Reportáž z akce "Bitva o Obědkovice"

Konání akcí, zprávy z akcí, zážitky z muzeí u nás a v zahraničí.

Moderátor: jarl

Odpovědět
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Reportáž z akce "Bitva o Obědkovice"

Příspěvek od Pátrač »

Obrázek
Minireportáž ze vzpomínkových akcí na osvobození střední Moravy.


Akce se odehrávaly ve dnech 6. a 7. května a vyvrcholily rekonstrukcí bitvy o obec Obědkovice. Šlo o tři navzájem propojených bloků a tak pár slov o všech a pár fotografií. Součástí byla i výstava vykopaných a renovovaných artefaktů z bojů na konci války, kterou vytvořil ze své úžasné sbírky pan Jaromír Kouřil z Čelčic.

Kolona vítězství

Kolona vítězství je každoroční akce Klubu vojenské historie Dukla o. s., což je nevládní, nezisková, kulturní a sportovní organizace sdružující členy, kteří se na základě své zájmové činnosti spolupodílejí na ochraně a uchovávání památek z oblasti vojenské historie, a přispívají tak k uchování materiálních a duchovních hodnot v této oblasti.

Obrázek
Znak KVH Dukla o.s.

Při této akci objíždí obce, ve kterých a kolem kterých se odehrála poslední těžká bitva na Moravě.

Bojů pod Prostějovem se účastnil 2. UF, velitel maršál Rodion Jakovlevič Malinovskij

V první fázi bojů od 27. 4. - 3. 5. 1945 šlo o tyto síly:


- 7. GA - genplk. Šumilov, její 81. gar. stř. divize zakončila svou bojovou účast na jižní hranici PV okresu pod Brodkem u Prostějova.
- 6. GTA - genplk. Kravčenko.
- 2. gardový tankový sbor – osvobodil Ivanovice na Hané, Dřevnovice, Doloplazy, Víceměřice, Dobromilice a směr Klenovice.
- 5. gardový tankový sbor – osvobodil Němčice nad Hanou, Hrušku, Tvorovice, Klenovice, Ivaň, Klopotovice. Součástí 5. GTS byla i 83. brigáda námořní pěchoty (velitel plk. Smirnov), která bojovala u Klenovic a podporovala postup tanků na Čelčice.

Vzdušný prostor ovládaly letadla 5. letecké armády genplk.Gorjunova.

Od 3. 5. až do 9. 5.1945 gardu vystřídaly:

53. A bojující s Němci u Brodku u PV a Vyškova
40. A podporovaná 4. rumunskou královskou armádou (6. a 2. armádní sbor).
9. rumunská pěší divize se objevila u Němčic a šla na Prostějov. V mnoha obcích se tak nejprve objevila rumunská vojska a za nimi Rudá armáda.

Od severovýchodu postupoval 4. UF generál Andrej Ivanovič Jeremenko.

Jeho součástí byla 18. armáda, pod kterou bojovali vojáci 1.československého armádního sboru. K Pivínu dojeli v noci ze 7. 5. na 8. 5.1945. Pěšáci 4. čs. brigády bojují o kótu nad Skalkou a zažívají zde konec války, kapitulace nabývá platnost 8. 5.1945 ve 24.00 hodin.

Závěrečné boje sleduje z kóty 254 nad Klenovicemi gen.Klapálek, který měl velitelství ve Stříbrnicích.

ObrázekxxxxxObrázek

ObrázekxxxxxObrázek

Pár fotografií z Kolony vítězství

Součástí programu kolony vítezství je i řada pietních aktů u pomníků pdlých vojáků- osvoboditelů. Tak pro vaši představu pár fotografií z těchto akcí. J8 pro práci jinde jsem se účastnil pouze akce v obci Skalka, u hrobu dvou vojáků našeho armádního sboru.

ObrázekxxxxxObrázek

Pietní akty u poníků padlých vojáků v obci Klenovice na Hané a obdobná pieta v obci Pivín.

V obci Skalka kde a v jejímž okolí bylo centrum německé obrany, a byly zde svedeny velmi tvrdé boje má pietní akt dvě části.

ObrázekxxxxxObrázek
V první části se zde zastavuje kolona vítězství u místního hřbitova, který byl za bojů zničen. Po válce byl obnoven a věčný spánek zde spí dva vojáci našeho ČS armádního sboru. Aba byli Slováci.
Jeden byl desátník Štefan Bujňak z Blažova u Sabinova
Druhý byl vojín Karol Starinský z Lubickej Kupele
Oba padli v boji na samém konci války 8. května 1945. O jejich společný hrob se občané Skalky starají s úctou a starat budou dál.

Obrázek
Druhá část pietního aktu probíhá u pomníku padlých rudoarmějců. Zde vidíte vypálení čestné salvy pro hrdiny.

