USS Kidd

Námořní technika všech typů a použití
Odpovědět
Jarosslaw
desátník
desátník
Příspěvky: 59
Registrován: 3/12/2009, 14:42
Bydliště: Severní Čechy

USS Kidd

Příspěvek od Jarosslaw »

USS Kidd

DDG-993

Obrázek
[align=justify]USS Kidd je americký torpédoborec. Od lodi DDG-993 je odvozena třída torpédoborců. Tato třída je tradičně pojmenována po první lodi z třídy, tedy Kidd.

[align=justify]Loď i celá třída jsou pojmenovány po americkém admirálu Isaacu Campbellu Kiddovi (26.03.1884 – 07.12.1941). Admirál Kidd velel na začátku 40.tých let první US divizi bitevních lodí. Jeho vlajkovou lodí byla USS Arizona BB-39. Bitevní loď USS Arizona i s admirálem Kiddem byla, jak je známo, zakotvena 7. prosince 1941 v přístavu Pearl Harbor. Ten den japonští piloti zaútočili na přístav. Loď Arizona byla po několika zásazích potopena. Admirál Kidd zahynul na palubě potápějící se Arizony. Za tuto událost získal admirál posmrtně Medaili Cti (nejvyšší US vojenské vyznamenání).

[align=justify]USS Kidd (DDG-993) nebyla v americkém námořnictvu první loď toho jména. Jméno ,,zdědila“ po torpédoborci třídy Fletcher USS Kidd DD-661. Tento torpédoborec byl postaven během Druhé světové války. V US Navy sloužil od roku 1943 do roku 1964. Nyní slouží zakotven na řece Mississippi jako námořní muzeum ve městě Baton Rouge v Louisianě. Na následujícím obrázku je zakotvený USS Kidd DD-661.

Obrázek
[align=justify]Třída Kidd bývá občas přezdívána ,, třídou Ajatolláhů“ nebo ,,třídou mrtvých admirálů“. Přezdívka třída Ajatolláhů proto, protože lodě byly původně určené pro Iránské námořnictvo (viz dále). Přezdívka mrtvých admirálů proto, protože všechny lodě z třídy jsou pojmenovány po amerických admirálech, kteří zahynuli v Druhé světové válce.

[align=justify]Torpédoborec Kidd vznikl přestavbou torpédoborce Spruance.
Lodě třídy Spruance byly určeny na protiponorkový boj. Jejich velkou slabinou byla poměrně malá protiletadlová výzbroj. Jedinou složku tohoto druhu boje tvořilo odpalovací zařízení Mk.:29 pro 8 střel RIM-7 Sea Sparrow.
Hlavní úpravu lodi Kidd představovala přestavba na protiletadlovou verzi. Protiponorková výzbroj byla oslabena na úkor protiletadlové výzbroje. Hlavním prvkem protiletadlové výzbroje se staly dvě odpalovací zařízení systému Mk.:26. Na lodích byly instalovány potřebné systémy, zejména radar pro řízení palby protiletadlových střel.
Obě třídy mají stejné trupy. Téměř totožné jsou i palubní nástavby. Rozdílné jsou palubní stožáry.
Velmi zjednodušeně by se dalo říct že třídy jsou dvě verze jedné lodi. Třída Spruance je protiponorkovou verzí a třída Kidd je protiletadlovou verzí.

Na obrázku jsou vedle sebe zakotveny lodě USS Kidd (DDG-993) a USS Peterson (DD-969). Zde jsou vidět rozdíly mezi oběma třídami.
Obrázek

[align=justify]Vývoj a přestavba torpédoborce Kidd začal v druhé polovině 70. tých let. V roce 1978 byla objednána první loď. Stavba probíhala v loděnicích Ingalls Shipbuiding v Pascagoule v Mississippi. Torpédoborec byl spuštěn na vodu 11. srpna 1979.

