Zahuštěný hliníkový prášek.

Letadla, vrtulníky, výzbroj, bomby.
Odpovědět
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6814
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Zahuštěný hliníkový prášek.

Příspěvek od michan »

Vážení kolegové zde na Palbě.
Při přestávce, kterou jsem si na 3 týdny v psaní dal, jsem poctivě studoval materiály o ww2, jejím začátku.
Přesto jsem si udělal čas, abych zhltnul knihu - Anthony Swofford - Marińák - která u nás před nedávnem vyšla.
Dobře se čte a románovou formou s některými historickými fakty a i civilním životem hovoří o nasazení Americké námořní pěchoty ve válce roku 2003 proti Iráku. Celé to vypráví odstřelovač.
Oč nyní prosím své kolegy zde na Palbě?
Přestože jsem nejméně slyšel o mnoha druzích munice - zde jsem narazil - na straně 257 - na mě neznámou munici, i když mariňák - odstřelovač hovoří o tom, že ji USA použilo i ve Vietnamu, který jsem dosti podrobně studoval.
Bohužel neuvádí ani typ, ani číslo munice - jen hovoří o tom že -
jde o - Zahuštěný hliníkový prášek.
Tato munice se zahuštěným hliníkovým práškem se používala na kryty a betonová opevnění.
Když se sem vystřelila - vše živé v samotném krytu a jeho okolí bylo mrtvé.
Mrtvoly mají ten znak, že jim krvavě vytečou oči a především uši.
Prosím své kolegy - Sa 58, Rabo, Alchymista, Mantra, cover72 a další, které jsem nejmenoval - odborníky na munici, aby mě pomohli zjistit o jakou munici jde - podotýkám, že to nemá být nic nového, a že jí amíci měli používat již ve Vietnamu v 70. letech.
Všem, kteří by k objasnění této munice přispěli předem děkuji.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
alibaba
7. Major
7. Major
Příspěvky: 707
Registrován: 15/8/2007, 00:30
Bydliště: Cotswold

Příspěvek od alibaba »

Neni to nahodou palivovo-vzduchova (Fuel-Air Explosives) munice?
Americani pouzili ve vietnamu tusim BLU-76B.
Uživatelský avatar
stalker
rotný
rotný
Příspěvky: 98
Registrován: 7/11/2005, 14:52
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od stalker »

Hliník v práškovém stavu se používá do bojových zápalných látek - směsi typu TERMIT či ELEKTRON. Při hoření hliníku se dosahuje extrémně vysokých teplot. Pravděpodobně v blízkém okolí výbuchu dochází i k vytvoření krátkodobého podtlaku náhlým vyhořením nejen kyslíku v atmosféře.
Uživatelský avatar
Rosomak
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2318
Registrován: 7/8/2007, 08:54

Příspěvek od Rosomak »

Náplň termobarických zbraní. Využívá se skutečnosti, že hliník má velkou elektropozitivu a ochotně reaguje s kyslíkem. Nejznámější směsí je TERMIT (práškový hliník + oxid železitý) ale armáda logicky používá exotické a tajné směsi (např. dusičnan barnatý, soli kovů obsahují síru) především pro velmi rychlou reakci - tj. především vytvoření velkého a rychlého podtlaku (to jsme rozebírali jako účinek termobarických zbraní na bojovou techniku, např. jestli by to turbína Abramsu rozdejchala nebo ne)
Zakrvácené oči a uši jsou jasnou známkou velké změny tlaku v daném místě, jednoduchý příměr - když námořníci vyloví hlubinou rybu, obvykle se po vytažení z vody roztrhne.

