Cesta za tajemstvím záhadné japonské ponorky I-52

Japonské lodě, ponorky

Moderátor: jarl

Odpovědět
Uživatelský avatar
El Diablo
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1872
Registrován: 21/11/2008, 14:11
Bydliště: Xeenemünde
Kontaktovat uživatele:

Cesta za tajemstvím záhadné japonské ponorky I-52

Příspěvek od El Diablo »

Cesta za tajemstvím záhadné japonské ponorky I-52

13. 9. 2013 | Petra Myslínová Cejpková
Podmořské hlubiny neukrývají jen vraky lodí, nachází se zde také bezpočet ponorek. Některé z nich se – stejně jako legendární Titanic – vydaly na svou první plavbu, z níž už se nevrátily.

Ještě ve větší hloubce než legendární loď společnosti White Star Line spočívá japonská ponorka I-52 zvaná Zlatá ponorka. Její název vychází z množství zlata údajně ukrytého v jejích útrobách. Jaká byla první a zároveň i poslední plavba této ponorky, jež je nedílnou součástí námořních dějin druhé světové války? Jaká tajemství dodnes ponorka skrývá?

Japonská ponorka I-52 vznikla v loděnicích firmy Mitsubishi. Její majestátní trup dosahoval délky 108,5 metrů. Na palubě I-52 se nacházelo v době její zkázy 112 osob, z toho 94 vojáků a 18 civilistů. Japonci ji považovali za skutečnou pýchu a společně s ní postavili ještě další dvě sesterské ponorky s označením I-53 a I-55. I zde můžeme vystopovat podobnost s Titanikem, neboť k němu náležela neméně honosná sesterská loď Olympic.
http://vtm.e15.cz/cesta-za-tajemstvim-z ... norky-i-52
ringlett
praporčík
praporčík
Příspěvky: 308
Registrován: 6/3/2012, 19:41
Kontaktovat uživatele:

Re: Cesta za tajemstvím záhadné japonské ponorky I-52

Příspěvek od ringlett »

tam píší, že pilot zazmatkoval a shodil bomby na vodu, a pak píší že za ní mrsknul akustické torpedo ...

Vlastně podnikl útok naprosto podle předpisu, vzhledem k tomu jaký měl náklad.
Letadlo vyzbrojené akusticky naváděným torpédem mělo příkaz na ponorku na hladině útočit klasickými bombami a po jejím ponoření svrhnout do místa ponoru akustické torpédo. Šlo o způsob utajení této zbraně, sice většinou nechybyla, ale kdyby ano a ponorka věděla co šlo do vody, došlo by k prozrazení zbraně.
Uživatelský avatar
badaxe
poručík
poručík
Příspěvky: 786
Registrován: 1/10/2011, 13:49

Re: Cesta za tajemstvím záhadné japonské ponorky I-52

Příspěvek od badaxe »

