USMC - United States Marine Corps

Moderátor: jarl

Odpovědět
Uživatelský avatar
Thór
7. Major
7. Major
Příspěvky: 889
Registrován: 7/8/2008, 02:35
Bydliště: Chrudim

USMC - United States Marine Corps

Příspěvek od Thór »

USMC : „ Semper fidelis“

Obrázek Obrázek
Logo a znak USMC

Kodex cti námořní pěchoty.

1. Všichni námořní pěšáci jsou respektováni ve své osobnosti a individuální integritě, ale musí se podřídit společné autoritě velení.
2. Námořní pěšák nikdy nelže,nepodvádí a neokrádá své druhy, ale je naopak vždy připraven jim pomoci v čase, kdy je to třeba.
3. Všichni námořní pěšáci využijí stoprocentně svých vloh a schopností k tomu, aby jednotka splnila úkol. Neodradí je žádná námaha ani osobní ztráty.
4. Jednotka je bez ohledu na počet svých členů disciplinovanou rodinou, kde jsou vzájemné vztahy založeny na úctě a respektu k druhému.
5. Veškeré problémy a potíže v jednotce jsou řešeny adresně a účinně.
6. Bez rozdílu kulturní úrovně,vzdělání a společenského původu je v jednotce vytvářeno a uchováváno vědomí společného poslání a atmosféra vzájemného pochopení.
7. Stát se nejlepším vyžaduje tvrdou individuální práci na sobě,týmovou souhru a vědomí, že nic z toho nepřichází lehce a samo o sobě.
8. Každý námořní pěšák si za svůj výkon zaslouží uznání, respekt a ocenění.
9. Poznání a pochopení tvých bratrů ve zbrani ti umožní hledět na věci „jejich očima“ stejně dobře jako svýma vlastníma.
10. Snížení výkonnosti a sebevědomí jednotlivce nesmí nikdy vést k poklesu celistvosti a pevnosti jednotky jako celku.
11. Vědomí bratrství je závislé od jeho přijetí a respektování všemi příslušníky námořní pěchoty.

Obrázek
Bojový prapor USMC

Obrázek
Ceremoniální jednotka

Historie založení USMC.

Námořní pěchota byla založena po prvních bojích amerických osadníků z Brity u Lexingtonu a Concordu, dne 10. listopadu 1775.Je jistě zajímavé, že byla založena o plných osm měsíců dříve, než vznikly Spojené státy Americké a také o 111 let později než Britská Royal Marines. Datem 10. listopadu 1775 je označeno rozhodnutí II. Kontinentálního kongresu ve Filadelfii, který rozhodl o zřízení dvou praporů námořní pěchoty. Ač tyto dva prapory ve skutečnosti nikdy neexistovaly, přesto byl Kongresem dne 28. listopadu jmenován první důstojník námořní pěchoty. Stal se jím Samuel Nicholas z Filadelfie, který obdržel hodnost kapitána ( legenda tvrdí, že námořní pěchota vlastně vznikla ve filadelské nálevně „ U Bečky“)
První stovka dobrovolníků naverbovaných k marines dorazila na Rhode Island do Filadelfie dne 5. prosince 1775. Komodor Esek Hopkins z Rhode Islandu vystrojil osm lodí, na které jeho důstojníci najali pro službu v námořní pěchotě 234 mužů. Výše zmíněný kapitán Samuel Nicholas, sloužil na čtyřiadvacetidělové vlajkové lodi Alfred.

Námořní pěchota v letech 1775-1784.

