Lodní příď

Co nejde zařadit do témat, odborné dotazy a příspěvky.

Moderátor: Pátrač

Odpovědět
Uživatelský avatar
Ossis
svobodník
svobodník
Příspěvky: 25
Registrován: 27/10/2009, 18:05
Kontaktovat uživatele:

Lodní příď

Příspěvek od Ossis »

Dostal jsem zajímavou otázku, proč mají některé lodě "dvě přídě" (jakoby kloun) viz. třeba tenhle tanker - jaký to má přínos? Napadlo mě, že by to mohlo souviset s hydrodynamikou, ale zajímaly by mě podrobnosti a upřímně nevím, od čeho se při hledání odpíchnout.
Uživatelský avatar
Barrymore
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 407
Registrován: 11/4/2006, 17:33

Re: Lodní příď

Příspěvek od Barrymore »

Onehdá jsem viděl nějaký dokument ze série Největší "cosi" světa, přesný název už si nepamatuji, o LL Nimitz. Je to kvůli snížení hydrodynamického odporu. Při plavbě vzniká na přídi vlna, která postupuje kolem lodi a na zádi pak vznikají z té vlny víry a zvyšuje to odpor. Hruška (tak se nazývá ten kloun) vyvolává ještě jednu vlnu v takové vzdálenosti před lodí, že je s vlnou od přídě v protifázi a minimalizuje ji. Údajně to sníží odpor až o 10-20%.
Něco k tomu je tady: http://www.uh.edu/engines/epi2715.htm
A Mistr Sun pravil: "Pokud nebyly povely dosti jasné, rozkazy dosti srozumitelné, pak je to chyba hlavního velitele."
kenavf
7. Major
7. Major
Příspěvky: 5997
Registrován: 15/12/2010, 23:13

Re: Lodní příď

Příspěvek od kenavf »

Včera dávali dokument o BL Yamato.Tam sa tiež zmieňovali že touto "hruškou" znížlili "vlnový odpor" o 10%.
Inak je zaujímavý aj údaj z iného dokumentu.kde spomínali že aj celková dĺžka lode by mal byť určitý celý násobok vlny a má to veľký vplyv na odpor(aby vlna "opúšľala zadok lode v určitom predom definovanom stave) .
Edmund Burke: "Jediné čo potrebujú nečisté sily k svojmu víťazstvu je to, aby slušní ľudia neurobili nič."

ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Ossis
svobodník
svobodník
Příspěvky: 25
Registrován: 27/10/2009, 18:05
Kontaktovat uživatele:

Re: Lodní příď

Příspěvek od Ossis »

Díky, přesně to jsem potřeboval vědět.
Odpovědět

Zpět na „Ostatní“