Důvod tažení

Co nejde zařadit do témat, odborné dotazy a příspěvky.

Moderátor: Pátrač

Uživatelský avatar
Vlastimil Čech
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 575
Registrován: 3/12/2012, 16:49
Bydliště: vesnice nedaleko F.-M.

Re: Důvod tažení

Příspěvek od Vlastimil Čech »

pane Mirku58, tím spíše, kdyby chtěl Napoleon vésti preventivní válku by z Vaešavy táhl na Petrohrad. Celkem 1131 km. Kdežto do Moskvy je z Varšavy km 1262. (vzdálenosti podle Wiki) Což není veliký rozdíl, ovšem. Ale cesta do Moskvy vede přes Běloruské bažiny, přes neprostupné lesy.... Pro kavalerii a trén asi nic moc... Takže dozajista objížděli, obcházeli, brodili...
GlobeElement
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 116
Registrován: 2/3/2018, 14:47

Re: Důvod tažení

Příspěvek od GlobeElement »

Vlastimil Čech píše:Nu, možné to je. Napoleon pronásledoval ruskou armádu, aby ji mohl porazit. A ruská armáda tak vtahovala protivníka do hloubi Ruska, prodlužovala jeho trasy, chápu.
-------------------------------------------------
Ovšem pak je divné, že ruská armáda ustupovala ausgerechnet k Moskvě. Třeba byla Moskva hlavně dřevěná, přece jen to bylo důležité a velké město. Třeba něco jako Brno pro nás. Nevěřím, že by si Kutuzov, nebo jeho předchůdce, neuvědomoval, že ta napoleonova armáda se nimi táhne jako smrad... Tož by v tom případě bylo rozumné Frantíky a jejich spřežence odvést někam do končin podřadných. Ti vojevůdcové nebyli žádní hlupáci, ani Kutuzov, tím méně sám Napoleon...Přesto konali, jak konali. Nechápu jejich pohnutky, to mě zajímá- proč.
---------------------------------------------------
A opravdu byl Petrohrad v té době tak zablokované, nedostupné město? Ano, prý bylo postaveno na bažinách. Ale že by hlavní město říše nemělo zázemí? Žilo tam (podle Wiki) v době napoleonské 700 000 obyvatel ... (v Moskvě okolo 250 000)... A mít hlavní město odříznuté a nepřístupné od ostatního území by (podle V.Čecha) by byla hloupost pyramidální. To nemohlo být pravdou v žádné říši, natož v té, která si pořídila hlavní město jako "okno do Evropy". A že by si to okno zabednila?
Ústup směrem k Moskvě byl logický z několika důvodů. Předně se jednalo o hluboké vnitrozemí Ruska, kdežto ústup k Petrohradu by byl nedaleko pobřeží a tedy by bylo možno francouzskou armádu zásobovat, poblíž bylo Prusko, Rakousko a nezávislé Švédsko. Dále, Pobaltí je dodnes špatně průjezdné, řídce osídlené a porostlé lesy, pro manévry armád nevhodné. Hlavní trasy v Rusku vedly na Moskvu. A také na této trase leží velká města, kde bylo možno doplnit zásoby ruské armády, na směru k Peterburgu není nic.
GlobeElement
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 116
Registrován: 2/3/2018, 14:47

Re: Důvod tažení

Příspěvek od GlobeElement »

Vlastimil Čech píše:pane Mirku58, tím spíše, kdyby chtěl Napoleon vésti preventivní válku by z Vaešavy táhl na Petrohrad. Celkem 1131 km. Kdežto do Moskvy je z Varšavy km 1262. (vzdálenosti podle Wiki) Což není veliký rozdíl, ovšem. Ale cesta do Moskvy vede přes Běloruské bažiny, přes neprostupné lesy.... Pro kavalerii a trén asi nic moc... Takže dozajista objížděli, obcházeli, brodili...
I cesta do Petrohradu vede přes bažiny, po cestě jsou Mazurská jezera a hustá síť řek, říček, potoků a bažin v celém Pobaltí. Navíc řídce obydleném, tedy bez komunikací.
Mirek58
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4794
Registrován: 31/7/2012, 19:15

Re: Důvod tažení

Příspěvek od Mirek58 »

Při hodnocení volby směru Petěrburg/Moskva opomíjíte dvě podstatné záležitosti.

Pokud by zvolil Napoleon severní směr, fakticky by honil jen cara. A jak by se tvářil, kdyby napochodoval se svou Grande Arme k řece Ižora a zjistil , že car nasedl na sáně a přes Vochov odjel právě do Moskvy. Armáda na severu, živit ji není čím, protože Balt ovládali Angličani ( a ti dokonce realizovali ve spolupráci s Rusy obojživelný výsadek) a díky tomu mohli kdykoliv efektivně ohrozit zás. trasy. A potraviny do Petěrburgu šly po řece Volchov.

Při volbě směru Moskva fakticky rozdělil carskou říši v půlce. Car byl na severu, úrodné kraje na jihu a uprostřed GA v čele s Napoleonem. Na první pohled konec obchodních cest, konec říše, jen zapomněl, že kolem Moskvy a převážně severně od Moskvy je původní území Rusů s tuhou zimou, ale úrodné. Kutuzov měl možnost čerpat zásoby ze tří směrů, Napoleon jen z jednoho.

PS pro V. Čecha:

Opravdu nejsem žádný pán, to byl možná můj praděda. Zde tato slušnost není nutná.
Ale ako hovorila moja stará mama, keď zomrel posledný zeman nášho rodu, zostaly po ňom iba děravé čižmy a rezatá šabla, lebo všetko prepil. :razz:
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Vlastimil Čech
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 575
Registrován: 3/12/2012, 16:49
Bydliště: vesnice nedaleko F.-M.

