Test genetického původu

Co nejde zařadit do témat, odborné dotazy a příspěvky.

Moderátor: Pátrač

Odpovědět
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12903
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Test genetického původu

Příspěvek od Rase »

Nevím zda již máte osobní zkušenost se zjišťováním původu, ale je to docela zábava. Koncem roku jsem tento test vyzkoušel, nekupoval jsem ty nejlevnější, jednalo se o základní zjištění haploskupiny chromozómu Y (Y-DNA), který lze využít k analýze vývoje populací a přenáší se výhradně v otcovské linii. Nechci unavovat definicí, kterou si můžete snadno dohledat třeba zde. Tak nějak mě vždycky bavily rodokmeny a tak sem si řekl, že by to mohlo být super. Nu nedávno mi přišly výsledky a mám I2a (dříve I1b1), což mě docela překvapilo, ale je to paráda, tohle sepsali:

Jeho počátky jsou kladeny na Blízký východ nebo Balkánský poloostrov cca o 20-25 tisíc let zpět, kdy se objevili přímí předchůdci jeho nositelů. K těmto přímým předchůdcům náleželi např. lidé tzv. Gravetienské kultury (tvůrci Věstonické Venuše). Během poslední doby ledové, kdy populace těchto lidí zimovaly v oblasti Balkánu, došlo k jejich rozdělení na několik izolovaných skupin. Na konci zalednění cca před 8 tis. lety se v jedné z těchto skupin objevil první nositel typu I2a chromozomálního profilu a tento typ zde postupně převládl. Jeho potomci následně rekolonizovali jižní, východní a částečně střední Evropu. Později nositelé těchto linií pravděpodobně tvořili významnou část Y linií v populacích původních na Balkánském poloostrově (Illyrské, Thrácké či Dácké kmeny).

Akorát mi přijde že to mají trochu poplandané, jelikož co jsem se díval, tak sice píšou I2a, ale popis je spíš na I2a1b (ten má být hlavně na balkáně). Bohužel nevím víc pokud jde o přesnost zařazení, jelikož I2a se dál dělí na I2a1a, I2a1b, I2a2a. On třeba takový I2a1a1 je typický pro Sardinii, ale i Švýcarsko, došli i na britské ostrovy, Sicílii, západní Německo atd. I2a1b je ale i v západním Irsku, skotské vrchovině, měli ji stavitelé Stonehange. Mutace jsou i v jižním Švédsku, Lucembursku atd. I2a2 (do roku 2005 známá jako I1c, do 2010 známá jako I2b), je známá pro před kelto-germánské osídlení. Nositeli byli neolitičtí farmáři - stavitelé megalitů. Byli rovněž rozlezlí do všech koutů Evropy (jižní německo, pomezí srbska a rumunska, litva, ukrajina. Dnes má I2a2 nejvíc zastoupení ve středním a severním Německu (10-20%), Beneluxu (10-15%) a severním švédsku. Obecně se dá říct, že celá skupina I má 10% výskyt v Severní a Východní Evropě, což není zrovna moc. Je ale fajn, že to není jen typické indoevropské R1a, R1b atd. a mít mezi předky Luthera, Hortyho, Napolena III, Teslu nebo Chucka Norrise je cool.
Nevím zda někdo máte zkušenosti co víc přináší hlubší zkoumání Y-DNA, zda se víc upřesní nebo ne. Přeci jen mi i to co mi poslali tak nějak ne úplně pořádné a jak píšu, přijde mi to dost obecné. Máte někdo zkušenosti s testem genetického původu, případně co vám vyšlo a jak jste spokojení. případně pokud mi někdo objasníte jak to s tím I2a je, budu taky rád.

