Budoucí výbava / augumentace / náhrada pěchoty

Historická i současná. Pušky, samopaly, kulomety, granáty.
Odpovědět
reddog
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 469
Registrován: 21/11/2008, 11:40
Bydliště: Litoměřice

Re: Budoucí výbava / augumentace / náhrada pěchoty

Příspěvek od reddog »

Jo tohle je lepší ale přesuň pružinu mimo působení horkých plynů. Ta vysoká teplota bude problém pro jakýkoliv materiál pružiny.
Tohle tvé řešení je obdoba německé válečné VG-1. Funkční to bude.
Osobně bych pružinu a plynovou komoru umístil mimo hlaveň( třeba nad ,nebo pod hlaveň). Sice to zkomplikuje konstrukci ale přispěje to k spolehlivosti zbraně.
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Re: Budoucí výbava / augumentace / náhrada pěchoty

Příspěvek od kopapaka »

Jen bych tě chtě upozornit na granátomet Metal Storm 3GL, podle mě je to asi nejlepší granátomet jednotlivce.
Má nejspíš nejlepší poměr cena/výkon a určitě by šel upravit i pro tvou munici...

ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
Petrz
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 938
Registrován: 6/1/2009, 17:57
Bydliště: Děčín

Re: Budoucí výbava / augumentace / náhrada pěchoty

Příspěvek od Petrz »

Předkládám další návrh útočné pušky v němž jsem integroval tři zde postované prvky. Skládá se z dvouraného granátometu pracujícím na principu metal strom-jak navrhl kopapaka,a z útočné pušky-kulometu, jejíž mechanizmus je založen na dvou klíčových prvcích-uzamčení závěru pomocí tlaku plynů-jak navrhl reddog, a podávání nábojů z pod hlavně-jež navrhl použít Cover 72.
Co bylo cílem tohoto spojení-především vysoká palebná síla, při co největší jednoduchosti konstrukce.Palebnou sílu zaručuje nejen nadprůměrná kadence a přesnost granátometu a těžké útočné pušky, ale i relativně malé rozměry a hmotnost zbraně. Jednoduchost je pak dána především použitým způsobem uzamčení závěru.
Není to návrh konečný,neb plně nesplňuje mé představy,ale takto by dle mne puška mohla fungovat.

Obrázek
ObrázekObrázek

Zbourat stodolu umí každý osel, postavit jí ale vyžaduje tesařské umění.
Petrz
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 938
Registrován: 6/1/2009, 17:57
Bydliště: Děčín

Re: Budoucí výbava / augumentace / náhrada pěchoty

Příspěvek od Petrz »

Obrázek

Návrh útočné pušky založené na mechanismu brenu. Jádro myšlenky spočívá v použití velkokapacitního spirálovitého zásobníku (kapacita 50-60 nábojů)a těžké hlavně (o délce 300mm), jež by propůjčili karabině vlastnosti kulometu. Druhým netradičním prvkem je použití 30mm poloautomatického granátometu,jež používá granáty vog-17 ,a pracuje na principu blow forvard-tedy nezakluzuje závěr ale předkluzuje hlaveň.Granátomet je připevněn na horní liště Brenu, tříranný zásobník je umístěn zboku.
Jsem si vědom toho, že použití velkokapacitního zásobníku a těžké hlavně u útočné pušky tu už probráno bylo, a že podle mnohých nemá na moderním bitevním poli podobná zbraň využití.
Obrázek
Cover 72: "Stále si pak myslím, že stavíš zbraň pro "minulou válku". Lehký kulomet je dobrý POUZE na dvě věci: na likvidaci masových útoků pěchoty a na krycí palbu dobře zásobovaného družstva."

Již jsem uznal že "klasická" koncepce je pro technologicky vyspělou a početnou armádu efektivnější řešení. Jako členové Nato jsem součástí početně i technologicky velmi silného celku-ovšem je otázkou do jaké míry se lze v budoucnu spoléhat na toto členství. Pokud se budeme nuceni někdy bránit sami proti výrazně silnějšímu protivníkovi, nezbývá nám než použít asymetrický způsob boje-a pro ten jsem zbraň koncipoval.

Pokud útočím proti nepříteli jež má technologickou převahu(v senzorech,zaměřovací optice,systému řízení palby,v přesnsoti zbraní), nebo je dobře maskován či má výhodněší postavení (což při útoku platí dost často) pak dle mne platí zkušenost, jíž nabyli američané za DSV .Slovy Generála Pattona:

Palba v prostoru ostřelovaném nepřítelem. V důsledku našich neblahých tradic odstřelovačské palby z dalekonosné pušky se u nás projevuje snaha nestřílet, dokud nevidíme cíl. V boji jsou však cíle málokdy vidět. Je-li nějaká jednotka pod palbou pěchotních zbraní, je zřejmé, že ji nepřítel vidí, a proto by její vojáci měli být schopni vidět nepřítele, což však bývá zřídkakdy. Za této situace musejí příslušníci ostřelované jednotky střílet na ty úseky terénu, kde se pravděpodobně ukrývají nepřátelští vojáci s pěchotními zbraněmi. Ze zkušenosti vím, že se tento postup vždycky osvědčuje a většinou má za následek umlčení nepřátelské palby. Mějte vždy na paměti, že je daleko lepší plýtvat střelivem než životy. Nejméně osmnáct let trvá než, se vychová voják, kdežto výroba munice je záležitostí pouhých několika měsíců.

