Koncentrační tábor Auschwitz/Birkenau

Zajatci, Malmédy, Katyň, koncentrační a pracovní tábory.

Moderátor: Pátrač

Uživatelský avatar
Lena
Poddůstojník v záloze
Poddůstojník v záloze
Příspěvky: 136
Registrován: 19/3/2005, 17:05
Bydliště: Olomouc

Koncentrační tábor Auschwitz/Birkenau

Příspěvek od Lena »

Koncentrační tábor Auschwitz byl založen nacisty na rozkaz Heinricha Himmlera 27. dubna 1940 poblíž malého městečka Osvětim. Šlo o bývalé kasárna polské armády. V první fázi sloužil k internování zajatých polských důstojníků a polské inteligence vůbec. Klasickým vojenským barákům přibylo jedno patro a celý prostor byl obehnán ostnatým drátem. Postupem času se začalo množství vězňů zvyšovat, zejména poté, co bylo o rok později rozhodnuto o „konečném řešení židovské otázky“. Původní záměry nacistů vysídlit židovské obyvatelstvo na východ byly pozměněny a začalo se s hromadným vyvražďováním.

Osvětim ležela na výhodném místě s dostatkem vody a surovin, převážně uhlí, a také v oblasti snadno přístupné po železnici i veřejných komunikacích , čímž ji připadl nevděčný osud stát se místem neuvěřitelného utrpení, potlačování lidských práv, místem, kde smrt byla vykoupením. Veškeré polské obyvatelstvo v okruhu 40 km bylo vysídleno a do lágru začaly proudit první transporty.

Auschwitz, to byl celý kombinát, soustava 39 koncentračních táborů, které byly rozděleny do tří hlavních skupin:

Auschwitz I byl hlavní, řídící, koncentrační tábor, ve kterém byla ústřední správa tohoto kombinátu, ústředna gestapa a hospodářské a zbrojní podniky pracující pro německou armádu. Jedním z důležitých úkolů tohoto tábora byla reprezentace "počestnosti" nacistických koncentračních táborů před zástupci veřejnosti. Z tohoto úkolu také vyplýval celkový vzhled tohoto tábora - jednopatrové zděné budovy s prostornými umývárnami, upravené prostředí uvnitř i v okolí tábora.

Auschwitz II - Birkenau byl založený roku 1941 asi 3 km od Osvětimi poblíž vesničky Brzezinka. Jeho nejdůležitější částí byla 4 krematoria a jeho hlavním cílem hromadné a systematické zabíjení lidí v plynových komorách. K Birkenau patřily také menší tábory: zemědělský tábor Budy, drůbežnický tábor Harmeze, zahradnický tábor Rajsko a chemické laboratoře.

Auschwitz III - Buna - Monowitz (založen roku 1942). Do této části KT spadala továrna na syntetickou gumu a barviva. K táboru náležely také menší tábory při uhelných dolech Fürstengrube, Königshütte, Jawiszowice, Jaworzno, Bobrek a Janina. Dále také cementárny, např. v Goleszówě. Další tábory přibyly na podzim roku 1944 v Hlavici, v Hindenburgu, v Blechhammru, v Heydenbrecku, …. Buna byl přímou součástí koncernu I.G. Farben se sídlem ve Frankfurtu nad Mohanem. I. G. Farben byl prvním nacistickým monopolem, který dostal povolení Goeringova ministerstva vybudovat v blízkosti Osvětimi chemický kombinát. Podmínkou bylo použití vězňů k výstavbě i provozu koncernu. V roce 1944 vyráběla továrna denně 4 vagóny benzínu, dále karbid a léčiva, která byla samozřejmě testovaná na místních vězních.

Vězňové všech koncentračních táborů mívali dojem, že se proti nim spikla i sama příroda. V táboře bývalo téměř vždy nepříznivé počasí - v létě to bylo nesnesitelné vedro, v zimě nemilosrdné mrazy, na jaře a na podzim vichřice a neproniknutelné mlhy. Počasí mělo negativní vliv jak na práci vězňů, tak i na hojení jejich ran.

