekomunistických stran.Další fakt je ten,že stranou zůstali rozdělení sociální demokraté,čehož využili komunisté a dělali vše proto,aby Beneše zlomili.
Je nutno si uvědomit,že žádná totalita nemůže existovat bez nepřátel.Pokud nejsou k dispozici,je nutno si ji vymyslet.A v tom byli komunisté odborníci.
Jejich jedinou snahou bylo ovládnout druhého za každou cenu a rozhodovat o jeho osudech.
Období od roku 1945 do roku 1949 je popsáno v knize Václav Jiřík "Kupředu levá"Jedná se o události v tehdejším Karlovarském kraji.
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

K.Bartošík píše:V normálním světě by se museli lidé vzbouřit a vládu smést -viz Velká francouzká revoluce.
Pokud se ani za této situace není národ schopen postavit a říci my jsme trpěli za Vaší neschopnost a Vy snámi takhle,tak už nevím co si mám o tomhle národě myslet.
Od výstřelu z Aurory Rusko a později SSSR nebyl normální zemí. O rozumu a schopnosti takto uvažovat zde nelze mluvit. Zde na Palbě jsem se o tom pokusil něco napsat a jsou to tři rozsáhlé práce. Aplikovat sem Francii a její revoluci je nesouvztažné- příliš jiná doba, příliš jiný sociální podtext. Výsledek ale byl podobný - nekonečné roky ničivých válek, které devastovaly Evropu

Já si o tom nemyslím nic. Beru to jako fakt. Tím to pro mě hasne. Nemá cenu to řešit. Jinak mám obavu že téma začíná hodně ale hodně odcházet od prvotního zámyslu autora původního článku.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
RAYTHEON
7. Major
7. Major
Příspěvky: 602
Registrován: 14/5/2007, 20:44

Příspěvek od RAYTHEON »

to Pátrač

Každý soudný člověk musí sklonit hlavu před tím, co ruský lid vytrpěl pod bolševickou knutou a před obětmi, které položil za WWII. Zlehčovat jedno či druhé může jen opravdu málo informovaný anebo velmi zlovolný člověk.

Každý soudný člověk si ale také musí položit otázku, proč tolik Rusů s takovou láskou vzpomíná na CCCP a jeho režim, který mu vyvraždil více spolubčanů, než nacistické hordy. Zeména když se o zločinech v CCCP vládnoucího režimu veřejně mluví již od nástupu Gorbačova a informací má každý k disposici opravdu dost. Proč si postaví do čela země člověka, který byl příslušníkem jedné z nejkrutější represivní složky režimu – KGB. Toto mi hlava opravdu nebere, dovedeš si představit jako presidenta NSR bývalého úředníka gestapa a přijmout tvrzení, že nějakou kontrarozvědku má přece každý stát a že na tom není nic špatného? To nelze omluvit marxistickým vymýváním mozků, to má příčiny jiné.

Pátrači, již od mládí mám přečtenou velkou část ruské klasiky. Ne jen proto, že to jsou nádherné věci, že něco z toho to chtěli u maturity či že se to pokládá za součást všeobecného vzdělání v prostředí, ve kterém jsem vyrostl. Především proto, abych se dobral odpovědi na otázku, proč se pro mě tak nepochopitelně Rusové chovají. A již tenkrát jsem došel k závěru, že to je opravdu ono mesiášství, o kterém se zde před časem zmiňovala Ljubov. Mesiášství, které je stejně nebezpečné pro Rusy jako pro jejich sousedy. Mesiášství, které vede Rusy k ochotě podstoupit často zbytečné oběti jen proto že se domnívají, že to pomůže matičce Rusi a co je dobré pro matičku Rus, musí být dobré i pro zbytek planety, ať už tam na to mají ostatní názor jaký chtějí, však my jim, holoubkům, hlavy napravíme. Kde se to v nich bere, kde to má kořeny opravdu nevím, to je na širší debatu.

Současné ruské mesiášství pokládám z hlediska stability poměrů na naší zeměkouli za stejně nebezpečné jako dřívější německé představy o nadřazenosti árijské rasy. Němcům pomohla terapie v podobě prohrané války a násilně implementované parlamentní demokracie, kterou postupně převzali za svou (míněna NSR), adopce proběhla bezbolestně především proto, že jim zajistila plné pupky a poměrně rychle i postavení evropské ekonomické velmoci. Láska prochází žaludkem, že. Co však pomůže Rusům?