Jestliže tedy nepřítel vidí moje vojáky , a ti naopak jeho ne (máli např.lepší senzory či je dobře makovaný ), pak je výhodnější aby moji vojáci byli schopni zasypat předpokládaný prostor protivníka v co nejkratším čase co největším množstvím projektilů (či granátů)-neb tak s zvyšuje šance na "náhodný" zásah protvníka.

Zde je tedy dle mne výhodnější mít zbraň jež má vyskou kadenci a jež je schopna pálit dávkou nepřetržitě. Zároveň je dle mne žádoucí aby takovou zbraní disponovaly všichni vojáci družstva,neb vyřazení jednoho vojáka neznamená takovou ztrátu palebné síly, jako kdyby mi v klasické koncepci výzbroje sejmuli klometčíka. Zároveň jeden kulometčít (či granátometčík) je schopen palbou pokrýt za daný čas jen zlomek prostoru, jaký jsou schopni pokrýt všichni členové družstva,pokud mají mojí zbran.
ObrázekObrázek

Zbourat stodolu umí každý osel, postavit jí ale vyžaduje tesařské umění.
Uživatelský avatar
CAT
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1683
Registrován: 6/8/2009, 10:53

Re: Budoucí výbava / augumentace / náhrada pěchoty

Příspěvek od CAT »

Petrz: Já si pořád nemůžu pomoci ale řekl bych, že to tvoje "vysení" na vysoké kadenci je prostě k ničemu... Už jen praxe ukazuje, že automat se pro normálního pěšáka moc nehodí. Navíc i při velké kadenci máš rozestupy mezi střelama tušim okolo 40 metrů, což je prostě tolik, že i při velké kadenci v tvé předpokládané léčce (kdy mě protivník vidí a já jeho ne) neposlouží automaty k ničemu jinému, než k zastrašení protivníka, což je mezi náma taktika používaná speciálnama po celym světě - po nastřelení zasypat cílový prostor deštěm olova ne tak proto, že bych doufal, že ho to zabije, předpokládám že protivník neni blbej, ale donutí ho to zakouknout a já se možná budu moci přesunout na výhodnější místo, od kud nepřítele zlikviduji přesně mířenou střelbou...
Obrázek
"We can't restore our civilization with somebody else's babies."
"Settlemunt my arse, let's slot floppies"
Petrz
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 938
Registrován: 6/1/2009, 17:57
Bydliště: Děčín

Re: Budoucí výbava / augumentace / náhrada pěchoty

Příspěvek od Petrz »

CAT: Díky za, byť kritickou, odpověď. Já se tedy přiznám že jsem mírně nahlodán pochybnostmi o své koncepci. Moje koncepce sice má určité historické kořeny v tankových soubojích dsv, ale uznávám že realita moderního válčiště navíc v oblasti pěchotních zbraní může být už někde jinde.
CAT píše: což je mezi náma taktika používaná speciálnama po celym světě - po nastřelení zasypat cílový prostor deštěm olova ne tak proto, že bych doufal, že ho to zabije, předpokládám že protivník neni blbej, ale donutí ho to zakouknout a já se možná budu moci přesunout na výhodnější místo, od kud nepřítele zlikviduji přesně mířenou střelbou...
To je velmi zajímavé,nemáš o této taktice něco víc.

CAT píše:Už jen praxe ukazuje, že automat se pro normálního pěšáka moc nehodí. Navíc i při velké kadenci máš rozestupy mezi střelama tušim okolo 40 metrů, což je prostě tolik, že i při velké kadenci v tvé předpokládané léčce (kdy mě protivník vidí a já jeho ne) neposlouží automaty k ničemu jinému, než k zastrašení protivníka
Možná je vada na mém přijímači ale trochu mi uniká ta souvislost mezi vzdáleností a pravděpodobností zásahu. Myslel jsem že jde spíš o čas za jaký dokážu nasytit cílový prostor např. 20 projektily..(jde mi o to že těch 40 metrů střela uletí za cca.0,07 sekundy )

Já tedy z pušky nikdy nestřílel,ani ji sebou nevláčel několik kilometrů a je možné že bych po tom mluvil jinak, ale tak nějak intuitivně bych měl v boji raději zbraň kde nemusím příliš mířit či zdlouhavě vyhledávat protivníka a prostě jen kropit. Někomu to může připadat jako primitivní taktika-a svým způsobem možná i je-ale pokud by fungovala (čímž si na druhou stranu nejsem jistý),proč ne.
ObrázekObrázek