Hlavní tábor Auschwitz I se skládal převážně ze zděných vězeňských baráků, mnohem větší Birkenau byl naopak vybudován na "zelené louce". Na rozsáhlém, bažinatém a nezdravém pozemku ohraničeném kilometry ostnatého drátu a hlídkovými věžemi se nacházely řady dřevěných jednopatrových baráků, podobné konírnám (jimiž také původně byly). Bloky byly 40 metrů dlouhé, 9 metrů široké a přes 2,5 metru vysoké, na obou koncích opatřené vraty. Světlo sem procházelo jen dvěma řadami malých okének ve zvýšené střeše. Tyto baráky byly stavěny bez základů, přímo na bažinaté půdě. Většina tak neměla podlahu, jen udusanou hlínu, která se často měnila v bláto. Uvnitř bloků stály tříposchoďové palandy s lůžky a pokrývkami. Uprostřed bloků vedly rozvody komínů, jimiž procházel kouř, který měl vytápět celý vnitřek. Působil ale pouze jako výsměch, protože v zimě bylo nemožné takovou stavbu vytopit. Bloky byly projektovány pro 300 – 400 osob, ale mnohdy se jich zde tísnilo 1000 – 1200.

O dalším osudů vězňů se v podstatě rozhodovalo ihned po příjezdu transportu. Vězni byli vyhnáni z železničních vagónů a ještě na náspu řazeni. Osobní věci a zavazadla museli nechat u vlaku. Poté byli z transportu odděleni muži od 14 do 40 let a přidali k nim i mladší, pokud uměli německy. Němečtí lékaři a důstojníci určovali schopnost jednotlivých lidí pracovat. Starce, ženy, děti a práce neschopné naložili do nákladních aut a odvezli do Birkenau.

Čekající dozorci a vojáci se vrhli na odložené kufry a kradli vše, co mělo nějakou cenu. Této proceduře se říkalo "Kanada". Po rabování se zavazadla odvážela do skladišť a posléze posílala do Německa.
Pokud se čekal další velký transport, šli na smrt všichni bez výjimky. V Birkenau byli nahnáni do speciálních podzemních prostor připomínajících šatny a sprchy. Zde se museli svléci do naha a byli přinuceni vejít do "sprch". Pak se dveře hermeticky uzavřely a dovnitř byl speciálními průduchy vhozen obsah několika plechovek s prostředkem Cyklon B. Po 15 – 20 minutách se prostory „sprch“ vyvětraly a určené skupiny vězňů tzv. Sonderkomanda odnášely mrtvoly do krematoria, které bývalo hned vedle. Tam byly mrtvým ostříhány vlasy, vymláceny zlaté zuby a odstraněny případné protézy. Poté byla těla spálena.

Identifikace vězňů

Práceschopným vězňům byla přidělena čísla, která měli našity na levou stranu kazajky a na pravou stranu kalhot a po čase i vytetovány do kůže. Každý vězeň dostal též tzv. vinkl. Byl to barevný trojúhelník s písmenem, který měl našitý na kazajce a dále rozděloval vězně.

Písmeno znamenalo národnost: T - Čech, P - Polák, N - Holanďan, B - Belgičan, atd. Němci měli vinkly bez písmene.

Barva určovala provinění, za které se člověk dostal do lágru:
- Zelený znamenal Berufsverbrecher, zločinec z povolání, který byl po
odpykání posledního trestu dodán do tábora.
- Zelený s černým písmenem S značil Sicherheitsverfahrung. To byli
zločinci, kteří se dopustili jednoho nebo více zločinů a byli odsouzeni k
trestu káznice na dobu delší 15 let nebo na doživotí, tedy násilné
loupeže, opakovaná znásilnění, zabití, vraždy apod. Z káznice byli
posláni do táborů "na vykončení", jak říkali Poláci, tzn. aby byli
příležitostně vhodným způsobem utlučeni.
- Černý vinkl prozrazoval, že jeho nositel je asociální element. Byli to
většinou cikáni, nepolepšitelní tuláci, potulní a práce se štítící lidé.
- Růžový vinkl měli nevyléčitelní homosexuálové.
- Fialový vinkl měli členové náboženských sekt, svědci Jehovovi, kněží, …
- Červený vinkl měli političtí vězni.
- Překřížený vinkl tvořící Davidovu hvězdu měli Židé. Židé patřili mezi
vězně, jejichž návrat z tábora byl nežádoucí. Byli týráni, ubíjeni nebo po
tisíci tráveni v plynových komorách.

Po této proceduře byli nově příchozí umístěni do tzv. karantény, ve které setrvávali až několik týdnů. Po uplynutí karantény byli vězni rozděleni na baráky a začali pracovat.

Hierarchie a správa tábora

Tábor měl svého komandanta (důstojník SS), raportführera (poddůstojník SS odpovědný za pořádek, kázeň a početní stav v táboře) a hospodářskou správu, svůj vlastní politický řád, poštu, věznici, popraviště i zásobu katů. Ale měl také vlastní autonomii, která byla složena z vězňů a která vedla ve skutečnosti vlastní vládu nad táborem

Asi nejznámějšími postavami spojovanými s lágrem v Osvětimi byli komandant Rudolf Höss jako tvůrce prototypu vyhlazovacího tábora a muž, který měl na starosti židovkou otázku a organizaci transportů – Adolf Eichmann.

