Anthropoid 75 let, Karlovo náměstí, Praha

Konání akcí, zprávy z akcí, zážitky z muzeí u nás a v zahraničí.

Moderátor: jarl

Odpovědět
Uživatelský avatar
t.hajek
7. Major
7. Major
Příspěvky: 442
Registrován: 26/2/2009, 12:03
Bydliště: Praha

Anthropoid 75 let, Karlovo náměstí, Praha

Příspěvek od t.hajek »

Anthropoid 75 let, Karlovo náměstí, Praha
Obrázek

Dnes je to 75 let ode dne, kdy v chrámu svatého Cyrila a Metoděje v Resslově ulici padli českoslovenští parašutisté Jan Kubiš, Josef Gabčík, Josef Valčík, Adolf Opálka, Josef Bublík, Jan Hrubý a Jaroslav Švarc.

Kromě nedělního pietního aktu proběhla v jižní části Karlova náměstí ve dnech 17. a 18. června doprovodná akce pořádaná MČ Praha 2, Československou obcí legionářskou a Rotou Nazdar.

Američany se to při různých akcích jen hemží, případně Sověty, dokonce Rumuny :rotuj: Ale zde vyrostl zmenšený tábor Československé obrněné brigády ve Velké Británii. Britské vojáky jsem zatím neměl to potěšení vidět (přitom se to právě díky naší brigádě na západě vysloveně nabízí).

Obrázek
Obrázek
Na "parkovišti" stály britské a tedy zejména americké vozy v markingu čs. brigády, bohužel chybělo jakékoli obrněné vozidlo, což je sice pochopitelné, ale vzhledem k tomu, že brigáda byla obrněná, je to prostě škoda.
Obrázek
Obrázek

Obrázek
Vlastní tábor pak zahrnoval polní kuchyni a jídelnu, běžné stany, dva zdravotnické stany s opravdu velmi velkým počtem chirurgických i jiných nástrojů, třeba včetně zubařského náčiní. Dojem umocňují figuríny raněných i "doktor" se zakrváceným pláštěm.
Obrázek

Poměrně značně byla zastoupena "spojovací četa" s radiostanicemi i ženijní sekce s minami a minohledačkami. Ukázky vlastní výzbroje byly relativně omezené - několik stenů, pušek Lee-Enfield, samozřejmě Bren, vodou chlazený Vickers a dva minomety Stokes.
Obrázek
Obrázek

Největší pozornost pak přitahoval 57 mm protitankový kanón OQF 6 pounder, který měl i své akční ukázky.
Obrázek

Stejně tak byly vystaveny součásti parašutistické výstroje a předváděly se ukázky výcviku.
Obrázek

Obrázek
Své zastoupení měla i polní pošta

Z amplionů atmosféru dokreslovala dobová hudba a celkově jsem měl z celé akce výborný dojem.
Mám tedy pro Angličany obecně trochu slabost, ale v těch battledressech s lodičkami na uchu vypadali prostě všichni účinkující hrozně elegantně.
ObrázekObrázekObrázek
Odpovědět

Zpět na „Vojenské spolky, akce, muzea“