První „bojová“ akce námořní pěchoty proběhla v neděli 3. března 1776. Ve dvě hodiny odpoledne se námořní pěchota vylodila z velrybářských člunů bez odporu tři kilometry východně od Fort Montag. Obránci na postup poručíka Trevetta reagovali několika výstřely z osmnáctiliberních děl a pak se vzdali. Tato palba, je historicky komentována spíše jako „čestná salva“, protože k žádnému dalšímu střetu nedošlo.Za rozbřesku napochodoval kapitán Nicholas k jeden a půl kilometru vzdálenému okraji města a vyžádal si klíče od druhé pevnosti Fort Nassau, které mu byly bez obtíží vydány........a stáhl britskou vlajku. Toto byl ovšem poslední úspěch výpravy. Vzhledem k tomu, že se kapitán Nicholas rozhodl strávit noc ve Fort Montagu a chybě komodora Hopkinse který nezablokoval přístav, britský guvernér odvezl v průběhu noci převážnou část střelného prachu (162 sudů) do bezpečí na Floridě.Američané „osvobodili“ jen 24 sudů prachu,40 kanónů,12 menších děl a 18 moždířů.Do těch děl by se jim střelný prach který „byl v prachu“ docela hodil.
Odpluli 17. března se třemi zajatými britskými loděmi, guvernérem Montfortem Brownem a dvěma dalšími úředníky.
Další anabáze už tak lehká nebyla. Na zpáteční plavbě se Hopkinsova flotila setkala u Block Islandu s dvacetidělovou lodí Glasgow. Od dvou hodin ráno dne 6. dubna bojovaly americké lodě s osamělou fregatou v hodinu a půl trvající přestřelce. V amerických řadách padlo 11 mužů, z toho čtyři „marines“: poručík John Hood Wilson, poručík John Fitzpatrick a dva vojáci (dnes by jsme řekli fatální ztráty-ze čtyř padlých dva důstojníci). Na britské straně byl jeden padlý a tři ranění.Této výpravě se dostalo osobního blahopřání předsedy Revolučního kongresu Johna Hancocka a generála Washingtona !?
V následujícím létě,bojovalo hodně kolonistů jako mariňáci, ale úředně pod námořní pěchotu nepatřili. V létě roku 1775 bojovalo několik Američanů jako námořní pěchota pod velením plukovníka Benedikta Arnolda na jezeře Champlain.V následujícím létě shromáždili miniaturní eskadru lodí, veslic a člunů s plochým dnem. Jedenáctého října odrazili u Vancouver Island britskou flotilu 35 plavidel a potom se stáhli do Fort Ticonderoga, kterou před tím dobil Ethan Allen. Americká flotila byla téměř úplně zničena, zastavila však postup Britů z jezera. Když generál John Burgoyne vyrazil příštího léta na jih, Američané byli připraveni a 12. října 1777 musel Burgoyne odevzdal v Saratoze svůj meč.Mariňáci se tak zúčastnili nejdůležitější bitvy revoluce.
Revoluční námořní pěchota, byla formována podle vzoru britské námořní pěchoty, která vznikla v roce 1664.V roce 1802, přejmenoval Král Jiří III. Britskou námořní pěchotu na „ Královskou námořní pěchotu“- (Royal marines).
Ač byli Royal marines a americká námořní pěchota zpočátku nepřáteli, po válce r. 1812 už tomu tak nebylo.Bojovali bok po boku v Boxerském povstání, WW II. a v Koreji.
