Může mi někdo říct více k tomuto videu???

Zajatci, Malmédy, Katyň, koncentrační a pracovní tábory.

Moderátor: Pátrač

Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11466
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Může mi někdo říct více k tomuto videu???

Příspěvek od Zemakt »

Nehledej jen na youtube jukni na hledání ztraceného času od nebožtíka Čáslavského, je to celá série ze západních čech. Okres po okresu. Něco mám uložené, ale bylo to free na stránkách Čt, faktem je, že němci ustupovali i s těžkými zbraněmi za tichého vrčení amerických kamer!
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
lamada
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 148
Registrován: 9/3/2009, 17:15

Re: Může mi někdo říct více k tomuto videu???

Příspěvek od lamada »

Kde leží mrtví a zranění těžko posoudit. První část kde jdou odzbrojení vojáci pod dozorem civilistů se zbraněmi v rukou a páskách na rukávech je asi jasná - v dalším jde o klasický ústup do správné zóny a dle některých úsměvů si můžu myslet, že v té správné zóně jsou. Kdo jel po staré silnici Plzeň - Praha přes Rokycany a Ejpovice tak ví že terén je tam úplně jiný na tuto variantu byť jenom u té ženy bych nevsázel , samozřejmě to tam nemám prochozené kole dokola ale podle kilometrovníku na silnici je někde na hlavním tahu. Jmenovaná ves není ani tak velká jak ukazují ostatní záběry. Podle mého je to odjinud ale odborník nejsem jen dedukuji.
Obrázek
Uživatelský avatar
Tuchačevskij
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 413
Registrován: 15/11/2009, 02:02
Bydliště: Slaný

Re: Může mi někdo říct více k tomuto videu???

Příspěvek od Tuchačevskij »

V HLEDÁNÍ ZTRACENÉHO ČASU se nějaké ty záběry z videa co jsem umístil sem vyskytují? Kde bych to přesně našel? Nějaký díl tam byl věnovaný i roku 1945?
Já se přiznám, že nemám doma TV a tenhle dokumentární seriál jsem viděl před mnoha lety... Proto mě zajímá, kde ho najdu :D
lamada píše:Kde leží mrtví a zranění těžko posoudit. První část kde jdou odzbrojení vojáci pod dozorem civilistů se zbraněmi v rukou a páskách na rukávech je asi jasná - v dalším jde o klasický ústup do správné zóny a dle některých úsměvů si můžu myslet, že v té správné zóně jsou.
Tak první část si myslím, že je opravdu více, než-li jasná :D Určitě se jedná o již zminované RG.
V té další části se asi opravdu bude jednat o snímky vojáků, kterým s podařilo dostat do AMERICKÉ zóny.
Je dost možné, že ta část s tou ženou nemusí být ani tady od nás z Čech...
"Kdo se nepoučil z historie, je nucen si ji prožít znovu"
Bax
podpraporčík
podpraporčík
Příspěvky: 292
Registrován: 23/10/2009, 13:37

Re: Může mi někdo říct více k tomuto videu???

Příspěvek od Bax »

Polarfox: Já jsem to psal v naprostém klidu :)

Tuchačevskij: Já jsem tě nenapadal za jméno - takže se proti tomu nebudu ohrazovat.
Ale ty informace, které chceš vědět o videu v posledním příspěvku už jsou trochu jiného rázu - jsou dost zpřesňující, než v tvém prvním. A to je dost podstatný rozdíl. V prvním příspěvku to jsou spíš jen narážky, místo konktrétních otázek. Bohužel jsem si je vysvětlil po svém a nemůžeš se na mě zlobit.

Pokud bych toto četl už dřív postavil bych se k tomu úplně jinak.
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11466
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Může mi někdo říct více k tomuto videu???

Příspěvek od Zemakt »

Já se přiznám, že nemám doma TV a tenhle dokumentární seriál jsem viděl před mnoha lety... Proto mě zajímá, kde ho najdu
No však jo.... :rotuj:

http://www.ceskatelevize.cz/porady/8735 ... cechach-4/

Doporučuji shlédnout komplet, jinak u dílů ze Sokolovska nebo Chebska je v jeden moment vidět ústup dvou "Pum", kdy jedna táhne druhou. Už si nepamatuji, kde.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
Zdeněk
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 117
Registrován: 21/1/2009, 08:20
Bydliště: Vysoké Mýto

Re: Může mi někdo říct více k tomuto videu???

