Saturn

NSDAP, SS, SA, SD, BDM, Hitlerjugend, Gestapo, zákony.
Odpovědět
kenpeter
vojín
vojín
Příspěvky: 16
Registrován: 24/9/2009, 22:03

Saturn

Příspěvek od kenpeter »

Som milovníkom starých špionážnych filmov a dostala sa mi do rúk sovietska tetralógia Cesta do Saturnu, Koniec Saturnu, Boj po víťazstve 1 a Boj po víťazstve 2. Jedná sa o príbeh sovietskeho rozviedčika, ktorý sa dostane do zvláštnej školy Abwehru nazývanej Saturn lokalizovanej kdesi v Bielorusku na okupovanom území. Táto škola posiela záškodníkov na druhú stranu fronty, ale vďaka genialite sovietskeho agenta sú napokon všetci odhalení.
Ja, samozrejme, nepovažujem sovietske filmy sa dôveryhodný zdroj historických faktov, ale i tak mi napadlo, či takáto škola náhodou nejestvovala. A čo bolo zaujímavé, našiel som o tom zopár informácií. Tie filmy sú vo veľmi hrubých rysoch podľa skutočných udalostí. Nemáte niekto link na nejaké bližšie informácie o škole Saturn?
kenpeter
vojín
vojín
Příspěvky: 16
Registrován: 24/9/2009, 22:03

Keďže nikto nič...

Příspěvek od kenpeter »

... zistil som o Saturne toto: Saturn, Merkur, Mars a Orion boli štyri školy Abwehru, ktoré boli vytvorené na Okupovaných východných územiach. Saturn sa nachádzal blízko Borisova (v dnešnom Bielorusku).
Agenti školení v týchto školách boli Rusi, Bielorusi a Ukrajinci. Mnohí prešli k Nemcom dobrovoľne, iní boli zajatí. Boli školení na to, aby po vysadení za nepriateľskou líniou šírili strach a paniku, podnikali útoky na muničné sklady a vojenské továrne, aby páchali atentáty a aby informovali o všetkom, čo sa deje.
Celkovo bolo v Saturne vyškolených a vyslaných 127 agentov, ktorých všetkých Rusi veľmi rýchlo odhalili a postupom času do jedného popravili.
Výcvik diverzantov mal na starosti aj istý Kurt Kepplinger, Rus nemeckého pôvodu. Tento muž sa v skutočnosti volal Sergej Ivanovič Kozlov a bol dôstojníkom NKVD vyslaným pod falošným menom k Nemcom. Svojim tajne dodával správy o diverzantoch a ich polohe.
Keď Nemci pochopili, že celá akcia krachuje na celej čiare, Kozlov vzal vinu na seba, začal sa obviňovať, že agentov zle vycvičil. A požiadal, aby vykúpil svoju vinu tým, že pôjde do akcie.
Bol jedným z posledných agentov, ktorého Nemci vyslali. Len čo sa Kozlov dostal za líniu, išiel sa prihlásiť.
Viac som nezistil, myslel som, že sa tu rozbehne živá diskusia. Škoda...
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Takže jsi si odpověděl sám. Po pravdě řečeno já velkou diskusi ani nečekal - mě samotného by zajímal spíše výsledek než cesta k němu. Ty informace nejsou nezajímavé. Pokud toho sesbíráš více neboj se a zkus o tom vytvořit článek.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Vladimír
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 486
Registrován: 9/7/2010, 10:34

Re: Keďže nikto nič...

Příspěvek od Vladimír »

kenpeter píše:Len čo sa Kozlov dostal za líniu, išiel sa prihlásiť.
Docela by mě zajímalo, jestli Kozlov po přechodu dostal Hrdinu sovětského svazu, nebo víčko od plechovky s číslem vysekaným hřebíkem na hromadný hrob někde na Kolymě.
vodouch
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 936
Registrován: 15/1/2008, 23:15
Bydliště: Praha

Re: Keďže nikto nič...

Příspěvek od vodouch »

Vladimír píše:Docela by mě zajímalo, jestli Kozlov po přechodu dostal Hrdinu sovětského svazu, nebo víčko od plechovky s číslem vysekaným hřebíkem na hromadný hrob někde na Kolymě.
Dostal Hrdinu Sovětského svazu vysekaného hřebíkem na víčku od plechovky.
Obrázek
kenpeter
vojín
vojín
Příspěvky: 16
Registrován: 24/9/2009, 22:03

Příspěvek od kenpeter »

Ako dopadol Kozlov, to neviem, nepodarilo sa mi to zistiť. Ale Hrdinom ZSSR sa nestal. Jediný Sergej Ivanovič Kozlov, ktorý sa stal Hrdinom ZSSR, bol akýsi pešiak, ktorý niekde pri Kursku zničil tri tanky a postrieľal neviem koľko Nemcov.
kenpeter
vojín
vojín
Příspěvky: 16
Registrován: 24/9/2009, 22:03

Ešte doplním

Příspěvek od kenpeter »

S hrôzou a sklamaním som zistil, že o tejto téme je na internete písané len v ruštine ako prepis knihy Dejiny Veľkej vlasteneckej vojny, ktorú mnohí dnešní historici odmietajú ako neobjektívnu (a majú pravdu, kniha bola písaná ešte za socializmu). V nej sa píše: "Príslušníci bezpečnosti (rozumej NKVD) prenikli do nemeckej rozviedky Abwehrkommando 103 Saturn, ktorá vykonávala diverznú činnosť na našom území."
Moja ruština je hrdzavá (zrezivělá), zistil som akurát, že na Východných okupovaných územiach bolo 6 Abwehrkommánd - 101 Merkur, 102 Mars, 103 Saturn, 104 Orion, 105 a 106.
Tí, čo poznajú dejiny (takých by tu mala byť väčšina), vedia, že niečo obdobné vykonávalo aj SD pod názvom Operácia Zeppelin. Akurát, že Abwehr spoliehal na Rusov, Ukrajincov a Bielorusov a SD na neruské obyvateľstvo (Inguši, Kazaši, Čečenci, Arméni...), ktoré, ako vieme, súdruha Stalina príliš nemilovalo.

A na záver ešte jeden citát generála NKVD Timerina (čo je fiktívna postava z filmov Cesta do Saturnu a Koniec Saturnu): "Saturn, Merkur, Orion, Mars... I oblohu zasvinili... Neřádi!" :lol:
Odpovědět

Zpět na „Organizace“