Abwehr

NSDAP, SS, SA, SD, BDM, Hitlerjugend, Gestapo, zákony.
Odpovědět
kenpeter
vojín
vojín
Příspěvky: 16
Registrován: 24/9/2009, 22:03

Abwehr

Příspěvek od kenpeter »

Prednedávnom som sa zaujímal o agentov Abwehru, ktorí pracovali počas vojny v zahraničí a dodávali Nemcom správy. Podľa mojich zistení bolo od vzniku Abwehru až po jeho zánik odhalených asi 80 % tajných agentov. Mnohí z nich išli do väzenia, iní na popraviská. Zo zvyšných 20 % neodhalených agentov bolo zhruba 18 % dvojtých agentov, teda naoko pracovali pre Nemcov, ale v skutočnosti pre inú rozviedku, obvykle britskú. A asi len 2 % boli skutoční agenti, ktorí pracovali neodhalení v utajení a dodávali cenné správy, lenže nemeckí pohlavári brali tieto správy s rezervou (napr. agent Cicero). Moje výpočty sú len približné, ak máte po ruke iné čísla, opravte ma. Ale položme si otázku, prečo Abwehr nikdy nedosiahol úspechy CIA, KGB, Mossadu alebo MI6? Viem, že porovnávam neporovnateľné, KGB a CIA sa naplno ukázali až po II. svetovej vojne počas Studenej vojny, ale i tak mám pocit, že Abwehr bol len banda babrákov, ktorých viedli nekompetentné osoby. Admirál Canaris nemal podľa mňa čo hľadať vo vedení takejto organizácie. Mal sa venovať Kriegsmarine. Alebo je vysvetlenie iné? Mám konšpiračnú teóriu, podľa ktorej bol Canaris nie vyložene agentom britskej rozviedky, ale úmyselne viedol Abwehr tak, aby sa nič veľké nepodarilo. V rozhodujúcich operáciách zlyhali ľudia. Nie technika, nie ideológia, nezasiahla ani náhoda, ale zlyhal ľudský faktor. Prípad Elster alebo Pastorius sú dôkazom zlého výberu osôb. Čo myslíte, mohol Canaris úmyselne zle riadiť Abwehr?
cernakus
poručík
poručík
Příspěvky: 797
Registrován: 20/3/2007, 08:15

Příspěvek od cernakus »

Naopak selhala ideologie v kombinaci s nedokonalostí nacistické diktatury.

Historie dokázala, že nejlepší agenti byli vždy ideologičtí. Ti finanční byli vždy odhaleni a nebo se nedostali dostatečně hluboko do nepřítele. Důvod byl prostý, ekonomický agent je nespolehlivý pro svůj základní povahový rys a to hamižnost. To se prostě projeví a tak je takový člověk při solidní personální politice odstaven od citlivých inforamcí.
Finační tok do jeho kapsy se také sleduje snáze, než ten ideologický.

A absence ideologických byla jasná. V podstatě celý svět byl Untermensh. Težko očekávat, že by "podčlověk" sdílel názor "nadlidí", že je určen k průmyslovému využití či dokonce likvidaci a zároveň jim v tom aktivně pomáhal.

A nedokonalost diktatury? Porovnejme diktaturu nacistickou se stalinistickou (záměrně neuvádím komunistickou, protože ta byla podstatně měkkčí). Pokud v nacistickém německu zradil německý občan, byl nejvyšším trestem, vyjma obligátní popravy, ekonomické a společenské zneuctění rodiny. Ve stalinistiké diktatuře pak stačilo jen podezření ze zrady a odskákala to celá rodina až do druhého kolene v lepším případě někde v lágru.

Navíc ideologie komplikovala i produkci Německých agentů, poněvadž v podstatě od roku 1933 byli Němci neustále přesvědčování o své nadřazenosti nad tupými anglosaskými, židobolševickými atd stády. Což moc motivace k výuce jazyka, zvyklostí a kultury podřadných nepřidávalo . A když se ukázalo, že by se takoví agenti šikli... za 3-4 roky si je fakt nevychováte, to je i 10 let...

A také je nutno přidat k dobru Anglánům, Amíkům a Sovětům, že s čerstvými Německými přivandrovalci se efektivně vypořádavali (samozřejmě každý po svém) a i Amíci, jinak svobodomyslní lidé, je zavírali do koncentráků a jiných prověřovacích kempů.
Uživatelský avatar
cayman
podpraporčík
podpraporčík
Příspěvky: 276
Registrován: 2/6/2005, 22:56
Bydliště: Bratislava

Příspěvek od cayman »

Na tie americké tábory sa skorej hodí výraz "internačný tábor". Výraz "koncentračný tábor" aj keď sám o sebe možno výstižnejší, navodzuje dojem likvidačných táborov prevádzkovaných nacistickým nemeckom.
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
YAMATO
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 2808
Registrován: 19/3/2005, 19:25
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od YAMATO »

Tak o minimálně dvojí hře Canarise bych nepochyboval.
ObrázekObrázek

Když zmizíš, tak budeš zmizelej, jinak tě zmizím já.
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Admirál Canaris je tím že si hrál svoje dvojaké hry profláknutý více než dost. Je otázka jestli to bylo z ideologického nesouladu s režimem nebo jestli to byl jen neochota spolupracovat s některými lidmi.

Nakonec na to dojel a byl pověšen údajně na struně do klavíru. Pamětní deska, která upozorňuje na smrt tohoto muže je umístěna v koncentračním táboře Flossenbürg.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Cassius Chaerea
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1247
Registrován: 19/9/2007, 10:52

Příspěvek od Cassius Chaerea »

Pátrač píše:Pamětní deska, která upozorňuje na smrt tohoto muže je umístěna v koncentračním táboře Flossenbürg.
Nedávno cca 2003, jsem ve Flossenbürgu na kole byl, ale ten tábor jsem za Boha nemohl nalézt.
Odpovědět

Zpět na „Organizace“