Poslední mamut

Co nejde zařadit do témat, odborné dotazy a příspěvky.

Moderátor: Pátrač

Uživatelský avatar
Stuka
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2120
Registrován: 22/8/2010, 20:18

Poslední mamut

Příspěvek od Stuka »

Poslední mamut
Obrázek

Poslední mamut žil na arktickém Wrangelovém ostrově ležícím v Severním ledovém oceánu asi 150 km od severovýchodního pobřeží Ruska. Wrangelův ostrov nebyl ve čtvrtohorní době ledové zaledněn, takže se zde vyvinul bohatý ekosystém, který poskytl potravu pro poslední populaci mamutů. Vědci, kteří odebrali vzorky z fosílií mamutů dospěli po jejich analýze k závěru, že mamuti zde žili ještě v roce 1650 př. n. l. kdy v Egyptě vládli faraóni. Další objev se podařil na opačné straně – na ostrově sv. Pavla východně od Aljašky. Tam byli objeveny zbytky mamutů pocházejících z roku 3750 př. n. l. V obou případech se mnoho let izolace a omezeného životního prostoru projevily přizpůsobením se mamutů, a to zmenšením svých fyzických rozměrů.

Rod mamutů z čeledě slonovitých měl více druhů, které se od sebe lišily velikostí, délkou srsti apod. např. Mammuthus africanavus (rozšířený v Africe), Mammuthus columbi (rozšířený v Severní a Střední Americe - až po Nikaraguu a Honduras), nejznámější druh Mammuthus primigenius (mamut srstnatý), rozšířený zejména v sibiřských chladných oblastech, kde přežil ze všech druhů mamutů nejdéle, nebo největší z mamutů Mammuthus sungari, který dosahoval výšku 5.5 metra a hmotnost snad i víc než 12 tun (a je druhým největším známým suchozemským savcem v historii Země, po rodu Paraceratherium z čeledě nosorožců). Většina mamutů však dosahovala velikosti jen o něco víc než dnešní slon indický.

Mamuti obývali naši planetu mnoho let (cca 5 miliónů) a byli běžně se vyskytujícím zvířetem. Byli býložravci, migrovali ve stádech za stravou a měli prakticky stejný způsob života jako sloni. Dlouho bylo záhadou, proč vlastně mamuti vymřeli. Vždyť úspěšně přežili několik ledových období a oteplení, to poslední však ne. Nárůst teplot způsobil rozsáhlé roztopení ledového povrchu a oceány a moře zaplavily pevninu. Byly zaplaveny rozsáhlé pevninské mosty spájející souš a pro mamuty přišla zásadní změna – rozsáhlé nížinné oblasti mezi Asií a Severní Amerikou (tzv. Beringia) zaplavil oceán. Tato oblast byla do té doby pro mamuty důležitým životním prostorem a poskytovala jim potravu, protože nebyla úplně zaledněná. Bránil tomu horský masiv na Aljašce a vanoucí teplejší vzduch z jihu. Nemohla to být však jediná příčina jejich vyhynutí.

Vědci analyzovali vzorky DNA z mnoha fosilií mamutů a dokázali odhadnout, kolik mamutů žilo na Zemi v jednotlivých období. Zjistili, že mamuti téměř vyhynuli už před 120-tisíci lety, kdy došlo ke krátkodobému oteplení Země. Tehdy se počet mamutů z několika miliónů zredukoval na několik desítek tisíc jedinců (podle zdroje BBC). Když však začala další doba ledová, počet mamutů se zvýšil. Šlo tedy o poměrně dynamický druh, který zažil asi víckrát lokální vymírání a následnou expanzi.

Vědci taktéž zjistili, že poslední redukce populace mamutů, která vedla k jejich vyhynutí, začala už před 20-tisíci lety a ne před 14-tisíci lety, kdy se začalo oteplovat. Je možné, že k jejich úbytku přispělo příliš silné ochlazení, které před 20-tisíci lety nastalo a tudíž byl nedostatek trávy. Posléze, když se začalo oteplovat a v atmosféře začalo přibývat množství kysličníku uhličitého, nízké travní porosty začaly ustupovat lesům, k čemuž přispěly i deště. Pastviny mamutů tedy z jihu začal pokrývat les a ze severu tundra a část byla zaplavena, takže mamuti neměli dost potravy.

