Hitlerovo uvažování

Politici, přestavitelé, vedoucí organizací.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Hitlerovo uvažování

Příspěvek od Lord »

V Barbarosse měl Hitler příležitost vyhrát válku přesvědčivěji než kdykoliv jindy. S téměř jedinečnou zvráceností odhalil jeho největší sílu - slabě vyvinutý smysl pro míru. Mnoho jeho kritiků poukazuje na jeho rozhodnutí zaútočit na Sovětský svaz. A také na cíl dosáhnout Volhy jako důkaz muže vyvedeného z reality.

Jenže kritici by mohli také poukazovat na jeho rozhodnutí, když se stal sedmým aktivním členem dělnického politického klubu v Mnichově a na jeho deklarovaný cíl převzít Německo jako důkaz podobné nadsázky. Konvenční pohled na Hitlera jako muže bez smyslu pro poměr se ale spojuje téměř výlučně s rozpětím let 1939-1945. A také dokazují jak to přispělo k jeho pádu a že to byla jedna z jeho nejvíce významných slabých stránek.

Kdyby Hitler neměl rozumný, normální, nebo vyvážený smysl pro realitu tak by se nestal z jedním z nejdůležitějších politických čísel dvacátého století. Měl smysl pro realitu, když předpokládal že se z nepřestavitelně malého základu pro spuštění politického pohybu stane masová strana?

Bez jakéhokoliv smyslu pro realitu se v roce 1932 stal vůdcem nejvíce úspěšné politické strany v Německu. Měl smysl pro poměr, když odmítal kancléřství v srpnu 1932. Jakkoli to odmítal stal se kancléřem v lednu 1933. Se smyslem pro poměr by neposlal německé vojáky do demilitarizovaného Porýní v březnu 1936, kdy se Strassburg dostal na dostřel německých děl a riskuje válku s Francií a Británií. Hitler vyhrál historicky nepřekonatelný řetěz vnitřní politiky, ale i zahraniční politiky a dobyl vojenská vítězství.

Hitler udělal správné rozhodnutí zaútočit na Sovětský svaz v pravý čas jakmile to bylo proveditelné. Kdyby udělal toho rozhodnutí v červenci 1940 tak by dal Německu jasné šance vyhrát druhou světovou válku v Evropě.

Zaútočil na Sovětský svaz a zhanobil tak pakt o neútočení ze srpna 1939, to byl prvek zvláštní drzosti. Historicky to byla akce téměř bezpříkladná a ukazuje ho jako muže se zvláštní intuicí. V tu dobu měl větší šanci porazit Sovětský svaz v roce 1941 strašnou bleskovou válkou než kdyby převzal potenciál německé armády v roce 1920 s hrstí rozladěných mnichovanů z hospody.

Hitlerův chybějící smysl pro realitu pravděpodobně vyplynul z nějakého jeho vnímání osobního osudu a spasitelského sebevědomí. Spíše než působící jeho selhání to byl důležitý důvod pro jeho úspěch.

Dva Hitlerové?

Hitler ukázal téměř nekonečnou kapacitu dělat veliká a nebezpečná politická rozhodnutí. Staral se ekonomické detaily a chopil se příležitosti vojenský vést kampaň proti Sovětskému svazu, toto smělé rozhodnutí popíralo logiku bleskové války.

Demonstroval pohrdání praktickými základními životními potřebami, která brala dech v jeho největších rozhodnutích, a v které věřil že by se mohly uskutečnit.

Například v politické krizi staré jen dvacet čtyři hodin, v přibližně 13.30 na 9. březen 1938, Hitler informuje Generalobersta Ludwiga Becka - náčelníka generálního štábu, a generálmajora Ericha von Mansteina (náhodný host v náčelníkově úřadu), že požaduje řešit rychle se rozvíjející krizi v Rakousku vojensky.

Požadoval oba generály aby nezačali pohybovat německou armádou do Rakouska ne později než v 9 hodin 11. března 1938. Německá armáda se přesunula do Rakouska o třicet minut později v 09.30 hodin v osudovou sobotu ráno. Armádní přítomnost nicméně zapálila ohromující národní podporu pro sjednocení dvou německých národů.

Jeho smělost a nedostatek smyslu pro poměr slavil úspěch v politických a vojenských rozhodnutích až do července 1940, kdy začal mít Hitler zájem na obsazení ekonomických cílů v Sovětském svazu.