[align=justify]Loď je klasifikována i označena jako raketový torpédoborec (DDG).
Primární určení torpédoborců třídy Kidd je doprovod letadlových lodí a jejich ochrana před leteckým úderem. Sekundárním úkolem je doprovod a spolupráce s raketovými křižníky té doby – Virginia a Ticonderoga. Původní účel torpédoborců v Iránském námořnictvu je zmíněn dále.

Torpédoborec Kidd je jednotrupá bojová loď s klasickým uspořádáním.

[align=justify]Loď je poháněna čtyřmi turbínami General Electric LM 2500. Všechny čtyři turbíny dávají dohromady maximální výkon 80 000 HP – ekvivalentně 60MW. Loď je vybavena dvěma strojovnami. V každé strojovně jsou umístěny dvě turbíny. Obě turbíny jsou ve strojovně napojeny přes převodovku na lodní hřídel. Loď má tedy dvě hřídele tzn. dva lodní šrouby. Stejně jako u Spruancu je i zde na lodních šroubech použito zařízení pro změnu úhlů lopatek.
Loď je dále vybavena třemi turbínami Allison, které jsou spojeny s generátory a obstarávají pro loď elektrickou energii.

[align=justify]Maximální akční rádius lodi je udáván 6000 NM (necelých 11 000 km) při rychlosti 20 uzlů. A rádius 3000 NM (necelých 5500 km) při rychlosti 30 uzlů. Tyto údaje jsou pouze informativní a mohou se v závislosti na stylu plavby měnit – zpravidla snižovat.

Maximální rychlost torpédoborce je 32 až 33 uzlů.

Technické rozměry:
Délka: 172 m
Délka na čáře ponoru: 161 m
Šířka: 16,8 m
Ponor: 8,8 m

Výtlak plně naložené lodi činí téměř 9800 (9780) tun.

[align=justify]Nyní provedeme krátké porovnání torpédoborce Kidd a křižníku Ticonderoga.
Když porovnáme rozměry lodí tak jsou skoro stejné – rozdíl jednoho metru (172 vs. 173) ve prospěch křižníku. Dále se podíváme na rozdíl výtlaku obou lodí. Tento rozdíl je podstatně menší než například rozdíl výtlaků Spruancu a Ticonderogy . Rozdíl mezi Kiddem a raketovým křižníkem je necelých 200 tun (9780 vs. 9950) opět ve prospěch křižníku.
Při porovnání výzbroje obou lodí zjistíme že výzbroj je stejná -2x lodní dělo Mk.:45, 2x OZ Mk.:26, 2x tříhlavňové torpédomety, 2x OZ střel Harpoon a 2x CIWS Phalanx. Tedy pokud při porovnání bereme v úvahu první verzi křižníků třídy Ticonderoga flight I.

Z porovnání vyplývá že třída torpédoborců Kidd je po stránce výzbroje a rozměrů srovnatelná se starší verzí křižníku Ticonderoga.
Při porovnání elektroniky ale zjistíme že je na tom křižník daleko lépe. Je totiž vybaven lepšími tj. modernějšími elektronickými systémy a radary – zejména AN/SPY-1, základní prvek systému AEGIS.
V celkovém srovnání tedy Ticonderoga vítězí s přehledem.

[align=justify]Posádku lodi tvoří 30 důstojníků a 330 námořníků. Nárůst počtu členů posádky oproti třídě Spruance je způsoben navýšení počtu obsluhy protiletadlových zbraní.

Vybavení lodi:
Torpédoborec je vybaven všemi standardně tehdy používanými komunikačními a navigačními systémy.