Obrázek

Vědci tedy právě změně klimatu s dopadem na změny vegetace přičítají klíčovou roly při redukci a vyhynutí mamutů a mnoha dalších velkých býložravců. Osobně věřím právě této teorii, i když se v minulosti objevilo mnoho různých teorií o příčinách jejich vyhynutí např. exploze komety nad zemským povrchem v Severní Americe, lovení člověkem atd. Není vyloučeno, že lokálně tyto události opravdu přispěly určitým dílem k jejich záhubě, ale někteří vědci oponují, že exploze komety nad Severní Amerikou neměla tak široký záběr, aby změnila výrazně klima a způsobila vyhynutí a také se neprokázalo, že by člověk ve větší míře lovil mamuta. Kromě toho, k postupnému vymíraní velkých býložravců došlo o hodně dřív než událost s kometou a často se zapomíná, že vyhynuli nejen populární mamuti – symbol doby ledové - ale i mnoho dalších druhů. Co se týče teorie o vyhubení mamuta člověkem, někteří vědci se domnívají, že člověk vůbec mamuty nelovil. Jednak neměl v té době k tomu potřebné zbraně ani jiné prostředky a také nebyl nucen lovit obrovská zvířata, když měl k dispozici mnohem dostupnější zvěř, kterou lehce skolil. Pokud pravěký člověk mamuty lovil, neprokázalo se, že by kopal jámy do kterých by mamuty zaháněl, jak se dlouho tradovalo. Zem byla zmrzlá a kopání by bylo tudíž obtížné, ba přímo nemožné vzhledem na velikost jámy, kterou by bylo potřeba vykopat a nebyl k tomu ani vhodný nástroj. Také zahánění mamutů do bažin se jeví poněkud bizardní, vzhledem k tomu, že by bylo obtížné zde mrtvé zvíře naporcovat. Ani zahánění mamutů k nějakému srázu se mi nejeví jako způsob lovu příliš často realizovaný. Spíš se přikláním k názoru, že mamut mohl být zahnán do úzkého prostoru, který znemožňoval pohyb a zde byl usmrcen kopím s dlouhým hrotem. Z daného mi vychází, že lov mamutů nebyl natolik výrazný, aby vedl k vyhubení. Kromě toho na Sibiři a Aljašce, kde populace lidí byla velmi malá, mamuti postupně také vymřeli.

Teorie o vyhubení mamuta člověkem se podle mého názoru objevila v čase (převážně 19.století), kdy archeologové začali nalézat ve střední a v severní Evropě místa, kde se nacházelo velké množství mamutích kostí a při nich pozůstatky osídlení pravěkých lidí. Např. Předmostí u Přerova je významným nalezištěm mamutích kostí. Další lokalitou v této oblasti, která si zaslouží pozornost, jsou Věstonice. Blízko se nacházela mamutí stezka, která vedla přes úzké údolí mezi dvěma vrchovinami. Tudy mamuti putovali začátkem zimy z polských nížin do okolí Dyje a Dunaje a na začátku jara zase zpátky. Lidé zde žili cca před 25.000 lety. U Předmostí šlo o nálezy kostí asi z tisíc mamutů. Pro zajímavost uvádím, že když v roce 1859 v nedalekém Přerově začal pracovat cukrovar, stovky vozů naložených mamutími kostmi putovali do cukrovaru, aby z nich dělali kostní uhlí přes které se filtrovala cukrová šťáva. Lidé kosti sbírali, drvili a sypali po polích jako hnojivo. Koncem 19.století bezohledné rabovaní kostí ustalo a byly zde zahájeny vědecké vykopávky. (Dnes stojí jeden velký mamutí kel na černém trhu cca plus minus 60.000 dolarů).V historickém Švábsku nasbírali v období od r. 1700 do r. 1950 ještě víc mamutích kostí. V zemi tam údajně odpočívá sto tisíc mamutů. Takových míst se našlo mnoho. Podle těchto nalezišť se jevilo pravděpodobné, že pravěký lovec ve velkém lovil mamuty a hrdě byl pojmenován jako „lovec mamutů“. Avšak místo osídlení při stezkách mamutů si pravěký člověk vybíral především z praktického důvodu, že zde nacházel mršiny mamutů, kterých maso pojídal a jejich kosti sbíral a používal např. na výrobu nástrojů, stavbu obydlí, ozdobných a rituálních předmětů. Tím nevylučuji i příležitostní lov mamutů, ale je málo důkazů, že by lidé mamuti lovili ve velkém, tudíž jejich role v otázce příčiny vyhynutí mamutů je nevýznamná.