Zdroj:
https://www.eupedia.com/europe/Haplogro ... -DNA.shtml

Výstřtrtzzižek.JPG
haploskupina I2a1

Výstřižtzzzek.JPG
haploskupina I2a2

Výstřirtrtzzžek.JPG
rozšíření haploskupiny I
Naposledy upravil(a) Rase dne 24/2/2023, 12:22, celkem upraveno 1 x.
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
palo satko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2528
Registrován: 16/9/2013, 17:59
Bydliště: Pezinok, Slovensko

Re: Test genetického původu

Příspěvek od palo satko »

I2a je časta u obyvatelov byvalej Juhošky, čo su v podstate slovanizovani Iliri. K slovanizacii došlo postupne od cca roku 500 až do poražky Avarov pri Konstantinopoly v roku 626, ak sa nemylim. Vladcami sa stali Chorvati o ktorych sa uvažuje že prišli z dnešneho južneho Polska rovnako ako Česi a Slovaci. V pradavnej Juhoške došlo ku klasickemu modelu, ked bojovna menšina vnutila svoj jazyk miestnej väčšine. Tvalo to dlho a nakonie tento proces dokončil Tito s partizanmi, ked pachali genocidu Talianov na konci Druhej svetovej.
Rase moj otec pochadza zo slovenskej rodiny, ktora žila v obci, kde bola jedna tretina Nemcov. Kedže dedičny pozemok odkady su zaznamy je oproti katolickemu kostolu z polovice 13.storočia, tak predpokladam že po otcovej strane patrim medzi pôvodnych naddunajskych Slovanov. Moja mama ale pochadza z rodiny ktora prišla z Chorvatska v čase tureckych vojen. Tito ludia si zakladali obce napr. Chorvatsky Grob na Slovensku, alebo Novo Selo v blizskom Osteraichu a pokial viem usadili sa aj na južnej Morave.
Takže je celkom možne že tvoji predkovia patrili medzi "Juhošov" a presidlili sa bud ako skupina pred Turkami, alebo prišli individualne za lepším životom v ramci monarchie. Nakoniec aj dnes v dôsledku vojen v byvalej Juhoslavii u nas aj u vas žije množstvo Chorvatov, Srbov.
Inač otazka. Kolko ta ten test vyšiel?
Obrázek
Uživatelský avatar
palo satko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2528
Registrován: 16/9/2013, 17:59
Bydliště: Pezinok, Slovensko

Re: Test genetického původu

Příspěvek od palo satko »

Ešte taky doplnok. Madari urobili test Y-DNA významnemu uhorskemu kralovi Belovi III. No a zistili, že ma R1a, čo "slovansky gen". Presnejšie je to gen ludi, ktori žili od Polska až po Ural. Prave ti čo žili v oblasti vychodoeurpskej lesostepi pomocou konia vozov prenikli do severnej Perzie, na Altai a do Indie. Druha vec je že bol mimoriadne vysoky a nemecky historik, ktorý o na vlastne oči videl napisal, že iste pochadza z Rurikovcov, čo nakoniec po matkinej strane bola pravda, Eufrozína jeho matka, dcéry kyjevskoruského veľkokniežaťa. Kedže Y-DNA sa cez matku nededi to že vieme že Rurikovci mali N1c1 nam nepomože.
Neviem či schvalne, alebo to proste neurobili lebo sa nedalo, madarski vedci neurčili presnejšiu R1a. Možno pre to aby nenarobili politicku šarapatu. :D Takto existuje možnost, že Belo III. naozaj bol priamy potomok nejakeho jazdca z Altaja. Hoci ja ako Slovak si myslím, že niektora z manželiek v Arpadovskom rode, proste nevydržala odlučenie od svojho hrdinskeho lustrelca a spustila sa s miestnym Nitrianskym, Panonskym alebo Transylvanskym Slovanom. Ináč nevera arpadovskych manželiek najmä slovanskeho pôvodu bola až hanebno častá. :razz:
Obrázek
Uživatelský avatar
KOLT
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1386
Registrován: 23/4/2017, 22:57

Re: Test genetického původu

Příspěvek od KOLT »