Háček je, že redaktorka odvedla celkem mizernou práci. Kdyby místo blábolů o "majestátním trupu" což je u ponorky jejíž trup nad moře moc nevyčnívá a má tedy do majestátnosti daleko, přečetla alespoň to co uvádí jako "Tip" tedy anglickou Wiki, zjistila by že její nesmysly o mírových návrzích a různé teorie, kterým věnuje část článku jsou nesmysl. To že ponorka vezla zlato je doloženo, bylo ho 2,2 tuny ve formě cihel (těch bylo 146 v 49 kovových bednách), další náklad je na Wikině uveden, stejně jako že v Singaputu zastavila a naložila tam 120 tun cínu a 59,8 tuny surového kaučuku. Váhově to byla větší část nákladu. Ono totiž nešlo o žádnou pýchu námořnictva, ale o nákladní ponorku. U ní sice byla výzbroj, ale hlavní bylo to, že mohla vést až 300 tun nákladu. No a redaktorka dále fabuluje své nesmysly o mírové smlouvě, proč by ji japonci posílali kolem světa, což trvá dlouho a je značně nejisté, když ji mohli přes SSSR se kterým byli v normálních vztazích předat američanům přímo? Na palubě bylo v době potopení ve skutečnosti asi víc lidí,radar sám (šlo o Naxos) by byl japoncům asi na nic, takže k jeho obsluze k nim přešli dva němečtí operátoři, s nimi pak i jeden důstojník na zajištění spojení. Na I-52 byla přenesena i enigma. Ono celé setkání s německou ponorkou bylo z jednoho jediného důvodu, I-52 by totiž palivo sice stačilo do Lorientu, kde na ni čekal náklad na cestu zpět, ale protože došlo k invazi spojenců, cíl se změnil na Norsko. A vrcholnou kravinou je popis útoku Avengeru. "Uvádí se, že major Jess Taylor, jenž tento letoun pilotoval, zazmatkoval při přibližování se ke svému cíli a bomby místo na ponorku shodil do moře." ono se nic takového neuvádí a trefit ponorku (nebo i loď rozhodně nebylo snadné. ve 23:40 zachytil radar Avengeru hladinový kontakt, po přiblížení Taylor (pilot Avengeru) shodil světlici a v jejím světle svrhnul hloubkové nálože. Ty explodovaly podél pravého boku ponorky. Ponorka se rychle potopila, pilot svrhnul purpurovou bóji která sloužila k naslouchání (hydrofon) na palibě jich měl 5 purpurová byla první a barvy je odlišovaly. Protože z bóje dostal signál který byl způsoben šrouby ponorky, svrhnul torpédo FIDO (to bylo nařízeno shazovat jen na ponorky pod hladinou aby nedošlo k jeho vyzrazení) asi po minutě slyšel prostřednictvím bóje výbuch a zvuky potápějící se lodi. Proto ukončil misi a těsně po půlnoci ho nahradil další Avenger pilotovaný W. Gordonem, ten protože jeho operátor tvrdil že slyší slabý zvuk šroubu, svrhl další FIDO. Ve dne se na místo dostala torpédoborec USS Janssen a v moři našel množství surového kaučuku, nějaké hedvábí a části těl. Protože nebylo jasné kdo ponorku potopil, byla přiznána oběma posádkám Avengerů.
Pokus o vyzvednutí, Paul Tidwell se pokusil ponorku najít a vyzvednout, najít se ji povedlo v roce 1995, asi 20 mil od pozice udávaní US NAVY. Ponorka je na dně v poloze na kýlu a na věži je ještě čitelné její označení. Příď je silně poškozená, zřejmě nárazem na dno, v zádi je otvor zřejmě způsobený některým z torpéd. Trosky jsou rozházeny kolem ponorky na větší ploše. Původní plán vyzvednout celou loď byl zrušen, protože japonská strana upozornila že jde o válečný hrob. bylo sebráno jen několik drobností a mezi nimi jedna skříňka o níž se doufalo že obsahuje zlato, bylo v ní ale opium a bylo shozeno zpět do moře. Další plán byl na vyzvednutí velitelské věže a jejího obsahu, tedy šifrovacích strojů. a dalších věcí, s tím že následně bude vystavena několik let v USA a pak předána do Kure v Japonsku. Ani to se neuskutečnilo, takže zlato, wolfram i další věci leží zřejmě pořád na dně. Oproti nesmyslům v článku a blábolům o Titaniku (ten měl mimochodem dvě sesterské lodě a ne jednu) je to dost rozdíl. Asi by se měla redaktorka vrátit k něčemu o čem má aspoň matnou představu. Záběry jsou opravdu zajímavé, i když asi 20% jsou záběry na Tildwella. Co třeba bylo zajímavé pro mne bylo umístění zvukoměrného zařízení (proti letadlům) na věži ponorky.
Obrázek

Socialisté ti slibují střechu nad hlavou, slibují tě nakrmit slaninou a fazolemi, slibují tě léčit, když onemocníš.
To vše jsou ale věci, které se dostane každý vězeň nebo otrok.
(Ronald Reagan)
Uživatelský avatar
El Diablo
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1872
Registrován: 21/11/2008, 14:11
Bydliště: Xeenemünde
Kontaktovat uživatele:

Re: Cesta za tajemstvím záhadné japonské ponorky I-52

Příspěvek od El Diablo »

Dvojitý hon na ponorku. Vezla zlato, lovec pokladů však našel jen opium
8. dubna 2023
Japonská ponorka I-52 se do válečné historie pořádně zapsat nestačila. Její první mise byla i poslední. Kdyby však převzala očekávaný náklad, mohla válka v Pacifiku probíhat jinak. A není bez zajímavosti, že souřadnice vraku se zlatým nákladem měli navigátoři amerického námořnictva celou dobu doslova na uších.
Na vodu byla spuštěna v březnu 1942, do cvičného provozu byla zařazena v prosinci následujícího roku. Na své poslání, přísně tajnou misi, k níž byla stvořena, si musela počkat až do 10. března 1944. Aby byla po 106 dnech bezproblémové plavby zasažena hlubinnými náložemi a kdesi 1 600 kilometrů západně od Kapverd definitivně klesla ke dnu. S celou posádkou.
Zdroj: https://www.idnes.cz/xman/styl/ponorka- ... -styl_dohr
Odpovědět

Zpět na „Námořnictvo“