Pracovní skupina vězňů se nazývala komando. V čele byl kápo (oberkápo, unterkápo) a vorarbeiteři. Každý měl na levé ruce pásku s příslušným nápisem a každý nosil klacek.

Kápo - Němci označovali tímto slovem vězně, jemuž svěřili vedení nad pracovní skupinou vězňů. Ale kápo nebyl předák, nýbrž byl určen k násilí, terorizování, mučení a zabíjení. V tomto ohledu byl pravou rukou, výkonným orgánem esesmanů.

Vorarbeiter - přední dělník. Velká pracovní skupina se dělila na podskupiny, každé byl v čelo postaven vorarbeiter. Vyznačoval se především tím, že nepracoval. Opatřil si hůl a mlátil vězně. Čím více řval a čím více mlátil, tím lepším vorarbeitrem byl.

Zabíjení v Osvětimi prováděly oficiálně dvě instituce: SSlékaři a úřad lagerkomandanta Müllera, který je především odpovědný za smrt statisíců vězňů. To on dával zabíjet celé transporty. Navzájem si obě tyto instituce dělaly naschvály a předháněly se v počtu zlikvidovaných lidí.

Vězeňská samospráva

V čele vězeňské samosprávy byl lagerältester s velikou pravomocí. Na levém rukávu měl pásku s písmeny LÄ. Byl odpovědný za pořádek a čistotu v táboře a představený všech blockältestů. Byl to vězeňský diktátor tábora.
Blockältester byl zase správcem a pánem bloku. Odpovídal za disciplínu v bloku, dohlížel na rozdělování jídla, apod. Poláci ho nazývali "blokówý" a jejich názvy se obecně ujaly u všech národností. Např.: Blokový písař - "šrajbr"; velitel světnice (štuby) - "štubówý"; Stellvertreter - "zastempca"; Esesscharführer - "šára"; atd.

Strava

Výživa vězňů byla zcela nedostatečná a postrádala potřebné živiny a vitaminy. K snídani se podával 1 litr kávové náhražky nebo čaje. Jako hlavní potrava sloužil samozřejmě chleba, ovšem ten táborový obsahoval až 25 % pilin. Spolu s kouskem margarinu, koňského salámu, či marmelády tvořil většinu večeří.
V poledne nebo večer se podávalo 0,5 až 1 litr polévky zvané suppa. Většinou se skládala z kousků vařené řepy či brambor a někdy se do ní přidávalo jídlo, které zbylo z "kanady". Jednou z možností, jak dostat více jídla byl tzv. Schwerarbeiterzulage ("Culága") - přídavek k jídlu u pracovních komand. Každé úterý a pátek nastoupili vězni u kuchyně a každý z nich dostal 500 g chleba a 100 g koňského salámu. Uvedené hodnoty je potřeba brát pouze jako informační, protože záleželo zcela na libovůli vydávajícího.

Nemocnost a hygiena

Zejména v Birkenau, kde byl velký nedostatek pitné vody, řádil břišní a skvrnitý tyfus, tuberkulóza a všeobecně se umíralo na zápal plic z vyčerpání. Nadměrný počet nemocných byl velkým problémem a nemocniční baráky nedostačovaly. Proto také byli sotva uzdravení vězni posíláni zpět na těžké práce. Také léků bylo velmi málo a stačily jen pro vězně německé národnosti. Šíření nemocí a zejména tyfu se nedařilo zabránit díky všudypřítomným blechám a vším. Ani duševní poruchy nebyli výjimkami. Stávalo se, že vězeň psychicky neunesl neustálý teror, týrání a všudypřítomnou atmosféru smrti. Většina takovýchto vězňů spáchala sebevraždu.
V Birkenau působil táborový SS lékař Dr. Josef Mengele. V ženském lágru se na jeho příkaz prováděli popravy fenolovými injekcemi (preparát BE 1034). Dělal pokusy s dvojčaty v Antropologickém ústavu, který si v Birkenau zřídil. Studoval na nich vlivy dědičnosti. Podobné pokusy prováděl s trpaslíky a s lidmi, kteří měli nějáké tělesné vady. V ústavu probíhala také sterilizace Židů pod vedením Prof. Dr. Carla Clauberga a Dr. Horsta Schumanna.