Příspěvek od Zdeněk »

Můžeš taky zkusit dotaz na filmový archiv VHÚ, pokud jsou někde v Čechách originály, budou to mít oni.
Obrázek
Uživatelský avatar
Tuchačevskij
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 413
Registrován: 15/11/2009, 02:02
Bydliště: Slaný

Re: Může mi někdo říct více k tomuto videu???

Příspěvek od Tuchačevskij »

Nemyslím si právě, že by se originál toho filmu nacházel u nás v ČR... Přeci jen ho točili AMÍCI
"Kdo se nepoučil z historie, je nucen si ji prožít znovu"
Mirek58
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4794
Registrován: 31/7/2012, 19:15

Re: Může mi někdo říct více k tomuto videu???

Příspěvek od Mirek58 »

Celej určitě ne, ten první díl musel točit někdo z Čech nebo z RA.
ObrázekObrázek
Jo_Do
vojín
vojín
Příspěvky: 13
Registrován: 26/2/2010, 18:07

Re: Může mi někdo říct více k tomuto videu???

Příspěvek od Jo_Do »

K videu nemám nic, ale poslední dobou stále častěji pozoruji, že se němci po stránce propagandy zase pěkně činí. Co takhle poslechnout si i druhou stranu? Například: http://wwwkarelkyr.blogspot.cz/2010/12/ ... praze.html
Uživatelský avatar
Tuchačevskij
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 413
Registrován: 15/11/2009, 02:02
Bydliště: Slaný

Re: Může mi někdo říct více k tomuto videu???

Příspěvek od Tuchačevskij »

Jo, tohle je docela známé... Už jsem o téhle události v Praze kdysi četl a viděl i pár fotek
"Kdo se nepoučil z historie, je nucen si ji prožít znovu"
Heckler
praporčík
praporčík
Příspěvky: 367
Registrován: 20/4/2009, 03:22

Re: Může mi někdo říct více k tomuto videu???

Příspěvek od Heckler »

Zmiňují se tam střely dum-dum. Není to nesmysl?
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Může mi někdo říct více k tomuto videu???

Příspěvek od Lord »

Teoreticky to blbost není. Střely dum-dum neboli tříštivě-trhavé se používaly už v první světové válce.
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Skeptik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 6728
Registrován: 16/1/2011, 22:28
Bydliště: Středočeská gubernia

Re: Může mi někdo říct více k tomuto videu???

Příspěvek od Skeptik »

Nepíše se, že to byly střely dumdum, ale že zranění byly podobné jako u těchto střel.
Ostatně upravit normální kulku na dum-dum není tak složité - stačí navrtat špičku nebo ji naříznout do kříže :(
ObrázekObrázek

"Hádá-li se člověk s blbcem déle než pět minut, hádají se blbci dva," Jan Werich
"Važte si lidí, kteří hledají pravdu, a střezte se těch, kteří tvrdí, že ji našli," Voltaire
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17710
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Může mi někdo říct více k tomuto videu???

Příspěvek od skelet »

Lord píše:Teoreticky to blbost není. Střely dum-dum neboli tříštivě-trhavé se používaly už v první světové válce.
střely dum-dum se objevily před rokem 1897 v Indii, a používali je Britové. Díky masakru v Sudánu, v roce 1898, byly na popud Ruska v roce 1899 zařazeny mezi zakázanou munici. Britové a Amíci k tomuto zákazu přistoupili až v roce 1907.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Kruan
podpraporčík
podpraporčík
Příspěvky: 293
Registrován: 30/11/2009, 17:20

Re: Může mi někdo říct více k tomuto videu???

Příspěvek od Kruan »

Pokud ty kopce za nimi je SZ České Středohoří a občas se tam objeví i Sedlo, tak se podle mě jedná o oblast někde mezi Litoměřicemi a Doksany. Cesta by mohla být Míšeňská na Drážďany.

Pokud se pletu - prominťe

Pokud ne - aktéři tohoto filmu leží pod borovým lesíkem u letiště Roudnice - levý okruh.

Tak jako tak -

Ruské tanky prý dohnaly tuto kolonu

Německý civil prý střelil na Ruského důstojníka

Tanky se daly do pohybu a rozjezdily co bylo před nimi, včetně lidí

Pamětníci říkají, že prý je lidské sádlo trochu žlutější, než koňské

Sorry za trochu surrealismu, ale on k místní historii patří
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Může mi někdo říct více k tomuto videu???

