Maginotova a Alpská linie

Maginotova linie a jiné.
Uživatelský avatar
Tuchačevskij
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 413
Registrován: 15/11/2009, 02:02
Bydliště: Slaný

Re: Maginotova a Alpská linie

Příspěvek od Tuchačevskij »

Jsem si téměř jist, že konkrétně tady u toho objektu udělán byl a ústil právě do prostoru pod střílnou. A to jest do diamantáku :lol:
"Kdo se nepoučil z historie, je nucen si ji prožít znovu"
Uživatelský avatar
Montgomery
nadrotmistr
nadrotmistr
Příspěvky: 152
Registrován: 6/4/2010, 19:00
Bydliště: Lukavice
Kontaktovat uživatele:

Re: Maginotova a Alpská linie

Příspěvek od Montgomery »

Moje chyba, nevšml jsem si, že tvá poznámka o skluzech už nepatřila k téhle fotce.
Není nic nesnesitelnějšího než hlupák, který má štěstí. Cicero
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Maginotova a Alpská linie

Příspěvek od Lord »

Tuchačevskij píše:Jo, to mě na těch rusácích také moc mrzí :cry: Musí se ale nechat, že až na tohle se jim moc dalších věcí vytknout nedá... Jejich opevnění na mě působí dost promyšleně a vymakaně. Když vezmu tedy v potaz jednotlivé objekty. Mají lomené chodby, které jsou kryté střílnou a vybavené štěrbinou, která sloužila k vyrovnání tlaku při výbuchu.!
Ano, některé generace dělostřeleckých srubů pro boční palbu vypadají solidně. Ostatním pěchotním objektům se ale vyčítá přímá palba, typicky třeba třístřílnově objekty, i když musíme uznat, že je rusáci zase udělali z řádně silného železobetonu.
Tuchačevskij píše:Saint Roch Mohutný srub B4 chráněný mříží. Ve stropnici jsou vidět dvě ze tří kopulí CJM a pod nimi střílna kanónu
Obrázek
To mě opravdu dostalo! Diamanťák jištěný ještě "fortovou mříží" :lol: Moc zajímavá kombinace!
Vydržela ta "slavná fortová mříž" kanonádu? Původně jsem si myslel, že to je takový hezký plůtek, nepřijde mi to bůhví jak nepřekonatelný :D
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Tuchačevskij
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 413
Registrován: 15/11/2009, 02:02
Bydliště: Slaný

Re: Maginotova a Alpská linie

Příspěvek od Tuchačevskij »

Jo, to solidně opravdu vypadají a ta síla stěn je také dosti solidní :D
Jinak ta "slavná fortová mříž" určitě kanonádu nevydržela. Není dost pružná jako natažené ostnané tráty, které mají určitou vůli v prověsech.
Dráty v překážce nesmí být moc našponované, aby je tlaková vlna při výbuchu okamžitě nepřetrhala :) Samozřejmě přímý zásah dělostřeleckým granátem drátěnou překážku spolehlivě zneškodní...
"Kdo se nepoučil z historie, je nucen si ji prožít znovu"
čet.Hrad
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 109
Registrován: 21/2/2006, 13:09

Re: Maginotova a Alpská linie

Příspěvek od čet.Hrad »

Lord píše:25mm protitankový kanon – Le canon antichar de 25 mm modéle 1934 - do zvonu AM, délka hlavně 1180 mm, úsťová rychlost 880 m/s, počet 72 kusů na nové frontě...
To jde. Zajímá mě průraznost ... (na vzdálenost 400 metrů) od 35 mm (zvon) do 40 mm (T2AM). Na PzKpfw II i PzKpfw III raných verzí by stačil.

... na Maginotově linii též použit na své běžné kolové lafetě jako výzbroj objektů STG a MOM.

Obrázek
Na to jsem se musel podívat... ono je to už skoro zastaralá zbraň, pro které se hledalo využití. Němci se zmocnili docela dosti kusů, které dostaly okupační jednotky.

http://www.fronta.cz/foto/2-5-cm-pt-kanon
teda zda "skoro zastaralá" zbraň.... nevím nevím, sice měla malou ráži, ale v roce 1940 ještě dostačující a stále vyráběná ve velkých počtech a objednávaná.
V rámci výstavby, probíhající pod vedením Ženijní technické sekce (STG) a především Vojenských pracovních sil (MOM) vznikla řada neobvyklých pevnostních objektů i pro tyto kanony. Malé objekty byly vesměs nepříliš promyšlené ... zlatý naše řopíky a sroubky!
Na jednu stranu souhlasím, řopíky a TO měly lepší koncepci, ale zásadně chyběla dělostřelecká výzbroj pod betonem na většině úseků (když bych bral v potaz dokončení tvrzí vč. výzbroje). V tom měly objekty STG i MOM přeci jen výhodu, i když jen s pouze polními lafetacemi.
Takže se případně počítalo z rozšířením malých tvrzí dalšími tunely, zajímavé. Já myslel, že všude nebyly kopce a něco stavěli i skoro na rovině, ale zřejmě některé pevnosti bylo možné rozšířit, nemáš někde plány?
Počítalo, nepočítalo :D Ono spíš to bylo naopak, nejprve se počítalo s variantou GO, redukovanou na PO s plánem pozdějšího rozšíření o dělostřelecké objekty, ale to se nestihlo a je hodně pravděpodobně, že by se ani vzhledem k financím nerealizovalo. Plánky nemám, jen v knihách (Mary - Hohnadel: La Ligne Maginot, jsou toho 3 díly o severní Maginotce a jeden díl speciálně a Alpské části, tam je plánů spousta)
Měly to u malých tvrzí udělat podobně jako u srubu R-S-78 Paseka tvrze Hanička.
Ten stojí taky téměř v čele tvrze a je chráněn zleva těžkým dvojkulometem z kopule R-S-77 a zprava dvojkulometem z R-S-76.
Kromě vlastní dělostřelecké palby se mohl zapojit i do obrany linie střelbou z kulometu v kopuli směrem k R-S-77. Toto uspořádání je dle mého soudu ideální pro petit ouvrage (PO)
Jenže s dělostřeleckou výbrojí by to už nebyla PO ale GO :D

