Talíře s orlicí

Co nejde zařadit do témat, odborné dotazy a příspěvky.

Moderátor: Pátrač

Odpovědět
Uživatelský avatar
Martin Hessler
poručík
poručík
Příspěvky: 715
Registrován: 12/5/2009, 16:49
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Talíře s orlicí

Příspěvek od Martin Hessler »

Zdravím všechny Palbáky,

mám následující dotaz:

v mé kuchyni se vyskytují dva hluboké polévkové talíře ze smaltovaného ocelového plechu, středně až tmavě hnědé barvy s černým okrajem. Odkud pocházejí, netuším, sebral jsem je náhodou při vyklízení vybydleného baráku - líbila se mi jejich lehkost a nerozbitnost. Na spodní straně mají uprostřed na první pohled nepříliš zřetelnou značku, sestávající z říšské orlice se svastikou v drápech, stejné, jakou používala německá Luftwaffe v letech 1933-45, a iniciál L. S. umístěných pod ní. Vede mne to k myšlence, že kdysi patřily Luftschutzu (L. S. ?), možná šlo o součást nouzové výbavy protileteckého krytu. Nemáte někdo představu, čí znak by to mohl být? Bohužel jej nelze vyfotografovat, resp. na snímcích není k rozeznání.

Nejde o nějakou raritu nebo sběratelský skvost, normálně z nich baštíme, spíš mne dráždí, že nevím co mám doma.

Díky

M. H.
Neexistují žádné zoufalé situace. Existují pouze zoufalí lidé. /Heinz W. Guderian/
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11406
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Talíře s orlicí

Příspěvek od Zemakt »

A fotečka by nebyla?
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Re: Talíře s orlicí

Příspěvek od Pátrač »

JO fotka by bodla. :rotuj:
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
danny1691
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1403
Registrován: 20/10/2005, 19:24

Re: Talíře s orlicí

Příspěvek od danny1691 »

Pravděpodobně služební nádobí. Teď jsem to viděl v muzeích v Polsku a před mnoha lety v muzeu baterie Todt.
Ovšem jaká je to vzácnost netuším.
Obrázek
Fraška života letí kupředu jak splašená herka - a diváky už pranic nezajímá zápletka prvního aktu.
Uživatelský avatar
Martin Hessler
poručík
poručík
Příspěvky: 715
Registrován: 12/5/2009, 16:49
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Talíře s orlicí

Příspěvek od Martin Hessler »

Jak jsem psal, na fotkách není znak k rozeznání, ale zkusím vyfotit aspoň talíř jako takový. Momentálně se na nich suší letošní oříšky :)
Neexistují žádné zoufalé situace. Existují pouze zoufalí lidé. /Heinz W. Guderian/
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Talíře s orlicí

Příspěvek od Lord »

V době neustálého tištění peněz má cenu skoro už cokoliv :)
Velkou asi ne, ale zkus to vystavit na Aukru, třeba za to nějakou korunu utržíš.
Bohužel je blbý, že už orlice není vidět, to pak nemá takovou cenu.

Nedávno jsem třeba zjistil, že mám doma "raritní dvacetník", ale jako na to že jich bylo vydáno tisíce.
Jinak obecně se řídí cena zájmem o danou věc, pak zachovalostí a počtem kusů, takže tak nějak.
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Martin Hessler
poručík
poručík
Příspěvky: 715
Registrován: 12/5/2009, 16:49
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Talíře s orlicí

Příspěvek od Martin Hessler »

No jo, jenže já je nechci prodat. Mám rád retro věci a něco takového se už nevyrábí a nesežene. Než za ně utržit stovku nebo dvě, radši z nich budu dál dlabat polívku dřevěnou lžící jako doteď :)
Neexistují žádné zoufalé situace. Existují pouze zoufalí lidé. /Heinz W. Guderian/
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Talíře s orlicí

Příspěvek od Lord »

Martin Hessler píše:No jo, jenže já je nechci prodat. Mám rád retro věci a něco takového se už nevyrábí a nesežene. Než za ně utržit stovku nebo dvě, radši z nich budu dál dlabat polívku dřevěnou lžící jako doteď :)
V pořádku, dobře děláš, máš pravdu, že toto se dnes těžko shání, a pokud to chceš uchovat pro budoucí generace, tak bych to radši zakonzervoval a nejedl z toho vůbec :)
Jinak tyhle věci se postupem času budou jenom zhodnocovat, teď tě to asi nespasí.
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Odpovědět

Zpět na „Ostatní“