Letadlové lodě USNavy - třída Forrestal

Námořní technika všech typů a použití
Uživatelský avatar
Pegeucko
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 2793
Registrován: 14/7/2005, 10:40
Bydliště: jižní Čechy

Příspěvek od Pegeucko »

Phalanxy jsou prave na ty rakety do 1Mach. Na ty rychlejsi nestaci. Maji kratky dostrel. Sanci maji antirakety z Aegisu,ale ne pro salvu Moskytu. Uspesnos je odhadnuta na 60-90%-dle okamzitych podminek. A tech 10% na "au" staci.
A ty Škvaly jsou druha hrozba.
Jestli jste sledovali udalosti okolo potopeni Kursku - na palube byli tez činští experti na PŘEDÁVACÍCH zkouškách. A to bylo pred 5-ti lety.
ObrázekObrázekObrázekObrázek

Vím vše, protože mlčím, abych slyšel..... motto STASI
Nelson
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 857
Registrován: 11/6/2005, 10:25
Bydliště: Většinou doma

Příspěvek od Nelson »

Pokud ti Phalanx nestačí, narazils už někdy na Sea RAM.
http://www.military.cz/international/RAM/default.htm
V současnosti se tyhle komplety osazují na všechny nové, nebo v současnosti modernizované těžké lodě.

A co se týká SS-N-22 Sunburn (nebo 3M-80E Moskit), tak jejich maximální dolet je do 90 km, zatímco americké AGM-84D Harpoon mají dolet do 110 km. Navíc je také mohou nést letadla, takže jejich akční rádius je obrovský.Myslím, že v případě střetnutí by se nepřátelský raketový nosič nepřiblížil k operačnímu svazu ani na 200 km.
ObrázekObrázek

Z Palby jsem odešel, dotazy už na mě nesměrujte.
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Příspěvek od Lord »

nevím, je to stále o získání převahy, ano je pravda, že letadla z letadlové lodi mohou mít větší akční rádius, ale rovněž raketový křižník má proti nim protileteckou obranu. Tedy jde jen o to kdo bude mít lepší útočné i obranné systémy, v tohle vidím vývoj, tyhle komplety by měly bejt modulově řešeny, aby je bylo možné vyměnit či upgradovat.

Jinak já beru letadlovku čistě jako plovoucí základnu, na volném moři by jí vyřídily ponorky s rychlými torpédy. Kdyby se snažila připlout k pobřeží zásáhnout raketové křižníky a vlastní letadla z pevniny.
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Pegeucko
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 2793
Registrován: 14/7/2005, 10:40
Bydliště: jižní Čechy

Příspěvek od Pegeucko »

No prvni v cem se neshodnem je dolet moskitu. Budu li cerpat ze stejneho zdroje:
http://www.military.cz/russia/navy/weap ... moskit.htm
Tak v te tabulce nize pisi 120 a 160km(pri hladine more). 90km je u lodni verze Zminovana rychlost 2.5M je tez pri hladine more.Navic informace o neschopnosti navadeni leteckymi radiolokatory u letounu rady SUxx uz je zastarala. Paradoxne se o to postarala fa.Thomson - pro Rusy i Cinany (Indie?)
Take prave v reakci na zminena protiraketova zarizeni kratkeho a stredniho dosahu doslo i ke zmene taktiky pri odpalu z letounu.
Novou taktikou je let nadzvukovou rychlosti(SU 30 - 2Mach) ve velke vysce 10-12km, ve ktere take dojde k odpalu. Strela neklesa k hladine ale pokracuje k cili ve vyce 10-12km a rychlosti 4Mach!!!!! (2,5 je max letu pri hladine). Az ve velmi kratke vzdalenosti od cile (3-5km) zacne stremhlave klesat k cili.
Toto dava sanci AEGISu (10-12km vysky),zbytek obranych prostredku ma pekelne malo casu prave az v tom stremhlavem padu(letu) a pri obrovske rychlosti.Navic musi dojit k naprosto presnemu a primemu zasahu,protoze jinak pancerovani+rychlost rakety zpusobi misto prustrelu sklouznuti antistrely.
Velka vyska letounu-nosice snizuje sanci prepadovych stihacu zabranit odpalu,protoze krome rychlosti musi nabirat i vysku,takze o tom,ze se nic nedostane k operacnimu svazu na 200km se da s uspechem pochybovat,obvzlaste,pokud se letoun-nosic priblizuje rychlosti 1.5-2Mach.
Na 5-10 raket ma zmineny svaz sanci. Na salvu 30-50 moskitu(15-25 letounu SU 30N) ale plati ty procenta vyse zminovana.
Stale take plati kurzovni listek: cena 50 - 100 moskitu versus cena jedne LL.
A je celkem jasne,ze i nadale bude platit,ze na kazdou zbran se bude hledat protizbran a tak stale dokola.
Tez bych bral s rezervou technicke udaje obou stran,protoze zadna z nich uplne presne udaje nedoda.
ObrázekObrázekObrázekObrázek