Likvidace těl

Během provozu tábora bylo postupně postaveno pět krematorií. Jen čtyři krematoria v Birkenau byla teoreticky schopna spálit přes 4500 těl za 24 hodin (v praxi ovšem dokázala v případě potřeby spálit něco kolem 8000 těl), ale když nestačila, byly vykopány velké spalovací jámy, které dokázaly pojmout najednou až 1000 věznů.

Pro ilustraci: V Birkenau jen v srpnu 1943 bylo spáleno v prvém týdnu 34.000, v druhém týdnu 31.000, v třetím týdnu 56.000 francouzských, holandských, belgických, řeckých, ale i českých a slovenských Židů.
Zajímavý je rovněž fakt, že Němci za ústupu všechna krematoria vyhodili do vzduchu tak důkladně, že ani sami Poláci nebyli schopni rekonstruovat jejich původní podobu. Jen díky dvěma dívkám vězněným v Birkenau, které ukradly a zachránily stavební plány řady staveb v táboře včetně krematorií, máme informace o těchto ohavných stavbách.

Bunkr

Každý tábor měl své vězení a místnosti pro výslechy a mučení, jimž se ve vězeňské hantýrce říkalo bunkr. V Osvětimi to byl blok č. 11. Nejrůznější nápisy a kresby v celách po celém bloku jasně ilustrují, jakým směrem se upínalo myšlení odsouzených. Mnoho nápisů polských, českých i mnoha jiných národností obsahuje jen jméno a datum, kdy dotyčný ještě žil. V sklepních místnostech bloku č. 11 také došlo k prvním pokusům s použitím plynu Cyklon B (na 600 ruských zajatců a 250 Poláků z nemocničního baráku).
Tyranie vězňů byla všudypřítomná. Velmi těžký život měli vězni ze zeleným vinklem a Židé, a zejména ti, kdo zde neměli žádné známé, ani co prodat. Tedy ti, kteří nedostávali balíčky z domova a nemohli uplácet jídlem a cigaretami. Jakousi ochranu vězňům poskytovalo zařazení do funkcí podílejících se na správě tábora. V krejčovské dílně, skladu, či kuchyni vězeň dokázal přežít jakýkoliv lágr, hlavně díky pobytu v teple a možnosti se dostatečně vyspat. Ale dostat se na tato místa bylo velmi obtížné a vyžadovalo to velkou dávku opatrné diplomacie a soustavného uplácení.

Konec nacistické vlády

Když se na začátku roku 1945 přiblížila fronta, nastalo velké zakrývání stop. Tábor byl evakuován. Transporty v otevřených vagónech a dvacetistupňových mrazech, bez jídla a pití se vyznačovaly otřesnou úmrtností. Nemocné a zbylé vězně bylo rozhodnuto zlikvidovat a nastaly masivní popravy a spalování. Fronta však postupovala příliš rychle. Ustupující esesmani již jen stačili zničit většinu dokumentace a vyhodit do vzduchu všechna krematoria včetně plynových komor. 27. ledna obsadili ruští vojáci poloprázdný tábor, ve kterém se nacházelo kolem sedmi tisíc vězňů. Když za několik měsíců skončila válka v Evropě, nastalo bilancování. Ač řada hitlerových mužů, přímo zodpovědných za zakládání a provoz vyhlazovacích táborů byla mrtva, výjimky se našly.
Rudolf Höss sám byl lidovým soudem odsouzen a popraven oběšením. Část válečných zločinců (dozorců a nižších šarží) zmizela v Rusku, část s buldočí zatvrzelostí vyhledával a předával soudům známý lovec nacistů Simon Wiesenthal. Objevili se též první odhady o počtu zde zabitých lidí. Tento údaj není dodnes upřesněn a patrně se přesné číslo již nikdy nedovíme. Uvádí se něco mezi 1,2 - 3,5 milionu lidí. Důvodem k těmto dohadům není jen zničená evidence, ale fakt, že 70 - 75% každého transportu nebylo nijak evidováno, protože šli okamžitě do plynových komor.


Brzy po válce bylo rozhodnuto zachovat tábor jako památník holocaustu a vzpomínku na jedno nejhorších zvěrstev v dějinách lidstva. Dodávám, že již krátce po válce se objevily názory (a dodnes jim řada lidí ráda věří), že plynové komory a vůbec hromadné vyvražďování zde v podstatě neexistovalo. Tyto názory zněly a kupodivu dosud znějí především z úst nacionalisticky zaměřených představitelů některých německých politických stran i vzdělaných lidí tzv. "revizionistů" a jejich smysl spočívá především ve snaze popřít vlastní minulost, zlehčit vinu a zbavit se části zodpovědnosti.