Zbourat stodolu umí každý osel, postavit jí ale vyžaduje tesařské umění.
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Re: Budoucí výbava / augumentace / náhrada pěchoty

Příspěvek od kopapaka »

Petrz: ono s tím kropením se to má asi takhle, už před hodně dlouhou dobou se zjistilo, že běžní odvedenci mají při bojové činnosti - myšleno především za pohybu a na větší vzdálenost - tak malou pravděpodobnost zásahu, že se ta pravděpodobnost začíná blížit zásahům náhodným cílů ve stejném prostoru a čase. Nasycení prostoru palbou má navíc ještě jeden zajímavý důsledek - vojáci se víc kryjí a to i v případě, že není palba vedena přímo na ně a protivník je s největší pravděpodobností ani nevidí. Spousta vojáků - myšleno opět běžných odvedenců - opětuje mířeně palbu, až když jsou přímo ohroženi: postupem, mířenou střelbou a nebo když je poblíž velitel...

Vzdálenost (malá) mezi střelami se hodí především na pohyblivé cíle (speciálně vzdušné), čím je menší, tak se zmenšuje šance, že cíl proklouzne mezi střelami. Dál je to důležité při šířkovémn rozsevu, protože to naznačuje, jak daleko budou střely dopadat od sebe při pohybu zbraně v odměru.

Zajímavým způsobem, jak na menší vzdálenost zvýšit pravděpodobnost zásahu a naplnit prostor střelbou je střelivo s vícenásobnou střelou, případně se střelou hromadnou - tvořenou ovšem z šipek.
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
Uživatelský avatar
Vocko
svobodník
svobodník
Příspěvky: 35
Registrován: 1/12/2009, 16:49
Kontaktovat uživatele:

Re: Budoucí výbava / augumentace / náhrada pěchoty

Příspěvek od Vocko »

Já bych se chtěl zeptat, jak máš u takovéto zbraně naplánováno míření? Pro nějakou přesnější střelbu je vždy potřeba opřít hlavu o pažbu či nějakou lícnici, tady to moc snadné nebude. Navíc mi ta zbraň připadá strašně vysoká. Už teď, když se zbraní klasické koncepce ležím a musím zdvihat hlavu až ke kolimátoru, který je jen o pár cm výš, než klasická mířidla, připadám si že strašně trčím a nepřítel mě má na mušce.
A ještě by mě zajímalo, jak máš řešený transport zásobníku. Vím, že plánuješ vysypat zásobník do léčky a pak zdrhat, ale i tak je někdy potřeba přebít a nemám tušení, jak bych takový zásobník v poli tahal. Mít takovej válec někde na těle, určitě nebudeš moc mrštnej bojovník.
Naposledy upravil(a) Vocko dne 20/3/2014, 00:14, celkem upraveno 1 x.
keldor
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 139
Registrován: 5/11/2010, 11:42

Re: Budoucí výbava / augumentace / náhrada pěchoty

Příspěvek od keldor »

Já tedy z pušky nikdy nestřílel,ani ji sebou nevláčel několik kilometrů a je možné že bych po tom mluvil jinak, ale tak nějak intuitivně bych měl v boji raději zbraň kde nemusím příliš mířit či zdlouhavě vyhledávat protivníka a prostě jen kropit. Někomu to může připadat jako primitivní taktika-a svým způsobem možná i je-ale pokud by fungovala (čímž si na druhou stranu nejsem jistý),proč ne.
Pak doporučuji obětovat nějaké peníze zajít na střelnici a z několika zbraní si zastřílet. Načerpat z toho zkušenosti a podle nich přehodnotit svoje návrhy. Ber to opravdu jako dobrou radu není to žádné povyšovaní že nemáš dostatek zkušeností se střelbou.

jinak je tvému návrhu je poměrně dost nepraktický takhle masivní a velký granátomet bude docela dost vážit spirálový zásobník je maximálně nepraktický a neskladný. nedokážu si představit že takhle velký zásobník bych nosil ve větším počtu než jeden kus a to ještě na stehenním pouzdře. pokud chceš navrhovat zbraně s masivním zásobníkem podívej se na 4 řadý 60Raný zásobník pro AK74.
Petrz
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 938
Registrován: 6/1/2009, 17:57
Bydliště: Děčín

Re: Budoucí výbava / augumentace / náhrada pěchoty

Příspěvek od Petrz »

Děkuji všem za odpovědi.Jelikož s všechny zasluhují rozsáhlejší reakci, odpovím až po práci.
ObrázekObrázek

Zbourat stodolu umí každý osel, postavit jí ale vyžaduje tesařské umění.
Uživatelský avatar
CAT
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1683
Registrován: 6/8/2009, 10:53

