Ratnik 3 - bitevní obleky budoucnosti

Děla všech ráží, protitankové kanony, houfnice, rakety a ruční zbraně

Moderátor: Julesak

Odpovědět
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12968
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Ratnik 3 - bitevní obleky budoucnosti

Příspěvek od Rase »

1295881.jpg

Ruské exoskelety a pěchota budoucnosti

"Začali jsme právě pracovat na třetí generaci kompletů Ratnik, který dalece překoná zahraniční konkurenční komplety. U projektu využijeme nejlepší technická řešení z kompletu Ratnik, ale přesto půjde o zcela nový komplet s novou úrovní všech podsystémů - ochrana, palebná síla, podpora života, řídící a napájecí jednotky, exoskelet, zobrazování informací a zaměřovacích údajů v pozorovacích přístrojích nebo na ochranných brýlích, mikroklima a monitorovací systémy kondice vojáka. Vývoj dokončíme do roku 2025." - generálplukovník Oleg Saljukov, velitel ruských pozemních vojsk.

Již jsme zde měli článek projektu Ratnik, což je v podstatě klasický projekt vojáka 21.století, který můžeme vidět u většiny moderních armád. Vojenské zkoušky první generace kompletů Ratnik proběhly v roce 2012. Do výzbroje ruské armády byl Ratnik přijat v roce 2014. Ruské ministerstvo obrany nakoupilo prozatím cca 80 000 sad kompletů Ratnik. Ministerstvo původně mluvilo o potřebě nákupu 50 000 kompletů ročně, ale podle posledních zpráv má ministerstvo zájem až o 70 000 kusů ročně. Ratnik představuje ucelený systém moderní výstroje i výzbroje ruského vojáka. Ratnik řeší výstroj komplexně - od spodního prádla, přes batohy, spací pytle nebo nové uniformy. K dispozici jsou nejmodernější balistické přilby, balistické vesty nebo ochranné brýle. Z moderních technologií Ratnik nabízí moderní puškové zaměřovače, včetně termovizních Šachin, moderní komunikační prostředky, náhlavní displeje schopné promítat obraz z digitálního zaměřovače zbraně, brýle pro noční vidění nebo počítačové prostředky (tablet) řízení bojové činnosti BMS (Battlefield Management System) pro velitele. Celkově komplet Ratnik obsahuje 10 podsystémů a 50 položek nejrůznějšího vybavení. Zdá se ale, že v Rusku se snaží držet krok i s mnohem pokročilejším konceptem, který by se dal nazvat "voják druhé poloviny 21.století". Na těchto technologiích již nějaký čas pracují v USA a je postaven kolem bitevních obleků, exoskeletů, již testovaných americkou armádou. Bitevní obleky pěchoty budoucnosti se dají rozfázovat do několika kroků. Do roku 2020 se v USA počítá s vývojem exoskeletů - mechanických obleků zvyšujících nosnost vojáků, kteří tak mohou přenášet větší množství munice a zbraní. Cílem je snížit dlouhodobou fyzickou zátěž vojáků a zvýšit/prodloužit jejich bojeschopnost. Již v roce 2018 budou zahájeny testy obleku TALOS, jenž obdržel příznačnou přezdívku "Iron Man". Jedná se o první krok, ale ještě nejedná o plnohodnotný bitevní oblek. Výhledově je zvažován dokonce tekutý inteligentní pancíř. Co se týče pohodlí nositele, bude oblek vybaven klimatizací, recyklací tekutin a filtračním systémem na ochranu proti chemickým látkám (patrně i ZHN). Přilba bude osazena nejrůznějšími senzory a dalším zařízením, pro co nejvyšší povědomí na bojišti a komunikaci s okolím. Všechny tyto systémy, zbraně, munici a pancéřování, bude nutno rozpohybovat. Exoskelet zajistí pohodlí nositele při pohybu, ale je nutno zajistit dostatečný zdroj energie. Právě v tomto případě, jde o velice významný problém, ale je pravděpodobné, že se jej dříve nebo později podaří vyřešit. Časem tak můžeme být svědky vzniku plnohodnotných bitevních obleků, kdy se z pěšáka prakticky stane obrněný bojový mechanismus. Jelikož je v Rusku tlak na udržení kroku se Západem a především s USA, přicházejí místní psolečnosti s velice zajímavými maketami vlastních bitevních exoskeletů.