Vím vše, protože mlčím, abych slyšel..... motto STASI
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Příspěvek od Lord »

tak, tak, naprostej souhlas s Arigatem! Je lepší vyvíjet lepší prostředky než drahou letadlovku.
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
YAMATO
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 2808
Registrován: 19/3/2005, 19:25
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od YAMATO »

No, chtěl bych vidět, jak najednou útočí na LL 30 - 50 střel...hodně nepravděpodobné, že by svaz nechal k sobě přiblížit tak velkou skupinu letounů na takovou poměrně malou vzdálenost bez adekvátní reakce...
ObrázekObrázek

Když zmizíš, tak budeš zmizelej, jinak tě zmizím já.
Nelson
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 857
Registrován: 11/6/2005, 10:25
Bydliště: Většinou doma

Příspěvek od Nelson »

YAMATO píše:No, chtěl bych vidět, jak najednou útočí na LL 30 - 50 střel...hodně nepravděpodobné, že by svaz nechal k sobě přiblížit tak velkou skupinu letounů na takovou poměrně malou vzdálenost bez adekvátní reakce...
Právě o tohle mi jde.
Arigato vychází z předpokladu, že operační svaz nechá velkou skupinu útočících letadel přiblížit až na dosah a zareaguje v momentě kdy už jsou odpáleny rakety. Myslím,že by taková skupina byla napadena v poměrně velké vzdálenosti od svazu LL.
A ještě, asi jen blázen by vplul se svazem do nezabezpečeného prostoru.

A navíc. Jak bude asi obratný stíhací bombardér s podvěšenou raketou o váze 4,5 tuny a jakou maximální rychlost a manévry si může dovolit aniž by ji ztratil?

Jo a s tím dosahem střely se omlouvám. Opravdu jsem bral do úvahy lodní verzi. Ale v článku na který odvoláváš je napsáno, že Na rozličných aerosalónoch sa síce vystavuje v zavesená pod Su-27K (Su-33) a Su-27IB (Su-34), ale rádiolokátory týchto strojov nie sú prispôsobené do spolupráce z jej hlavicou a doteraz nebol prevedený jediný skúšobný odpal.. Takže kdoví, jak to s tou leteckou verzí doopravdy je.
ObrázekObrázek

Z Palby jsem odešel, dotazy už na mě nesměrujte.
Uživatelský avatar
YAMATO
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 2808
Registrován: 19/3/2005, 19:25
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od YAMATO »

Přesně. A těžce podvěšěné a tedy nemanévrující stíhací bombardéry musí mít doprovod stíhačů, také nějaké REB letouny se hodí...to už jsou desítky letadel. Kolik zemí má vůbec takové letecké síly, aby mohlo vyčlenit desítky strojů pro takový útok a zárověň se bránit ostatním útokům...Rusko, Čína, Indie a snad pár dalších. A pokud už by se šlo proti takové zemi, tak se s tím bude počítat. Nepůjde o osamocenou akci jednoho svazu, ale o totální válku. Notabene válku, kde budou nejspíš rozhodovat jiné zbraně než konvenční...

A pokud vyloučíme velmoci 1. třídy, tak ostatní státy by se mohli horko těžko bránit proti útokům vedeným z LL, o nějaké protiakci s reálnou šancí na úspěch by si mohli nechat jen zdát...
ObrázekObrázek

Když zmizíš, tak budeš zmizelej, jinak tě zmizím já.
Uživatelský avatar
Pegeucko
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 2793
Registrován: 14/7/2005, 10:40
Bydliště: jižní Čechy

Příspěvek od Pegeucko »

Panove - trochu predstavivosti!

Proc 1. svaz a ne 3 -5 svazu(6-12letadel) v ruznych vyskach a z ruznych smeru?
Zkuzte se vzit to ulohy velitele,co ma zautocit na LL a mate vymyslet uspesnou taktiku. Budete nabihat jak kachny zpusobem, o kterem vite ze nemate sanci?
Na tu informaci o tech radiolokatorech jsem reagoval v predchozim clanku. Firma Thomson uz tento nedostatek vyresila.
(zapominate na delku cesty informace od Uskutecneni,prez Odtajneni po Uverejneni)