Zdroje:
Továrna na smrt - Ota Kraus, Erich Kulka - vězni v Birkenau
www.holocaust.cz
http://osvetim.valka.cz
www.auschwitz.dk
http://www.pooh.cz/mishak/a.asp?a=2004801
http://www.pooh.cz/a.asp?id=2004822&db=

Zkrátit tak obsáhlé téma mi dalo docela práci. Toto jsou jen kusé informace... pokud vám tu něco chybí, tak napište, můžu to ještě doplnit.
Obrázek
Vstupní brána s uvítacím nápisem "Arbeit macht frei" - práce osvobozuje.
Obrázek
letecký pohled na Auschwitz I., II.
Obrázek
Auschwitz - Buna ... továrna IG-Farben
Naposledy upravil(a) Lena dne 22/4/2005, 22:48, celkem upraveno 2 x.
ObrázekObrázek

"Forgetting them means letting them die again" Elie Wiesel
Uživatelský avatar
Lena
Poddůstojník v záloze
Poddůstojník v záloze
Příspěvky: 136
Registrován: 19/3/2005, 17:05
Bydliště: Olomouc

Příspěvek od Lena »

nějáké obrázky
Obrázek
baráky - Birkenau
Obrázek
letecký pohled na Auschwitz - Birkenau
Obrázek
Tak takto vypadá Auschwitz dnes...docela pěkné místo...kdo by uvěřil tomu, co se tam dělo před 60 lety
ObrázekObrázek

"Forgetting them means letting them die again" Elie Wiesel
Uživatelský avatar
Radola Gajda
Poddůstojník v záloze
Poddůstojník v záloze
Příspěvky: 407
Registrován: 10/10/2004, 14:29
Bydliště: ČR

Příspěvek od Radola Gajda »

Lena:Dobrá,dám ti tedy dost záloudnou otázku,probíranou snad na všech forech.
Proč nebyl nikdy tábor bombardován?
Obrázek
finak
Příspěvky: 5
Registrován: 22/11/2004, 12:46

Příspěvek od finak »

Aj mna by to zaujimalo. Pri oslave vyrocia oslobodenia to dokonca spomenul nejaky rabin ako vycitku. Preco spojenci nebombardovali aspon prijazdove cesty a zeleznice, ked o tom co sa tam deje stopercentne vedeli.
Uživatelský avatar
Lena
Poddůstojník v záloze
Poddůstojník v záloze
Příspěvky: 136
Registrován: 19/3/2005, 17:05
Bydliště: Olomouc

Příspěvek od Lena »

Odpovědět vám nedokážu, protože to sama nevím.
Samotný tábor bombardován nebyl, Rusové pouze zničili vetšinu továreny IG Farben, která byla jen několik kilometrů od tábora. Ještě před osvobozením Osvětimi bylo pořízeno mnoho leteckých snímků , na nich jsou jasně zřetelné zbývající krematoria, spalovací jámy i vězni. To proč nezaútočili je pro mě záhadou, stejně jako pro vás. Možná neměli dostatek informací - o čemž dost pochybuji, nebo nechtěli ohrozit zbývající vězně - což mi taky nejde na rozum ... v jiných táborech na ně ohled nebrali.
Velice by mě to zajímalo... jestli má někdo nějáký nápad tak sem s ním.
ObrázekObrázek

"Forgetting them means letting them die again" Elie Wiesel
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Příspěvek od Lord »

Je zde taky alternativa, že pro spojence představovali židi také problém. Je sice pravda, že oni se vymlouvají, že by museli na nálet vyčlenit bombardéry … a tím by utrpělo strategické bombardování … ale přitom bombardovací svazy létaly okolo a sypaly svůj náklad na nedalekou chemičku IG Farben.

Jinak co jsem slyšel svědectví vězňů z Osvětimi, tak pro ně by to bylo přínosem … stejně věděli, že je čeká smrt … kdyby se tábor bombardoval, přišli by někteří vězni o život, ale další tisíce by mohli v tom zmatku utéci … tábor by se navíc podařilo vyřadit z činnosti a nemohly by se přivážet další „lidský materiál pro pece“ atd. Takže bombardování mělo logický význam.
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Ringhofer
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 128
Registrován: 8/3/2005, 17:23

Příspěvek od Ringhofer »