Obrázek
Odkrývání kostry mamuta zakonzervované ve spraši v cihelně u Hradce Králové. Unikátní nález se stal v r. 1899 národní senzací Téměř celá kostra byla zachovalá, kromě horní části lebky, ze které se našlo jenom několik úlomků. Mezi žebry byl nalezen pazourkový nůž, což svědčí o tom, že pravěcí lidé zde konzumovali mamutí maso.

Nejvíc mamutů se ovšem našlo na Sibiři a v poslední době, kdy taje zmrzlá půda jsou nálezy obzvlášť zajímavé. Vedou vědce k naději, že se podaří mamuty naklonovat. Na Sibiři ještě mamuti byli v době, když už v Evropě vzhledem k oteplení nebyli. Nešlo ale o stejné mamuty, jako v Evropě, takže není na místě představa, že by teplo vyhánělo stáda mamutů směrem na sever. Do roku 1930 se na Sibiři našlo asi 25.000 zbytků mamutích těl, z toho 22 téměř s kompletní kostrou. Zejména Jakutská oblast je přímo hřbitovem mamutů, našli se zde celá těla mrtvých mamutů zakonzervované mrazem. Zachovali se tak dokonale, že domorodci z Jakutské oblasti jejich masem krmili psi, živila se jím i divá zvěř a mamutí kly se vyvážely jako vzácná surovina. Arabové je prý kupovali od sibiřských domorodců už v 9.století (nejstarší písemný záznam o tomto nákupu je z 11.století). Arabové si mamutovinu cenili víc než slonovinu, protože byla pevnější a nelámala se. V 19.století tento obchod nabyl obřích rozměrů. Podle záznamů prý jakýsi člověk nasbíral v roce 1821 deset tun mamutoviny. Před WW1 ze severní Sibiře přicházelo ročně do ochodů asi 20 tun mamutích klů a tak "slonovina" z této doby je většinou mamutovina.

Zprávy o tom, že se na Sibiři nacházejí podivná zmrzlá těla se začaly objevovat od konce 17.století, ale nikdo tyto zprávy nebral vážně. Jako první vědecky potvrzený objev mamutího těla se stal v Jakutsku roku 1799. Tehdy tunguzský náčelník Osiň Šumachov v ledovém závale při ústí řeky Leny uviděl tmavý předmět. Náčelníkovi ale k prozkoumání předmětu bránili ledové kry. Povolily až o dva roky později. Kra na které předmět ležel se přiblížila ke břehu a náčelník na ní uviděl ležet obrovského mamuta. Přešly další tři roky, než se náčelník odvážil přijít k mamutovi a useknout mu kly, které vyměnil za tovar v ceně 50 rublů. Tento nález vzbudil pozornost a přilákal do Jakutska vědce. Než vědci přišli, zdechlina už zmizla, ale zachovala se skoro celá kostra, lebka potažená kůží, jedno ucho, oči, mozek a pod kostrou velký kus kůže porostlé zrzavou srstí, za kterou muzeum v Petrohradě zaplatilo 8.000 rublů.

Mamuti se stali předmětem vědeckého zájmu. Veřejnost se chtěla o nich dozvědět co nejvíc. Na zač. 20.století se zpřesnila představa o jejich vzhledu, když se na břehu řeky Berezovka našel mladý mamut (zemřel před 40.000 lety), který měl poškozenou jenom hlavu (maso okousaly šelmy, jeden kel se ztratil a druhý uřezal nálezce), všechno ostatní se zachovalo ve skvělém stavu - kůže, svalstvo, cévy s krví, mezi zuby a v žaludku zbytky potravy a maso mamuta, i když zapáchalo, mělo červenou barvu, jakoby bylo čerstvě zabité. Mamuta rozřezali a na saních dopravili do Petrohradu, kde v muzeu je jeho kopie dodnes.

Obrázek
Zde kopie mamuta z břehu řeky Berezovka.

Mamuti, jako ikona pravěku, neustále vzbuzují živý zájem. Další nálezy nám snad objasní víc z jejich osudu a objasní záhadu proč vymřeli. Já si však myslím, že vymíraní živočišních druhů je přirozenou součástí přírody a evoluce a probíhá neustále s větší nebo menší intenzitou. Jistě k tomu přispívá řada příčin, ale zdá se být i nevyhnutelné.


