Budoucí výbava / augumentace / náhrada pěchoty

Historická i současná. Pušky, samopaly, kulomety, granáty.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11464
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Budoucí výbava / augumentace / náhrada pěchoty

Příspěvek od Zemakt »

Já vím, že kmitají :wink:, ale až když to člověk vidí na vlastní oči....
Nekdy muze i o neco kratsi hlaven presnejsi nez delsi.
Mohl bys uvést příklady, to mne zajímá. Díky
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
alibaba
7. Major
7. Major
Příspěvky: 707
Registrován: 15/8/2007, 00:30
Bydliště: Cotswold

Re: Budoucí výbava / augumentace / náhrada pěchoty

Příspěvek od alibaba »

Pri konstrukci hlavne/zbrane je snaha o "harmonizaci" kmitu hlavne s jeji delkou. Usti hlavne by melo byt co nejbliz bodu s minimalni okamzitou vychylkou.
Benchrestove pusky casto maji ruznou delku hlavne pro ruzne raze. Tyto zbrane dosahuji presnosti nekolika palcu na 1000 metru.
Inteligence má své hranice,
ale blbost je nekonečná....
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11464
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Budoucí výbava / augumentace / náhrada pěchoty

Příspěvek od Zemakt »

To si ale lze vysvetlit take tak, ze mala raze rovna se, mala energie, maly kmit, pricemz hlaven nemusi byt toliko dlouha aby jsme dosahli potrebne presnosti. Velka raze naopak.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
alibaba
7. Major
7. Major
Příspěvky: 707
Registrován: 15/8/2007, 00:30
Bydliště: Cotswold

Re: Budoucí výbava / augumentace / náhrada pěchoty

Příspěvek od alibaba »

Kdyby to bylo tak jednoduche tak by to bylo super.
Na frekvenci kmitu ma vliv nekolik faktoru: raze, typ projektilu, delka/hmotnost hlavne, material hlavne, stoupani drazek, typ prachove naplne, tvar nabojove komory,…
I dve hlaven stejneho kalibru ruzne kmitaji ale jejich rozdily jsou male.
Delka hlavne ma vliv na ustovou rychlost a vyzsi ustova rychlost udrzuje stabilitu projektilu na delsi vzdalenost. Ale jen do urcite mezni rychlosti. Pro razi .308 se povazuje optimalni delka hlavne 24 palcu.
Pokud by ale byla hlaven zkracena na nejblizsi bod s minimalnim kmitem tak se jeji presnost zvetsi.

Pro dodatecnou harmonizaci se napriklad uziva system zavazi na hlavni nebo Browning nabizi system BOSS
Inteligence má své hranice,
ale blbost je nekonečná....
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11464
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Budoucí výbava / augumentace / náhrada pěchoty

Příspěvek od Zemakt »

Ok, rozumím. Děkuji
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
cover72
7. Major
7. Major
Příspěvky: 3160
Registrován: 12/6/2007, 20:09

Re: Budoucí výbava / augumentace / náhrada pěchoty

Příspěvek od cover72 »

Alibabo, mam dojem, ze jsme se v Brode ucili, ze s tim knitanim hlavne je to naopak: usti by melo byt tam, kde je vychylka nejvetsi (na grafu sinusovky v horni uvrati), nebot tam je nejmensi i rychlost pohybu hlavne; naopak tam, kde sinusovka protina osu X je rycghlost pohybu hlavne nejvetsi a to ma nejhorsi vliv na presnost, resp. opakovatelnost/roxptyl.

Zemakt: Ali pravdu di, s tim kolimatorem to vymysleli jini a ja to jen videl na soutezi.