Nedávno Tě pohoršil můj termín „kremelský ksindl“, možná jen proto, že jsi nepochopil co tím míním. Kremlským ksindlem nazývám soudruha putina a jeho partu kágébáckých grázlů, kteří nejprimitivnějším populismem ovládli ruskou společnost a vnutili jí představu, že teprve za jejich vlády bude dobře. Realita je taková, že ruský občan je stále stejně chudý, země je stále stejně zpustlá a obrovské přírodní bohatství země je nadále rabováno a zašmeleno úzkou skupinkou darebáků, kteří se s putinovci spojili. Kteří tak neučinili, dojeli, viz případ Chodorkovskij. Putin jednou vlastnoručně odpálí Topol, jindy skolí tygra, pak se zase proletí v stíhačce, nebo holýma rukama uškrtí plynovod. Na prosté duše (a nejen ruské!!!) to zabírá znamenitě, soudní lidé si však spíše všímají výroků presidenta Medvěděva, který se nebojí veřejně říkat věci, které ruskou společnost sice opravdu tíží, ale jejich pojmenováním si mnoho popularity nezíská. Až Rusové konečně přijdou na to, že kágébáckou veteš je třeba hodit na hnůj a že do vedení země patří mladí, vzdělaní a schopní Rusové typu Medvěděva, že západ není nepřítel, že NATO se může v budoucnu zatraceně hodit, že ze sibiřského bohatství musí mít užitek všichni, pak zanikne i termín kremelský ksindl. K plnému pochopení řečeného však budou muset Rusové odložit svůj pocit zvláštního poslání na zemi a z toho plynoucí nadřazenosti, což nebude lehké.
HOWGH
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17687
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Příspěvek od skelet »

Problém nadřazenosti, a mesiášství má každý velký národ. Je jedno budeš-li ho nazývat Ruskem, Francií, Británií, Německem, USA, či EU. Nechováš se dle našich představ, tak mi ti zkrouhnem křidélka. To prostě platí obecně bez ohledu na to jestli je hodný nebo zlý.
Druhým problémem je, že se na ruský naturel díváš evropským pohledem a snažíš se to na ně naroubovat. Jenže to dle mého (třeba by mě Ljubov zaškrtila) na ně neplatí. Rus je na křižovatce evropského a asijského smýšlení. Tedy něco mezi individualismem a kolektivním smýšlením.

K Putinovi - uvědom si kdo tam vládl předtím. Do chaosu vnesl řád a i obyčejný Rus se začal mít lépe. Dvacátníci a třicátnici ho nemusejí, ale kvůli tomuto jej respektují
Na to proč tolik Rusů vzpomíná na SSSR sis odpověděl sám, aiž by sis to uvědomil. Za bolševika se prostě měli "lépe" - měli jistotu práce, nedřeli takovou nouzi a v ulicích bylo bezpečněji. Čistky si už zkrátka nikdo nepamatuje a ty zbývající negativa paměť vytlačí. Nezapomínej také na to čím SSSR bylo. Nebylo provinční velmocí carského a dnešního typu, ale bylo supervelmocí, která rozhodovala o chodu celého světa. Na to se sakra dobře nostalgicky vzpomíná. A kde kdo to chce zpět, ale to neznamená, že chtějí zpět i starý režim.
ObrázekObrázekObrázek
RAYTHEON
7. Major
7. Major
Příspěvky: 602
Registrován: 14/5/2007, 20:44

Příspěvek od RAYTHEON »

to Skelet

Problém nadřazenosti a mesiášství vnímáš poněkud schematicky. Doporučuji Ti ponořit se do ruské klasické literatury, pokud se Ti to zdá jako velké sousto, dost věcí najdeš i u Karla Havlíčka Borovského. Problémem zůstává, že pokud kdy někdy měly Tebou citované země pocit nadřazenosti a mesiášství, pak o něj nejpozději na konci WWII přišly, s vyjímkou CCCP/RF, u kterého celkem logicky došlo na základě výsledku války k jeho posílení.

Zřetelně sdílíš další oblíbený schematický pohled na nedávný ruský vývoj, toriž na "jelcinovský rozvrat" a "putinovský pořádek". Víš, ono to je poněkud složitější. On ten rozvrat nebyl způsoben ani ne tak ožralou Jelcinem ale daleko spíše byl důsledkem neskutečně amatérské hospodářské politiky CCCP. Pokud Ti je 29 let pak nelze Ti vyčítat, že jsi nevyužil možnost a CCCP nenavštívil, v osmdesátých letech pod vládou kremelských starců tam lidé žili v neskutečné chudobě a to i v porovnání s naší zemí. Kdy v CCCP/RF vypukl chaos a kdo a kdy a jestli vůbec do něj zanesl řád tak jak píšeš, je totiž velmi sporné a nedá se to zúžit na dvě jména.