Re: Budoucí výbava / augumentace / náhrada pěchoty

Příspěvek od CAT »

Petrz: Hodně pěkně to napsal kopakapa s těma rozestupama mezi střelama, jde o to, že s přibejvající vzdáleností od cíle stačí malej odklon klidně pár milimetrů a za těch 200-400 metrů už ta kulka neletí pár milimetrů od cíle, ale klidně 100 metrů od cíle. Čim větší máš záměrnou délku, tim lepší samosebou...
ale tak nějak intuitivně bych měl v boji raději zbraň kde nemusím příliš mířit či zdlouhavě vyhledávat protivníka a prostě jen kropit. Někomu to může připadat jako primitivní taktika-a svým způsobem možná i je-ale pokud by fungovala (čímž si na druhou stranu nejsem jistý),proč ne.
Tohle cos popsal je přesně jak se to nedělá...

Ohledně té taktiky speciálních jednotek asi nemám nic co by bylo napsáno, prakticky se to využívá jen když se to posere, protože spešlové většinou nejsou určení k přímému boji, takže pokud je někdo nastřelí, zahájí klasické odpoutání (asi většinou stylem "jedna noha na zemi") s tim, že kropí směrem k nepříteli s účelem ne ho zlikvidovat, ale zastrašit aby neopětoval palbu a zároveň zbudit dojem, že se jedná o značně větší jednotku, než ve skutečnosti je, proto jsou jednotky speciálních sil většinou přesiceny kulomety...
Obrázek
"We can't restore our civilization with somebody else's babies."
"Settlemunt my arse, let's slot floppies"
Uživatelský avatar
Alfik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4160
Registrován: 16/9/2008, 19:23
Bydliště: Jeseník

Re: Budoucí výbava / augumentace / náhrada pěchoty

Příspěvek od Alfik »

Ještě bych doporučil (až budeš na té střelnici) jeden experiment: V sumce pro samopal jsou 4 zásobníky po 30 nábojích. Vem si jej na opasek, a proběhni se s ním - třeba pár set metrů.
Pak si vem dvě sumky a udělej totéž.
Střelivo není nehmotné, ani bezrozměrné. Chceš-li střílet sprejem, zatížíš pěšáky kilama navíc, a co více - zatížíš celou logistiku. Právě citovaný Amík byl často kritizován, že pro svou slávu a nesmyslný "hurting" ku*vil válčení ostatním, přetěžoval jak své lidi tak i logistiku a ostatní jednotky, které a) musely zasahovat, aby mu zachraňovaly prdel, a b ) často i strádaly aby on mohl dostávat nesmyslně vyplýtvané prostředky.
A co je v boji nejvíc frustrující - až dosprejuješ a budeš bez střeliva, pár kroků od tebe to suše praskne a je po tobě (nebo po kamarádovi), protože "ten z druhé strany" nebyl takovej mamlas a nevystřílel si to na sprejování...
"Zapomněli jste na syny Vorvénovy. Ztratili jste Greptrovo kladivo. Vás nikdo mstít nebude." Dr. Lazarus
Uživatelský avatar
cover72
7. Major
7. Major
Příspěvky: 3160
Registrován: 12/6/2007, 20:09

Re: Budoucí výbava / augumentace / náhrada pěchoty

Příspěvek od cover72 »

Petrz:
Petrz: s tím návrhem Bren+granátomet toliko toto: představ si, jak přiložíš hlavu na lícnici pažby. Kde budeš mít oko a do čeho se budeš dívat? ;-)

Co do střeliva. Problém je, že střeliva je málo, a pro partyzány to platí dvojnásob.
Kdysi jsem s jedním známým v televizi koukal na zprávy a Palestinci tam v oslavě něčeho pálili divoké dávky z Kalašnikovů do vzduchu. Známý jen tiše poznamenal:
»Všimni si, jak plýtvají střelivem. To by žádný partyzán na světě neudělal. Partyzáni mají střeliva málo a šetří. Tyhle chlapy někdo těžce sponzoruje penězi i střelivem.«

To, o čem mluví Patton se říká "strategie nasycení prostoru." Naplno se rozmohla v 50. letech a jednalo se o postoj, že pěšák je stejně idiot, co nic netrefí, takže se mu přikáže naslepo kropit les co nejvíce střelivem. Ve Vietnamu proto na ejdnoho zabitého Vietconga připadalo na 200,000 vystřelených nábojů.

Zkombinuj si to s tím, co píši výše, a už je ti jasný ten problém, že? 200,000 nábojů bude mít celé tvé partyzánské hnutí dohromady, a to se bude považovat za šťastné. Partyzán může střílet jen na cíl, který vidí.
Krycí palba v podání partyzána znamená prásk-----prásk--------------prásk-----prásk---ajsmepryč.