Petrz: pravda, DI by se asi s plastem moc neslucoval. I kdyz pry existuji uz polymerove upperz a lowery "skutecnych" ARek v raxi .223.
Co do railu -- pro ty spise mit predvrtane, vystuzene diry, aby si rail kazdy mohl namontovat, jak chce. To je dnes na novych predpazbich uz docela standard.
A jeste jednu vec jsem si uvedomil -- zatinco upper by se dal zmensit na vysku pouzitim primobezneho uderniku namisto biciho kladivka, lower se da snizovat jen v ramci toho, co dovoli konstrukce zachytu zasobniku STANAG M4.
Uživatelský avatar
Alfik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4159
Registrován: 16/9/2008, 19:23
Bydliště: Jeseník

Re: Budoucí výbava / augumentace / náhrada pěchoty

Příspěvek od Alfik »

Covere, to si jen a Alibabou nerozumíte. Ústí má být v tzv. uzlovém bodě, tzn. na místě, kde hlaveň nekmitá (vlastně se tam jen úhlově "kroutí"). Proto je tam nejmenší (ideálně nulová) amplituda.
"Zapomněli jste na syny Vorvénovy. Ztratili jste Greptrovo kladivo. Vás nikdo mstít nebude." Dr. Lazarus
Uživatelský avatar
alibaba
7. Major
7. Major
Příspěvky: 707
Registrován: 15/8/2007, 00:30
Bydliště: Cotswold

Re: Budoucí výbava / augumentace / náhrada pěchoty

Příspěvek od alibaba »

Alfik ma pravdu.
Snaha je posunuti uzlu ( bodu s nejmensim kmitem/vychylkou ) co nejbliz k usti protoze v teto casti jsou rozdily mezi jednotlivymi vystrely nejmensi.
V bencherstu se pouzivaji hlavne s velkym prumerem protoze zvysujici se prumer hlavne posunuje uzel kmitu bliz k usti.
Dalsi zlepseni jsou ustove zavazi ( Muzzle Tunners ), u kterych se da presne nastavit poloha teziste vic do predu od usti, cimz se usti dostane do casti s minimalnim kmitem.

PS: Ktery ucitel z Brodu to takhle vysvetloval? ( muze byt i PM )

Jeste k te univerzalnosti a pouziti plastu.
Rakousky Steyr Aug potrebuje jeste mene naradi nez M4 a ma vetsi mnozstvi dilu vyrobenych z polymeru ( dokonce i kladivko ) a to je jen o dekadu mladsi.
Osobne se mi konstrukcne zamlouva Berreta ARX 160. Pro vymenu hlavne taky nepotrebuje zadne naradi podobne jakou AUG.
Inteligence má své hranice,
ale blbost je nekonečná....
Uživatelský avatar
cover72
7. Major
7. Major
Příspěvky: 3160
Registrován: 12/6/2007, 20:09

Re: Budoucí výbava / augumentace / náhrada pěchoty

Příspěvek od cover72 »

Nas to ucili naopak: ze u usti ma byt bod s maximalni vychylkou=amplitudou, protoze vychylka nevadi, ta se vykompenzuje nastavenim miridel nebo puskohledu. Naopak vadi, kdyz se hlaven hybe v okamziku, kdy z ni vyleta strela.

A kdyz si predstavite sinusovku, ve ktere casti je to jak s rychlostmi? Tam, kde sinusovka protina vodorovnou osu je rychlost pohybu kmitajiciho usti nejvetsi; naopak v okamziku, kdy usti "dojelo" nahoru a za chvilku pojede dolu jepohyb usti na okamzik temer nulovy, kazdopadne ale mensi, nez v prostredku cyklu.

Pamatuji se na to proto, ze mi presne tak jako vam dvema prislo logicke, aby bylo usti tam, kde sinusovka protina nulovou osu. Tak jsem se ozval a vyucujici mi to vysvetlil tak, jak jsem napsal vyse, coz ma IMHO dobrou logiku a presvedcilo mne to.

EDIT: kvuli Alibabove PSku jsem vzhrabal zapisky. Tehdy jsem si po vysvetleni vyucujiciho zapsal toto:
nejpřesněji střílí hlaven, která má ústí na úrovni kmitny -- kde má kmit nulovou rychlost kmitu, v úvrati, než se vzdá opačným směrem: <graf sinusovky s vyznačenou úvratí, aby nebylo pochyb>
Tam je sice vychýlení maximální, ale konstantní a ústí se nehýbe a tudíž nevychyluje střelu.
Uživatelský avatar
Alchymista
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 4883
Registrován: 25/2/2007, 04:00

Re: Budoucí výbava / augumentace / náhrada pěchoty

Příspěvek od Alchymista »

IMHO pravdu má asi Cover - počas pohybu strely v hlavni by malo v optimálnom prípade dôjsť k práve jednému "polkmitu" celej hlavne (výchylke z nuly na maximum)... Potom strela skutočne opustí hlaveň síce pri maximálnej výchylke, ale zároveň pri najmenšej/nulovej rýchlosti stranového pohybu hlavne. A kľudová a "dynamická" poloha osy hlavne sa vykompenzuje nastrelením.