Dale - letouny SU xx - par udaju:
Podle údajů výrobce má Su-30 více než dvojnásobný dolet a 2,5x větší účinnost než původní Su-27.
Modifikovaná verze Su-30 byla díky využití lehkých slitin, což vedlo ke snížení hmotnosti, prvním letadlem na světě schopným trvale zvyšovat rychlost nad rychlost zvuku při letu kolmo vzhůru.
Ted anglicky:
Now on the PLANAF, there is a good reason to stick to the SU-30. The maximum search and scan range of the J-10 (-to je tento:http://www.sinodefence.com/airforce/fighter/j10.asp ) - appears to be good only for 160km. That's shorter than some of the AshM missiles like the extended range 200km Kh-31A or the 250km C803. The Chinese apparently designed themselves into a corner with the J-10's nose and overall size (you need a big diameter nose to house a big diameter long range antenna). That's why I think they're scrambling to design a "big" J-10 but that won't be in service for years, in which case the big nose SU-30 with radars with search ranges up to 300km/400km only provides the best short term alternative. Cerpano ZDE:
http://forum.keypublishing.co.uk/archiv ... -1845.html
A to je clanek z r.2003!!!!!!!
ObrázekObrázekObrázekObrázek

Vím vše, protože mlčím, abych slyšel..... motto STASI
Uživatelský avatar
Pegeucko
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 2793
Registrován: 14/7/2005, 10:40
Bydliště: jižní Čechy

Příspěvek od Pegeucko »

A jina puvodni tema znelo: Zranitelnost LL
Takze argument,ze Somalci LL neohrozi,protoze nemaji ani Moskity ani SU 30 moc relevantni neni.
A pri vzdalenostech,ktere jsem prave uvedl nutnost dalsi podpory odpada.
Su 30 je navic tezky stihac co unese 12tun vyzbroje na 12 zavesnicich, takze v pohode jeste unese 4PL rakety AA12.
ObrázekObrázekObrázekObrázek

Vím vše, protože mlčím, abych slyšel..... motto STASI
Uživatelský avatar
YAMATO
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 2808
Registrován: 19/3/2005, 19:25
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od YAMATO »

No ale kolik si jich kdo může dovolit? Množství, potřebné pro takové akce jen velmoci, jak jsem uvedl výše. A konvenční války USA s Ruskem či Čínou, tomu nevěřím...a pak se věci, jako Su-30 či LL změní v hračky...
ObrázekObrázek

Když zmizíš, tak budeš zmizelej, jinak tě zmizím já.
Uživatelský avatar
Pegeucko
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 2793
Registrován: 14/7/2005, 10:40
Bydliště: jižní Čechy

Příspěvek od Pegeucko »

To jiste. Spis se ale jedna o konflikt napr. Cina - Tchaiwan. Jeste pred 5 lety mohli Americani bez obav vyslat LL jako "podporu" Tchaiwanskemu lidu, kdyz Cinane provadeli "namorni cviceni" u jejich brehu.
Po nakupu SU 30 a Moskitu si to jiz dobre rozmysli.
ObrázekObrázekObrázekObrázek

Vím vše, protože mlčím, abych slyšel..... motto STASI
Uživatelský avatar
YAMATO
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 2808
Registrován: 19/3/2005, 19:25
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od YAMATO »

Á, pravda...demonstrace síly. Inu, teď to už nebude tak jednoduché...ale myslím, že si to, když budou politici chtít, klidně risknou...právě pro tu nemožnost konvenční války, respektive její rychlý přechod na jadernou, si jeden druhého ani netroufne napadnout...

Ale čistě teoreticky máš v takovém případě pravdu, to by měl svaz hodně moc problémů...
ObrázekObrázek

Když zmizíš, tak budeš zmizelej, jinak tě zmizím já.
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Příspěvek od Lord »

Číně patří Tchaiwan podle mezinárodního práva. Amíci by mohli ztropit jen incident nebo demonstrovat sílu, ale právo je na straně Číny, takže se můžeme dočkat věcí!
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
YAMATO
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 2808
Registrován: 19/3/2005, 19:25
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od YAMATO »

Hm, v jistém ohledu by se to dalo brát i naopak, totiž že Thajwanu patří Čína. Rozhodně chuť připojit Thajwan silou by bylo tragické...
ObrázekObrázek

Když zmizíš, tak budeš zmizelej, jinak tě zmizím já.
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Příspěvek od Lord »

Nesmysl, ty tu dohodu neznáš??
Myslím, že Čína jednou bude muset prosadit svoje právo na ten ostrov.
A Amerika se nemá co do toho srát, a kdyby tak je možná jen konveční válka v průlivu.
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
YAMATO
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 2808
Registrován: 19/3/2005, 19:25
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od YAMATO »

Ale jistě...jenže jsou různé dohody, protidohody, výklady...rozhodně držím palce Thajwanu a jestli jim USA pomůže, tak i jim.
ObrázekObrázek

