pomoc při identifikaci

Co nejde zařadit do témat, odborné dotazy a příspěvky.

Moderátor: Pátrač

Cactusius
desátník
desátník
Příspěvky: 40
Registrován: 29/5/2009, 13:51

pomoc při identifikaci

Příspěvek od Cactusius »

Zdravím všechny palbáky... mám tu jeden zajímavý exemplář domací umělecké tvorby z odpadu válečné výroby. Chtěl bych všechny poprosit jestli byste mi nemohli pomoci při identifikaci náboje ze kterého je tento výtvor vyroben.
Základní údaje které jsou známy:
výška 370 mm
vnější průměr nábojnice u dna 83,5 mm
průměr osazení 88 mm

a zde obrázky:
http://www.palba.cz/forumfoto/displayim ... =33&pos=13
http://www.palba.cz/forumfoto/displayim ... =33&pos=12
http://www.palba.cz/forumfoto/displayim ... =33&pos=28

Děkuji za jakoukoliv informaci vedoucí k identifikaci... :D
P.S... snad jsem udělal všechno dobře :razz:
Rychlejší než 158 na drátě je 357 na opasku...
Sedli
Příspěvky: 2
Registrován: 23/12/2009, 00:56

Příspěvek od Sedli »

Podle nápisů bych tipoval, že je to (ruská) ráže 85mm. Ale snad se najde někdo, kdo to opravdu ví...
Uživatelský avatar
Rosomak
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2318
Registrován: 7/8/2007, 08:54

Příspěvek od Rosomak »

http://www.palba.cz/forumfoto/displayim ... =33&pos=12
tady je jasný maďarský státní znak. Vypadá to tedy na maďarskou vázu vyrobenou někdy po válce.
I u nás se dávalo na všechno tehdy srp a kladivo.
Cactusius
desátník
desátník
Příspěvky: 40
Registrován: 29/5/2009, 13:51

Příspěvek od Cactusius »

No.. na tom obrázku ale je taky meč který se do toho znaku jakoby zapichuje. Možná to tak je.. jenom trochu vrtám a spekuluji. Ale z čeho to je??Jaký náboj? Jestli je to tanková munice nebo dělostřelecká munice.? Hodně znaků je na té zápalce ale o tom vím P.R.D. na třetí..
Rychlejší než 158 na drátě je 357 na opasku...
Uživatelský avatar
Alchymista
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 4883
Registrován: 25/2/2007, 04:00

Příspěvek od Alchymista »

Nábojnica určite nebude zo zbrane kalibru 85mm, aj 76,2mm bude asi príliš.
Takže to typujem na 57mm ZiS-2 (nábojnica je fľaškovitá, rozmer 57x480R), 45mm nábojnica je už príliš krátka a tiež fľaškovitá, rozmer 45x310R (R znamená rimmed - s okrajom)

Problém s určovaním nábojníc, a aj takýchto zbierkových predmetov, je všeobecný - málokde sa dajú nájsť presnejšie rozmery nábojnice, už zistenie dĺžky alebo priemeru dna je na hodne dlhé hľadanie.
Znaky na zápalkovej skrutke ti dohromady nič nepovedia, zápalková skrutka sa bežne používala pre niekoľko kalibrov a naopak, jeden kaliber zbrane používal i niekoľko typov zápalkových skrutiek.
ObrázekObrázek

Оптимисты изучают английский язык, пессимисты - китайский. А реалисты - автомат Калашникова
michal
Příspěvky: 1
Registrován: 12/2/2010, 16:27

Příspěvek od michal »

Vážení. Mám svoje roky a veľa si už pamätám. Teda. Podobných váz máme v rodine niekoľko. Sú vyrobené z mosadzných delostreleckých nábojníc. U tejto konkrétnej, podľa znakov vyrazených na dne, ktoré sú v azbuke, (pre tých mladších, je to ruská abeceda) usudzujem, že je to sovietska nábojnica. Jeden z vytvarovaných znakov je starý znak veľkého Uhorska, oficiálne používaný do konca II. WW. Mimochodom, po revolúcii v 1989 sa nezmenený používa znova. Druhý znak má byť Sovietskeho sväzu ideologicky prepichnutý mečom. Dá sa z toho usúdiť, že váza bola vyrobená nejakým "vlastenecky" založeným Maďarom. Biedna maďarská armáda bola za II.WW počas stalingratskej operácie dislokovaná kdesi v tzv "Donskej zákrute". Pochádzam s východoslovenských Košíc, ktoré počas II.WW, patrili pod maďarské kráľovstvo. Veľa chlapov z mesta a okolia slúžilo pri Done. Môj strýko za celú vojnu ani raz na nepriateľského vojaka nevystrelil a v sovietskom zajatí sa ostentatívne hlásil ku Slovákom. Neskôr naučil sa rusky a robil tlmočníka z ruštiny do maďarčiny, mal sa v celku dobre, takže prežil zajatie, načo ho asi po dvoch rokoch (na rozdiel od kmeňových Maďarov), pustili domov. Podobné vázy už vedel vyrábať môj dedo, ktorý sa to naučil za I.WW v Bosne. Bol dedinským kováčom. Neskôr ich niekoľko vyrobil aj môj otec, od ktorého viem ako sa to vyrába. Nábojnica sa najprv sa zohreje asi na 400 st. C. Potom sa náhle ochladí v studenej vode. Mosadz, na rozdiel od ocele sa nezakalí, ale zmäkne. Potom sa do nábojnice naleje roztavené olovo. Po jeho stuhnutí sa do steny nábojnice s použitím sady tvarovaných sekáčov (majzlíkov a kirnerov) kladivom vytepe príslušný motív. Potom je olovo z nábojnice vytavené a povrch sa vysidoluje, alebo inak upraví.
Dúfam, že som prispel ku téme Michal.
Uživatelský avatar
Alchymista
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 4883
Registrován: 25/2/2007, 04:00

Příspěvek od Alchymista »

Myslím, že áno, aspoň je zrejmé, ako sa takéto predmety vyrábali.
ObrázekObrázek

Оптимисты изучают английский язык, пессимисты - китайский. А реалисты - автомат Калашникова
Uživatelský avatar
TonyHazard
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 2674
Registrován: 17/9/2007, 23:30

pomoc při identifikaci

Příspěvek od TonyHazard »

Pánové zbrojaři a odborníci, prosím o pomoc. Kolega mi poslal fotky nějaké části střely. Můžete mi k ní dát pár informací. Děkuji.