Takto sa ale dá uvažovať len u zbraní strieľajúcich "jednotlivými ranami", respektíve u konštukcie, kde sa kmitanie utlmí skôr, než dôjde k ďalšiemu výstrelu.
ObrázekObrázek

Оптимисты изучают английский язык, пессимисты - китайский. А реалисты - автомат Калашникова
Uživatelský avatar
CAT
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1683
Registrován: 6/8/2009, 10:53

Re: Budoucí výbava / augumentace / náhrada pěchoty

Příspěvek od CAT »

Druhá fáze exoskeletonu pro US SOCOM...
http://defensesystems.com/articles/2015 ... ase-2.aspx
Obrázek
"We can't restore our civilization with somebody else's babies."
"Settlemunt my arse, let's slot floppies"
Uživatelský avatar
IgorT
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1467
Registrován: 25/6/2014, 12:48
Bydliště: BA

Re: Budoucí výbava / augumentace / náhrada pěchoty

Příspěvek od IgorT »

Armáda dostane okuliare pre nočné videnie a termovíziu. Moderní vojaci vyžadujú stále nové technológie. Teraz dostanú okuliare kombinujúce nočné videnie a zachytávajúce infračervené žiarenie (termovíziu).

Vojaci s touto technológiou môžu súčasne využiť nočné videnie na „zviditeľnenie“ tmavého prostredia, zatiaľ čo termovízia umožní určiť živé či iné teplo – emitujúce ciele. Doteraz museli vojaci niesť dva separátne systémy a podľa potreby meniť optiku. Čo spôsobovalo krátkodobú stratu sústredenia, nehovoriac o čase, ktorý výmena optiky vyžadovala. Tomu je koniec. BAE Systems, plc, oznámila v pondelok nový druh optiky kombinujúci obe technológie.

Čítajte viac: http://pc.zoznam.sk/novinka/armada-dost ... z3ZQxB6A1c
Obrázek
Petrz
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 938
Registrován: 6/1/2009, 17:57
Bydliště: Děčín

Re: Budoucí výbava / augumentace / náhrada pěchoty

Příspěvek od Petrz »

Představuji svojí další vizi zbraňového kompletu jež jsem pracovně nazval CZ-905 . Jedná se o kombinaci poloautomatického 20mm granátometu s útočnou puškou Bren 805 CZ, kdy je granátomet umístěn na horním railu této pušky,podobně jako u korejské K11.
https://lh3.googleusercontent.com/SBKM4 ... 1271-rw-no
Základní schéma a princip funkce zobrazuje animace.

Mým cílem bylo/je vytvořit levnou alternativu ke vysoce efektivním,ale drahým granátometům - XM-25 a zmíněné K11. Stejně jako tyto zbraně by měla být CZ-905 schopna zasahovat a ničit cíle na velké vzdálenosti ,avšak bez nutnosti použití drahé "air burst" munice. Proto jsem sáhl po munici ráže 20mm (stejnou používá Neopup Paw) ,jež sice postrádá ničivý účinek klasických 40mm granátů (či 25mm air burst munice) , avšak díky počáteční rychlosti 310m/s vyniká přesností a dostřelem. Ve spojení s puškohledem (ideálně s itegrovaným laserovým dálkoměrem) by CZ-905 byla schopna částečně nahradit v rámci pěchotního družstva jak odstřelovací pušku tak kulomet. Přitom střelec s CZ-905 má stále možnost pohotové střelby na kratší vzdálenosti ( kterou třeba XM-25 podstrádá)
ObrázekObrázek