Zdroje:
http://www.webnoviny.sk/veda-a-technika ... lanok.html
http://zemokolonas.meu.zoznam.sk/lovci-mamutov/
http://www.boinc.sk/clanky/vyhynutie-ma ... ive-objavy
http://bohemiaorientalis.cz/kde-je-zakopany-mamut/
http://hn.ihned.cz/c1-18882400-jiri-svo ... rni-clovek
http://www.ideje.cz/cz/clanky/byli-mamu ... eni-stromy
http://www.yakutskhistory.net/%D1%8F%D0 ... D%D1%82-1/
Naposledy upravil(a) Stuka dne 27/4/2015, 15:14, celkem upraveno 5 x.
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
jarl
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 4070
Registrován: 19/2/2009, 15:45
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic

Re: Poslední mamut

Příspěvek od jarl »

Mamuti mě fascinovali už od dětství, když jsem si poprvé přečetl slavný Štorchův román "Lovci Mamutů" a později v brněnském Antroposu spatřil jeho podařenou rekonstrukci, takže mě článek opravdu potěšil. Mamuti byli po určitou dobu důležití pro naše předky, kterým poskytovali potravu, materiál pro výrobu nástrojů, uměleckých předmětů, ale i třeba příbytků, takže podobná témata mají na Palbě své místo a věřím, že si své čtenáře najdou. Přidávám dva obrázky; na prvním je známý brněnský mamut a na druhém jsem já s partou kamarádů před méně známým mamutem u Přerova.

Obrázek

Obrázek
ObrázekObrázek

Strýček Vova slíbil národu Ukrajinu a dal mu Afghánistán!
Uživatelský avatar
Franz Trubka
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1815
Registrován: 14/10/2010, 04:16

Re: Poslední mamut

Příspěvek od Franz Trubka »

Ja mam stejnou "mamuti nemoc" jako Jarl, takze pro me zajimave
PS: Jarle, kdyz uz jsi se rozhodl, ze se verejne predstavis, kterej jsi?
Prsa asi nemas, tak zbyva 6 maniku :razz:
Naposledy upravil(a) Franz Trubka dne 27/6/2014, 00:48, celkem upraveno 1 x.
ObrázekObrázek

Pink Floyd-On The Turning Away
Uživatelský avatar
Alfik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4130
Registrován: 16/9/2008, 19:23
Bydliště: Jeseník

Re: Poslední mamut

Příspěvek od Alfik »

Jooo, mamuti... MŇAM! :D

"Zapomněli jste na syny Vorvénovy. Ztratili jste Greptrovo kladivo. Vás nikdo mstít nebude." Dr. Lazarus
Trismegistos
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1366
Registrován: 9/10/2011, 19:03

Re: Poslední mamut

Příspěvek od Trismegistos »

Franz Trubka píše:PS: Jarle, kdyz uz jsi se rozhodl, ze se verejne predstavis, kterej jsi?
Prsa asi nemas, tak zbyva 6 maniku :razz:
Tipuji 3 postava zleva s "podivným" kukučem. :)
Uživatelský avatar
t.hajek
7. Major
7. Major
Příspěvky: 436
Registrován: 26/2/2009, 12:03
Bydliště: Praha

Re: Poslední mamut

Příspěvek od t.hajek »

Profesor Podborský nám kdysi vyprávěl, jak se účastnil vykopávek v SSSR a zkoumání nalezených mamutů. Součástí výkumu byla i příprava jídla z jednoho zmrzlého zvířete. Maso prý mělo velmi zemitou chuť..
ObrázekObrázekObrázek
kenavf
7. Major
7. Major
Příspěvky: 5997
Registrován: 15/12/2010, 23:13

Re: Poslední mamut

Příspěvek od kenavf »

Trismegistos píše:
Franz Trubka píše:PS: Jarle, kdyz uz jsi se rozhodl, ze se verejne predstavis, kterej jsi?
Prsa asi nemas, tak zbyva 6 maniku :razz:
Tipuji 3 postava zleva s "podivným" kukučem. :)
Štvrtá postava zľava,s tým dlhým nosom. :twisted:
Edmund Burke: "Jediné čo potrebujú nečisté sily k svojmu víťazstvu je to, aby slušní ľudia neurobili nič."

ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Stuka
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2120
Registrován: 22/8/2010, 20:18

Re: Poslední mamut

Příspěvek od Stuka »

:D Nakonec nehledáme posledního mamuta, ale Jarla. :D
Tipuju - třetí postava zprava. Anebo - že by Jarl seděl na mamutovi?

Maso z dospělého (živého)mamuta asi taky nechutnalo bůhvíjak. Možná i z tohoto důvodu se asi pravěcí lovci orientovali při lovu na jiná zvířata a jejich mláďata (nebo mláďata mamutů). Z nalezených kostí mamutů vybírali morek a údajně s ním topili. Takže i to byl asi důvod, proč sbírali kosti z mršin mamutů a odnášeli je ke svým příbytkům.
V 18. a 19.století se zase věřilo, že rozemleté kosti mamutů jsou léčivé, takže mnoho kostí skončilo v žaludku nálezců. :)
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Tempik
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1690
Registrován: 24/3/2008, 20:27
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Poslední mamut

Příspěvek od Tempik »

Tak ono by asi nebyl dobrý ani pár tisíc let starý kaviár. Mamutí maso dle mého bylo prostě normální maso, u starých jedinců asi tužší. Přeci jen je to savec a neznám savce, který by měl maso špatné :)
To že mamuti žili ještě v "naší" době, to je pro mě překvapení. Ale nejsem mamuty tak posedlý. Já se dověděl dost nového a zajímavého .
Uživatelský avatar
jarl
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 4070
Registrován: 19/2/2009, 15:45
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic

Re: Poslední mamut

Příspěvek od jarl »

Našel jsem ve svém archivu článek o vyhynutí mamutů, ze kterého jsem se kdysi poprvé dozvěděl, že na Wrangelově ostrově přežívali trpasličí mamuti ještě v r. 1500 před naším letopočtem. Po rozkliknutí by článek měl jít bez problémů přečíst.

Obrázek

A vítězem titovací soutěže o Jarlův ksicht je Stuka, ale ta měla oproti jiným soutěžícím určitou výhodu, takže žádnou odměnu nedostane.
ObrázekObrázek

Strýček Vova slíbil národu Ukrajinu a dal mu Afghánistán!
Uživatelský avatar
Stuka
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2120
Registrován: 22/8/2010, 20:18

Re: Poslední mamut

Příspěvek od Stuka »

Takže třetí zprava - vážný intelektuál. :D

Jsem ráda, že se článek celkem líbí, taky jsem si říkala, když jsem ho psala, že v tomhle suchém teplém období by představa mamuta jak se prodírá sněhovou vánicí přišla na Palbě vhod.
No a těší mně, že pro takové jako je třeba Tempík, co výzkum kolem mamutů nijak zvlášť nesledují, článek přinesl něco nového.

Ještě k tomu masu mamutů resp. k jejich lovu. Sice mi to mohlo ujít, ale co jsem přelétla různé odborné webové stránky, tak se pravděpodobně ještě nenašel žádný přímý důkaz o tom, že by nějaký mamut byl skolen člověkem. Což samozřejmě nevylučuje, že nebyli člověkem loveny. Ale zatím se našly stopy jenom o tom, že maso a kosti člověk sice zpracovával ale až poté, co mamuta skolila nějaká šelma.

Jarle, dost si mně překvapil tím článkem z tvého archivu, vypadá dost omšele tudíž staře. Přitom zprávy, které potvrzují tento článek, vědci oficiálně vydali až v druhé polovině roku 2013 - poté co byla vykonána analýza DNA z asi 300 vzorků mamutů.

K mamutím trpaslíkům bych dodala, že nejmenší mamut se našel na Krétě. Měřil jenom 1 m.
http://vtm.e15.cz/na-krete-zil-metr-vysoky-mamut
Je škoda, že aspoň trpasličí mamuti nepřežili.
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
jarl
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 4070
Registrován: 19/2/2009, 15:45
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic

Re: Poslední mamut

Příspěvek od jarl »

Ten článek byl publikovaný v Mladé frontě někdy v polovině 90. let minulého století, takže je už zhruba 20 let starý.
ObrázekObrázek

Strýček Vova slíbil národu Ukrajinu a dal mu Afghánistán!
Uživatelský avatar
Alfik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4130
Registrován: 16/9/2008, 19:23
Bydliště: Jeseník