Chtěl uchopit Leningrad, východní Ukrajinu a Krym pro hospodářské důvody. To je vrchol ironie jeho smělé a nevázané zahraniční politiky z let 1935 a 1941, že byl poražen jeho zdrženlivým a realistickým pohledem na uchopení ekonomických cílů v Rusku. Jak je možné že v jeho smělém politickém rozhodnutí byl bázlivý válečný plán navržen jako uchopení ekonomického terénu spíše než porážka Sovětského svazu?

Byl tam dva Hitlerové: jeden schopný rozhodně zaútočit na největší vojenskou sílu na světě zatímco se současně ve válce bál převzít rizika? Hitler byl karbaník, politický vůdce, muž s přáním zemřít – toto rozhodnutí udělal v roce 1924 (po nevydařeném listopadovém puči v r. 1923), nakonec mu to rozmluvili. Téměř každé důležité rozhodnutí, které potom udělal mělo úspěch.

Hazardér spoléhá na nejisté události. V nejistých situacích během těch let vyhrál Hitler téměř každou důležitou politickou sázku a můžeme ho stěží líčit jako hazardního hráče. Byl to mimořádně obratný a odvážný politický vůdce.

Ještě nemožnější rizika byla v konečném vojenském výkonu jeho velkých politických rozhodnutí v letech 1939-1941. Německo nemohlo vyhrát válku z důvodu nedostatku obyvatelstva a výrobních zdrojů. Nemohlo provozovat zápas současně s Francií, Británií a Sovětským svazem se žádnou vyhlídkou na úspěch. Německo mohlo vyhrát válku jedině skrz Hitlerovu politickou dovednost a odvážné vítězné bitvy schopné německé armády. Hitler měl čas zasahovat do vojenského plánování v Sovětském svazu, ale jeho smělost se zajíkala během vojenské kampaně.

Obrázek

Obrázek
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
trimin
nadrotmistr
nadrotmistr
Příspěvky: 153
Registrován: 26/8/2004, 13:38
Bydliště: doma a nebo někde jinde

Příspěvek od trimin »

Lord píše:Jenže kritici by mohli také poukazovat na jeho rozhodnutí, když se stal sedmým aktivním členem dělnického politického klubu v Mnichově a na jeho deklarovaný cíl převzít Německo jako důkaz podobné nadsázky.
Opět trochu konstruktivní kritiky. Pokud dělnickým hnutín myslíš DAP, tak nemáš pravdu. Ve skutečnosti se Hitler stal 55 členem a jeho legitimace nesla číslo 555, protože ve svých počátcích takto DAP nadhodnocovala počet svých členů. Až časem Hitler sám začal používat číslo 7 a to z důvodu částečné mystifikace a démonizace své osoby. Je vidět, že mnoho historických lží má dlouhé trvání.
Národu, který si neváží svých hrdinů hrozí, že nebude žádné mít, až je bude potřebovat.
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Příspěvek od Lord »

Ano DAP - poté Hitler inicioval změnu na NSDAP. Dobře, že to zde poznamenáváš, pokud jste viděli například Triumf vůle i zde má Hitler projev kde zuřivě šermuje rukama a prohlašuje: V době kdy naše strana měla pouhých sedm členů, tak už v té době jsme měli jasný program ..... a od té doby za ním neochvějně jdeme. Jestli někdo kdy sepíše dějiny propagandy toto by tam rozhodně nemělo chybět :)
Uživatelský avatar
Daver
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1573
Registrován: 5/10/2004, 21:11
Bydliště: Plzeň

Příspěvek od Daver »

já myslim že hitlerovi vojenské schopnosti se rovnali nule....abych to zkrátil....byl to naprostý nalfabet co se týče moderní války
"Nemůžeš-li střílet, staň se bunkrem, nemůžeš-li se hýbat, staň se zbraní, nemůžeš-li vyhrát, staň se hrdinou."
Radar
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 513
Registrován: 24/8/2004, 12:24
Bydliště: Okolo Plzně :-)))
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Radar »

