Kalašnikov AK-74 a jeho varianty

Děla všech ráží, protitankové kanony, houfnice, rakety a ruční zbraně

Moderátor: Julesak

Odpovědět
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12968
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Rase »

Já vím, všechno stojí a padá na penězích, jen u těch Rusů mi ale přijde že se chlubí co všechno vymysleli a co jejich vojsko dovede. Realita je pak taková, že za sebou nechávají hromadu šrotu (zastaralé techniky) tak jako v Gruzii. Tím samozřejmě nepopírám že Ruská konstrukční škola je na vysoké úrovni.
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Příspěvek od kopapaka »

Situace Rusů není taková, aby dovolila či vyžadovala kompletní přezbrojení...
A jak vidno, na Gruzínce to stačilo. Při příštím pokusu už na ně budou čekat T-90, ale i ty starší se neztratí.
Stejně se říká, že Gruzínci začali utíkat, sotva zaslechli hlasy Čečenců v rádiu... :D
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
Uživatelský avatar
redboy
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 1313
Registrován: 3/2/2006, 12:02

Příspěvek od redboy »

Rase: Ono je to složitý, neexistuje armáda, která je schopna přezbrojit, prostě na to nikdo nemá a plány Ruska jsou podle mě mírně neralistické a pompézní, ale rozhodně to není přezbrojení ve všem co by bylo třeba. Ale to není nikde. Koukni kolem, kdo okolo v evropě dokázal nějak zásadně přezbrojit za dejme tomu posledních.. 20let?

Což o to, zavést nový tank... není tak zásadní problém, nové letadlo...sranda, ale zavést novou pušku, to je jiný kafe, nedej bože o jiném náboji. Ještě za sojuzy byla vyhlášena soutěž a vyhrál ji Abakan, prošel zkouškama, ale po rozpadu sojuzu o tom nemohlo být sebemenší řeči.
To co by nová zbraň nabízela můsí být sakra hodně, aby se to vyplatilo, skoro mě nenapadá co všechno.
Uživatelský avatar
Franz Trubka
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1815
Registrován: 14/10/2010, 04:16

Příspěvek od Franz Trubka »

Je to skoro uz OT, ale ACR je na tom hodne dobre, kdyz si to muze dovolit :D
ObrázekObrázek

Pink Floyd-On The Turning Away
Uživatelský avatar
Skeptik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 6728
Registrován: 16/1/2011, 22:28
Bydliště: Středočeská gubernia

Příspěvek od Skeptik »

Franzi, Česká republika je trochu něco úplně jiného.
Pochopil jsem to minulou neděli, když jsem v radiu poslouchal nového náčelníka generálního štábu Petra Pavla.
Na otázku jak je AČR připravena bránit ČR odpověděl, ze dobře - pomohou li spojenci z NATO.
Na otázku zda by mohla mít nějaké problémy kapacitního rázu odpověděl, že ano.
Například pokud by AČR musela vyslat 5.000 vojáků do misí a následně v ČR nastala nějaká živelná katastrofa a AČR by měla pomoci 5.000 až 10.000 pomocníky, tak by nastal zásadní problém.

Takže přezbrojit AČR osobními zbraněmi není až takový problém. Stačí 10.000 kousků :wink:

A aby to celé nebylo OT, tak v případě Ruska je to přesně jak psal kopapaka a redboy.
AZ do počátku 90-Rychnov let Rusové závadě li mnoho z toho co vyvinuli. Pak nastal marast po prohrané studené válce, rozpad impéria a léta vlády legračních figurek. Je spíše s obdivem, ze se většině vojenské průmyslového komplexu podařilo přežít a zachovat si vývojové kapacity.
Pro přezbrojovani nebyl ani důvod ( plné sklady) ani peníze.
Teď se doba mění. Peněz je více, ale ne dost na udržování masové armády. Logickým východiskem je menší, ale lepe vybavená armáda. Zda se to bude tykat i osobních zbraní nevím. Pokud bych si měl tipnout, tak ne.
Rozdíl mezi posledními verzemi AKM resp. AK-74, které byly zavedeny do výzbroje, a nově vyvinutými zbraněmi není tak markantní a plošné přezbrojení by tedy bylo vyhazovanim peněz, které jsou potřebnější jinde. Uvidíme.
Vladimír
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 486
Registrován: 9/7/2010, 10:34

Příspěvek od Vladimír »

Franz Trubka píše:Je to skoro uz OT, ale ACR je na tom hodne dobre, kdyz si to muze dovolit :D
Kolik armád má ve výzbroji zbraně vyrobené před 60 lety? Alespoň když jsem byl na vojně, tak měla většina SA 58 přejímací značky z let okolo 1962. A materiál se opotřebovává a stárne.
Uživatelský avatar
Julesak
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 6387
Registrován: 7/8/2007, 18:26

Příspěvek od Julesak »

Myslím si, že zaviesť postupne AK-12 po jednotlivých útvaroch by vďaka príbuzenstvu s AK-74M nemusel byť až taký problém, teda ak sa preto rozhodnú. Ideálne aj s nejakým príslušenstvom, napr.:

Obrázek

Inak celkovo to zavádzanie do vlastnej armády momentálne nie je také zlé, od lietadiel a vrtuľníkov cez lode, delvo až po balistické rakety.
Obrázek

Nie je dôležité ako sa hlasovalo, ale ako sa to spočítalo.