Proč spojenci nebombardovali Osvětim? Ano tolikrát omílaná diskuse. upřímně řečeno, na výčitky tohoto typu začínám být už poněkud alergický. Jednak, jakým způsobem by to měli udělat? V úvahu připadaly pouze strategické bombardéry. Pro ty však tábor rozhodně nebyl vhodným cílem a totéž v podstatě platí i o železniční trati( ostatně, myslím si že s využitím vězňů by se ji podařilo poměrně rychle obnovit, tak že efekt by nebyl asi až tak zásadní). Během doby, kdy by samotná trať byla vyřazena by se Němci pravděpodobně zaměřili na vybíjení vězňů v rámci tábora. Představa, že by se ze strategického bombardétu mohla zasáhnout třeba krematoria, případně vyřadit ostraha tábora je prostě nerealizovatelná. Na tábor by se dal maximálně "položit koberec" , ovšem v případě zásahu by to tábor s velkou pravděpodobností srovnalo se zemí kompletně ztráty by byly pravděpodobně obrovské. Můžete mi říct, který velitel by si tohle vzal na svědomí?! A nakrásně, kdyby se našel, jak bychom po tom akci hodnotili? Nepsali by pak ti, co dnes spojencům podle mne neprávem vyčítají někdy i záměrnou (!) liknavost o tom, jakým byl nálet zvěrstvem a masakrem?

Pokud by bombardování mělo mít alespoň nějakou naději, muselo by se provédst střemhlavými stroji, nebo bitevníky, které dokázaly i poměrně malý cíl zasáhnout, ovšem tábor byl daleko za hranicí jejich doletu.

Je samozřejmé, že z hlediska vězňů byla představa náletu nadějí pro vysvobození. Nadějí bylo asi cokoliv. Dívejte se na to ale prosím trochu reálně! Taková operace se tehdy prostě realizovat nedala. Bombardování továren bylo něco úplně jiného, nedá se to srovnávat.


Lorde: V případě náletu by podle mne byly ztráty obrovské. Pochybuji, že by Němci vězně určené k likvidaci někam evakuovali. Byli by napěchováni v ne zrovna pevných barácích, pumy by nadělaly obrovskou paseku, do toho požáry atd.....osobně odhaduji, že by šly ztráty na vězních do tisíců, stovky by možná přežily, pár desítek by možná bylo ve stavu, který by jim umožňoval utéci. S trochou cinizmu by se dalo říci, že by tím spojenci akorát ušetřili Hitlerovi plyn a odvedli tak špinavou práci vlastně za něj. Jedinou možnost opravdu vidím v přesném bombardování, to ale z hlediska doletu prostě nešlo. Vem si, jaké škody způsobilo strategické bombardování měst a nemám na mysli třeba jen Drážďany. a to tam ti lidé měli možnost uchýlit se včas do protileteckých krytů.
Naposledy upravil(a) Ringhofer dne 5/4/2005, 08:14, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Příspěvek od Lord »

No myslím, že spojenci bez skrupulí bombardovali obytné čtvrti v Německu.
Vězni by byli rádi, protože by to pro ně bylo vysvobozením.
Bombardování nádraží ve Francii a dalších cílů - přišlo o život asi 40 tisíc Francouzů. Já nevím, ale byla přeci válka, ne?
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Ringhofer
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 128
Registrován: 8/3/2005, 17:23

Příspěvek od Ringhofer »

Lorde, nezapoměl jsem, byla válka. Pokud máš tím osvobozením na mysli smrt, máš asi pravdu. Předpokládám ale, že cílem takové operace by mělo být spíše vraždění zabránit, nebo ho zkomplikovat. Nikoliv udělat další masakr.
Lena psala, že v jednom dřevěném bloku mohlo být až kolem tisíce vězňů.Hipoteticky si vem situaci, kdy by jedna puma mezi bloky spadla(to je velmi pravděpodobné přesnost strategického bombardování tehdy opravdu nebyla tak dokonalá). Okamžitě by jsi mohl mít kolem cca 4 000 mrtvých a raněných(zranění v těch podmínkách beztak znamenalo smrt). A ber v potaz, že by určitě nespadla jedna puma ale celý náklad byť třeba jen z jediného stroje. Puma má na otevřeném prostranství smrtící účinky v řádu stovek metrů(předpokládám, že by byly použity tříštivé, nebo zápalné). dřevěné baráky by žádnou ochranu neposkytly. Jelikož byly bez základů, další by asi popadaly následkem tlakové vlny. Tedy pravděpodobně další mrtví a zranění.
Uživatelský avatar
Bruno
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 824
Registrován: 8/10/2004, 10:51

Příspěvek od Bruno »

A jakú mali tí ludia inú alternatívu ringhofere?Ide o to ,že tábor by bol na dlhú dobu minimálne neschopný prijímať ďalších nešťastníkov..
ObrázekObrázekObrázekObrázek