Také bych rád dodal, že změna v zamíření o pouhých 5° znamená, že na 20m bezpečně mineš člověka. kropením netrefíš nic, to je dementní taktika "spray and pray", neboli "krop to a modli se, abys možná někdy něco něčím trefil", kterou zhusta používají pouze Saúdy nesmírně štědře dotovaní a vyzbrojovaní islamisti s IQ 80.

* * *

Chceš-li stavět pušku pro partyzány, musíš na to jít úplně jinak. Zamysli se: co skutečně potřebuje partyzán?

1) KOMPAKTNOST. Potřebuje zbraň, kterou pronese okolo okupantů pod kabátem či bundou; která nebude nápadná.
2) ERGONOMII. Potřebuje zbraň, kterou může rychlým, plynulým pohybem ze složeného a zajištěného stavu pod kabátem přenést do palby na přepadeného okupanta.
3) ODOLNOST. Potřebuje zbraň, kterou může -- když uvidí kontrolní stanoviště -- zahodit do kaluže a když ji za tři dny vyzvedne, zbraň bude pořád nezkorodovaná a plně funkční. Potřebuje zbraň s bytelnými funkčními součástmi, které se jen tak nezlomí.
4) PŘESNOST. Partyzán nemá luxus mít vícero zbraní pro vícero úloh, takže musí zbraň zvládnout jak plynulý přepad, tak odstřelování *minimálně* na 300-500 metrů. A musí zvládnout i uchycení optiky na horní rail.
5) MOBILITA. Partyzáni utíkají a pochodují na dlouhé vzdálenosti, přičemž si s sebou nesou vše podstatné. Hmotnost nabité a ověšené zbraně nesmí přesáhnout 4,5kg. Hmotnost prázdné a neověšené zbraně by neměla přesáhnout 3,3kg. Zároveň je potřeba mít dobré možnosti uchycení popruhů.
6) TICHOST. Žádné volně visící a cinkající nesmysly, které by plížícího se partyzána mohly prozradit.
7) SNADNÁ OPRAVITELNOST. Partyzán potřebuje zbraň, kterou snadno rozebere v poli, ze které se mu nic nepoztrácí a ve které ideálně bez nástrojů, jen s použitím špičky náboje vymění zlomený vytahovač nebo zápalník, tedy dva díly, které odchází nejčastěji. V těle zbraně by měly být otvory, ve kterých budou bez cinkání uchycené dva náhradní zápalníky a vytahovače.

A kdybys roupama nevěděl co by a přišlo ti to jednoduché, příjemná by byla i 8) UNIVERZALITA. Partyzán má málo vlastního vybavení a pořád někde něco sbírá jako bezdomovec. To znamená: když sebere zásobník STANAG, zbraň se z něj umí krmit. Když sebere zásobník G36/BREN-A1, zbraň se z něj musí umět krmit. Když sebere zásobník Steyr AUG, zbraň se z něj umí krmit.
A ještě lépe: systém výměnných hlavní a závěrů, aby mohli partyzáni používat to střelivo, které zrovna posbírají: okupují nás Rusové? Sbíráme po nich 5,45x39. Našli jsme starý vojenský sklad? Posbíráme 5,56x45. Vyrabovali jsme lovecké potřeby? Máme pár krabiček 6,8 SPC. Ovšem pozor: i toto by muselo být vyměnitelné v poli, pomocí maximálně dvou, tří nástrojů! Inspirací ti budiž AR-15 armorer's wrench, kterým na pušce zašroubuješ hlaveň, freefloat předpažbí, úsťový nástavec, pažbu i šrouby na pažbě:
Obrázek

Výsledek? Na integrované granátomety a velkokapacitní zásobníky zapomeň. Partyzáni mají dohromady 3 granáty na 30 lidí a granátomety a 50ranné zásobníky jsou těžké, neohrabané, překáží a stejně do nich není co dát.

Názorně ukáži na příběhu.

Pondělí.

Projdeš kontrolním stanovištěm a hlídka okupantů nic nepozná.

Jakmile tě pustí, sáhneš pod kabát jako pro cigarety. Namísto toho nahmatáš pušku konstruovanou tak chytře, že ji během vteřiny vytáhneš, zbraň se ti o nic nezachytí, jakmile uchopíš pistolovou pažbičku, něco tam zmáčkneš a sklopná pažba se ti sama složí a skočí ti do ramene a pravou rukou na pažbičce mezitím intuitivně a zpocenými a neohrabanými prsty odjistíš zbraň a do okupanta vypálíš tři kontrolované rány. Zbraň ti perfektně sedí v ruce a je lehká, takže vzápětí přelícíš na druhého hlídkujícího okupanta a než se ten zmátoží, sestřelíš jej též.

Sebereš okupantům zásobníky ze sumek a zdrháš, a sebrané zásobníky můžeš okamžitě nabít do vlastní zbraně.