Obrázek Obrázek
ObrázekObrázekObrázekObrázek
Nebojuj s nikým, kdo neví nic o vztahu rytíře a meče!
Na fóru Palba.cz jsem skončil, dotazy a SZ prosím neposílat.
Uživatelský avatar
Martan
praporčík
praporčík
Příspěvky: 301
Registrován: 14/6/2005, 00:11
Bydliště: Domašín

Příspěvek od Martan »

Je to střela z RPG-75, více na csla.cz nebo vojsko.net
Obrázek
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17687
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Příspěvek od skelet »

Při sledování videa o Pacific M26 mě zarazilo osmikolové obrněné vozidlo (čas 07:54). Nevíte co je to zač?
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Příspěvek od kopapaka »

Já to sice spíš nepoznám, ale možná by to chtělo link na to video, zatím sem nenarazil na žádné tak dlouhé :D
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17687
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Příspěvek od skelet »

ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Příspěvek od kopapaka »

Tak pokud si myslel toto...

Obrázek

Tak je to nejspíš T18 Boarhound
http://en.wikipedia.org/wiki/T18_Boarhound

Obrázek

Byl o tom článeček v ATM kdysi...
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17687
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Příspěvek od skelet »

díky
ObrázekObrázekObrázek
Vladis
vojín
vojín
Příspěvky: 10
Registrován: 3/10/2013, 08:41

Re: pomoc při identifikaci

Příspěvek od Vladis »

Pozna alebo spozna niekto tento motor?
(Tuto fotku som nasiel v jednej publikacii a tam uvadzaju ze to je BMW 801, no podla mojho nazoru je to nezmysel, a myslim si ze sa jedna o iny typ vyrobcu motora.)

Obrázek

Obrázek správně vložil Jarl
Vladis
vojín
vojín
Příspěvky: 10
Registrován: 3/10/2013, 08:41

Re: pomoc při identifikaci

Příspěvek od Vladis »

Tak asi som identifikoval ten motor. Aspon podla predneho krytu sa podoba na Bramo 323R2 s napr Fw 200 C4
Uživatelský avatar
Farky
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1177
Registrován: 19/6/2008, 23:52

Re: pomoc při identifikaci

Příspěvek od Farky »

Identifikoval jsi to naprosto správně, je to Bramo 323 R-2. A dokonce jsi zmínil správné éro, na tom obrázku je zástavba z Fw 200.

Obrázek
ObrázekObrázek
Martas2411
praporčík
praporčík
Příspěvky: 364
Registrován: 3/10/2008, 15:22
Bydliště: Bohumín
Kontaktovat uživatele:

Re: pomoc při identifikaci

Příspěvek od Martas2411 »

Zdravím přátelé,dnes mi přišel zajímavý meil.Nebudu zde rozebírat konflikt na Ukrajině,jelikož každý má na to svůj názor.Ale jak je to ohledně dodávání zbraní Ukrajině ,je to povolené nebo ne.Jak tak sleduji zprávy ,tak už našim zpravodajským kanálům přestávám úplně věřit.
Znění-

Předmět: FW: Povzbudivý pohled

Ještě štěstí, že je tak " krásná doba " …
vůbec nezáleží, co si myslíš, a koneckonců prý ani není jisté,
kdojsou ti správní naši – aspoň pro spoustu lidí …LLL

Podívej se co mi jezdí po kolejích jeden km od domu Přívoz - Bohumín - Ukrajina. To je radost.

Obrázek

Moje otázka-

Nemůže někdo z vás určit co to je za rakety,jestli to jsou řízené střely pod letadla ,nebo země -vzduch?Docela by mě to zajímalo ,co mi jezdí přes město.Podle délky vagonů bych však soudil že jde o střely země -vzduch.

Těžko z hlavy říct ,kam to směřuje ,spíš mě zajímá co to jsou za střely.
Uživatelský avatar
El Diablo
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1871
Registrován: 21/11/2008, 14:11
Bydliště: Xeenemünde
Kontaktovat uživatele:

Re: pomoc při identifikaci

Příspěvek od El Diablo »

Někde se to už řešilo s tím že je to fake...
Uživatelský avatar
Aaron Goldstein
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3062
Registrován: 19/7/2014, 19:38
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: pomoc při identifikaci

Příspěvek od Aaron Goldstein »

Aniž bych ti odpověděl na tvůj dotaz, tak ti jeden sám položím.... Proč, když je to údajně vyfocené v Bohumíně se tahle fotografie objevuje v 99,9% na různých ruskojazyčných webech s různou interpretací kde a kým to bylo foceno....

http://1url.cz/fSSQ

Takže nevím co je to za rakety, ale ta fotka je FAKE... (Což tě mohlo napadnout už jenom, že ty uhláky nejsou zaplachtované, když se na ně dělají takové hezké plachty...)

Nesmíš věřit všemu, co ti přijde mailem... Mě jednou přišel mail, že jsou na Staromáku ufouni....
Obrázek

Že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...
Odpovědět

Zpět na „Ostatní“