Rozdeleni nemecke policie v roce 1936

NSDAP, SS, SA, SD, BDM, Hitlerjugend, Gestapo, zákony.
Odpovědět
Inger
praporčík
praporčík
Příspěvky: 394
Registrován: 8/6/2007, 14:55
Bydliště: Kuusamo- Finland

Rozdeleni nemecke policie v roce 1936

Příspěvek od Inger »

H. Himmler pristoupil jako sef nemecke policie k jeji reorganisaci. Rozdelil ji vynosem z 26. cervna 1936 na dve samostatne casti- poradkovou a bezpecnostni.
Do cela poradkove (Ordnungspolizei) byl postaven SS- Obergruppenfuhrer Kurt Daluege. Bezpecnostni policii, slozenou z politicke a kriminalni policie prevzal SS- Obergruppenfuhrer Reinhard Heydrich. Velitelstvi melo nazev Hauptamt der Ordnungspolizei- Hlavni urad poradkove policie. Heydrichova centrala se jmenovala Hauptamt der Sicherheitpolizei,- Hlavni urad bezbecnostni policie.
Pro blizsi ujasneni naplne cinnosti politicke policie popisi ted vnitrni cleneni Heydrichova uradu, ktere vypadalo na pocatku roku 1938 takto:

Sef bezpecnostni policie,- sekretariat.
Urad Sprava a pravo- vedouci dr. Werner Best.
Pod toto spadalo:
- pravo, rozpocet, platy, personalni, vycvik, pasy a doklady, branna moc, technicke zalezitosti.

Urad politicke policie- vedouci Heirich Muller

- Kominusmus a marxismus.
- cirkve, zide, zednarske loze.
-rakouske zalezitosti.
- ochranna vazba, KT.
-hospodarske zalezitosti.
- dohled nad radiovym vysilanim.
- zahranici.
-tisk.
- potirani homosexuality.
- obranne zpravodajstvi.

Urad kriminalni policie- vedouci- Arthur Nebe.

Na zaklade obezniku Himmlera ze 20. zari 1936 byl urad tajne statni policie poveren dohledem nad veliteli politicke policie jednotlivych casti Nemecka.
Od roku 1936 zesilily snahy o ovladnuti policie prislusniky SS,- a urednici policie tim nebili prilis nadseni. Jednak z toho duvodu, ze novi "vetrelci" byli mnohdy bez ohledu na vek a sluzebni praxi dosazovani do vedoucich funkci, a jednak proto,ze nemeli ani odbornou kvalifikaci.
A tak chtel Himmler pribirat do SS stare policejni uredniky. O tom, ze to byl dlouhodoby proces, svedci fakt, ze jeste na pocatku valky z asi 20 tisic uredniku Gestapa prisluseli do rad SS pouhe 3. tisice.

Hlavni usili Himmlera Heydricha smerovalo v teze dobe k premebe kontroly policie ministerstvem vnitra ve formalni, a naopak chteli toto ministerstvo ovladnout.
Vynos risskeho vudce SS z 28. srpna 1936 zavedl pro politickou policii na celem uzemi rise s ucinnosti od 1. rijna i nove ozaceni- Geheime Staatspolizei,-( Tajna statni policie).
Uradovnu, predstavujici stredni clanek rizeni byly prejmenovany na "Geheime Staatspolizeileitstellen" a Geheime Staatspoliziestellen.
Jejich cinnost se lisila rozsahem pusobnosti. Zatimco ridici uradovna zahrnovala obvod celych zemi (Staatspolizeileitstelle), pusobnost uradoven (Staatspolizeistellen) uzsi.

Na zaklade riskeho ministerstva vnitra z 20. zari 1936 se na scene objevuji i nove funkce inspektoru policie, jimz byly podrizeny uradovny Gestapa a Kripa. Navenek spocivalo jejich poslani v zabezpecovani lepsiho styky s organy NSDAP, ve skutecnosti to byl dalsi krok k vymaneni policie z kontroly vnitrni spravy, a dalsi Himmleruv a Heydrichuv uspech.
Vedouci uradoven Gestapa zustavali podrizeni zemskym urzdum i vrchnim presidentum jen formalne.
Ridici cinnost prechazela na inspektory bezpecnostni policie.
Uživatelský avatar
jaromír dolanský
praporčík
praporčík
Příspěvky: 391
Registrován: 12/10/2006, 14:21
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jaromír dolanský »

Tvoje znalosti jsou opravdu na výši. Pokud bys chtěla pomoci s češtinou, jistě se tu někdo, nebo já sám, nabídne. Přivítal bych, kdybys byla tak hodná a napsala něco do fóra o tajných politických policiích, nemám Německo zvládnuté jako ty.
VIVERE SUIS DESIDERIS. PRO SUO HONORE MORI.
Inger
praporčík
praporčík
Příspěvky: 394
Registrován: 8/6/2007, 14:55
Bydliště: Kuusamo- Finland

Příspěvek od Inger »

Udelam to. Ta cestina neni muj rodny jazyk, ja pisi, jak umim nejlepe. Tema je po strance jazyka narocne, a ja se snazim se soustredit vice na informace, nez na pravopis. O tech policiiich mohu psat i nadale, pokud se to i ostatnim libi. Soustreduji se prevazne na historii Gestapa a SD, jak jste si asi vsimli,ale dnes jsem udelala i prispevek o vysadcich z Londyna, skupine Antimony. Dekuji, ze se ti prispevek libi.
Odpovědět

Zpět na „Organizace“