Doběhneš o 300m dál na kopec, zalehneš, na spodní rail z kapsy našroubuješ dvojnožku, na ústí našroubuješ tlumič a na horním railu máš celou dobu puškohled s 20násobným zvětšením. Odkryješ jej a čekáš, až na mrtvého okupanta objeví motohlídka. Ta přijede s pancéřovaným Tigrem a vylezou dva chlapi, ovšem v těžkých balistických vestách. Nevadí: tvá puška má nastavitelnou pažbu, takže sis ji prodloužil, zvedl lícnici a perfektně ti sedí. Ideální odstřelovačka. Spoušť je též příjemná, má hladký zlom, takže první ranou zasahuješ hlavu 300m vzdáleného nepřítele. Jeho druh se kryje za autem, ale cíl o velikosti 20cm pro tebe na 300m není problém a zlikviduješ jej dříve, než stihne zavolat posily.

Přehlédneš terén a sprintuješ 300m nazpět k mrtvé motohlídce okupantů. Jde ti to, protože tvá puška je lehká a nemlátí tě do boku.
Po cestě si zkrátíš pažbu na boj pro blízko. Doběhneš k autu a pušku nakloníš doleva, takže puškohled nepřekáží a namísto něj se díváš skrze miniaturní kolimátor, který máš namontovaný na pravém railu. V naprosté tichosti, bez jediného cinknutí, takticky obcházíš Tigr a překvapíš dalšího člena motohlídky, který se kryje za zadní částí auta. protože máš kolimátor a rychlou a ergonomickou zbraň, dokážeš jej zaměřit rychleji, než on tebe, a double-tapem do něj vystřelit dvě rány, přičemž druhá už jde do hlavy. Čisto. Sebereš zásobníky, naskakuješ do Tigra a odjíždíš.

Obrněnce přivezeš do stodoly partyzánů: ideální posila možností. Jenže co to? Poplach! Předsunutá hlídka vidí blížící se Ka-52 a Mi-171! Tigr v sobě musel mít GPS/GLONASS štěnici! Partyzáni se rozprchli. Běžíš už sám a před tebou je bahnitý příkop, kterým se do betonového koryta pod dálnicí vine malý potůček. Zahazuješ zbraň i zásobníky a tvá věrná družka mizí pod chladnou, hnědou hladinou. Nad horizontem vyskakuje Ka-52 a prohlíží tě termovizí, ale žádnou zbraň na sobě nemáš: jsi jen civilista, co nemá přídělové lístky na benzin a tak jde pěšky. S úsměvem bitevnímu vrtulníku zamáváš.

* * *

Čtvrtek. Dvě hodiny ráno. Vracíš se na místo činu. Krajinu přikrývá mlhavý příkrov. Nasloucháš. Ticho.
Sklouzáváš k potoku a klackem šátráš pod hladinou. Tady! Zahákl jsi popruh a vytahuješ zbraň, ze které crčí vytékající voda. Vyndáš zásobník a párkrát zacloumáš závěrem a zbraní zaklepeš -- vypadlo něco řídkého bahna.

Mlha se zvedá. Štěkot psů. Past!

Vrážíš zásobník, nabíjíš náboj do komory a modlíš se, aby tě zbraň nezklamala. Puškohled s úpravou proti mlžení, uchycený jednodílnou montáží na masivním Picatinny railu, drží nástřel, přestože jsi jej před třemi dny i s celou zbraní tak necitlivě odhodil. Dostáváš do středu kříže vedoucího psa a mačkáš spoušť. Tlumič, plný vody, exploduje. Kleješ, ale zbytky tlumiče snadno a rychle sundáš. Znova míříš, prásk. Prásk. Prásk. Prásk. Zubatá bestie je konečně mrtvá. Zbraň fungovala na jedničku.
Na dálnici nad tebou s pištěním pneumatik zastavuje auto. Zatracený Tigry. Nakláníš zbraň doleva a zapínáš kolimátor -- super, funguje. Krátké nastavení pažby je ideální pro CQB. Nahoru hážeš svůj jediný granát a hned co exploduje, vyskakuješ nad krajnici a dorážíš explozí otupené okupanty.
Another day in paradise.