Radary:
AN/SPS-48 vyhledávací vzdušný radar
AN/SPS-49 vyhledávací vzdušný radar
AN/SPS-55 vyhledávací radar pozemních – námořních cílů
AN/SPG-51 radar řízení palby protiletadlových střel
AN/SPG-60 radar řízení palby
AN/SPQ-9 radar řízení palby lodních děl


Sonary:
AN/SQS-53 aktivní vyhledávací sonar, sonar je umístěn v kapkovitém modulu pod přídí

Elektronické systémy:
AN/SLQ-32 varovný elektronický systém, varuje před ozářením lodi cizím radarem
Mk.:36 vrhače klamných cílů, ve vrhačích mohou být nabyty protiradarové i
infračervené klamné cíle (chaffy i flary)

Výzbroj:
Torpédoborce třídy Kidd jsou vyzbrojeny:
2x Mk.:45 lodní dělostřelecký systém. Zbraň tvoří kanón ráže 5“ (127mm) o délce
hlavně 54 ráží. Teoretická kadence 20 ran za minutu. Dostřel 20 – 25 km.
2x Mk.:26 jedná se o odpalovací zařízeními pro protiletadlové střely RIM-66 Standard
missile (verze SM-1 a SM-2). Toto odpalovací zařízení lze také použít pro
upravené střely ASROC. Loď disponuje palebným průměrem přes 80 raket.
Tyto rakety jsou umístěny v zásobnících v podpalubí pod odpalovacími
zařízeními.
Obrázek
2x OZ Harpoon dvě čtyřnásobné odpalovací rampy pro protilodní střely AGM-84 Harpoon.
Odpalovací rampy jsou umístěny, stejně jako na Spruancu zhruba ve středu
lodi (tj. mezi hlavním komínem a zadním stožárem) na palubních nástavbách.
2x Mk.:32 trojhlavňové vrhače protiponorkových torpéd
2x Mk.:15 CIWS Phalanx Systémy jsou umístěny stejně jako na Spruancu tj. jeden na střeše
můstku a druhý na střeše hangáru.
Torpédoborec je dále vybaven několika (4-6) těžkými kulomety M2HB.

Letecké prostředky:
V době svého zařazení mohly být umístěny na torpédoborcích třídy Kidd dva druhy vrtulníků. Na lodi mohl být použit jeden vrtulník Sikorsky SH-3 Sea King sloužící jako víceúčelový zejména však jako protiponorkový. Druhou verzí bylo umístění dvou protiponorkových vrtulníků Kaman SH-2 Seaspirit.
V polovině 80.tých let byly Seaspirity resp. Sea King nahrazeny dvojicí vrtulníků Sikorsky SH-60 Seahawk. Při prodeji torpédoborců na Taiwan (viz dále) byly ,,sériové“ námořní Seahawky nahrazeny exportní verzí Sikorsky S-70C(M)-1/2 Thunderhawk.

Operační služba
[align=justify]Torpédoborce třídy Kidd byly navrženy a postaveny pro Iránské námořnictvo. Irán si objednal tyto lodě v polovině 70.tých let. Na přelomu 70.tých a 80.tých let měly být postupně vyrobeny a předány všechny lodě. Torpédoborce měly na iránské straně sloužit v Perském zálivu a zajišťovat zejména protiletadlovou obranu iránských plavidel a iránských zařízení (ropných i jiných) a přístavů v zálivu. Tehdy byl Irán ještě velkým spojencem USA. Kromě torpédoborců byly do Iránu prodány ještě například letouny Grumman F-14 Tomcat a vrtulníky Bell UH-1.
V roce 1979 se v Iránu rozpoutala islámská revoluce vedená Ajatolláhem Chomejným. Došlo k svržení vlády a nastolení islámského režimu. Tento režim byl silně protiamerický. Došlo tedy k přerušení spojenectví a USA uvalily na Irán zbrojní embargo.
Toto embargo se samozřejmě týkalo i rozestavěných či dokončovaných lodí třídy Kidd. Všechny lodě byly dokončeny a nakonec se jich ,,ujalo“ americké námořnictvo, které je zařadilo letech 1981-1982 do aktivní služby.