Re: Důvod tažení

Příspěvek od Vlastimil Čech »

Jo, tak tohle zní opravdu HODNĚ logicky... asi máte pravdu! Ale byl ten Napoleon lišák! Zapomenul akorát na jednoho ruského generála: gen. Zimu. :D
Uživatelský avatar
jarl
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 4077
Registrován: 19/2/2009, 15:45
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic

Re: Důvod tažení

Příspěvek od jarl »

V podstatě všechny varianty z této diskuse jsou rozebírané i v knize 1812 Napoleonovo ruské tažení od Jiřího Kovaříka. Podle něj Napoleon původně nehodlal táhnout až do Moskvy ani nikam do hloubi Ruska a chtěl tažení rozhodnout vítěznou generální bitvou, po které by poraženým nadiktoval podmínky a uzavřel výhodnou mírovou smlouvu. Jenomže vrchní velitel ruské armády Barclay de Tolly realisticky usoudil, že jeho armáda se té Napoleonově nemůže postavit v otevřené bitvě, takže nařídil ústup do vnitrozemí. Vysloužil si tím Bagrationovo opovržení a nepřízeň cara, ale nedal se zviklat a Napoleon musel pochodovat dále na východ, protože pravděpodobně neměl žádný alternativní plán než svedení rozhodující bitvy. Snad proto se o svých dalších plánech během tažení zmiňoval jenom velmi mlhavě, ale jak čas utíkal a nepřítel stále ustupoval, mj. prohlásil před svými veliteli, že je možné v Rusku na vhodném místě (tuším, že to byl Smolensk) přezimovat a na jaře táhnout na Petrohrad. Z tohoto i jiných plánů nakonec sešlo a Napoleonova armáda stále pochodovala v de Tollyho stopách, a když se jim nový ruský vrchní velitel Kutuzov u Borodina (čistě z politických důvodů) konečně postavil, bitva rozhodnutí nepřinesla a Kutuzov poté převzal taktiku svého předchůdce a ustupoval stále do vnitrozemí.

V té době se Napoleonovi začalo jevit jako nejlepší východisko ze zapeklité situace obsazení Moskvy, která byla stále pokládána za přirozené centrum Ruska, takže očekával, že tím cara donutí k zahájení mírových rozhovorů. I tentokráte se přepočítal, takže se musel pokořit a sám začít sondovat možnost mírových jednání, ale bez výsledku. Vojsko zatím zůstalo v Moskvě, kde nijak nestrádalo (shořela jenom část a mnozí obyvatelů tu zůstali) a podle svědectví přeživších si tu francouzští vojáci žili jako pašové. Jenomže na přezimování celé armády tu nebylo možné shromáždit dost zásob, takže Napoleon nakonec musel na podzim Moskvu vyklidit a odtáhnout blíže k hranici, ale zaskočil jej nástup zimy a jádro Velké armády se během strastiplného ústupu úplně rozpadlo.
ObrázekObrázek

Strýček Vova slíbil národu Ukrajinu a dal mu Afghánistán!
Uživatelský avatar
Skeptik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 6728
Registrován: 16/1/2011, 22:28
Bydliště: Středočeská gubernia

Re: Důvod tažení

Příspěvek od Skeptik »

No, "procházka růžovým sadem" to asi nebyla. Z cca 400.000 se jich zpět dostaly 4.000.
Velký obrázek
Obrázek je vizuálně zmenšen. Zobrazit v plné velikosti
Jinak to, že ruská armáda pod vedením Michaila Bogdanoviče Barclay de Tolly ustupovala ještě neznamenalo, že s Napoleonovou armádou nebojovala - jen se nenechala zatáhnout do "rozhodující bitvy" se silnější a početnější Napoleonovou armádou. Ostatně Michail Illarionovič kníže Goleniščev-Kutuzov-Smolenskij, který po porážce u Smolenska Michaila Bogdanoviče Barclay de Tolly ve velení nahradil (ačkoliv ho Alexandr prý nesnášel) v taktice "opotřebovávajícího boje" pokračoval, a to dokonce více než původně zamýšlel Barclay de Tolly.
Napoleonovy už pak opravdu nezbývalo nic jiného, než pokračovat vpřed ... pokud by se otočil, byl by zničen.
ObrázekObrázek

"Hádá-li se člověk s blbcem déle než pět minut, hádají se blbci dva," Jan Werich
"Važte si lidí, kteří hledají pravdu, a střezte se těch, kteří tvrdí, že ji našli," Voltaire
kik
četař
četař
Příspěvky: 72
Registrován: 24/1/2008, 14:38

Re: Důvod tažení

Příspěvek od kik »

Což se pak vlastně stalo protože ve chvíli, kdy se Napoleon pokusil o ústup jižnější cestou, Kutuzov ho donutil k návratu po původní - teď už vyjedené a poničené - trase. A je pravda to, co zde už několikrát zaznělo - Napoleon chtěl jednu (max. 2) bitvy, po kterých by protivník - tedy car - podepsal pokořující mír. Ale to se mu to nepovedlo, Barclayova taktika byla dobře vymyšlená....

Ano, Kovařík toto téma dobře zpracoval, bylo znát, že prostudoval mnoho materiálů a že se Francii dlouhodobě věnuje. Ještě si od něj chci přečíst životopis mařšála Neye, jedné z nejznámějších a možná i nejkontroverznějších postav napoleonských válek.
Uživatelský avatar
jarl
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 4077
Registrován: 19/2/2009, 15:45
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic

Re: Důvod tažení

Příspěvek od jarl »

Píseň Bonaparte od skupiny Hradní duo:

ObrázekObrázek

Strýček Vova slíbil národu Ukrajinu a dal mu Afghánistán!
Odpovědět

Zpět na „Ostatní“