Zbourat stodolu umí každý osel, postavit jí ale vyžaduje tesařské umění.
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12966
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Budoucí výbava / augumentace / náhrada pěchoty

Příspěvek od Rase »

Vypadá to dobře, podobný zákluz jsem viděl u nějakých maďarských velkorážních pušek Gepárd (GM6 Lynx):
https://www.youtube.com/watch?v=NBntnnCFvOk
Hodně pěkná mašinka.
Ten díl by byl pevnou součástí upravené pušky - tedy by byl zvětšen duralový rám, upravená pažba atd ? Výhodou by byla úspora místa a větší pevnost
Nebo by šlo celé zařízení přidělat na standartní pušku, s tím, že by bylo nutné oddělat původní pažbu a mířidla ?
V tom případě by se těžiště docela zvedlo o dvě lišty, na kterých by oba díly byly spojené.
Nápad je to dobrý a líbí se mi
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Petrz
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 938
Registrován: 6/1/2009, 17:57
Bydliště: Děčín

Re: Budoucí výbava / augumentace / náhrada pěchoty

Příspěvek od Petrz »

Rase píše:Ten díl by byl pevnou součástí upravené pušky - tedy by byl zvětšen duralový rám, upravená pažba atd ? Výhodou by byla úspora místa a větší pevnost
Nebo by šlo celé zařízení přidělat na standartní pušku, s tím, že by bylo nutné oddělat původní pažbu a mířidla ?
V tom případě by se těžiště docela zvedlo o dvě lišty, na kterých by oba díly byly spojené.
Rase:Díky.Jsem rád že se ti můj nápad líbí. Tvůj dotaz jde k jádru věci. Optimální by bylo aby granátomet šel přidělat/odmontovat na horní lištu CZ 805 bez zásahu do těla konstrukce pušky. Tuto variantu jsem tedy zvažoval ,ale jak píšeš hodně to zvětšuje výšku zbraně. Takže spíše se přikláním k druhé variantě - spojit granátomet i pušku "napevno" při výrobě. I když definitvně rozhodnut nejsem.

Jinak ta odstřelovací puška GM6 Lynx vypadá špičkově. Zejména mě zaujal princip funkce, kdy hlaveň zakluzuje se závěrem a při zpětném pohybnu hlavně zůstává závěr v zadní poloze .Přijde mi to jako velmi chytré řešení.

Ještě zmíním asi největší hendikep CZ-905 - je jím malá průbojnost munice. Vzhledem k ráži 20mm není možné použít HEAT princip (resp. lze, ale efekt by byl asi diskutabilní)a klasická průbojná munice dokáže probít jen cca. 8mm pancíř.(tuším na 100 metrů)
ObrázekObrázek

Zbourat stodolu umí každý osel, postavit jí ale vyžaduje tesařské umění.
Petrz
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 938
Registrován: 6/1/2009, 17:57
Bydliště: Děčín

Voják Budoucnosti

Příspěvek od Petrz »

Představuji k posouzení mojí vizi vojáka budoucnosti, která je určena pro neprofesionální vojáky, a která spíše než na elektronické vybavení a dokonalou ochranu , klade důraz na mobilitu a obratnost vojáka ,jeho co nejvyšší komfort a slušnou palebnou sílu, přitom by měla bý co nejlevnější (vše je důležité pro taktiku udeř-uteč).

Jádro celé myšlenky je vytvoření trojčlenného přepadového družstva a rozdělení jeho funkcí na střelce,nosiče a velitele. Střelec nese jen minimální výstroj (nemá batoh s vybavením)zato disponuje zbraní s největším dostřelem ( něco jako dragunov s možností full auto režimu palby a lepší optikou +noční vidění) a hrudní ochranou. Velitel, jež je vybaven vysílačkou a kvalitním nočním viděním, má za úkol vyhledávat cíle a korigovat palbu střelce. Nosič pak sebou nese výbavu pro přežití pro celý tým, a jeho úkolem v boji je krýt družstvo zblízka.(má karabinu).