Proto se termobarické zbraně označují také jako vakuové (podtlakové).
Uživatelský avatar
Mantra
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1018
Registrován: 19/2/2008, 08:57
Bydliště: Platan

Příspěvek od Mantra »

Jak napsáno výše, je to součást thermobarických náplní. Přesně takhle je to u mě v topicu Čečenské začátky a konce http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=2855

Útok thermobarickou zbraní

Jelikož jsou jednotky bojující ve městě soustředěny na menší ploše, je útok thermobarickou zbraní v tomto prostoru ničivý. Účinek a s ním související zranění se dá rozdělit na tři oblasti:

1. Vojáci chycení v oblaku aerosolu umírají namístě na popáleniny a na přetlak.
2. Ti co jsou poblíž výbuchu utrpí velmi těžká zranění – krevní embólii způsobenou vniknutím vzduch do cév, popáleniny 3.stupně, vnitřní krvácení, poškození sluchových ústrojí, zastavené dýchání a mohou jim doslova vypadnout oči z důlků, utrpí zlomeniny, mohou být postiženi slepotou a zraněni střepinami.
3. Ve třetí zóně způsobí zranění létající úlomky, střepinami a hlavně účinky výbuchu a jeho tlakové vlny.

Neprůstřelná vesta ochrání před střepinami o určité rychlosti ale neochrání proti zvýšenému tlaku. Některá zranění utrpěná ve druhé zóně se v normálních podmínkách dají léčit, ale vyžadují intenzivní péči a dostatek zdrojů. V bojových podmínkách by bohužel zbylo jen podávat morfein a léky proti bolesti. Vojenští medici jsou trénováni na zastavení krvácení, léčení šoku a „normálních“ zranění ale rozpoznat vnitřní zranění je těžké. Prvnm příznakem poškození plic je tekutina nebo krev vytékající z ušních bubínků. Zranění očí se dá předejít použitím bojových brýlí.
V jaké souvislosti to tam bylo zmíněno?

Nejsem si jistý ale mají amíci něco jako RPO-A nebo mají jenom velké bomby?

Jenom malý dodatek, tahle bomba vznikla na základě průmyslových havárií, kdy došlo k ideálnímu promíchání prachových částeček ve vzduchu a jejich nechtěné iniciaci. Takhle kdysi vybouchl mlýn v Pardubicích.
Obrázek
"Will screw them hard, fast, and in an elegant manner."
Major General Haim Bar-Lev 1967
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6814
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

Páni kolegové díky všem, kteří mou nevědomost odstraníte, mě to při čtení - Mariňáka - sugestivního a kritického díla k USA - kritika to z vlastních řad, kombinovaná s hrdostí, že k " Mariňákům" - elitě patří - nedošlo. Alibaba díky, znám i samozřejmě BLU-76B.
Pokud by ještě mohl někdo rozepsat složení té BLU-76B blíže? Není podmínkou.
Všem moc děkuji.

Pod BLU-76B jsem našel toto:

Obrázek
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
jean2005
podpraporčík
podpraporčík
Příspěvky: 266
Registrován: 27/7/2007, 10:37
Bydliště: Pardubice

Příspěvek od jean2005 »

michan:
pokud vím, používali Američani ve Vietnamu termobarické bomby plněné v podstatě obyčejnou průmyslovou trhavinou typu "slurry", což je vlastně ztužený roztok dusičnanu amonného s palivem.
Přesné složení (kvantitativní) se asi nedá najít v dostupných zdrojích nikde, ale mimo toho ledku a vody (vody je v podobných systémech řádově 10%) tam byl ještě pěnový polystyren (jako senzibilizátor a palivo), pravděpodobně taky metylaminnitrát (senzibilizátor), nějaké ztužovadlo (guar, nebo něco podobného) a samozřejmě hliník.

Základ o slurry výbušinách je třeba tady:
http://en.wikipedia.org/wiki/Water_gel_explosive

Mantra: termobarické hlavice se často dávají jako varianta místo kumulačky na PTŘS, případně do ručních pancéřovek (Panzerfaust-3). Američani mají určitě ve výzbroji různé druhy, konkrétně třeba hlavici na střely Hellfire:

Kód: Vybrat vše

http://www.lockheedmartin.com/news/press_releases/2005/HellfireThermobaricWarheadApprovedF.html
Jinak stačí hodit do googlu "thermobaric warhead" a třeba "usa" apod. a vyjede ti spousta odkazů...
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6814
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

jean2005, kolego díky, to bude asi ono - ten odkaz je poho...
Tu přesnou směs nečekám, nebude asi volně známá, bude spíše tajná, ale tohle bude asi ono.
ObrázekObrázekObrázek
Odpovědět

Zpět na „Letectvo“