* * *

Obávám se, že chceš-li skutečně stavět zbraň pro partyzány, budeš to celé muset od základu překopat. Tvým cílem nebude radikálně nová konstrukce, ale hybrid toho nejlepšího z konstrukcí již existujících: to, na co zbrojovky kašlaly a co chtějí vojáci. Minimalistický profil bez držátka -- to nikdo nepoužívá a jen překáží, zato s railem po celé horní straně a s kratšími raily po stranách na baterky/kolimátory a dole pro dvojnožku či přední ručku. ALE tak aby ser to nezachytávalo o oděv.
A aby celková prázdná váha byla pod 3,5kg a vyvážení tak, aby bylo těžiště zbraně někde nad zásobníkovou šachtou či jen kousek před ní.
Odpružená skládací pažba o nastavitelné délce a'lá M4 a s nastavitelnou lícnicí a'lá SCAR, navíc s chytrým zajištěním.
Rozborka a'lá M4, ale chytřejší vnitřnosti s krátkým pístem, závěrem, který se jen tak nezničí a ze kterého vyndáš zápalník špičkou náboje.
Výměnná šachta a'lá CZ805, která standardně žere zásobníky STANAG, ale lze stisknutím tlačítka vyměnit za šachtu pro zásobníky G36/BREN.
Ve všech polohách ergonomická pojistka.
Chromovaná hlaveň střední délky, která má 2 MOA přesnost a šikovný adaptére na konci, který umožní rychlou (de)instalaci tlumičů atp.
Komora vrtaná kompromisně, aby zvládla 2 MOA přesnost, ale neroztrhla se při střelbě ve vodě či se zbytky vody v laufu a nebyla příliš těsná, aby se v tní nábojnice nepřipékaly, nezasekávaly.

Prostě to bude vypadat jako normální puška, ale vyšperkovaná. A věř mi: to je mnohem těžší, než přijít s neotřelou konstrukcí ;-)

Pokud chceš ovšem nadále zachovat svou myšlenkovou školu, potom navrhuji, abys svůj návrh přeznačil ("rebrandoval") na "podpůrnou zbraň střeleckého družstva" a "marketingoval" ji pod tímto označením ;-)

Mimochodem, jestli budeš mít někdy cestu do Prahy, tak týden předtím napiš a já tě večer vezmu na střelnici s malorážkovou AR-15 s kolimátorem a všechno prakticky vysvětlím, vč. těch trendů v úchopu a taktice s karabinou. Vyzkoušíš si i přemiřovací drill na double-tapy a pochopíš prakticky.
Uživatelský avatar
cover72
7. Major
7. Major
Příspěvky: 3160
Registrován: 12/6/2007, 20:09

Re: Budoucí výbava / augumentace / náhrada pěchoty

Příspěvek od cover72 »

Ještě tip: pokud by ses chtěl obrátit ke koncepci té partyzánské pšuky, tak v USA tomu říkají "Patrol Carbine" (hlídková krátká puška) a právě podle toho postavili M4.
Já se zamýšlel nad sebou specifikovanými požadavky a došel jsem k tomu, že pro přesnost je důležité mít pevně spojený hlavní horní rail a hlaveň, aby byly souosé, ale že spousta věcí může být z plastu pro menší váhu a lepší ergonomii (z plastu odleješ/vystříkneš to, co by se jinak frézovalo dost blbě.)

To jest, že pokud chceš revoluční myšlenku, tak je to "kovové jádro zbraně+horní rail obalené plastem" -- viz rychlý a hrubý ideový obrázek:
Obrázek
Petrz
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 938
Registrován: 6/1/2009, 17:57
Bydliště: Děčín

Re: Budoucí výbava / augumentace / náhrada pěchoty

Příspěvek od Petrz »

Děkuji všem za odpovědi.

cover 72:
Za prvé děkuji za tvou velkorysou nabídku,kterou rozhodně využiji.
Za druhé děkuji i za tak rozsáhlou a kvalitní odpověď. No co na to říci,máš pravdu.Asi jsem měl trochu zkreslené představy o partyzánském boji. Ten ilustrativní a velmi pěkně vystavěný příběh je výmluvný a jasný (a doufám že i do budoucna jen hypotetický).Z této perspektivy se mi jeví můj návrh pušky pro partyzánský boj, a to zejména pro partyzánský boj, vysloveně nevhodný. Všechny argumenty ,nejen tvé ale i všech ostatních,proti mé zbrani nyní shledávám jako opodstatněné a uznávám jejich váhu. Ideu své zbraně apriori nezavrhuji ale budu jí dál rozvíjet pro jiný účel použití.
Co se týká tebou navržených kritérií pro ideální zbraň pro asymetrický boj- přijdou mi logické ale taky velmi náročné a to i pro profi konstruktéra s veškerým hardwarovým a softwarovým vybavením. Já jsem v tomto ohledu sice otevřený a věřím že i nadšenec jako já může přijít na revoluční myšlenku na druhou stranu dle mne nemám,aspoň zatím,dostatečně hluboké znalosti v oblasti materiálů a vlastně ani v oblasti konstrukce pěchotních zbraní. Takže tvůj návrh udělat ve zbrani kovové jen to co je opravdu namáhané a vše ostatní plastové se mi velmi líbí jen si nejsem jistý zdali ho dokážu dostatečně posoudit a rozvíjet.

