Kde ještě hledat ?

Co nejde zařadit do témat, odborné dotazy a příspěvky.

Moderátor: Pátrač

Odpovědět
Uživatelský avatar
Tunac
podporučík
podporučík
Příspěvky: 678
Registrován: 29/5/2006, 22:23
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Kde ještě hledat ?

Příspěvek od Tunac »

Potřeboval bych pomoct, nebo poradit, kde bych mohl ještě hledat nějaký záznam o prastrýci Josefu Kynclovi. Zatím jsem se obrátil na Vojenský historický ústav, Praha; Vojenský ústřední archiv Praha; Vojenský historický archív, Bratislava; nikdo o něm nic neví, jako by neexistoval.

Co vím:
Při práci na svém rodokmenu jsem zjistil, že bratr moji prababičky, Josef Kyncl se narodil roku 1911 v dnešním Rakousku a zemřel v koncentračním táboře Štejn. A to je vše.
Nejhorší je, že rodina nežádala asi odškodné, tak nikde o něm není zápis. Vzápětí se rodiče stěhovali z Chudčic (Veverská Bytíška) do Vrbovce u Znojma (asi nechtěli žít na místě, kde pohřbili 3 děti).
Ale máme v rodině jeho fotky jedna asi svatební, na zadní straně je psáno Boskovice. Rodiče a sourozenci bydleli v Chudčicích 99.

Dál se o Josefu Kynclovi zmiňuje kniha "Chudčice mezi staletími" str.102 cituji:
Zemřelí v koncentračních táborech: Josef Kyncl, zatčen za domácí odboj, datum úmrtí není známo, zemřel v koncentračním tábořs Štejn ve věku 32 let a jeho jméno (nesprávné) je vyryto na "Pomníku obětí 1. a 2. světové války" v Chudčicích a fotka na pomníku rodiny Kynclů v Chudčicích..
http://www.vets.estranky.cz/clanky/vpm- ... dcice.html (1. a 2. fotka).
Josef Kyncl se narodil r.1911 v dnešním Rakousku, podle toho by měl zemřít r.1943.

Poraďte:
V kterém archívu bych měl ještě hledat?
Kde se nacházel a jak se jmenoval německy koncentrační tábor Štejn?
Nebydlí někde ve Vašem okolí potomek Josefa Kyncla? Pokud byl ženatý, mohl mít děti.
Můžete psát i na SZ.

Děkuji za Váš čas.
Vojáci!!!!
Jste vojáci smrtí!!! A já jsem ten, co Vás bude posílat tam, kde se umírá!!!
Uživatelský avatar
Destroyman
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1288
Registrován: 25/6/2008, 08:35
Kontaktovat uživatele:

Re: Kde ještě hledat ?

Příspěvek od Destroyman »

Tunac píše:Poraďte:
V kterém archívu bych měl ještě hledat?
Kde se nacházel a jak se jmenoval německy koncentrační tábor Štejn
Možná by se mohlo jednat o koncentrační tábor Rabštejn. Ten byl ovšem zřízen až v létě 1944 jako pobočka Flosenburgu, tudíž tady nesedí datum smrti 1943. Ovšem totálně nasazení dělníci tam pracovali (a občas asi i umírali) již dříve a s koncentrákem se to může po těch letech plést. Na druhou stranu velkou část vězňů v Rabštejně tvořili lidé v "ochranné vazbě" (tj. bez rozsudku) české národnosti a tudíž by mezi nimi možná mohl být i tvůj příbuzný. V tom případě bych doporučoval obrátit se na okresní archiv v Děčíně a nejlépe na Petra Jozu, který před pár lety o Rabštejně napsal dost dobrou knížku. Jestli si to dobře pamatuju, dochovaly se seznamy mrtvých, protože byli zpopelňováni v civilním v krematoriu v Ústí nad Labem - Střekově.
さようなら。
jmodrak
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1376
Registrován: 20/1/2010, 20:53

Příspěvek od jmodrak »

Bohužiaľ, ti asi neporadím. Ale skúsim aspoň naviesť. Keďže bol narodený v Rakúsku, bolo celkom možné, že mal Rakúske št. občianstvo, prípadne že bol bez občianstva. Tím pádom nemusel ani na vojnu. Tieto problémy s občianstvom sa dosť dlho ťahali. Skúsil by som kataster, ak mal nejakú poľnosť alebo majetok. Popr. archív MV, cudzincov a osôb bez št. príslušnosti.
K Šteinu - Stein nad Dunajom bol koncentrák - trestný tábor. Možno bude treba osloviť historikov v Rakúsku, či sa je ho meno nenachádza medzi Rakuskými odbojármi, keďže bol narodený u nich.
Vladimír
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 486
Registrován: 9/7/2010, 10:34

Příspěvek od Vladimír »

Poměrně podrobný seznam KL máte tady:
http://cs.wikipedia.org/wiki/Seznam_n%C ... 1bor%C5%AF