Re: Poslední mamut

Příspěvek od Alfik »

Ono to s "chutí" toho masa nebude nijak slavné.
1) Maso v mražáku po půl roce začíná ztrácet chuťové vlatnosti, a po 3/4 roce chutná jak pneumatika.
2) Předrevoluční anály, v souv. s vývozem mamutoviny, bez výjimky pokud popisují využití masa ze zmrzlých kusů (vyproštěných z permafrostu), tak jako krmiva pro psy. Pochybuji, kdyby to maso bylo aspoň částěčně chutné, že by si nálezce aspoň jeden malinkatý stejk, neustejkoval.
Tvrzení o tom, že poslední mamuti vymřeli celkem nedávno (no, pro naši civilizaci dávno :) ), pro mě není nové. Jestli se nemýlím, psalo se to v časopisech jako ABC, VTM apod. už v dobách mého dětství. Ale ještě překvapivější je, že dle některých zpráv ze starověké Číny, jezdili šlechtici na lov zvířat, která by dle popisu mohla být srstnatými nosorožci, což je současník mamutů a zvíře, o němž jsme se též domnívali že vyhynulo s odezněním posledního glaciálu.
Problém ovšem je, že zprávy ze starověké Číny taky popisují draky a víly a... :)
"Zapomněli jste na syny Vorvénovy. Ztratili jste Greptrovo kladivo. Vás nikdo mstít nebude." Dr. Lazarus
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Re: Poslední mamut

Příspěvek od Pátrač »

Jako malý kluk jsem byl u toho, když se u nás v Kloboučkách našly části kostry mamuta v pískovně, která pro nás sloužila dlouhé roky jako válčiště. Osobně jsem vyhrabal a archeologům předal jeden krásný obratel a jednu stoličku... a úštěp klu mám dodnes doma.

Občas se zastavuji v Antroposu v Brně, tam jednoho mají jak ze žurnálu.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Alchymista
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 4883
Registrován: 25/2/2007, 04:00

Re: Poslední mamut

Příspěvek od Alchymista »

Stuka píše:Ještě k tomu masu mamutů resp. k jejich lovu. Sice mi to mohlo ujít, ale co jsem přelétla různé odborné webové stránky, tak se pravděpodobně ještě nenašel žádný přímý důkaz o tom, že by nějaký mamut byl skolen člověkem. Což samozřejmě nevylučuje, že nebyli člověkem loveny.
Človek je pri vynaliezaní spôsobov, ako si obstarať niečo do huby, veľmi vynaliezavý tvor...
Čo sa týka lovu mamutov, nejaké jamy a lov do nich mi pripadajú trochu mimo, ale stačí sa poobzerať po svete - čierny afričania vedeli loviť slony, čož je zviera plne porovnateľných rozmerov a schopností. Nespoliehali na nejaké zemné pasce - je to príliš pracné a neisté, naopak - lovili ich aktívne, pomocou otrávených šípov a oštepov, podobne aj auleťania lovili veleryby z kajaku pomocou otrávenej harpúny, slávne kurare zasa používali amazonský indiáni na lov tapírov.
Stuka píše:Ale zatím se našly stopy jenom o tom, že maso a kosti člověk sice zpracovával ale až poté, co mamuta skolila nějaká šelma.
Aká praveká šelma asi dokázala zložiť mamuta? Aká africká čí azijská šelma dokáže zložiť slona? IMHO hlúposť...
Oveľa pravdepodobnejšie je, že praveký človek sa nerozpakoval byť aj zdochlinožrút, podobne ako medvede, levy, vlky a iné veľké dravce. Alebo sa veľké šelmy dostali k človekom ulovenému mamutovi skôr ako lovci, alebo lovcov na čas od koristi zahnaly.