V roce 1776, byl starší kapitán Samuel Nicholas povýšen na majora. V tomtéž roce následovala první pozemní akce námořní pěchoty, když byla povolána Filadelfská posádka na lodích na řece Delaware, aby se pokusila odklonit tlak britských červenokabátníků od armády George Washingtona, který před jejím přílivem ustupoval napříč státem New Jersey. Major Nicholas vytvořil z rot námořní pěchoty „prapor“ o síle 131 mužů. Dne 2.prosince se připojil k Washingtonovi a v rámci jeho seskupení udeřil přes řeku Delaware plnou ledové tříště na Hessenský pluk střežící Trenton. Přes 8000 posilu v čele s generálem Cornwalisem proklouzl v noci Washington kolem jeho levého křídla a unikl směrem na Princeton.Mezi jednotkami, které zdržovali Brity u Assunpink Creek, byla i námořní pěchota.Mariňáci bojovali také na západní hranici Apalačských hor a v roce 1778 obsadila Natchez. Dne 26.června 1779 se po dvouhodinovém boji vylodili z revoluční šalupy Providence na ostrov Nautilus a zahnaly na útěk britské „marines“.
Revoluční námořní pěchota sehrála důležitou roli ve všech bitvách, které svedl v evropských vodách mladý skot John Paul Jones, největší americký námořní duelant.Dne 22.dubna 1778 zaútočil s lodí Ranger na Whitehaven v Irském moři a zapálil zakotvené lodě.23.dubna Jonesův Ranger vnutil boj britské dvacetidělové šalupě Drake, u severovýchodního pobřeží Irska. Během hodiny utrpěli Britové ztrátu 25 mužů, včetně kapitána, kterého zasáhla kulka námořního pěšáka. Mezi třemi mrtvými na Jonesově straně byl poručík námořní pěchoty Wallingford, kterému britský mariňák prostřelil hlavu (zajímavá souměrnost ztrát).
Největší Jonesova bitva proběhla 23. září 1779, kdy velel staré francouzské obchodní lodi, přejmenované na Bonhome Richard. Jones měl eskadru pěti válečných lodí, na jejichž palubách, byli v dostatečném počtu rozmístěni námořní pěšáci.Mezi nimi byl i třiadvacetiletý poručík Edward Stack, důstojník Irského pluku francouzské armády na dovolené, kterou si vzal, aby mohl bojovat s Jonesem proti Britům. Jmenovaný byl povýšen na důstojníka námořní pěchoty a velel 137 mariňákům na palubě Bonhome Richard. Na palubě Alliance, velelnámořním pěšákům kapitán Matthew Parke.
Při plavbě v Severním moři, spatřili Američané konvoj 41 obchodních lodí, pod ochranou nové padesátidělové fregaty Serapis a dvacetidělové šalupy Countees of Scarborough. Jones napadl s Bonhome Richard fregatu Serapis a jeho další loď Pallas zamířila ke Countees of Scarborough. Jones vypálil na Serapis z těsné blízkosti boční salvu na pravoboku, ale nepřítel rychle vyřadil z akce jeho hlavní děla.Přes tento nepříznivý moment obsadili v osm hodin mariňáci stěžňové koše na nepřátelské lodi a Jones nechal poté přivázat obě lodi po celé délce ( i z této bezprostřední blízkosti na sebe děla obou lodí stále pálila!!!!)
Britové se snažili obsadit palubu Bonhome Richard, ale byli odraženi. Britský kapitán se zeptal Jonese, jestli se vzdává...ten mu odpověděl: „ Ještě jsem nezačal bojovat“. Mariňáci dokázali zvrátit nepříznivý průběh bitvy. Z ráhnoví Serapis vyhnali palbou obránce z paluby. Přes fatální „pomoc“ lodě Alliance, která vypálila tři boční salvy na vlastní loď Bonhome Richard a zničila ji (palba zabila poručíka námořní pěchoty O´Kelleyho a několik mužů) stáhli v 10:30 hod Britové vlajky. Mezitím zvítězila Pallas zvítězila nad Countees of Scarborough. Těžce poškozená Bonhome Richard se potopila ráno pětadvacátého, s vlajkou na stěžni.....
Není přesně známo, kolik mariňáků sloužilo za Revoluce v revolučním námořnictvu. Nejpřesnější odhady uvádí tyto počty: jeden major, 30 kapitánů , 100 poručíků a ne víc jak 2000 vojáků. Sláva Sboru, měla teprve přijít, ale základy již byly rozhodně položeny.