Hitler rozhodně nebyl vyložený analfabet na voj. schopnosti. Mnohdy ochromil své generály svou intuicí " on rád sám říkal prozřetelnost ". Takticko bojové myšlení rozhodně měl. Neměl však smysl pro detail a nedovedl konstruktivně uvažovat o účincích a následcích to kterého bojového zásahu. Samotné provedení akce měl spíše nechávat na svých generálech. to však často neudělal a dopadlo to mnohdy katastrofálně... viz. Stallingrad apod.
ObrázekObrázekObrázek

Neruš nepřítele, když dělá chybu …
( Napolen )
Marek
vojín
vojín
Příspěvky: 15
Registrován: 1/10/2004, 12:47
Bydliště: Stalingrad, za mostem doleva, hned vedle krematoria

Příspěvek od Marek »

Hitlerovo uvažování bylo mnohem více zaměřeno na oblast politickou a ekonomickou. Jeho schopnosti a dovednosti po stránce strategické a taktické už byly mnohem slabší. Dokázal je sice vést do nejmenších detailů a často se se svými polními veliteli konfrontoval. Jeho největší problém po této stránce však byl v tom, že jeho vojenský pohled na věc byl velmi ovlivněn zkušenostmi z první světové války.
To že zasahoval do všech možných detailů má svoje příčiny ještě dlouho před vypuknutím války. Navíc on sám na tom paradoxně nese ( alespoň co se těch počátků týká ) poměrně malou "vinu". Za jeho většími rozhodovacími pravomocemi v oblasti armádního dění může z dost podstatné částí jeden muž. Zkuste zapátrat po tom, která osoba za tím stála, kdo například přikázal našít na uniformy všech příslušníků WH insignie nacistické strany, kdo se postaral o to, aby všichni vojáci přísahali věrnost führerovi a ne ústavě, kdo přišel s tím osudným návrhem, aby AH převzal funkci vrchního velitele ozbrojených sil, co stálo za tím, že byl úřad říšského prezidenta sloučen s úřadem říšského kancléře, ...... . Toto všechno a samozřejmě že i jiné aspekty měly později vliv na jeho rozhodování. Nebyla již v podstatě možnost jak ho o tento vliv připravit ( mimo atentátu ).
Zároveň postupně docházelo k dalšímu prohlubování jeho domněnek o jeho vlastním vojenském géniovi. To že jeho armádní velitelé dokázali většinou situace stabilizovat a i ze zdánlivě neřešitelných situací často vykřesali alespoň ono zastavení postupu nepřítele ho jen usvědčovalo v tom, že jedině jeho rozhodnutí jsou ta správná a ti podřízení generálové jsou pouze od toho, aby jeho „geniální“ myšlenky a strategicko-taktické tahy dovedli do zdárného konce.

Tedy shrnutí - jeho vlastní vojenské a rozhodovací schopnosti byly ovlivněny jeho válečnými zkušenosti a taktickými principy přijatými a běžně užívanými v té době. Pro podmínky WW2 však už velmi často neplatily. A je jen jeho štěstí, že měl k dispozici takové velitele jako Manstein, Model, Rommel a další. Bez nich by byl možná už daleko dříve v ..... . :oops:
Na jeho zahraničně-politických rozhodnutích ovšem jaksi také nedá najít nic zvláštního a zajímavého. Vyhlášení války USA bylo určitě rozhodným krokem, ale způsobilo, že se Německo stalo nepřítelem číslo jedna. Taktéž i snaha zapůsobit na Turecko ( skrze Kursk ) ve snaze přimět jej ke vstoupení do války přišla jaksi vniveč a znamenala pouze oslabení pracně budovaných - zejména tankových - jednotek.

Trošku šité horkou jehlou a možná i zabíhající jinam než by se hodilo, ale snad nevadí . :wink:
Naposledy upravil(a) Marek dne 7/10/2004, 16:16, celkem upraveno 1 x.
Radar
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 513
Registrován: 24/8/2004, 12:24
Bydliště: Okolo Plzně :-)))
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Radar »

Máš tedy na mysli Hermana Blomberga ,Hitlerova ministra války (1935-38).Ano jenže ten vlastně posléze vůbec nezasáhl do dění 2 sv. války, neboť byl na Hitlerův rozkaz v.r. 38 sesazen po aféře, kdy se podruhé oženil se ženou o které se posléze zjistilo, že patří mezi " lehké děvy.Toto odporovalo národně socialistickému smýšlení. Perličkou bylo možná to, že za svědky na svatbě mu byl sám Hitler a Goring. Oficielně byly však důvody propuštění z vlády " zdravotní důvody"! Ano stál tedy u zrodu Wehrmachtu, spolu s Reichenauem a Keitelem. Možná, že máš na mysli i již zmíněného Hitlerovo největšího patolízala Wilhelma Keitela. Ano, i on nese velikou zodpovědnost, dílem za chybnou činnost a rozhodování, ale spíše za naprostou nečinnost a slepé provádění vůdcových rozkazů, když nebyl schopen ( z části i ze strachu ) Hitlerovi oponovat, či pozitivněji ovlivnit vůdcovi nařízení........