Jediný režim ktorý uznávam je pitný.
Uživatelský avatar
Polarfox
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 5849
Registrován: 5/11/2010, 21:01
Bydliště: Praha

Příspěvek od Polarfox »

Inak celkovo to zavádzanie do vlastnej armády momentálne nie je také zlé, od lietadiel a vrtuľníkov cez lode, delvo až po balistické rakety.
Bude stačit menší ekonomický výkyv nebo jiná změna podmínek a vše může být opět jinak.
Ale to není nikde. Koukni kolem, kdo okolo v evropě dokázal nějak zásadně přezbrojit za dejme tomu posledních.. 20let?
Něco na způsob vyřadíme 20 "zastaralých" lodí a pořídíme si místo toho 4 moderní? :D Většina armád má dle mého podstav a pořizování výzbroje už se nedrží moc reálných potřeb, ale toho co si lze dovolit. V současnosti není žádný vojenský tlak, který by pomohl u veřejnosti ospravedlnit modernizaci nebo byť jen udržení stavů a tak se bude škrtat dokud to jen půjde.
ObrázekObrázekObrázek

U národa, u něhož je nejoblíbenějším historickým spisovatelem Vlastimil Vondruška, se nějakého historického prozření a sebereflexe dočkáme opravdu jen velice stěží. (Polarovo motto pro rok 2019)

“Without data, you're just another person with an opinion.” W. Edwards Deming

Brána do Mordoru: https://twitter.com/fbeyeee?lang=cs
Uživatelský avatar
Julesak
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 6387
Registrován: 7/8/2007, 18:26

Příspěvek od Julesak »

Polarfox píše:Bude stačit menší ekonomický výkyv nebo jiná změna podmínek a vše může být opět jinak.
Ekonomickú krízu od roku 2008 si si nevšimol :shock: ?
Obrázek

Nie je dôležité ako sa hlasovalo, ale ako sa to spočítalo.

Jediný režim ktorý uznávam je pitný.
Uživatelský avatar
cover72
7. Major
7. Major
Příspěvky: 3160
Registrován: 12/6/2007, 20:09

Příspěvek od cover72 »

Vladimíre, na druhou stranu máme tolik uloženek, že se ty Vz58 doteď masově "konvertují" na civilní 858, exportují se i do USA, kde jsou celkem oblíbené, a slouží zcela bez problémů - i když z nich leckde vystřílí více, než v naší armádě. Ony když jsou ty zbraně dobře konzervované, není to problém.
Koneckonců, pár mých známých má ve svých sbírkách 120 let staré Gewehry 88 a střílí to také bez problémů (a stejně tak prochází zkušebnami).
Vladimír
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 486
Registrován: 9/7/2010, 10:34

Příspěvek od Vladimír »

cover72 píše:Vladimíre, na druhou stranu máme tolik uloženek, že se ty Vz58 doteď masově "konvertují" na civilní 858, exportují se i do USA, kde jsou celkem oblíbené, a slouží zcela bez problémů - i když z nich leckde vystřílí více, než v naší armádě. Ony když jsou ty zbraně dobře konzervované, není to problém.
Koneckonců, pár mých známých má ve svých sbírkách 120 let staré Gewehry 88 a střílí to také bez problémů (a stejně tak prochází zkušebnami).
Nekonvertuje, jednou z podmínek povolení výroby bylo to, že nesmí obsahovat žádné díly z vojenských zbraní. Takže všechny 858 jsou "funglovky" navíc vyrobené v civilní kvalitě. Rozebíral jsem dva kusy a nenašel jsem žádnou přejímací značku.
Uživatelský avatar
redboy
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 1313
Registrován: 3/2/2006, 12:02

Příspěvek od redboy »

Franz: Ono armáda ČR objednala snad 8000ks, nebo tak nejak, to je tak pro zahranišní mise a spec jednotky. další věcí je, že AČR má co já vím 20000 vojáků a válčit jaksi není s kým. Ale nová zbraň opravdu zásadně převyšuje tu starou a smysl to podle mě má.