Základem výzbroje všech členů družstva je Sa.vz.216 (upravený Sa.vz.58) se zcela novým tělem a těžkou hlavní. Je lehký a pro nás dostupný a levný.

Základem výstroje je pak termoprádlo z merino vlny (chrání před zimou i teplem(komfortní -15° až + 20°), je příjemná ne tělo a částečně ohnivzdorná). Druhou vrstvou je nepromokavá-softshellová bunda a bojové kalhoty. Samozřejmostí jsou nepromokavé kvalitní boty.

Ostatní prvky výbavy (střelce a nosiče)ukazují obrázky.

Velký obrázek
Obrázek je vizuálně zmenšen. Zobrazit v plné velikosti
[/url]

Velký obrázek
Obrázek je vizuálně zmenšen. Zobrazit v plné velikosti
[/url]
ObrázekObrázek

Zbourat stodolu umí každý osel, postavit jí ale vyžaduje tesařské umění.
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11464
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Budoucí výbava / augumentace / náhrada pěchoty

Příspěvek od Zemakt »

Myšlenka zajímavá, jaké plnění úkolů si pro takovéto tříčlené roje představuješ? A nezapomenul jsi na helmu?
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Petrz
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 938
Registrován: 6/1/2009, 17:57
Bydliště: Děčín

Re: Budoucí výbava / augumentace / náhrada pěchoty

Příspěvek od Petrz »

Zemakt: Děkuju. Tu helmu jsem vynechal záměrně - úspora hmotnosti a myslím že i voják bez helmy bude celkově v boji flexibilnější. (ale jestli existuje nějaká lehčí alternativa nejsem proti)
Taktika boje? ideální taktikou by bylo působení v lesnatém či zastavěném prostředí a napadání postupujícího nepřítele, jinak nic konkrétnějšího nemám.

Základní smyslem budování malých týmů je jejich menší detekovatelnost a zranitelnost nepřátelskou palbou.

Jedno destičlenné družstvo sice bude mít vyšší palebnou sílu než tři tříčlenná, ale pokud ho nepřítel detekuje stačí jedna dávka z granátometu a mám velké ztráty. U tří tříčlených je jednak menší šance jejich odhalení a v případě odhalení a zasažení(stejnou dávkou) jednoho týmu ztratím max. tři vojáky.

Pokud má nepřítel navrch ve výcviku,senzorech a navíc je početnější je dle mne výhodnější budovat menší,pohyblivější a nenápadnější tými.
ObrázekObrázek

Zbourat stodolu umí každý osel, postavit jí ale vyžaduje tesařské umění.
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11464
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Budoucí výbava / augumentace / náhrada pěchoty

Příspěvek od Zemakt »

Hmm, neříkám ani jo ani ne. Ale za mne tam chybí RPG, granátomet apod., jedná se opravdu o velmi specifickou jednotku jejíž plnění úkolů je omezeno nedostatečnou palebnou silou a počtem. A absence helmy je jednoznačně chyba. Dnes je na trhu dostatek kvalitních a lehkých přileb, prakticky nevíš že to máš na palici. Navíc ti umožňují na raily připevnit co chceš, noční vidění, baterku, kameru atd. atd.

Ještě k té konverzi Sa.58, proč 58 a proč takto, to levné nebude ani za mák :) s pádlem to má společné snad označení
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12966
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Budoucí výbava / augumentace / náhrada pěchoty

Příspěvek od Rase »

Možná by nebylo špatné dořešit polymerového BRENa (původně měla být, ale bylo od toho upuštěno) - byť jedinou výhodu polymeru vidím v tom, že je možná lehčí a měla by se dát vyrábět rychleji než klasický frézovaný BREN. Na přestavby z Sa58 bych raději zapoměl - novovýroba by byla stejně drahá jako u CZ805. Navíc CZ 806 vypadá jako slušná zbraň. Tvůj návrh by byl krok zpátky.
Cose přilby týče, ta některé moderní přilby jsou natolik drobné, že v podstatě slouží jen jako lehký nosič příslušenství.
Pořád ale chrání hlavu před zraněním - kameny atd. (což kukla nedokáže)
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Odpovědět

Zpět na „Pěchotní výzbroj“