Nad obcí Skalka na Prostějovsku je místo zvané Na Skalách. Je to členité návrší a zde probíhaly kruté boje na samém konci války. Kóta 273 je místem poslední tankové bitvy na frontové linii. Opevnění Němci kladli tuhý odpor Rudé armádě a dělostřelcům Svobodovy armády. První boje začaly 27. dubna 1945, bitva byla ukončena až na samém konci války, 8. května 1945 těsně před půlnocí, kdy Němci kapitulovali.

Cena: padlo na 300 sovětských, 150 rumunských, 10 našich vojáků a asi 500 Němců. Dále bylo zničeno 40 tanků sovětských a 30 tanků a samohybek nepřítele.

1. čs. samostatná brigáda postupovala po trase Vsetín - Fryšták - Holešov - Hulín. Poslední velkou bitvu prodělala v bitvě o Břest a konec války zastihl hlavní síly brigády na přesunu přes Kroměříž do postavení v prostoru Doloplazy - Dobromilice – Hradčany. Je pravděpodobné, že některé rychlejší jednotky 1. brigády se ocitly i ve Vrahovicích, neboť 9. a 10. května čistily od německých vojáků prostor mezi Prostějovem a Boskovicemi.

Vrcholem dne byla bitva o obec Obědkovice. Zde jsem byl v první linii i já, Pátrač, protože jsem celou bitvu moderoval pro několik stovek diváků.

Scénář bitvy

Wehrmacht opevňuje opuštěný dům na návsi, aby udržel vesnici jako průchozí pro ustupující vojska před rudou armádou. Dům je pomalován a vojáci vyslýchají místního kluka, kdo hanopisy vytvořil. Kluk se pokusí utéci a je zastřelen.

Průzkum předává jednotce Wehrmacht informace o blížící se převaze ruské armády, která rychle postupuje směrem na vesnici, velitel nařizuje zrychlený přesun do týlu, kde posílí další obranou pozici.
Obrázek
Vojáci Wehrmacht a Waffen SS nastupují

Do vesnice došla rumunská hlídka nesoucí raněného sovětského vojáka, rumunská vojska odnesou raněného rudoarmějce do domu na návsi. Procházející civilista je požádán, aby došel pro doktora, který pomůže zraněnému rudoarmějci. Doktor přichází a ujímá se raněného vojáka.

Přijíždí skupina Waffen SS, která vidí civilistu a rumunské vojáky u opevňovaného domu a zajdou přímo k němu, velitel vidí, že dům je ve fázi opevňovaní a vydá rozkaz pro dokončení opevňovacích prací.

Jedna skupina Waffen SS dokončuje opevňovací práce na domu. Nosí pytle do postavení, parkuje obrněné vozidlo Sdkfz 247…Druhá skupina Waffen prohledává dům a nakonec doktora a pomocníkem, které spolu s Rumuny, kteří napomáhali raněnému rudoarmějci Rusům, jsou vyvedeni před dům a přinuceni nastoupit k popravě.

Těsně před popravou se objeví sovětský bitevník, a když vidí ve vesnici německé vojáky a techniku zahájí zteč a odhazuje dvě bomby, které vybuchují za opevňovaným domem. Rumuni utíkají pryč, ale raněný rudoarmějec nemá dost sil a je zastřelen. Následně se situace uklidní a všichni jdou do pozic.
Přijíždí Ruský průzkum na motocyklech a je zastaven střelbou ze zálohy z prostoru místní zvoničky. Část průzkumníků odjede, část jich zůstává na místě a snaží se zlikvidovat odpor ve zvonici.

Obrázek
Nasazování palubní zbraně do lafety

Přijíždí obrněný transportér Scout, kulometnou palbou kryje průzkum a ničí odpor. Snaží se dobýt opevněný dům. Dále kryje průzkumníky, kteří jdou z boku zlikvidovat granáty hnízdo odporu. Házejí do domu ruční granáty. V tento moment rudoarmějcům do boku udeří jednotka Wehrmacht podporovaná obrněným vozidlem a podaří se jí spolu s příslušníky SS vytlačit průzkumníky zpět.

Obrázek
Sovětský výsadkář - průzkumník, v pozadí obrněný transportér M3A1 Scout ostřelující z kulometu německá postavení

Na bojiště doráží lehké dělo s obsluhu a zahajuje přímou střelbu na postupující vojáky wehrmacht a podaří se mu zničit obrněné vozidlo. Vojáci wehrmacht bez jeho podpory ztratí elán a začínají ustupovat. Ustoupí až za linii vojáků Waffen SS, kteří se urputně brání. Dělo zahajuje rychlou palbu po cílech a otřásá německou obranou

Obrázek

Voják zbraní SS přebíhá v palbě do poslední obranné linie

Nastává generální útok. Jednotky rudé armády zatlačují německé obránce mimo obranná postavení. Boj dostupuje svého vrcholu, duní kulometná palba a němečtí vojáci se pokouší jednotlivě vzdávat. Většinou jsou ale zabíjeni. Na Bojišti se objevují sběrači raněných, sbírají raněné a odtahují mimo postřelovaný prostor. Zde je v provizorním obvazišti ošetřují zdravotníci

ObrázekxxxxxObrázek

Německá obrana se hroutí. Vojáci wehrmacht se pokouší utéci nebo vzdát, jsou ale pobiti. Vojáci Waffen SS bojují až do konce. Zbytek obránců je pronásledován mimo prostor vesnice. Vojáci Rudé armády ovládají bojiště a nakonec slaví - námořní pěšák slaví také - podílel se na vítězství a boj ve zdraví přežil.