Rusko má milionovou armádu (i když svou vlastní hloupostí) a to je o něčem jiném, ale stejně za nějakou dobu se tobude muset udělat, koneckonců třeba Fr. VB.. to udělali, ale v rusku... Výměna řady AK za abakan... no, v zadání tenkrát bylo, zachovat původní logistiku s AK-74, podobné rozměry, aby se nemuseli měnit držáky ve vozidlech, stejná munice, zásobníky. Pak to není tak zlé, finančně, ale rozdíl ve zbrani taky není zásadní, dobře, něco nových technologií, nepatrně lepší parametry. To ale může být málo a dojde dost možná k tomu, že se stejně bude muset za čas jít hlouběji a pak, má tento mezikrok smysl?
A nebo cesta třeba AČR ve velkém, cesta Francie, VB... ale to znamená koupi co já vím snad 10- 30 tisíc zbraní ročně a přezbrojit brigádu po brigádě, okruh po okruhu.. k tomu musí být sakra důvod. A peníze jaksi není kde. Oni rusové s tím přezbrojováním, tam to naráží na dva zásadní problémy. Dvacet let se nevyvíjelo nic, nebyly prachy a teď si vláda a armáda myslí, že zbrane nakoupí za tu samou cenu jako před těmi dvaceti lety.... absurdistán. Na mě to nechává dojem, že na to celé ty super plány poměrně brzy skončí.
Uživatelský avatar
Julesak
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 6387
Registrován: 7/8/2007, 18:26

Příspěvek od Julesak »

No o AN-94 sa už ani neuvažuje, či?
Na druhú stranu, je dnešná AK-12 (čo je podľa môjho laického názoru len modernizovaná/modifikovaná AK-74M) nevhodná ako základná zbraň s výhľadom ďaľších 20-30 rokov? Ak áno, v akom parametri?
Obrázek

Nie je dôležité ako sa hlasovalo, ale ako sa to spočítalo.

Jediný režim ktorý uznávam je pitný.
Uživatelský avatar
cover72
7. Major
7. Major
Příspěvky: 3160
Registrován: 12/6/2007, 20:09

Příspěvek od cover72 »

Vladimíre, to není možné. Jediné funglovky jsou od Novohradského, který znova rozjel výrobu; ale staré dobré 858, Hermexy apod. měly jen úpravu znemožňující palbu dávkou (která navíc někde pořádně nefungovala, tak vznikl termín "Hermex efekt"). I mého známého 858 má přejímací značky, a též viz http://www.gunexpert.cz/products/jak-sp ... pit-zbran/
Leč pokud víš, kde za cenu standardní 858 koupit funglovku, určitě napiš, bude se mi to za měsíc hodit :)
EDIT: ještě je otázka, kdy jsi je rozebíral. Mohly to být z Nedotknutelných Zásob a na těch by hádám přejímací značky mohly chybět. Ale to už je dnes naneštěstí vyprodáno :(
Uživatelský avatar
Franz Trubka
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1815
Registrován: 14/10/2010, 04:16

Příspěvek od Franz Trubka »

To redboy: Kolik z tech 20 tisic vojaku nosi utocnou pusku? Mozna ani tech 8 000 to nebude.
Je to spis donuceny prechod na razi NATO.
A ze jsou nove zbrane ACR lepsi, nepochybuji. Mel jsem vz. 58 parkrat v ruce a podle me to zadny extra zazrak neni.
Snad trochu modla, ze to umime lepe nez Rusaci.
ObrázekObrázek

Pink Floyd-On The Turning Away
Uživatelský avatar
Polarfox
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 5849
Registrován: 5/11/2010, 21:01
Bydliště: Praha

Příspěvek od Polarfox »

Ekonomickú krízu od roku 2008 si si nevšimol Shocked ?
A to znamená, že nemůže být ještě hůře? :) A nebo že si někdo bude chtít přihřát polívčičku na úkor jiných?
ObrázekObrázekObrázek

U národa, u něhož je nejoblíbenějším historickým spisovatelem Vlastimil Vondruška, se nějakého historického prozření a sebereflexe dočkáme opravdu jen velice stěží. (Polarovo motto pro rok 2019)

“Without data, you're just another person with an opinion.” W. Edwards Deming

Brána do Mordoru: https://twitter.com/fbeyeee?lang=cs
Uživatelský avatar
redboy
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 1313
Registrován: 3/2/2006, 12:02

Příspěvek od redboy »