Mimochodom, najrozsiahlejšie sídliská "lovcov mamutov" sa nachádzajú v sprašových vrstvách okolo Volgy a Donu. Niektoré objavené sídla boli trvalo obývané po dobu najmenej niekoľko storočí a v čase najväčšie osídlenia v niektorých z nich žilo i viac ako tisíc ľudí. Podľa nálezov desiatok mamutích lebiek a tisícov klov boli ako lovci mamutov značne úspešný.
Niečo podobné - Lovci mamutů na Donu
Sídla v okolí Donu boli obývané v rozsahu pätnástich tisícročí...
ObrázekObrázek

Оптимисты изучают английский язык, пессимисты - китайский. А реалисты - автомат Калашникова
Uživatelský avatar
Stuka
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2120
Registrován: 22/8/2010, 20:18

Re: Poslední mamut

Příspěvek od Stuka »

Alchymista píše:
Podľa nálezov desiatok mamutích lebiek a tisícov klov boli ako lovci mamutov značne úspešný.
Těžko říct. Když se podívám na to, co uvádí paleontologové (namátkou citace aspoň z těchto odkazů
http://socha.blog.ihned.cz/c1-39643080- ... uli-mamuti
http://www.ideje.cz/cz/clanky/mamuti-po ... 4-000-lety)
Přímé doklady o lovení mamutů těmito lidmi nebyly dosud objeveny, lze je však předpokládat.
Lidé se v okolí mamutů sice vyskytovali, ale nebyl objeven žádný významný důkaz o lovení mamutů.
Vychází mi, že zatím nebylo potvrzeno, že by člověk lovil mamuty ve velkém (tj. že by se třeba našel hrot mezi žebry mamuta a pod.), není to ale vyloučeno. Jak uvádím, někteří vědci se domnívají, že pravěký člověk nelovil mamuty vůbec, jiní zase připouští, že i když přímý důkaz chybí, lze to logicky předpokládat. Z hlediska článku je důležité si uvědomit, že tzv."lovci mamutů" byli především lovci jiných zvířat (nejvíc asi sobů) a že příležitostní lov mamutů, pokud byl, neměl zásadní vliv na jejich vyhynutí.

No a ty ohromné nálezy mamutích lebek a kostí při místech osídlení lidí - ano mohou pocházet i z ulovených mamutů, ale jde i o skládky sesbíraných kostí z mršin, nikoli že by lovci byli tehdy při lovu mamutů tak úspěšní.

K těm šelmám: V dobách, kdy žili mamuti žili i šelmy, které je mohli když už ne přímo usmrtit tak určitě smrtelně zranit - jako např. jeskynní medvěd a jeskynní lev, který byl asi nejhorší tehdejší šelmou. Na kostech mamutů se našly stopy po zubech šelem a až potom stopy po lidském opracování.

Pokud se nenajdou pádné důkazy, já osobně zatím věřím tomu, že pravěký člověk mamuty nelovil, když tak jenom příležitostně a pokud možno mladé a oslabené jedince.

Máš pravdu v tom, že člověk je tvor vynalézavý a šikovný, co se týče lovu, takže mamuta by skolit dokázal. Otázkou je, zda vynaložená námaha stojí za to, když je poblíž o moc víc dostupnější zvěře.
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Alchymista
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 4883
Registrován: 25/2/2007, 04:00

Re: Poslední mamut

Příspěvek od Alchymista »

Na jaskynného medveďa (hmotnosť do 900-1000kg) ako predátora mamutov je lepšie zabudnúť - medveď je skôr zdochlinožrút, než aktívny lovec veľkých cicavcov. Aj keď s mláďaťom mamuta tak do jednej - jeden a pol tony by si zrejme dokázal poradiť bez vážnych problémov.
To isté platí o jaskynnom levovi alebo smilodonovi - pri hmotnosti okolo 300 kilogramov je zviera s hmotnosťou 1,5-2 tony asi tak maximum, čo zvládnu uloviť. To znamená že ak lovili aj mamuty, tak len malé druhy mamutov alebo mláďatá, dospelé kusy veľkých druhov, s hmotnosťou 4 a viac ton boli celkom mimo ich možnosti.
Podobne je to i dnes - africký lev, s hmotnosťou 150-200 kg loví antilopy, byvoly, pakone a zebry s hmotnosťou maximálne 400-500kg (2-3 násobok vlastnej hmotnosti), občas si trúfne i na slonie mláďatá alebo mladé slony, ale len celkom výnimočne na dospelého slona (a obvykle to nedopadne dobre).