Najvačším nepriatelom mieru su pacifisti...
Uživatelský avatar
YAMATO
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 2808
Registrován: 19/3/2005, 19:25
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od YAMATO »

a) Bombardování německých měst= nepřítel, likvidace továren, dopravních center, pracovní síly, oslabování morálky...výsledky pravda byly dost problematické, nicméně oslabení Německa tímto způsobem bylo značné (boj o vzdušný prostor nad "říší" byl označován za další frontu!).

b)Bombardování cílů ve Francii= příprava na invazi, co namítat?

c)Bombardování škodovky a podobných podniků na okupovaných územích= strategická výroba, zbraně atd. Pravda, ke konci války dost diskutabilní, jinak ale naprosto pochopitelné.

d)Smrt by pro vězně byla vysvobození...asi ano, ale kdo by to rozhodl? To není jako bombardovat nepřítele. Jak píše Ringo, teď by se to bralo jako zločin spojenců.
ObrázekObrázek

Když zmizíš, tak budeš zmizelej, jinak tě zmizím já.
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Příspěvek od Lord »

Pokud Vvím tak tu žádost překládali spojencům sami židé ... asi věděli o čem mluví ... oni sami židé to chtěli ... spojenci, ale jejich žádost zamítli. Asi jimi otřáslo svědectví uprchlých vězňů, ... další si chtěli zachránit kůži ... a zastavit transporty ... ale i lidé z tábora ... si to přáli.
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
YAMATO
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 2808
Registrován: 19/3/2005, 19:25
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od YAMATO »

Teorii o tom, že spojenci ZÁMĚRNĚ nebombardovali KT, ať už z jakýchkoliv důvodů, můžu brát vážně teprve, až uvidím nějaké důkazy. Takové důkazy, podle toho co vím, nejsou, pouze nepodložené spekulace.

Že si to přáli Židé...kdo? Byly to pouze soukromé osoby, žádná vláda židů nebyla, takže tyto žádosti měli nepatrný vliv.

Mimochodem, jestli vůbec byl holokaust k něčemu dobrý, tak k tomu, že dokázal absurdnost teorií o židovských spiknutích, jejich zkryté vládě světu atp.
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Příspěvek od Lord »

Proč by měl holocaust dokazovat absurdnost teorií o židovských spiknutích a jejich skryté vládě světu? Protože západní vlády zamítli bombardování Osvětim? Kdyby ovládali svět tak by to prosadili? Hitler tvrdil, že Amerika a Anglie bojuje na židovský popud. On si přeci válku s nimi nepřál, chtěl s nimi uzavřít mír.

Šlo přeci o skrytou vládu ... nešlo dělat věci, o kterých by bylo hned každému na první pohled jasné odkud vítr vane ...

No … myslím, že této diskuse necháme … nikam by nevedla … argumenty proč nebyla Osvětim bombardována (nebo alespoň železniční tratě) by bylo možné tedy shrnout do dvou rovin – první rovina je obtížnost a přesnost leteckého bombardování a tím spojená obava o životy vězňů, v případě tratí by je Němci brzy opravili … z toho důvodu bylo lepší bombardovat i nádraží.

Druhá rovina zabíhá do teorií … o kterých nemá smyslu zde spekulovat, do otázky židovského problému apod.
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Ringhofer
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 128
Registrován: 8/3/2005, 17:23

Příspěvek od Ringhofer »

Nechci vůbec spekulovat o židovské otázce, na celou věc jsem se díval pouze s technického hlediska. Považuji jí za téměř nerealizovatelnou a pokud by už vůbec proběhla, její efekt by byl mizivý. Mimochodem, jak by asi bylo pilotům, kteří by věděli, že letí bombardovat již tak těžce zkoušené Hitlerovy vězně. Výčitky ohledně toho bombardování mne však iritují, spekulace o možné záměrné nechuti ještě víc. Viníci holocaustu by se měli hledat někde jinde, než mezi těmi, kteří tento zrůdný systém dokázali porazit a zničit a to vše opravdu za nemalých obětí.
Stejně všichni umřeme....
Uživatelský avatar
Ringhofer
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 128
Registrován: 8/3/2005, 17:23

Příspěvek od Ringhofer »

Bruno, jde o to na jak dlouhou dobu by to bylo(a v tomto směru jsem skeptik) a navíc pro tento případ bylo dost nešťastníků přímo v táborech....
Stejně všichni umřeme....
Uživatelský avatar
YAMATO
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 2808
Registrován: 19/3/2005, 19:25
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od YAMATO »

Ještě k "skryté vládě Židů"...zlikvidování cca 6000000 Židů...čili cca 50% všech v Evropě...to pokládám za důkaz absurdnosti těchto teorií.