Franz Trubka píše:To redboy: Kolik z tech 20 tisic vojaku nosi utocnou pusku? Mozna ani tech 8 000 to nebude.
Je to spis donuceny prechod na razi NATO.
A ze jsou nove zbrane ACR lepsi, nepochybuji. Mel jsem vz. 58 parkrat v ruce a podle me to zadny extra zazrak neni.
Snad trochu modla, ze to umime lepe nez Rusaci.
Ano souhlasím.. neumím odpovědět, kolik členů armády je v postavení nosit pušku, ale řek bych, že zásadní většina, to číslo je bez civilních zaměstnanců a jednak nejde nakupovat přesně na kusy. Nicméně máš v podstatě pravdu, u takovéto armády se nejedná o finanční katastrofu, ale levné to není včetně munice.
Julesak píše:No o AN-94 sa už ani neuvažuje, či?
Na druhú stranu, je dnešná AK-12 (čo je podľa môjho laického názoru len modernizovaná/modifikovaná AK-74M) nevhodná ako základná zbraň s výhľadom ďaľších 20-30 rokov? Ak áno, v akom parametri?
Určitě ne, mě ani nenapadá, kdoby to byl schopen prosazovat, to je blbost. Na straně druhé, jsem kdesi zahlédl Abakan na nějakém videu ze součastnosti v rukou vojáka, on byl oficiálně přijat do výzbroje a proběhli s ním rozsáhlé zkoušky u některé divize, už si nepamatuji kde, takže jako rarita se to asi zahlédnout dá.

Já netuším, kolik zbraní ruská armáda ročně objednává jako náhrady stávajících. Dnes jsou to AK stovkové řady. Bude to ale možná dost velké číslo. Je potom otázkou na vyzbrojování co s tím udělá.

Ale AK-12 je nutné chápat přesně jako to co je. Je to prototyp nové zbraně z Tuly, jenž teprve bude procházet závodníma zkouškama a pak ho budou možná vyrábět. Je ale otázkou, jestli pro RA. To co sledujem je PR výrobce, nikoli MO. Pokud půjde o zařazení nové zbraně, bude to o soutěži, a ta není ani vyhlášena, teda neslyšel sem o tom. Čili máme tu zbraň v několika kusech, zatím bez zákazníka a bez zkoušek.
Naposledy upravil(a) redboy dne 5/7/2012, 17:19, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Julesak
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 6387
Registrován: 7/8/2007, 18:26

Příspěvek od Julesak »

Polarfox píše:A to znamená, že nemůže být ještě hůře? :) A nebo že si někdo bude chtít přihřát polívčičku na úkor jiných?
Horšie to samozrejme byť môže - ale posledný vývoj (rozsiahla reforma napriek vážnej fin. kríze) myslím dovoľuje trochu optimizmu - a hlavne vlastné nákupy sa už realizujú, to je to čo som tvrdil na začiatku.

Druhú vetu som celkom nepochopil.
Obrázek

Nie je dôležité ako sa hlasovalo, ale ako sa to spočítalo.

Jediný režim ktorý uznávam je pitný.
Uživatelský avatar
Polarfox
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 5849
Registrován: 5/11/2010, 21:01
Bydliště: Praha

Příspěvek od Polarfox »

Horšie to samozrejme byť môže - ale posledný vývoj (rozsiahla reforma napriek vážnej fin. kríze) myslím dovoľuje trochu optimizmu
Až jí dokončí, tak neřeknu ani popel...ale taky za pár let můžou zjistit, že si ukousli trošku moc. A není to v žádném případě jen jejich píseček..tohle se děje za poslední desetiletí na denním pořádku všude.

Tou druhou větou jsem myslel jen to, že proběhne nějaká prioritizace či tlačenka a plácnu místo 100 nových tanků se raději nakoupí 20 letadel atp.
ObrázekObrázekObrázek

U národa, u něhož je nejoblíbenějším historickým spisovatelem Vlastimil Vondruška, se nějakého historického prozření a sebereflexe dočkáme opravdu jen velice stěží. (Polarovo motto pro rok 2019)

“Without data, you're just another person with an opinion.” W. Edwards Deming

Brána do Mordoru: https://twitter.com/fbeyeee?lang=cs
Uživatelský avatar
Julesak
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 6387
Registrován: 7/8/2007, 18:26

Příspěvek od Julesak »

Dokončia ako dokončia - rozsiahle organizačné zmeny už prebehli (niečo som tu o tom napísal :D ), a prezbrojenie v nejakej podobe je jednoducho v mnohých oblastiach nevyhnutnosť, ak má ruská armáda existovať. Reálne sa už aj deje. Ale sem to nepatrí...
Takže späť k AK... ale tam som už povedal čo som vedel. :)
Obrázek

Nie je dôležité ako sa hlasovalo, ale ako sa to spočítalo.

Jediný režim ktorý uznávam je pitný.
Odpovědět

Zpět na „Pozemní vojsko“