Projekt Ratnik 3

Krom klasického kompletu Ratnik, byly v roce 2015 zahájeny i práce na projektu Ratnik 2. Zde se jedná o inovativní a vylepšenou verzi původního kompletu. Podle Andreje Grigorejeva, vedoucího vládní Nadace pro pokročilé projekty, potrvá nasazení verze Ratnik 2 15 až 20 let. Nadace pro pokročilá studia je moskevskou vládou financovaný fond podporující obranný výzkum a vývoj v Ruské federaci. Nadace spolupracuje na projektu s institutem TSNIITOCHMASH, ke kterému se ještě vrátíme. Dle generálplukovníka Olega Saljukova, velitele ruských pozemních vojsk, začaly práce na třetí generaci kompletů Ratnik, který dalece překoná zahraniční konkurenční komplety. Vývoj má být dokončen do roku 2025. Konstruktéři zmiňují, že komplety nové generace získají mechanickou kostrou zvyšující fyzický výkon vojáka, systémy udržující mikroklima nebo prostředky monitorující zdravotní stav vojáka. Již v roce 2016 byl představen první koncept bitevního exoskeletu nazvaný Ratnik 3. Ten sestrojil a navrhl Ruský Centrální vědecko-výzkumný institut přesného strojírenství TSNIITOCHMASH (Rusky ЦНИИТОЧМАШ), založený již v roce 1944. Nový oblek byl poprvé představen a moskevské výstavě Armáda 2016. Cílem projektu je definovat požadavky nové generace bojové výstroje vojáka. Použili nové materiály a vyvinuli několik inovativních systémů velení a řízení. Vývojová kancelář ještě musí vyřešit spoustu záležitostí ohledně snížení bojové hmotnosti pancíře, integrovat do obleku systém IFF - rozpoznání vojáků na bojišti, nebo navrhnout zařízení pro sledování životních funkcí vojáka. V roce 2017 byl představen vyspělejší koncept, který opět navrhl ruský centrální výskumný ústav přesného inženýrství. Je tedy očividné, že projekt Ratnik 3 se vyvíjí a očividně jsou vynakládány prostředky na udržení tempa s USA. Přeci jen i zde byly představeny velice pěkné koncepty a makety. Reálná exoskelet, který má ale projít vojskovými zkouškami a následně se dostat i do výzbroje speciálních jednotek, je již mnohem méně futuristický. Dodám že v obou případech se jedná pouze o maketu, nikoliv funkční oblek, nebo zkušební prototyp.

Zdroj:
http://patriot.rs/ratnik-3-uniforma-kom ... g-vojnika/
http://defence-blog.com/army/russia-unv ... uture.html
http://www.armadninoviny.cz/rusky-vojak ... nik-3.html

Ratnik-3-TASS.jpg
Naposledy upravil(a) Rase dne 12/9/2022, 19:07, celkem upraveno 2 x.
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12968
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Ratnik 3 - bitevní obleky budoucnosti

Příspěvek od Rase »

Vývoj nových elektromotorů pro exoskelety

Společnost Rostec potvrdila, že v současné době vyvíjí elektromotory jako jeden z klíčových komponentů exoskeletonů. Podle prohlášení společnosti se nyní pracuje na zvýšení kapacity motoru a redukci jeho velikosti. "Domácí elektrické motory, které se právě vyvíjejí, umožní vytvořit aktivní exoskeletony. Samozřejmě také paralelně probíhají práce na zvýšení jejich výkonu, úspoře energie a také redukci jejich velikosti." V roce 2017 šéf společnosti TsNIITochMash Dmitry Semizorov prohlásil, že ruští experti již vytvořili plně funkční verzi titanového exoskeletonu pro ruského vojáka budoucnosti, tehdy však ještě nebyl vybaven elektromotory.

https://www.securitymagazin.cz/technolo ... 61184.html

ratnik_2.jpg
Naposledy upravil(a) Rase dne 12/9/2022, 19:06, celkem upraveno 1 x.
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12968
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Ratnik 3 - bitevní obleky budoucnosti

Příspěvek od Rase »

Bojová ochranná souprava Permyachka-MM (1-2), Vityaz-OS (3) a potom přilba LShZ-PU (4).

Army-2022-Part4-40-X3.jpg
Army-2022-Part4-41-X3.jpg
Army-2022-Part4-42-X3.jpg
Army-2022-Part4-47-X3.jpg
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Odpovědět

Zpět na „Pozemní vojsko“