Jára Cimrman

Britské, americké, ruské, japonské osobnosti a vojáci.

Moderátoři: Pátrač, Tkuh

Odpovědět
vodouch
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 936
Registrován: 15/1/2008, 23:15
Bydliště: Praha

Jára Cimrman

Příspěvek od vodouch »

Jára Cimrman

Zneuznaný génius českého národa, člověk, který přispěl k pokroku snad ve všech oblastech lidského bádání ...

Ale nejen on. I jiní příslušníci jeho rodu pomáhali pokroku na jeho cestě kupředu.

Nástupci vynálezce jehlovky, Nikolause von Dreyse, postupně ztratili zájem o vojenské zbraně a podnikání, proto roku 1901 byla Dreyseova továrna v Sömmerdě převzata společností Rheinische Metallwaren- und Maschinenfabrik (ze které se postupně vyvinula firma Rheinmetall-Borsig). Při adaptaci původních kanceláří byly nalezeny písemné materiály, ze kterých vyplynula překvapující skutečnost.
Nikolaus Dreyse obdržel roku 1826 patent na perkusní roznětku. Kvalita jeho roznětky vyvolala konkurenční boj např. s pařížskou firmou Flobert, ale i s firmou Sellier & Bellot, která měla filiálku v Praze. Dreyse musel hodně cestovat kvůli obchodním záležitostem i kvůli obhajování svých patentových práv.
Někdy v letech 1826-1827 (datum události se vzhledem k poškození materiálů bohužel nepodařilo přesně zjistit) při cestě přes Vídeň si v poštovním kočáře roztrhl kabát a o opravu shodou okolností požádal majitele krejčovské firmy Cimrman. Majitel pozval Dreyse do své dílny, nabídl mu místo (samozřejmě, aby se posadil), ale požádal jej vzhledem k určitému nepořádku v dílně, aby dal pozor a nenapíchl se na špendlík nebo na jehlu. K tomu mu vyprávěl historku o svém příbuzném, velkém flegmatikovi, který, bodnut jehlou, přesto vyskočil jako čertík ze škatulky. Cimrman svůj příběh dokončil slovy „ … co by musel udělat, kdyby byl vznětlivější.“ Dreyse měl v té chvíli plnou hlavu myšlenek na využití své perkusní roznětky, informace se spojily …
… a na světě byla idea jehlovky.

Některé informace jsou třeba z monografie od pana Beneše, jiné ... hloubavý čtenář si s nimi určitě poradí.
Obrázek
Odpovědět

Zpět na „Osobnosti, vojáci, příběhy“