Obrázek
Fort Riviere, Haiti 1915

Založení Sboru 1798-1815.
Dne 11. července 1798, položil kongresový zákon základ ke „ zřízení a organizaci Sboru námořní pěchoty“ a vytvořil tak Sbor tak, jak je znám dnes. Zákon o Sboru námořní pěchoty určil stav 881 mužů, pod velením důstojníka s hodností majora a závazkem služby na tři roky. Senát Spojených států jmenuje všechny důstojníky s výjimkou, kdy prezident jedná v zastoupení Senátu.
Od počátku byla vytyčena zásada platná dodnes: každý mariňák je především bojovník, ve druhé řadě specialista. Mariňáci budou udržovat pořádek na palubě lodí, povedou palubní skupiny a obojživelné výsadky. V námořních bitvách na krátkou vzdálenost budou střílet z mušket a bude-li si kapitán přát, obsluhovat velká lodní děla. Budou také tvořit posádky pobřežních zařízení a pevností „ nebo vykonávat jakoukoli službu na pobřeží, jak nařídí prezident dle svého uvážení“.
Dne 22. července, den poté kdy prezident John Adams schválil zákon Kongresu o založení Sboru, ministr námořnictva jako vrchní velitel jmenoval prvním velitelem Sboru Wiliama Warda Burrowse z Charlestonu v Jižní Karolíně.

Obrázek
Vztyčení vlajky na Iwodžimě

Stručný přehled dějin Sboru námořní pěchoty.

1800 - Podplukovník Wiliam Ward Burrows založil hudbu námořní pěchoty

1801 - Prezident Jefferson spolu s Burrowsem určili za novou posádku Sboru kasárna v jihovýchodní části Washingtonu.

1804- zemřel Burrows a jeho nástupcem se stal podplukovník Franklin Wharton

1805 - Tažení oddílu námořní pěchoty pod velením poručíka Presleye o´Bannona Libyjskou pouští. Na památku tohoto tažení nosí důstojníci námořní pěchoty tzv. mameluckou šavli.

1812-1815 – USA vstupují opět do války s Británií. Sbor bojuje v Atlantiku, u Velkých jezer, u Bladensburgu, u New Orleansu a bráni Washington.

1818 – Umírá pplk. Wharton, který zklamal při obraně Washingtonu ze kterého utekl a zostudil tak Sbor námořní pěchoty.Nahrazen byl majorem Anthonym Galem.

1920 – Gale je souzen stanným soudem a degradován po svých ostrých sporech s úřadem pro námořnictvo. Je jediným velitelem Sboru, jehož portrét není umístěn v galerii hlavního stanu Sboru ve Washingtonu. Po něm nastupuje do velení Archibald Henderson, který se stal nejdéle sloužícím velitelem Sboru. Ve své funkci setrval plných třicet devět let.

1824 – Malým oddílem mariňáků potlačena vzpoura v Bostonské věznici.

1832 – Trestná výprava proti pirátům ze Sumatry, kteří přepadli americkou obchodní loď u Východní Indie.

1834 – Kongresem dne 30. června přijat definitivní status námořní pěchoty, její platový řád a hodnostní stupnice.

1836 – Námořní pěchota bojuje proti seminolským a kríkským indiánům na Floridě a v Alabamě.

1844 – Oddíl námořní pěchoty brání americkou komunitu v Kantonu v Číně.

1846 – Mexicko-Americká válka.

1847 – Zahájena americká invaze do Mexika, vyloděním ve Vera Cruz. 13. září proběhly těžké boje o Gualtepec a Montezumův palác. Na památku hrdinných bojů od 40. let minulého století nosí námořní pěchota na švech kalhot šarlatové pruhy. Během tažení vzniká hymna námořní pěchoty.

1853 – Spolu s Komodorem Perrym účast na jeho první misi v Japonsku.

1856 – Účast při bojích v Kantonu.

1857 – Čtyřiasedmdesátiletý Henderson velí při potlačování volebních nepokojů ve Washingtonu.

1859- Umírá Hendersona jeho nástupcem se stává John Harris. Účastní se operací pod velením pplk. Roberta E. Lee u Harpers Ferry, proti oddílům Johna Browna.

1861-1865 – Občanská válka. Každý třetí důstojník Sboru odchází ze služeb Unie bojovat za Konfederaci.Harris umírá v květnu 1864 a je nahrazen Jakobem Zeilinem.

1866 - Kongres uvažuje o zrušení Sboru, ale posléze rozhodne o jeho zachování.

1876 – Brigádní generál Zeilin odchází do výslužby, po něm nastupuje do funkce plk. Charles McCawley.