Počty účastníků ukázky:
Jednotky:

Wehrmacht a zbraně SS 35 vojáků
Rudá armáda a Rumunská královská armáda 40 vojáků
Československý armádní sbor 5 vojáků

Technika
1x Gaz 67 Čapájev
2x Jeep Wyllis
1x M3A1 Scout
4x Motorka
1x Kubelwagen
1x Sdkfz 247

Dobová kola a jiné drobné rekvizity.

A to je asi tak vše. Byl to můj první úkol v klubu vojenské historie Dukla, snad jsem to zvládl na potřebné úrovni. V dalším jsem zahájil shánění uniformy sovětského pěšáka a v další akci - boj o Plumlov o které vás budu včas informovat, už budu v dobové výstroji možná i já, jako poněkud obstarožní vojín Rudé armády.

Takže kolegové palbáci, i takto trávím svůj čas.

Poznámka: titulní fotografie je pouze ilustrační, pochází s velké historické akce v lokalitě Skřípov.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12966
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Reportáž z akce "Bitva o Obědkovice"

Příspěvek od Rase »

Pět dní zpátky jsem byl taky na první bitvě - v tomhle případě rekonstrukce bitvy z 15.století (v Uherském Brodě).
Byl to nářez :D

http://slovacky.denik.cz/zpravy_region/ ... 60521.html
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Re: Reportáž z akce "Bitva o Obědkovice"

Příspěvek od Pátrač »

Jo tomu věřím. No uvidíme jak proběhne Plumlov.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12966
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Reportáž z akce "Bitva o Obědkovice"

Příspěvek od Rase »

To bude v pohodě - držim palce a půjdu se podívat
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Stepan.honved
četař
četař
Příspěvky: 78
Registrován: 18/6/2013, 10:03
Bydliště: Holoubkov
Kontaktovat uživatele:

Re: Reportáž z akce "Bitva o Obědkovice"

Příspěvek od Stepan.honved »

Koukám, že jste si to pořádně užily! Na Plumlov se už moc těším :-)
Obrázek
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Re: Reportáž z akce "Bitva o Obědkovice"

Příspěvek od Pátrač »

To tedy užili.

Nejlepší bylo, že přesně podle plánu v 14 40 jsem s panem starostou zahájil, potom jsme všechny zvedli a přemístili na bojiště a když už tam všichni byli tak telefon - 40 minut sekera. Zabav několik set lidí 40 minut tak, aby tě neutloukli. Naštěstí tam byl chlapík od wehrmachtu, Richard, a ten je dokázal zabavit plných 30 minut - execirka, výcvik, povídání o SS i jiných složkách - byl skvělej. Já zvládl 10 minut a potom bitva už byla pohoda. To byl takovej frmol, že to běželo samo.

No Stepane, když jsem se bavil na téma Tvých maďarských vojáků tak jsem zjistil, že se Jarouškem Dvořákem znáte. To mi udělalo radost.

Jinak jsem se seznámil s Rumuny - zatím jsou čtyři a mají nádhernou zástavu. A jako královští vojáci při pietě dali do ponosu a vzdali zástavou čest- až mi přeběhl po zádech mráz.

Jestli se na Plumlově potkáme, tak mám radost jak v tom rčení: Když potká sob soba, mají radost oba. To si budeme moct potřepat prackama!!!! -
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Stepan.honved
četař
četař
Příspěvky: 78
Registrován: 18/6/2013, 10:03
Bydliště: Holoubkov
Kontaktovat uživatele:

Re: Reportáž z akce "Bitva o Obědkovice"

Příspěvek od Stepan.honved »

Po takřka deseti letech co jezdím na akce jsem už zvyklý, že ukázka nikdy nezačne na včas. Řídíme se heslem pospícháse aby se čekalo :-)

Přesně tak s Jardou se známe. V loni jsme mu dělali figuranty na focení do knihy co psal.

Pokuď se nemýlím byli tam kluci z Decebalu? S nima spolupracujeme od začátku jsou to fajn kluci! Škoda jen, že se jim to více méně trhlo na dvě půlky...

Tak to se budu na Plumlov o to víc těšit! Rád tě poznám osobně!
Obrázek
Odpovědět

Zpět na „Vojenské spolky, akce, muzea“