Internační tábor Hanke

Konání akcí, zprávy z akcí, zážitky z muzeí u nás a v zahraničí.

Moderátor: jarl

Odpovědět
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17688
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Internační tábor Hanke

Příspěvek od skelet »

Obrázek
Dnes byla za přítomnosti moravskoslezského hejtmana a ostravského primátora odhalena pamětní deska připomínající oběti poválečného internačního tábora Hanke.

Tento internační tábor vznikl v květnu 1945, a to v areálu firmy Hanke. Do "prozatimní policejní věznice" byly umisťováni členové SA, SS, kolaboranti, váleční zajatci, včetně žen a dětí německé národnosti. Během existence tábora zde bylo umístěno 600 mužů a 100 žen, z čehož 231 osob nepřežilo sadistické sklony dozorců.

Dobové zprávy:
Asi od 10.5.1945 do 13.6.1945 docházelo v táboře HANKE, kam byli soustředěni Němci i Češi obvinění z kolaborantství, k ukrutnostem a zločinům. Vedení tábora podléhalo Vladislavu Kuszovi a Emilu Martínkovi, strážní službu vykonávali Josef Jurášek a Ludvík Pieczka, vesměs z Ostravy. Ti svěřili výkonnou službu Němci J. Glossovi, kterého jmenovali tzv. kápem. Gloss, který měl zřejmě sadistické sklony, utloukal vězně a prováděl exekuce oběšením. Internovaní byli i stříleni. Popraven byl i Čech František Šedina, který bydlel v táboře. Byl obviněn, že [z]prostředkuje styk internovaných Němců s jejich příbuznými. Strážci tábora navštívili po jeho zajištění jeho ženu, která též bydlela v prostoru tábora, odňali jí její věci a dopustili se na ní násilného smilstva. Dále znásilňovali internované Němky, které si vodili do bytu. Němcům odebírali cenné věci, které si ponechali. Uvedení strážní vytrhávali internovaným za živa i po smrti zlaté zuby a ponechali si je. Když byla do tábora přivedena starší žena z Fulneku, nařídili Němci Glossovi, aby jí do přirození vrážel obušek, a nutili přítomné Němce, aby ji znásilňovali, pak byli všichni popraveni…
Stručný záznam MV o událostech v internačním táboře „Hanke“ v Moravské Ostravě a jejich vyšetřování, 14. listopadu 1947, Praha.
„Popravy byly prováděny jednak oběšením, zastřelením a posléze úhozem zbraní, nebo jiným surovým zacházením… V táboře internovaní byli strážnými z příkazu Emila Martínka biti a týráni, dále docházelo v táboře k násilnému smilstvu a posléze byli internovaní z rozkazu Martínka a Glose nuceni k souložím a různým perversním variacím, kterýmžto úkonům strážní přihlíželi. K tomu podotýkám, že Němec Glos, bývalý masér ve vítkovických závodech, je typem sadisty a také Emil Martínek, který prodělal kurs pomocníka při pitvách, je sadisticky založen…“
Zpráva Oblastní kriminální úřadovny v Moravské Ostravě pro Kriminální ústřednu MV, 18. září 1947, Ostrava.
„Někdy se stalo, že popravovaný se utrhl, musel se znovu věšet nebo ho Martínek dostřelil. Před popravou jsem také některým rukama ohýbal prsty na rukou dozadu, vyvracel, abych na nich vynutil nějaké výpovědi. Kleštěmi jsem nikomu prsty nelámal. Kleštěmi jsem tahal z příkazu Martínkova zlaté zuby a můstky z úst... Jednou přišel za mnou Jurášek s návrhem, abychom popravovali s elektrickým proudem... Vězni měli vesměs staré, roztrhané šaty, poněvadž všechno lepší, co měli na sobě, museli všechno nechat v přijímací kanceláři a to si rozebrali Martínek, Pietschka, Jurášek. Jeden večer byli také popraveni všichni ti, kteří měli protésy nohou a rukou. Bylo jich něco přes 20.“
Výpověď dozorce Heinricha Glosse ve vyšetřovacím spise z roku 1947.
Za tyto činy nebyl nikdo potrestán ..

Celkově se na území Ostravska nacházelo, v letech 1945 až 1948, až 43 zařízení pod názvy "internační tábor", "koncentrační tábor", "pracovní středisko" a "tábor pro Němce". Do podzimu 1945 zde zahynulo 300 osob.

zdroj citací: http://www.moderni-dejiny.cz/clanek/int ... bor-hanke/
ObrázekObrázekObrázek
Odpovědět

Zpět na „Vojenské spolky, akce, muzea“