1880 – John P. Sousa ustanoven kapelníkem hudby námořní pěchoty, kterou vede příštích dvanáct let.

1891 – McCawley odchází do výslužby a je nahrazen plk. Charlesem Heywoodem.

1899 – Sbor operuje proti vzbouřencům na Filipínách v okolí Cavite a v zálivu Subic.

1900 – Boxerské povstání v Číně. Sbor se ocitá v těžkých bojích v Tiensinu a v Pekingu, při obraně tamních cizineckých sídlišť a zastupitelských úřadů.

1901 – Bojové akce na Filipínách-bojový pochod na samur.

1903 – Novým velitelem Sboru se stává George Elliott.

1910 – Velitele Elliotta střídá William Biddle.

1912 – Nadporučík Alfred Cunningham se stává prvním pilotem námořní pěchoty.

1914 – George Barett se stává prvním velitelem Sboru, jako první absolvent Námořní akademie v této funkci. Vypukla WW I.

1915 - Sbor vyslán potlačit povstání na Haiti.

1916 – Část jednotek sboru vyslány k potlačení protivládních povstalců v Santo Domingu, kde byla až do roku 1924.

1917-1918 – USA vyhlašují válku Německu 6 . dubna 1917. Do Francie je vyslána brigáda námořní pěchoty počátkem roku 1918, v rámci 2. armádní divize.Následují úspěšné boje u Belleau Bois, Soissons, Sant Michel, Meuse-Argogne a Blanc Mont. Brigádní generál John Lejeune přebírá velení 2. divize v červenci 1918 a jako první generál námořní pěchoty velí armádní divizi.

1920 – Lejeune se stává velitelem Sboru. Vzhledem k novátorskému přístupu je zván „ otec moderní námořní pěchoty“.

1921 – Sboru je svěřena ochrana poštovní přepravy.

1926 – Námořní pěchota je vyslána do Nicaraguy na pomoc vládě proti guerille vedené Augustem Cesarem Sandinem. V bojích si nadporučík Lewis "Chesty" Puller vydobyde první ze svých posléze pěti Námořních křížů.

1927 – Expedice do Číny jako ochrana zahraničních legací.

1929 – Generálmajor Lejeune odchází do výslužby, je vystřídán Wendelem Nevillem, který umírá o rok později.

1930 – Velitelem Sboru se stává Ben Fuller.

1934 – John Russell nastupuje po Fullerovi.

1936 – Vystřídán Thomasem Holcombem.

1939 – WW II. v Evropě.

1941 – Pearl Harbor, námořní pěchota skládá zbraně po těžkých bojích na ostrově Wake.

1942 – Obležení a pád Corregidoru a Bataanu, . Úspěšné útoky na Tulagi , Guadalcanal a Makinu.

1943 – Účast na bojích u Bougainville,Tarawě a Nové Británii.

1944 – Velení Sboru přebírá Alexander Vandergriff, boje v Tichomoří- Roi-Namur,Eniwetok,Saipan,Guam,Tinian a Peleliu.

1945 – Těžké boje na Iwodžimě a Okinawě. Svržení atomových bomb a porážka Japonska.

1945-1947 - Námořní pěchota odchází dočasně do Číny.

1947-1950 - Vandergriff vystřídán ve velení Sboru Cliftonem Catesem. Snížení finančního rozpočtu a následně i početního stavu námořní pěchoty.

1950-1953 – Korejská válka. Sbor bojuje v bitvách na perimetru Pussanu,vylodění v Inčonu, přehrady Čosin a v údolí „ Punčové bowle“.

1952 – Catese střídá ve velení Lemuel Shepherd. Kongresem přijat Douglas-Mansfieldův zákon, podle nějž nemá mít USMC v době míru víc než tři aktivní divize a tři letecké perutě.

1955 – Velitelem ustanoven tradicionalista Randolph Pate, který znovu zavádí pro důstojníky a štábní poddůstojníky vycházkové hole.

1956 – Námořní pěchota se vyloďuje v Egyptě, během arabsko-izraelské války, aby pomohla při evakuaci zahraničních civilistů.