A že něco Hitler tvrdil? To je fakt dobrý důkaz...

Jinak souhlasím, diskuse o ničím nepodložených teoriích je zbytečná.
ObrázekObrázek

Když zmizíš, tak budeš zmizelej, jinak tě zmizím já.
Uživatelský avatar
Lena
Poddůstojník v záloze
Poddůstojník v záloze
Příspěvky: 136
Registrován: 19/3/2005, 17:05
Bydliště: Olomouc

Příspěvek od Lena »

Jména některých esesáků:

Velitelé táborů:
Osvětimský kombinát – Rudolf Höss

Osvětim I - Aumeier, Fritsch, Hoffmann, Thumann

Osvětim II-Birkenau: mužsky tábor - Hartjenstein, Kramer, Krause, Schwarzhuber

ženský tábor - Drechslerová, Hassová, Hessler, Mandelová;

Osvětim III - Schwarz

Raportführeři:
mužský tábor - Buntrock, Kurpanek, Palitsch, Polotschek, Schillinger, Stiewitz

ženský tábor - Borrmannová, Brandlová, Grossová, Kitzmannová, Klausová, Taube

Blokführeři:
mužský tábor - Bardo, Baretzki, Buck, Dobrovodský, Förster, Götz, bratři Kasaničtí, Köln, Krapatkin, Panzergrau, Schenk, Schmidt, Schneider, Schulz, Weiss

ženský tábor - Dauzová, Kempová, Kozubíková, Kucková, Mayerová, Mischová, Mitlenzová, Mokrus J., Reichertová, Rullofová, Rungová, Stangová, Sliewitzová, Taugenfeldová, Urbanovsky, Volikenrathová,
Wenigová, Womannová, Zaretzká

Politické oddělení (táborové gestapo): Boger, Broad, Grabner,
Hoffmann, Hustek, Lachmann, Winand

Pracovní služba:
mužský tábor - Antal, Emerich, Grauel, Oletschuck, Perschel, Zeli

ženský tábor - Hassová, Rútters

Kuchyně:
mužský tábor - Händler

ženský tábor - Franzová

Skladiště: Graff, Kretzer, Kulatsch, Wagner, Wuasch

Lékaři:
Osvětimský kombinát - Wirths

pokusné stanice - Büning, Göbl, Clauberg, Schuhmann, Weber

třídění na transporty a do plynových komor - Klein, König, Mengele, Thilo

Krematoria: Buch, Porst, Gorges, Moll (zároveň popravčí), Schulz

:roll:
Uživatelský avatar
Lena
Poddůstojník v záloze
Poddůstojník v záloze
Příspěvky: 136
Registrován: 19/3/2005, 17:05
Bydliště: Olomouc

Příspěvek od Lena »

Útěky a organizovaný odpor

Přes hrozby krutým mučením a tresty smrti, přes dráty nabité vysokým napětím a stráže střílející bez varování, taková byla touha po svobodě, že téměř každý měsíc někdo utekl a zdaleka ne všechny chytili. Po každém útěku vyrazili do okolí esesmani se psy a pořádali hon. V případě, že vězně nechytili, mstili se na příbuzných uprchlíka či na spolubydlících na bloku, které neváhali místo něj popravit za pomoc při útěku. V případě dopadení byl dotyčný nelidsky bit v bunkru a následně popraven jako odstrašující příklad.
Vězni prováděli i hromadné útěky. Na konci roku 1942 se vzbouřilo na 60 holandských židů. Udělali kouli ze svých těl a vrhli se na dráty. Kdo nebyl zabit elektrickým proudem, byl rozstřílen z kulometů. Za čas zase skupina vězňů pod vedením několika ruských válečných zajatců dokonce vyhodila ukradenou výbušninou do vzduchu část krematoria č. IV a v nastálém zmatku se pokusili o útěk. Byli vesměs postříleni. Šlo asi o největší vzpouru (neúspěšnou) v krátké historii tábora, která ochromila provoz krematoria. Je potřeba zmínit i nesmírně riskantní pokusy o sestrojení radiostanice, fotografování částí tábora a distribuci těchto snímků (za pomoci obyvatelstva) na západ.
Uživatelský avatar
YAMATO
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 2808
Registrován: 19/3/2005, 19:25
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od YAMATO »

Tohle by mě dost zajímalo, vzpoury v KT. Proč jich bylo tak málo? Je nějaké normální vysvětlení?
ObrázekObrázek

Když zmizíš, tak budeš zmizelej, jinak tě zmizím já.
Odpovědět

Zpět na „Válečné zločiny & Holocaust“