[align=justify]Torpédoborec USS Kidd byl zařazen do služby 27. března 1981. Domovskou základnou lodi byl přístav Norfolk ve Virginii. V první polovině 80.tých let sloužil Kidd zejména v oblasti středomoří. V druhé polovině 80.tých let byl torpédoborec přeřazen do služby na blízkém východě – oblast Perského zálivu a Arabského moře. Kidd se přeci jen dostal tam kde měl být původně nasazen. Paradoxně měl však ,,bojovat“ proti Iránu, zemi pro kterou byl původně postaven. Kidd se v těchto vodách účastnil operací, které měli za cíl dohlížet na těžbu a přepravu ropy a chránit těžební zařízení a přepravní lodě (tankery i ostatní nákladní lodě). Některé tyto operace jsou známy jako tzn. Války tankerů.
Na začátku 90.tých let se Kidd účastnil první války v Perském zálivu. Poté vykonával službu v Karibské oblasti a podél pobřeží jižní Ameriky. Zde se podílel na operacích proti výrobcům a pašerákům drog. V roce 1994 byl torpédoborec Kidd přiřazen k bojové skupině letadlové lodi USS D.D. Eisenhower. S touto skupinou letadlové lodi se Kidd účastnil války v Jugoslávii. Po boku USS D.D. Eisenhowera zůstal Kidd až do svého vyřazení.
Slavnostní vyřazení se událo 12. března 1998 na námořní základně Norfolk. Na slavnostním obřadu byl přítomen i admirál Isaac. C. Kidd Jr., syn admirála Kidda, po kterém byla loď pojmenována. 12. března 1998 byla loď zároveň převedena do rezervy. V rezervě zůstal torpédoborec až do roku 2005, kdy byl prodán na Taiwan. Zde byl přeznačen a přejmenován na ROCS Tso Ying DDG-1803 a stal se členem taiwanské třídy torpédoborců Kee Lung.

[align=justify]Všechny torpédoborce třídy Kidd byly v letech 1998-1999 vyřazeny. Nejprve byly nabídnuty Austrálii a poté Řecku. Austrálie i poté Řecko nabídku odmítly. Nakonec byly torpédoborce prodány v roce 2003 na Taiwan.
[align=justify]Taiwan požadoval nejprve torpédoborce systému AEGIS. Spojené státy si nechtěly rozházet vztahy s Čínou (tj. pevninskou Čínou – ČLR) a žádost o dodání torpédoborců AEGIS zamítly. USA však nakonec žádosti částečně vyhověli a prodaly Taiwanu alespoň starší repasované torpédoborce třídy Kidd.

[align=justify]Celkem byly postaveny čtyři lodě třídy. Byly to USS Kidd, USS Callaghan, USS Scott a USS Chandler. Nyní všechny tyto lodě slouží v námořnictvu čínské republiky (taiwanské námořnictvo) pod jmény ROCS Tso Ying, ROCS Su Ao, ROCS Kee Lung a ROCS Ma Kong. (ROCS – Republic Of China Ship – loď čínské republiky)

[align=justify]22. ledna 2005 byl na vodu v loděnicích Ingalls spuštěn torpédoborec třídy Arleigh Burke USS Kidd (DDG-100). Tato loď je další (třetí) lodí která pokračuje v tradici v US Navy pod tímto jménem.


Zdroje
www.fas.org/man
www.globalsecurity.org
www.wikipedia.org
www.navsource.org
www.united-states-navy.com
ATM - různé ročníky a čísla
Uživatelský avatar
Vallun
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 546
Registrován: 12/2/2009, 08:23

Příspěvek od Vallun »

hezké, díky:)
Ve válce: Rozhodnost; Po porážce: Vzdor
Po vítězství: Velkomyslnost; V míru: Dobrá vůle

sir Winston
Uživatelský avatar
jarl
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 4077
Registrován: 19/2/2009, 15:45
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic

Příspěvek od jarl »

Opravdu zajímavý článek. Vůbec jsem nevěděl že v Druhé světové válce padlo tolik amerických admirálů. Také je zajímavé, že maximální rychlost torpédoborců se po celá desetiletí téměř vůbec neměnila, protože už japonské torpédoborce bojující v rusko-japonské válce dokázaly plout rychlostí přes 30 uzlů (ruské nikoliv).
ObrázekObrázek

Strýček Vova slíbil národu Ukrajinu a dal mu Afghánistán!
Odpovědět

Zpět na „Námořnictvo“