Čo sa týka "nedostatku dôkazov o love" - pokiaľ bol ulovený mamut spracovaný "úplne", je pomerne málo pravdepodobné, že by pomerne hodnotný (hodnotný vzhľadom k pracnosti výroby) kamenný hrot oštepu alebo šípu ostal nepovšimnutý a ponechaný v ulovenej koristi. Naopak, pokiaľ sa lovilo s použitím jedov, tak sa zrejme jedovatý šíp či oštep odstraňoval z koristi aj s okolitým mäsom hneď na začiatku jej spracovania.
ObrázekObrázek

Оптимисты изучают английский язык, пессимисты - китайский. А реалисты - автомат Калашникова
Uživatelský avatar
jarl
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 4070
Registrován: 19/2/2009, 15:45
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic

Re: Poslední mamut

Příspěvek od jarl »

Já osobně jsem pevně přesvědčen, že naší předci mamuty lovili. Byli to stejně inteligentní tvorové jako my, to znamená, že už tehdy byli „pány tvorstva“ a vrcholní predátoři své doby. Měli k tomu velmi účinné lovecké zbraně, generace zkušeností a dobrou motivaci, protože mamut představoval skvělou kořist, kterou dokázali zužitkovat téměř beze zbytku Jestliže víme, že i tzv. primitivní kmeny z pozdějšího vývoje lidstva dokázaly lovit slony, medvědy a velryby, není důvod předpokládat, že lidé v době kamenné nedokázali skolit mamuta.

Samozřejmě je otázka kolik jich dokázali ulovit. Já osobně se domnívám, že průměrná tlupa sice neulovila mamuta každý týden, ale jednou za měsíc to dokázat mohla. Některé možné způsoby lovu jsou popsané zde: http://www.anthropark.wz.cz/pavlov.htm Nedávno jsem viděl na Prima zoom dokument o americké kultuře clovis (tuším, že se jmenoval 10 000 let př. n. l.) kde se uváděl i jiný způsob lovu těchto obřích savců.

Zde jsou oštěpy s dlouhým hrotem, které údajně sloužily právě k lovu mamutů. Tyto zbraně by nepochybně dokázaly proniknout až do plic a nebo vnitřností mamuta a způsobit mu smrtelné zranění.

Obrázek

Obrázek
Lovecká scéna
ObrázekObrázek

Strýček Vova slíbil národu Ukrajinu a dal mu Afghánistán!
Uživatelský avatar
Alchymista
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 4883
Registrován: 25/2/2007, 04:00

Re: Poslední mamut

Příspěvek od Alchymista »

Koľko členov mohla mať "priemerná" skupina lovcov mamutov?
Koľko mäsa mohol poskytnúť "priemerný mamut"?
Odtiaľ by sa možno dala odhadnúť "potreba lovu"...

Navyše, lov mamuta mohla byť aj sezónna záležitosť, keď pre nič iné, tak kvôli faktu, že v lete je takáto veľká korisť "nadbytočná" aj pre početnú loveckú skupinu, mäso sa skazí skôr, než ho je možné v menšej loveckej skupine efektívne spotrebovať - takže lovci mimo "mamutiu sezónu" lovili skôr iné, menšie zvieratá. Dá sa totiž rozumne predpokladať, že lov mamutov (akýmkoľvek spôsobom) bola pre lovcov vysoko riziková záležitosť, takže riziko takého lovu podstupovali, len keď to bolo primerané možnému zisku - napríklad zabezpečenie potravy pre skupinu na značnú časť zimy, keď je lov inej zvery tiež obtiažny, alebo lov pre veľkú, početnú loveckú skupinu, ktorá dokáže spotrebovať aspoň 2-3 tony mäsa behom jedného týždňa - lenže to znamenalo skutočne veľmi početnú loveckú skupinu - až niekoľko sto ľudí.
ObrázekObrázek

Оптимисты изучают английский язык, пессимисты - китайский. А реалисты - автомат Калашникова
Uživatelský avatar
Franz Trubka
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1815
Registrován: 14/10/2010, 04:16

Re: Poslední mamut

Příspěvek od Franz Trubka »

Nemyslim,v case "lovcu mamutu" ty tlupy nebyly tak velke. A uz urcite existovaly znalosti jak maso zakonzervovat
/suseni, primitivni uzeni, v nekterych oblastech i moznost zmrazeni/.
Ale mamuti nebyli jedinou potravou tech lidi, lovili drobna zvirata,sbirali ruzne rostline veci,lesni plody atd.
Od Stuky mamutu bychom se dostali k zivotu ,spolecnosti a zvyklostem lidi te doby, coz je uplne jine tema.
PS:Jarl objeven, holt zenske to maji v oku :razz:
ObrázekObrázek

Pink Floyd-On The Turning Away
Odpovědět

Zpět na „Ostatní“