Bylo tu ještě x desítek příspěvků, ale ty se stočily spíše do oblasti teoretizování, takže zpětně vracím na stav ML :)
Uživatelský avatar
Mantra
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1018
Registrován: 19/2/2008, 08:57
Bydliště: Platan

Re: Maginotova a Alpská linie

Příspěvek od Mantra »

Zdravím všechny,
minulý týden jsem měl štěstí navštívit petit ouvrage la Ferté. Byla to prohlídka s průvodcem a jelikož to byl "upovídaný" brit tak jsme tam strávili víc jak 3 hodiny. Opravdu zajímavá a smutná historie.

Z toho co říkal, tak pevnost byla vlastně v tomto úseku poslední obsazená. Ostatní na západ od ní byli opuštěné. Takže němci měli volné pole působnosti jak se k ní dostat. Samozřejmě odpor vojáku ve vsi Villy byl veliký.

Dělostřelectvo pomohlo vyčistit protipěchotní zátarasy a němečtí sturmpioniere se tak mohli přiblížit ke zvonům a náložemi je zlikvidovat. Trénink prováděli na našich pevnostech.

Ta vysouvací věž zůstala vysunutá ze dvou možných důvodů - když byla vysunuta tak ji Němci trefili a hnuli s ní, takže byla šprajclá, druhý důvod je že měla mechanickou závadu, ale ta se mu nelíbí protože věž má několik jištění aby se dala stáhnout.

Pevnost jako taková nebyla udělaná podle všech plánů a byla nedodělaná, veškeré strojovny byly v horním patře, takže v dosahu výbuchu munice, pevnostní zbraně nebyly všechny-chyběly minomety, taktéž chyběly periskopy. Největší chyba byla že v pevnosti nebyl vytvořený nouzový východ, takže vlastně vojáci šli na sebevražednou misi.

Němcům se podařilo 88mm trefit střílnu ve zvonu na druhém bloku, který zabil tři vojáky uvnitř. Pak už tam ženisti naházeli granáty a různě veliké nálože, což vedlo k výbuchu uskladněné munice, která byla pod zvonem a od místnosti na spaní ji dělila pouze betonová příčka bez armatury!!! Což mělo tragické následky.

Většina vojáků zemřela udušením, v roce 1940 je nechali Němci vynosit ven trestným oddílem. Frantíci po podepsání kapitulace požádali německého velitele posádky aby je mohli exhumovat a pohřbít. Dostali souhlas ale našli pouze 44 mrtvol.

Po válce se Francouzům podařilo dohledat zbytek a hrob poručíka Bourguignona, velitele pevnosti, našel až jeho syn v roce 1973, potom co se mu ozval německý rotmistr, který si pamatoval místo pohřbení, je tam i náhrobek s fotkou. Spolu s ním tam bylo dalších 17 vojáků. Do té doby byl poručík považován za zrádce!! Že opustil pevnost!! A přitom chudák zemřel sám ve své kanceláři!!
http://militaria1940.forumactif.com/t90 ... se-en-1973

Ještě předtím se Francouzům podařilo najít další mrtvé v diamantu u Bloku 2 pod hromadou sutin a zeminy.

Jinak sousední pevnost Chenois několikrát vypálila na podporu pevnosti La Ferté.

I když poručík opětovně žádal o opuštění pevnosti, bylo mu to zamítnuto se slovy "pevnost je jako ponorka!!"

Co se týká různých technických detailů tak mě zaujal "vypouštěč" ručních granátů, opravdu důmyslné a pak systém protiváhy na vysouvání věže, možnost výměny PT kanonu za kulomet, opravdu klobouk dolů.

Tak jenom na doplnění tohoto tématu, vřele doporučuji tuto stránku:

https://wikimaginot.eu/V70_carto_secteu ... ?sect=SFMO
Naposledy upravil(a) Mantra dne 10/7/2019, 19:07, celkem upraveno 1 x.
Obrázek
"Will screw them hard, fast, and in an elegant manner."
Major General Haim Bar-Lev 1967
Uživatelský avatar
Mantra
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1018
Registrován: 19/2/2008, 08:57
Bydliště: Platan

Re: Maginotova a Alpská linie

Příspěvek od Mantra »

jenom pár fotek na dokreslení:

Obrázek
zničené postele v Bloku 2

Obrázek
kuchyně

Obrázek
světlomet na Bloku 1

Obrázek
průstřely 88mm na Bloku 2
Obrázek
"Will screw them hard, fast, and in an elegant manner."
Major General Haim Bar-Lev 1967
Odpovědět

Zpět na „Opevnění & bunkry“