Když zmizíš, tak budeš zmizelej, jinak tě zmizím já.
Uživatelský avatar
Pegeucko
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 2793
Registrován: 14/7/2005, 10:40
Bydliště: jižní Čechy

Příspěvek od Pegeucko »

Jde taky o to,ze v dobe voleb na TW Cina demonstrativne provadela "namorni cviceni" aby pripomela TW,ze volit propagatory odtrzeni je cisty nerozum.
Amici na oplatku posilali jako demonstraci sily svaz s LL. Neverejne se posklebovali Cinanum ve stylu "Vzdyt ani nemate prostredky,kterymi muzete tento svaz ohrozit".
Po roce 2000 se ale tento stav zmenil,protoze Cinani uz maji prostredky,jak je ohrozit. V realu se opravdu bitka nekona. Na urovni psychologicke valky ale nastal vyrazny posun.
ObrázekObrázekObrázekObrázek

Vím vše, protože mlčím, abych slyšel..... motto STASI
Uživatelský avatar
YAMATO
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 2808
Registrován: 19/3/2005, 19:25
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od YAMATO »

Tak jsem našel ten článek z ATM o taktice sovětského útoku na LL, napsal jsem zkrácenou versi, zde je.

Pro útok na LL se počítalo se středními bombardéry, vyzbrojenými řízenými střelami. Po zjištění polohy svazu měl vzlétnout celý pluk bombardérů s jediným cílem: vyřadit LL. Ostatní plavidla nebyla důležitá. Jako první vzlétli průzkumné stroje pro upřesnění polohy jednotlivých plavidel svazu: bylo nutno přesně určit polohu LL. O něco později pak vzlétly dvě skupiny bombardérů, udržující vizuální kontakt, a také letouny REB.Ve vzdálenosti cca 500 km od svazu začaly letouny stoupat na výšku 10-13 km, do té doby letěli ve střední výšce a s vypnutými radiolokátory, aby byla menší šance na jejich objevení. Na cíl měli útočit vždy dvojice, případně trojice, letounů, okamžitě po odpalu střel následovalodval od cíle a úprk maximální rychlostí, krytý REB letouny. Takový postup byl při nasazení letounů Tu-22 K se střelami Ch-22. Při nasazení modernějších Tu-22 M se střelami Ch-22 M a N bylo již možné výzbroj odpalovat i v nízkých výškách, což snižovalo odhalitelnost letounů. Ovšem proti kombinaci E-2 C a F-14 A by to moc platné nebylo, mimoto při nízkém odpalu byl dosah střel nižší, takže by bombardéry museli proniknout ještě blíže ke svazu...

Střely však bylo možno sestřelovat a také rušit, stejně tak i samotné radary nosičů...zvláště rušení se ukázalo velmi účinné. Na začátku 70 let se osádky letounů Tu-95 RC a Tu-22 R pokoušeli o cvičné zaměření, ale svaz po zaměření radary okamžitě provedl vysoce účinná protiopatření (dipólové odrážeče, aktivní rušiče...). Bylo často nutno vizuelně identifikovat plavidla, ale tomu již dohlíželi palubní stíhačky. V praxi války by takový postup byl nereálný. Proto vznikla nová varianta útoku: do prostoru svaru mělo být odpáleno 6-8 střel Ch-22 PSI/A s jadernou hlavicí. Pomocí elektromagnetického pulsu jaderného výbuchu měly být vyřazeny elektronické systémy lodí...teprve potom měl následovat útok proti LL. Takový postup pak evidentně vylučoval již tak nepravděpodobný nejaderný konflikt...
ObrázekObrázek

Když zmizíš, tak budeš zmizelej, jinak tě zmizím já.
Nelson
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 857
Registrován: 11/6/2005, 10:25
Bydliště: Většinou doma

Příspěvek od Nelson »

YAMATO píše:Proto vznikla nová varianta útoku: do prostoru svaru mělo být odpáleno 6-8 střel Ch-22 PSI/A s jadernou hlavicí. Pomocí elektromagnetického pulsu jaderného výbuchu měly být vyřazeny elektronické systémy lodí...teprve potom měl následovat útok proti LL. Takový postup pak evidentně vylučoval již tak nepravděpodobný nejaderný konflikt...
V případě tohoto typu války je pak už jedno kolik má kdo letadel nebo lodí. Za této situace jsou totiž nejdůležitějšími plavidly USNavy raketonosné ponorky třídy Ohio. Jejich balistické střely Trident II (D5) UGM-133A s dostřelem 7400 km a vícenásobnou bojovou hlavicí MIRV jsou schopné zasáhnout cokoliv a kdekoliv.
ObrázekObrázek

Z Palby jsem odešel, dotazy už na mě nesměrujte.
Odpovědět

Zpět na „Námořnictvo“