Příspěvek od Lord »

Skeptik píše:Nepíše se, že to byly střely dumdum, ale že zranění byly podobné jako u těchto střel. Ostatně upravit normální kulku na dum-dum není tak složité - stačí navrtat špičku nebo ji naříznout do kříže.
Ano, chce se to přesněji vyjádřit. Střely dum-dum byly později zakázány, ale pochopitelně neskončila snaha zvýšit účinek střely v měkkém cíli, což se bohužel podařilo jinými způsoby. Britové experimentovali s puškovým nábojem .303. Skeptik už napsal, že stačí upravit špičku nebo ji vyrobit ze dřeva, tak to dělali tuším v první světové. Němci používali třeba 8mm Mauser - lehké špičaté kulky byly méně stabilní a měly snahu se v ráně deformovat.
Pokud by to někoho více zajímalo, tak na
http://magazin.strelectvi.cz/strely-dum ... 3-british/
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Heckler
praporčík
praporčík
Příspěvky: 367
Registrován: 20/4/2009, 03:22

Re: Může mi někdo říct více k tomuto videu???

Příspěvek od Heckler »

Ono to sem už skoro nepatří. Ale střely dum-dum se asi běžně nefasovaly. A zkoušeli jste někdy na tento způsob upravit vojenské střelivo?
Uživatelský avatar
CAT
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1683
Registrován: 6/8/2009, 10:53

Re: Může mi někdo říct více k tomuto videu???

Příspěvek od CAT »

Heckler: Tak mám pocit, že laborovat podobně s municí doma není úplně zákonné...

Ohledně dum-dum ve druhé válce. S podobnou věcí jsem se několikrát setkal při četbě vzpomínek z války. Třeba v Bechyni byl při "bitvě" o město na konci války zastřelen u náměstí místní učitel (žádná poprava, bylo to v přestřelce). Byl zasažen do břicha a už se ho nepodařilo zachránit. Co je zajímavé, takočitý svědek (autor kroniky) ránu také popisuje jako by byla od střely dum-dum. S podobným tvrzením jsme se setkal i v jiných popisech z jiných měst a vesnic. Nějak se mi nechce věřit, že by nařezávání kulek byla tak rozšířená praxe (beru v potaz, že se většina přestřelek odehrávala na 200 a víc metrů, kdy je nařízlá kulka prostě nepřesná, beru v potaz i to, že když vás zajmou s nařezanejma kulkama, nejspíš vás nebudou šetřit a beru v potaz i to, že to je proti předpisům, takže by to velitel asi neuvítal) a tak jsem si utvořil teorii o neznalosti civilů, pro které je střelná rána zranění, které nikdy neviděli (včetně místních doktorů), popřípadě že se jednalo o odražené střely, které do těla vnikly "špatnou stranou", nebo podobná nestandardní střelná zranění...
Obrázek
"We can't restore our civilization with somebody else's babies."
"Settlemunt my arse, let's slot floppies"
Uživatelský avatar
Alfik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4160
Registrován: 16/9/2008, 19:23
Bydliště: Jeseník

Re: Může mi někdo říct více k tomuto videu???

Příspěvek od Alfik »

Cate, viděl bych to stejně.
Většina lidí si totiž myslí, že znakem střely dum-dum (nebo podobných konstr., třeba tzv. "há-mantl") je to, že na vstřelu je malá dírka a na výstupu z těla velká rána.
Jenže toto vznikne i při nárazu kulky na kost, nebo na zranění odraženou a tím zdeformovanou kulkou.
"Zapomněli jste na syny Vorvénovy. Ztratili jste Greptrovo kladivo. Vás nikdo mstít nebude." Dr. Lazarus
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

DUM-DUM

Příspěvek od Lord »

Už výše jsem psal, že podobná zranění "dum-dum", se můžou povést "jinými způsoby". Tím jsou myšleny hlavně odrazy, jak už napsal Alfik, resp. lehké špičaté kulky byly méně stabilní a měly snahu se v ráně deformovat. Jelikož nejsem na toto odborník, uvítám lepší výklad.

Účinek tříštivé střely (dum-dum) - pokud dojde k jejich proniknutí ven z těla, často doslova vytrhnou oběti kus tkáně i s kůží. Jestliže střepiny z výstřelu uvíznou v tkáni, velmi obtížně se odstraňují. Tyto zranění jsou velmi ohavná, bolestivá a dlouho se hojí. Z těchto důvodů byla tříštivá munice za druhé světové války zakázána podle Ženevských konvencí.

Nicméně tzv. Ženevské konvence zakazovaly více věcí, přesto byly za války porušovány. Ale snad neexistuje pádný důkaz, že by se tříštivé střely do ručních zbraní systematicky vyráběly.
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Odpovědět

Zpět na „Válečné zločiny & Holocaust“