Ale může se také jednat o zkomolení německého výrazu "Steinbruch", tedy kamenolom, které byly u mnoha KL. Takže klidně třeba některý z navrátilců řekl "zemřel v kamenolomu" a pokud zrovna nemluvil moc dobře česky, tak se z toho mohl stát "Štejn".
Uživatelský avatar
Tunac
podporučík
podporučík
Příspěvky: 678
Registrován: 29/5/2006, 22:23
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tunac »

Díky všem, co se mě snaží pomoci.
Destroyman - díky, je to zajímavá teorie. Protože Josef se narodil v červnu, tak by vyhovoval i rok 1944. To jsem si neuvědomil.
jmodrak - díky, polnosti neměli, jeho otec byl cihlář. V roce 1941 byl správce cihelny v Chudčicích, předtím jejich pohyb byl po cihelnách. Po otci měl Josef domovské právo v Českých Křižánkách, zda o to žádal nevím. Kde by se daly dohledat udělení domovského práva nevím.
Vladimír - zajímavá teorie, budu ji brát v úvahu.
Vojáci!!!!
Jste vojáci smrtí!!! A já jsem ten, co Vás bude posílat tam, kde se umírá!!!
Uživatelský avatar
Tunac
podporučík
podporučík
Příspěvky: 678
Registrován: 29/5/2006, 22:23
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tunac »

Asi jsem o kus pokročil.
Stein je káznice (do dnes fungující věznice) nedaleko rakouského Kremsu. Z této káznice byli posílání vězni do koncentráků.
Vojáci!!!!
Jste vojáci smrtí!!! A já jsem ten, co Vás bude posílat tam, kde se umírá!!!
Uživatelský avatar
Tunac
podporučík
podporučík
Příspěvky: 678
Registrován: 29/5/2006, 22:23
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Kde ještě hledat ?

Příspěvek od Tunac »

Smrt Josefa Kyncla vyřešena díky paní Chaloupkové.

Vážený pane Xxxxx,
bojovníci mně přeposlali Vás dotaz coby správkyni fondu Svaz protifašistických bojovníků. Josef Kyncl - doufám, že je to bratr Vaší babičky - byl zavražden
6.dubna 1945 v káznici Stein an der Donau v Rakousku. Pohřben byl spolu s ostatními vězni na vězeňském dvoře a v roce 1950 po exhumaci obětí byly jejich
pozůstatky přeneseny na hřbitov ve Steinu a.D.. - Xerokopie materiálů Vám zašlu na Vaši adresu.
S pozdravem
Mgr. Maria Chaloupková

Poštou mě došly 3 dokumenty ke smrti J. Kyncla (část ze seznamu obětí, proč byli popraveni a protokol z exhumace těl v 50. roce. Nevím ale, na které album fotek je nahrát, aby byly zobrazeny ve velikosti na čtení. Poraďte.
Vojáci!!!!
Jste vojáci smrtí!!! A já jsem ten, co Vás bude posílat tam, kde se umírá!!!
Uživatelský avatar
jarl
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 4070
Registrován: 19/2/2009, 15:45
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic

Re: Kde ještě hledat ?

Příspěvek od jarl »

Tunac píše:Poštou mě došly 3 dokumenty ke smrti J. Kyncla (část ze seznamu obětí, proč byli popraveni a protokol z exhumace těl v 50. roce. Nevím ale, na které album fotek je nahrát, aby byly zobrazeny ve velikosti na čtení. Poraďte.
Forumfoto už je uzavřené, takže v současnosti je možné obrázky umísťovat jenom do nového Alba http://www.palba.cz/album/ velikost náhledu lze předem nastavit, takže s jejich čitelností by neměl být problém.
ObrázekObrázek

Strýček Vova slíbil národu Ukrajinu a dal mu Afghánistán!
Uživatelský avatar
Tunac
podporučík
podporučík
Příspěvky: 678
Registrován: 29/5/2006, 22:23
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Kde ještě hledat ?

Příspěvek od Tunac »

Zde je část seznamu exhumovaných, pan Josef Kyncl byl zjištěn podle vězeňské známky.

Obrázek

Proč SS vraždili

Obrázek

Jak probíhala exhumace, jak byli vězni zavražděni

Obrázek
Naposledy upravil(a) Tunac dne 5/3/2013, 14:29, celkem upraveno 1 x.
Vojáci!!!!
Jste vojáci smrtí!!! A já jsem ten, co Vás bude posílat tam, kde se umírá!!!
Uživatelský avatar
jarl
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 4070
Registrován: 19/2/2009, 15:45
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic

Re: Kde ještě hledat ?

Příspěvek od jarl »

Tunac píše:Vždy horní odkaz je na čtecí velikost. Dřív jsem obrázky uměl vkládat, po modernizaci to nezvládám. Pokud tento příspěvek některý moderátor upraví, tak mu děkuji.
Trochu jsem si s těmi soubory pohrál, aby byly čitelné i bez kliknutí na ty horní odkazy, která jsem tam ale raději nechal. Pokud tu Tunac uzná za vhodné, může je odstranit sám.
ObrázekObrázek

Strýček Vova slíbil národu Ukrajinu a dal mu Afghánistán!
Odpovědět

Zpět na „Ostatní“