Nepřímá střelba z tanku

Co nejde zařadit do témat, odborné dotazy a příspěvky.

Moderátor: Pátrač

Odpovědět
davka
vojín
vojín
Příspěvky: 11
Registrován: 3/10/2014, 11:51

Nepřímá střelba z tanku

Příspěvek od davka »

Prosím pěkně, mohl by mě někdo znalý objasnit, jak se dá z tanku střílet nepřímou střelbou?
Bohužel jsem zatím nikde nic neobjevil...
petrp
nadrotmistr
nadrotmistr
Příspěvky: 197
Registrován: 11/9/2014, 07:43

Re: Nepřímá střelba z tanku

Příspěvek od petrp »

Pokud se dobře pamatuju, jde o střelbu na cíl, který nevidíš - dopad se spočítá a použije nějaký jiný záměrný bod. Pak se upřesňuje (může ale i nemusí) místo dopadu návodčím, který ti dává korekce střelby, aby jsi trefil... :idea:
davka
vojín
vojín
Příspěvky: 11
Registrován: 3/10/2014, 11:51

Re: Nepřímá střelba z tanku

Příspěvek od davka »

petrp píše:Pokud se dobře pamatuju, jde o střelbu na cíl, který nevidíš - dopad se spočítá a použije nějaký jiný záměrný bod. Pak se upřesňuje (může ale i nemusí) místo dopadu návodčím, který ti dává korekce střelby, aby jsi trefil... :idea:
Ten záměrný bod někdo vytýčí nebo jinak určí jen dle mapy?
QVAK
praporčík
praporčík
Příspěvky: 384
Registrován: 31/10/2009, 10:02
Bydliště: Praha

Re: Nepřímá střelba z tanku

Příspěvek od QVAK »

davka píše:
petrp píše:Pokud se dobře pamatuju, jde o střelbu na cíl, který nevidíš - dopad se spočítá a použije nějaký jiný záměrný bod. Pak se upřesňuje (může ale i nemusí) místo dopadu návodčím, který ti dává korekce střelby, aby jsi trefil... :idea:
Ten záměrný bod někdo vytýčí nebo jinak určí jen dle mapy?
Oboje. Vytyčí se v terénu výtyčkou nebo použije již stávající terénní dominanta (např. věž kostela, triangl), určí se v mapě a pomocí střeleckých tabulek a výpočtu se stanoví prvky zaměření na stanovený záměrný bod (v rozsahu stupnic v zaměřovači). Pakliže stupnice nedostačuje musí se přemístit a znova zaměřit výtyčka nebo zvolit nový záměrný bod a prvky přepočítat . Vzdálenost (náměr) se určuje shodně s přímou střelbou.
davka
vojín
vojín
Příspěvky: 11
Registrován: 3/10/2014, 11:51

Re: Nepřímá střelba z tanku

Příspěvek od davka »

QVAK píše: Pakliže stupnice nedostačuje musí se přemístit a znova zaměřit výtyčka nebo zvolit nový záměrný bod a prvky přepočítat . Vzdálenost (náměr) se určuje shodně s přímou střelbou.
Tedy osádka tanku využívá jen optiku pro přímou střelbu a tu výtyčku či záměrný bod, žádné jiné pomůcky pro určení odměru.
Uživatelský avatar
Alfik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4130
Registrován: 16/9/2008, 19:23
Bydliště: Jeseník

Re: Nepřímá střelba z tanku

Příspěvek od Alfik »

Moderní zařízení umožňují i zaměření pomocí inerciálních navigačních systémů (např. pom. GPS), takže se dá "pálit" na stanovené souřadnice.
Vybavení tanku takovým zaměřovacím systémem je pak předmětem diskusí - třeba i zde na Palbě :)
PS: Teď mi ještě došlo, že jsem možná tvou otázku zcela nepochopil, a je tu ještě jedna možnost - totiž: azimutální nastavení (to je to s nějakým tím bodem v terénu) je samozřejmě možné i bez tohoto bodu. Ostatně tak se zaměřuje jak přímá, tak i nepřímá palba na lodích. Za ten bod, od nějž se odvíjí stupnice, může totiž samozřejmě sloužit zem. pól, respektive směr 0 stupňů na kompasu. Je tedy možné střílet nepřímou střelbou na daný azimut, s daným náměrem, a podle dopadu pak provádět opravy.
"Zapomněli jste na syny Vorvénovy. Ztratili jste Greptrovo kladivo. Vás nikdo mstít nebude." Dr. Lazarus
Hammer
svobodník
svobodník
Příspěvky: 30
Registrován: 27/1/2011, 21:25

Re: Nepřímá střelba z tanku

Příspěvek od Hammer »

davka píše:Prosím pěkně, mohl by mě někdo znalý objasnit, jak se dá z tanku střílet nepřímou střelbou?
Bohužel jsem zatím nikde nic neobjevil...
Úplně normálně, záleží na spoustě věcí, ale v podstatě je to například nějaký návodčí s vysílačkou a tanky korigující náměr a odměr podle jeho hlášení. Aneb hlášení střelce T-55 na střelnici v Boleticích:
"Kruci, rána byla krátká!"
Na to odpovídá velitel tanku:
"Nevadí, popojedem!"
Uživatelský avatar
Skeptik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 6728
Registrován: 16/1/2011, 22:28
Bydliště: Středočeská gubernia

Re: Nepřímá střelba z tanku

Příspěvek od Skeptik »

Hammer píše:Úplně normálně, záleží na spoustě věcí, ale v podstatě je to například nějaký návodčí s vysílačkou a tanky korigující náměr a odměr podle jeho hlášení. Aneb hlášení střelce T-55 na střelnici v Boleticích:
"Kruci, rána byla krátká!"
Na to odpovídá velitel tanku:
"Nevadí, popojedem!"
Až příliš mi to připomíná hlášku z roku 1425
"Bombarda nedoletěla, bratře Žižko. Popojedem." :eek:
Naposledy upravil(a) Skeptik dne 4/4/2015, 15:29, celkem upraveno 2 x.
ObrázekObrázek

"Hádá-li se člověk s blbcem déle než pět minut, hádají se blbci dva," Jan Werich
"Važte si lidí, kteří hledají pravdu, a střezte se těch, kteří tvrdí, že ji našli," Voltaire
Uživatelský avatar
Alfik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4130
Registrován: 16/9/2008, 19:23
Bydliště: Jeseník

Re: Nepřímá střelba z tanku

Příspěvek od Alfik »

Mimochodem, právě nemožnost oprav podle dopadů stála za sjednocením ráží děl hlavních zbraní na lodích.
V dobách "předdreadnoutových" se používaly dvě i tři ráže, avšak protože dostřel se zvyšoval, a s ním i doba letu střel, stalo se postupně těžké a nakonec nemožné rozeznat, který šplouchanec od granátu je od které ráže.
"Zapomněli jste na syny Vorvénovy. Ztratili jste Greptrovo kladivo. Vás nikdo mstít nebude." Dr. Lazarus
Odpovědět

Zpět na „Ostatní“