Ty mapky jsou aktuální rozšíření? Ohledně původu bych si jen dovolil upozornit, aby nedošlo k podobné mýlce, jaká se povedla Sykesovi se Sedmi dcerami Evinými – to, že má daná skupina na nějakém místě vyšší zastoupení či variabilitu, nutně neznamená, že odtud pochází. Minimálně v genetickém bordelu zvaném Evropa (o českém guláši raději nemluvit :-) ).
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12903
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Test genetického původu

Příspěvek od Rase »

palo satko:
2 950,- tady z téhle stránky http://www.rekreacnigenetika.cz/genogra ... aseho-rodu
Ono od kud pochází rodina, to nemá moc smysl porovnávat tady s tou genetikou, jelikož pak může být člověk dost překvapený. Jak jsem psal, on ten popis co mi poslali pasuje na I2a1b - ten je nejvíc při severozápadě Balkánu, podél Jadranu, měli jej i Lužičtí srbové a poblíž na české straně hor, a i u maďarů. I2a co mi tam napsali, je mnohem obecnější a právě to číslo (1 nebo 2) za tím, určuje zda je člověk víc na balkánu, nebo víc na severu. Pořád mi přijde že to dost odflákli, podrobnější test ale nevim, co by víc zjistil a hlavně zda by to mělo smysl (za ještě prachů). Na druhou stranu si říkám, co by bylo v těch levnějších testech co se taky dají najít - tam ti beztak taky řeknou R1a, R1b, I2a atd. a ne jen "kelt", "slovan" nebo tak něco. Takže si myslím, že sem akorát vyhodil prachy za hezčí text s obrázkem a to je tak nějak všechno. Čekal jsem trošku víc (třeba to I2a1, nebo I2a2 atd.)

Já si říkám, že když je to "I2a" tak staré a rozlezlé prakticky po všech odlehkých koutech evropy, ale už ne v oblasti hlavního osídlení, tak jestli ti lidi nemohli být nachylnější třeba na mor atd. Přeci jen Balkánské hory, Sardíie atd. Ulster, skotská vrchovina a sever švédska jsou opravdu ty nejodlehlejší zapadákovy, kam bych se chtěl spíš schovat než žít :)

KOLT:
tu co mi k tomu dali je jen na kousku Bosna a Chorvatsko, přijde mi to jako blbost (můžu ji sem dát), když jsem našel tady ty podrobnější na internetu.
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
palo satko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2528
Registrován: 16/9/2013, 17:59
Bydliště: Pezinok, Slovensko

Re: Test genetického původu

Příspěvek od palo satko »

Kolt tie mapky su sučastnost. Y-DNA ziskanych z davnych neboštikov je vyrazne menej a iste nedosahuju vo svete čislo 500. Z Čiech su zname tušim tri. R1b-U106 z Unetickej kultury z pohrebiska Jinonice datovane do 2200-1700 BC. Nejaky R1a slovansky datovany do 6.storočia a R1b z nejakeho stredovekeho hradu. Na Slovensku nepoznam, že by nejaka Y-DNA bola spracovana. napr. Madari maju dobre laboratorium a vedcov a ti su schopni a aj to robia urobit a zverejnit vela genetickych vysledkov.
Obrázek
fotr
svobodník
svobodník
Příspěvky: 25
Registrován: 3/7/2011, 23:22

Re: Test genetického původu

Příspěvek od fotr »