1958 – Námořní pěchota se vyloďuje v době politické krize v Libanonu.

1960 – Prezidentem Eisenhowerem vybrán jako velitel Sboru David Shoup.

1964- Vystřídán ve funkci Wallacem Greenem.

1965 – Expedice do Dominikánské republiky. První jednotka USMC je vyslána do Da Nangu v jižním Vietnamu.

1967 – Účast v první bitvě o Khe Sanh, Leonard Chapman střídá ve velení Greena.

1968 – Ofenzíva Tet, druhá bitva o Khe Sanh a město Hue.

1969 – Snížena početní stavy námořní pěchoty ve Vietnamu.

1972 – Velitelem Sboru se stává Robert Cusham. Severní Vietnam zahajuje velikonoční ofenzívu.

1973 – Po podepsání Pařížských dohod ukončena americká účast ve Vietnamu.

1975 – Velitelem Sboru ustanoven Louis Wilson. Saigon padl do rukou severovietnamců. Kambodžské ozbrojené síly napadly americkou dopravní loď Mayaguez. Námořní pěchota se podílí na odvetných represivních akcích.

1979 – Velitelem se stává Robert Barrow.

1983 – Kasárna námořní pěchoty v Bejrútu se stala cílem sebevražedného pumového útoku, při kterém zahynulo 241 mariňáků. Velitelem Sboru se stává P.X.Kelley.

1984 - Sbor se podílí na invazi na Grenadu.

1987 – Velitelem Sboru se stává Alfred Gray. Jednotka námořní pěchoty z ochrany velvyslanectví USA v Moskvě, čelí podezření ze špionáže ve prospěch SSSR.

1990 – Operace Pouštní bouře, evakuace velvyslanectví USA v Mogadišu v Somálsku.

1991 – Do funkce velitele Sboru nastupuje Carl E. Mundy Jr., speciální operace v Libérii a v Somálsku.

1992 – Vylodění námořní pěchoty v rámci akce „ Obnovená naděje „ v Somálsku 16. prosince.

1993 – Útok vrtulníků USMC na Mogadišo. Účast v bojích s domácími silami. Získána kontrola nad strategicky důležitým „ Africkým rohem“.

1994 – v dubnu evakuovala 11. MEU USMC americké civilisty z Rwandy a Burundi, v září se zvláštní pluk Marine Air-Ground Task účastní invaze na Haiti. V prosinci ukončila 15. MEU USMC po dvou letech operace v Somálsku a vrací se do USA.

1995 – 1. ledna vyhlášeno v Bosně příměří USMC v rámci jednotek UNPROFOR dohlíží na jeho dodržování. 25. května proveden letouny USMC v rámci sil NATO úspěšný nálet na skladiště zbraní a munice bosenských Srbů v Pale.
23. července začleněno dělostřelectvo USMC do jednotek RRF a vysláno do Sarajeva.

1996-1998 – v počtu 300-1000 mužů působí jednotky USMC v rámci IFOR v Bosně.

1998-2008 – Účast v operaci „ Svoboda Iráku“.

Pokračování:
Díl 2 - hodnosti a stejnokroje
Díl 3 - zbraně USMC
Naposledy upravil(a) Thór dne 6/12/2009, 23:16, celkem upraveno 2 x.
ObrázekObrázek
" Thór "

Kaphar hunnu bhanda marnu ramro
Uživatelský avatar
cayman
podpraporčík
podpraporčík
Příspěvky: 276
Registrován: 2/6/2005, 22:56
Bydliště: Bratislava

Příspěvek od cayman »

Vela mien a názvov ktoré spomínaš v texte, skočilo ako názvy lodí z druhej svetovej a studenej vojny:

USS Lexington CV-2, CV-16 - triedy Lexington a triedy Essex
USS Hancock CV-19 - triedy Essex
USS John Hancock DD-981 - torpédoborec triedy Spruance
USS Washington BB-56 - bitevná loď triedy North Carolina (pomenovaná ale nepriamo cez názov 42. štátu na západnom pobreží USA)
USS George Washington SSBN-598, CVN-73 - raketonosná ponorka, vedúca loď svojej triedy a triedy Nimitz
USS Lake Champlain CV-39, CG-57 - triedy Essex a a raketový krížnik triedy Ticonderoga
USS Ticonderoga CV-14, CG-47 - triedy Essex vedúca loď svojej podtriedy a raketový krížnik vedúca loď svojej triedy
USS Ethan Allen SSBN-608 - raketonosná ponorka, vedúca loď svojej triedy
USS Saratoga CV-3, CV-60 - triedy Lexington a triedy Forrestal
USS Boxer CV-21, LHD-4 - triedy Essex a obojživelná útočná loď triedy Wasp
USS New Jersey BB-62 - bitevná loď triedy Iowa, (?) aj keď tu asi pomenovanie s popisovanými udalosťami nijako nesúvisí
USS Princeton CVL-23, CV-37, CG-59 - triedy Independence, triedy Essex a a raketový krížnik triedy Ticonderoga
USS Ranger CV-4, CV-61 - jediná loď svojej triedy a triedy Forrestal
USS Bonhomme Richard CV-31, LHD-6 - triedy Essex a obojživelná útočná loď triedy Wasp

Pozn: Tam kde som nepísal typ lode, sa jedná o lietadlovú loď.
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sa58 »

Sloučil jsem ten "spam" o USMC do tří témat, zbytek udělám doma... Je v tom solidní mrdník a v práci nemám čas se tím zabývat... Ty témata, které budou později smazány, jsou nyní zamčené.

Thore, příště hoď nějaké echo, takto je to zbytečná práce s pozdější úpravou.
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
Uživatelský avatar
Thór
7. Major
7. Major
Příspěvky: 889
Registrován: 7/8/2008, 02:35
Bydliště: Chrudim

Příspěvek od Thór »

sa58-promiň,dával jsem to sem v noci.Že budu dělat USMC jsem ale psal cca pře třemi dny do redakčního plánu.Sapíku potřebuju potom pomoc s pokračováním, večer Ti napíšu.Jde o to že mám strašnou spoustu fotodokumentace....a zaspamovat už to nechci :(
cayman-no jo, slavná jména historie......Camp Lejeune se jmenuje po veliteli USMC z WW I.
ObrázekObrázek
" Thór "

Kaphar hunnu bhanda marnu ramro
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Práce se rozběhla velmi dobře. Je to zcela jistě zajímavé a přiznám se, že jsem čekal kdy Ti někdo provětrá játra. Ale než to, jak se říká sa58 to spraví, zanadává a zase to bude zdravý.

Neumím si ale představit rozsah práce co Tě čeká.

Thóre budeš se nějak věnovat i některým zajímavým osobnostem námořní jako jednotlivcům? Některé by mě zajímaly.

Budeš ještě pokračovat v legiích nebo tam už jsi dokončil plán? Thóre ty ale máš záběr.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Thór
7. Major
7. Major
Příspěvky: 889
Registrován: 7/8/2008, 02:35
Bydliště: Chrudim

Příspěvek od Thór »

Pátrač-legií mi zbývá jedenáct (těch důležitých) teď jsou rozpracovány a odloženy dvě Galské). V článku USMC se po rozkrytí celkové koncepce budu věnovat některým osobnostem USMC a Čechoameričanům, kteří se v jejích řadách vyznamenali.
Se Sapíkem se musím domluvit......to co přijde teď bude ještě horší rozkrytí jedné Marine Expeditionary force, znamená uvést ve fotodokumentaci cca 25 znaků jednotlivých jednotek.......MAF jsou tři+ další logistické jednotky :(
ObrázekObrázek
" Thór "

Kaphar hunnu bhanda marnu ramro
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sa58 »

Tak jsem to téma dal trochu do lajny, zůstávají tři sloučené díly, zbytek byl vymazán. Trochu jsem si pohrál s formátováním a doplnil odkazy na zbylé díly.
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
Odpovědět

Zpět na „Námořnictvo (USN, USMC)“