Trochu bych ti oponoval, když uvádíš, že na Hitlerově zahraniční politice bychom nenašli nic zajímavého. Pravý opak ( podle mě :wink: ) je pravdou. Zajímavý, až fascinující byl Hitlerův odhad a jistota o tom, že vítezné mocnosti z WW1 nezasáhnou, když Hitler obsadil demilitarizované Porýní. Dále pak anšlus Rakouska či obsazení Sudet a ČR vůbec.Dále pak překročení norem zbrojení,které vítězné mocnosti povolili. Pohlaváři strany a mnohdy i otrlí generálové se klepali strachy před reakcí ( útokem Anglie, Francie ) na německo. K údivu všech však tyto vůbec nazasáhli, což mělo katasrofální dopad i na naši zem.........
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Příspěvek od Lord »

Každý nadělal chyby, největší snad Stalin, ale i Američané či Angličané jich udělali dohromady mnohem víc než Hitler včetně víry ve staré doktríny a také mnozí spojenci nepochopili bleskovou válku, či víra v nezranitelnost bitevních lodí - královen moří. Podcenění letectva, či zase přecenění - bombardování apod. Hitler řekl: každý dělá chyby - vyhraje nakonec ten kdo jich udělá méně, ale v tom se také mýlil, protože Spojenci byly schopni díky svým zdrojům chyby kompenzovat.
To že si Hitler vybral Keitela bylo tak, že si ho vybral Hitler a ne naopak, líbilo se mu, že mu Yes-man neodporuje, protože takového člověka přesně potřebuje, takového, který bude dál předávat jeho geniální nápady.
Co se týče těch nášivek, tak symboli strany se přeci staly po uchopení moci také státními symboly, nebylo tedy na to až tak moc divného, stejně jako hvězda v Rusku. Bylo to prostě zglajšajtování, jako dnes třeba vlaječka evrospké unie :)
Co se týče Blomberga toho se Hitler zbavil záměrně, protože měl protesty proti Hitlerovým ambiciozním plánům, potom na každého se něco najde ... a tzv. aféru zveličil, aby se ho mohl zbavit a dosadil tam někoho poslušnějšího.
Sloučení funkce říšského kancléře a prezidenta .... přísaha věrnosti a další to všechno napadla Hitlera samotného, samozřejmě že proti tomu mohla oponovat armáda, ale ti se už viděli na bitevních polích, a jak se armáda rozroste a na svou slávu a společenskou prestiž, pozdější důsledky už nedomysleli, nyní měli před sebou vizi kterou jim předestřel Hitler - znovuvybudování Velké německé armády!
Marek
vojín
vojín
Příspěvky: 15
Registrován: 1/10/2004, 12:47
Bydliště: Stalingrad, za mostem doleva, hned vedle krematoria

Příspěvek od Marek »

Radar : No nevím .... já mám na mysli Wernera von Blomberga. To že následně vůbec nezasáhl do dění WW2 v tomto směru vůbec nevadí. Ty nejpodstatnější věci totiž jaksi stihl udělat před svým "pádem".

V tom co zmiňuješ ohledně jeho zahraniční politiky máš svým způsobem pravdu, ale ten krok co jsem uvedl já přišel poměrně brzy a podle mého názoru dost podstatně zasáhl do budoucího dění WW2.
Radar
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 513
Registrován: 24/8/2004, 12:24
Bydliště: Okolo Plzně :-)))
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Radar »

Marku: Jasně že Wernera sorry ( mea culpa ) ty německý jména jsou tak hnusný....
ObrázekObrázekObrázek

Neruš nepřítele, když dělá chybu …
( Napolen )
Odpovědět

Zpět na „Pohlaváři“