Ohledně věrohodnosti testu, bratranec si jej nechal udělat u MyHeritage.com. Pochází z Valašska a odtud počátkem minulého století, stejně jako ze Slovenska odcházeli mladí za prací do USA. Konkrétně z naší rodiny kromě nejstaršího, všechny děti, včetně nejmladší čtrnáctileté. Někteří se vrátili a měli vyděláno dost, aby si mohli pořídit bydlení, pole, jiní tam už zůstali. Pointa je v tom, že milá Heritage mu kromě příbuzných, se kterýma je v kontaktu a taky si pořídili stejný test, tvrdila, že je přes "dvě kolena" spřízněný s norskou Eskymačkou žijící v současnosti v New Yorku. Podotýkám, že dotyčná se nenarodila v USA. Nezaplatil sice původně požadovaných 70 USD, vždycky nabízejí slevu, které se nedá odolat, ale příliš důvěry to v něm nevzbudilo. Chybička je asi v tom, že u těchto levných testů se nedělá kompletnější analýza, ale pouze srovnávají vybrané sekvence. Kdyby to měli zpracovávat komplexně, tak by se běžný zájemce asi "nedoplatil".
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12903
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Test genetického původu

Příspěvek od Rase »

fotr:
já těm levným akčním testům ze slevomatu, nebo MyHeritage prostě nevěřím. Dát za to cca litr peněz mi přijde, že výsledkem snad musí být jen odpověď "kelt", "slovan" nebo tak něco :D
Jeden čas někde nabízeli, že pokud člověk má hodně atypické příjmení, tak dělali zdarma dohledání původu. Kamarád takhle má turecké příjmení - přitom je z malé moravské vesničky.
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12903
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Test genetického původu

Příspěvek od Rase »

Zrovna dneska jsem to téma nakousl na jedné stránce a dobře jsem pokecal s kolegou co má haploskupinu G2 (neolitičtí zemědělci).
Je celkem švanda smát se všem těm eRkám (Slovanům, Germánům aji Keltům), že jsou přivandrovalci. :D
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Jormunrekr
vojín
vojín
Příspěvky: 11
Registrován: 29/3/2022, 10:05

Re: Test genetického původu

Příspěvek od Jormunrekr »

Ja som bol spokojný s testom genetického pôvodu od GHC Genetics - https://www.ghcgenetics.sk/testy#genogr ... sty-povodu. Pre Y-DNA analyzujú 37 markerov, ktoré mi stačili pre podrobné info o mojom genetickom pôvode. Z analýzy som zistil, že 98 až 99% môjho Y-DNA tvorí „Slovanský“ gen R1a – M458 – YP515 z oblasti juhovýchodného Poľska. Zvyšok spadá na „Keltský“ substrát R1b – U152, pravdepodobne pozostatok po Kotínoch a iných Keltských uskupeniach, pohybujúcich sa od Tatier po Krakovskú oblasť, kde ťažili nerastné suroviny, soľ a podieľali sa na obchode s jantárom. V každom prípade som privandrovalec skrz-naskrz, aspoň z pohľadu mezolitikov a neolitikov :D .
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11407
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Test genetického původu

Příspěvek od Zemakt »

Jáj 2 000 korun za to chtějí. To raději zůstanu u každodenního samotestování prostřednictvím “špíglu” https://www.mirjan24.cz/pokojovy-nabyte ... tmav%C3%BD
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
Alfik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4131
Registrován: 16/9/2008, 19:23
Bydliště: Jeseník

Re: Test genetického původu

Příspěvek od Alfik »

Rase píše: 2/5/2020, 23:22 Zrovna dneska jsem to téma nakousl na jedné stránce a dobře jsem pokecal s kolegou co má haploskupinu G2 (neolitičtí zemědělci).
Je celkem švanda smát se všem těm eRkám (Slovanům, Germánům aji Keltům), že jsou přivandrovalci. :D
Njn, ale zase Synové Áreovi (jak se říká v Conanovi Indoevropanům)... se svými sekeromlaty... a kopími... a na koních... a s možností chlastat mlíko... holt někdo vypěstuje neolitické obilí a někdo jiný ho z něj vymlátí!
Aneb: Přišel, jsem, viděl jsem, ukradl jsem! :)
V Mohendžodáru by mohli vyprávět :mrgreen:
"Zapomněli jste na syny Vorvénovy. Ztratili jste Greptrovo kladivo. Vás nikdo mstít nebude." Dr. Lazarus
Odpovědět

Zpět na „Ostatní“