I Tvé vnímání ruského naturelu je vemi ploché a pouze opisuješ novinářské plácanice. K lepšímu pochopení doporučuji již zmíněnou klasickou ruskou literaturu.
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17687
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Příspěvek od skelet »

Nepopisuju ani jedno, pouze často komunikuju s Rusy mého věku z Moskvy a Petrohradu. Howgh.
A věř, že pro ně existuje jen jediné tabu - Čečna
ObrázekObrázekObrázek
RAYTHEON
7. Major
7. Major
Příspěvky: 602
Registrován: 14/5/2007, 20:44

Příspěvek od RAYTHEON »

to Skelet

No a to je právě příčinou zjednodušeného vnímání ruských věcí. Mladí a vzdělaní Rusové velmi správně koukají dopředu a s dobou minulou a i pro ně nevábnou nechtějí být spojováni.
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17687
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Příspěvek od skelet »

znovu ti opakuji - nemají problém mluvit o čemkoliv, s vyjimkou Čečny, to vidí skutečně rudě. Takže znám pohled jejich, ale i jejich rodin a blízkého okolí. Ten jsem napsal výše. To jestli ho uznáš nebo ne je pouze tvůj problém.
ObrázekObrázekObrázek
RAYTHEON
7. Major
7. Major
Příspěvky: 602
Registrován: 14/5/2007, 20:44

Příspěvek od RAYTHEON »

to Skelet

Což však nic nemění na Tvých zjednodušených závěrech.
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17687
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Příspěvek od skelet »

obávám se, že tebe uspokojí jen, když někdo s tebou bude souhlasit a řekne: jsou to šmejdi :wink:
ObrázekObrázekObrázek
RAYTHEON
7. Major
7. Major
Příspěvky: 602
Registrován: 14/5/2007, 20:44

Příspěvek od RAYTHEON »

to Skelet

To je tvůj výklad, který Ti neberu, nicméně ho považuji za mimořádně hloupý.
Uživatelský avatar
Zdeněk
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 117
Registrován: 21/1/2009, 08:20
Bydliště: Vysoké Mýto

Příspěvek od Zdeněk »

Není důležité pro téma, kdo za rozvrat a stabilitu může, ale kdo to jak dokáže prodat médiím. My pojem stability asi tolik ocenit neumíme, protože jsme součástí určitého zaběhlého systému, který nepřipustí nějaké extrémní výkyvy (jako třeba na Balkáně), ale pro Rusko (stejně jako Čínu) pojmy jako občanská válka, rozpad země atd. nejsou planou hrozbou. Putin rázně zastavil rozkladnou tendenci (která po změně systému přijít prostě musela) a dokázal to zároveň prodat v médiích. Namaloval se tam jako „silný Rus“. Všechny jeho skutky by určitě na západ od Ruska přijatelné nebyly, ale zasaď je do prostředí ruského XX. století – jednoduše řečeno, Rusové už viděli horší věci. Většině z nich možná víc vadí Chodorkovskij jako člověk, který chtěl prodat Sibněfť do Texasu, což znamená v ruském vnímání ohrožení, k diktátorským sklonům vlády jsou ve srovnání tím Rusové shovívavější. Jsou na to prostě zvyklí.
Jedním z klíčových staletí trvajících pocitů ruského člověka je neustálý pocit ohrožení země. I relativně nezávislé ruské noviny jsou toho pořád plné – radar proti nám v Čechách, NATO nás obkličuje v Pobaltí, Gruzii atd. Když se podíváš na ruské dějiny, je to lehce pochopitelné. Několikrát čelili vyhlazovací válce a protivníka měli všude v zemi (jedním z velkých úspěchů bolševismu je to, že se jim podařilo takhle interpretovat zahraniční intervenci během občanské války). Když někdo napadl české země, panovník si našel spojence, našel si přímluvce a pomocí války i diplomacie situaci relativně levně vyřešil, protože Čechy byly a jsou součástí systému zemí. V moderní době president odletí do zahraničí a zajistí naši záchranu, tak to funguje a zaplať pánbůh za to. Rusko se nikam obracet nemohlo, stálo na okraji systému. Když přijel nájezdník na rychlém koníkovi, obracet se nebylo kam. Poraď si samo nebo zmiz z dějin. Stejně tak v moderní době. Kdyby Hitler ovládl zemi až po Ural a dokázal se tam usadit, nikdo by Rusko neosvobozoval jako nás, kteří jsme do poslední chvíle vyráběly pro Němce zbraně a dnes žehráme no poničené kostely a ukradená kola. K tomu připočtěte vliv náboženského mysticismu, nízkou vzdělanost a neustálou těžkou sociální situaci.

Tím chci říci, že myšlení současných Rusů není jen projevem vymytých mozků, spíše důsledkem staletého vývoje, v moderní době navíc upravovaného médii. (Krásně je to zachyceno v Masarykově Rusko a Evropa a také v dodatku prof. Slavíka - snad je to povolanější studie než Havlíček, který spíš dopisem pro konkrétní skupinu lidí). Kdyby se naši předkové nesebrali od Dněpru směrem na západ, mnozí z nás by velmi pravděpodobně dnes také obdivovali toho džudistu, co škrtí plynovod a loví medvěda. Myšlení národa lze proto studovat, můžeme se snažit se v něm zorientovat, ale soudit jeho nositele je hloupost, natož ho házet do kategorie vymytých mozků nebo nižší rasy. Soudit můžeme konkrétní skutky Stalina, Beriji a každého sebedrobnějšího čekisty, udavače atd. za to, co konkrétně udělal. Ale ne za to, že je s národním myšlenkovým územ jinde než my.
Odpovědět

Zpět na „Příběhy“