Ale buďme konstruktivní:
Bylo by super mít flintu o váze Vz.58 s raily, které by se zároveň nekroutily a držely by. Různé profily, kolejničky atd by mohly pomoci.
Stejně tak by pomohlo, kdybys dokázal navrhnout zbraň, kde by namáhání od tlaků plynů a pohybu závěru bylo koncentrováno na malé části / kontejneru / a zbytek zbraně mohl být z polymeru. Něco jako AR-15, kde by na loweru nebyla buffer tube a tedy by celý lower mohl být z plastu a nerozbíjel se.
A s tím samozřejmě souvisí i předpažbí, aby bylo co nejlehčí a zároveň odolávalo teplu od do ruda rozžhavené hlavně
Mohl bys mi vysvětlit k čemu slouží u AR-15 buffer. :) jinak ne tvém nákresu postrádám kanál pro vedení plynů od hlavně k závěru-nebo chceš použít píst? A raily se tedy dělají z kovu-nešel by použít např.titan.?
ObrázekObrázek

Zbourat stodolu umí každý osel, postavit jí ale vyžaduje tesařské umění.
Uživatelský avatar
cover72
7. Major
7. Major
Příspěvky: 3160
Registrován: 12/6/2007, 20:09

Re: Budoucí výbava / augumentace / náhrada pěchoty

Příspěvek od cover72 »

Buffer tube je na AR-15 vratná pružina. Krásně je to vidět na interaktivní animaci funkce ARka:
http://www.bushmaster.com/anatomy_bushmaster.asp
Plus ještě na plně samočinných / select fire variantách obsahuje dvouhmotové odpružení, které je sčasované tak, že když závěr při střelbě dávkou dopadne dopředu, měl by kvůli pružnosti sklon po dopadu odskočit -- ale přesně v tom okamžiku dopadne druhá část dvouhmotového bufferu a odskoku zabrání, takže zbraň zůstane uzamčená a spolehlivě střílí. Při střelbě jednotlivými ranami je to úplně jedno, tam nikdo na světě neumí střílet rychleji, než se odskok závěru srovná sám.

Díra pro píst nebo plynový kanál na nákresu chybí, a chybí tam toho víc víc -- ty modré plasty jsou jen hodně hrubé a narychlo. Ani jsem tam nerealizoval žádné konkrétní uzamykání -- šlo jen o ten koncept "jádra", které obsahuje uchycení/vypouštění zásobníků, hlaveň s komorou, závěr s jeho pracovním prostorem a pružinou a na toto jádro pevně přichycenou horní Picatinny lištu, která zaručí 100% souosost puškohledu s hlavní.

O titanu si matně pamatuji, že je v něm při aplikaci ve zbrojařině nějaká zrada -- mám matný dojem, že se snad láme bez varování nebo tak něco, a že se na namáhané díly nedoporučuje. To mám z knihy od puškaře Patrika Sweenyho, musel bych si to doma najít.

Jinak raily jsou váhově samy o sobě dost zanedbatelná položka -- maximálně pár set gramů. Navíc jdou boční a spodní raily dělat i z plastu (nebo minimálně ty boční); nebo mohou být výměnné. Kovový musí být jen ten horní, na který by se upínal přesný puškohled a mířidla.
Mám za to, že hodně vychytaná je "odstřelovací" varianta AR-15, známá jako Mk.12 SPR Mod.0 (nikoli Mod.1, ta má horní rail blbě dělený):
http://www.ar15.com/forums/t_3_118/5205 ... rt_II.html
http://www.mk12.net/
Ta má skvěle ergonomické, dlouhé předpažbí, dokonalou horní kovovou lištu a 3 boční/spodní krátké lišty, které se ale dají odmontovat a přesunout na jiné místo předpažbí nebo úplně sundat pro šetření váhy. Pro koncept partyzánské pušky má ale pár problémů:
1) je těžká
2) má moc dlouhou hlaveň
3) nemá sklopnou pažbu (protože AR-15-based)
4) horní rail je hodně vysoko od pažby, aby šlo přilícit a dívat se puškohledem, ten musí být na nízké montáži, což znamená, že sklopná mířidla nemohou být na railu, ale před ním a za ním a tím pádem zvětšují délku

Kdyby se
- pažba vyměnila za odpruženou sklopnou (třeba i s tlačítkem pro rozložení na pistolové pažbičce či poblíž),
- zmenšila by se výška loweru,
- byl by použit nějaký normálnější závěr, který by se celý vešel do upperu a nezasahoval do pažby,
- o něco málo (kompromis mezi rolemi přepad/odstřelovač) se zkrátilo předpažbí a hlaveň
- a odlehčilo se to pod 3,5kg či více (plasty+kovové jádro),
byl by to IMHO ideál.
Vnější, resp. ergonomickou koncepci si dovolím předvést:
Obrázek
(plně vysunuto/sniper, zkráceno/přepad, složeno/pod kabát, srovnání obrysu s Mk.12Mod0)

"Normální" závěr namísto té dlouhé ARkové věc, sklopná trubka pro pažbu a zmenšený lower by zároveň umožnil -- ba co umožnil, vyžadoval!, aby byla pažba uchycena k upperu. Což znamená, že lower -- ve kterém by tím pádem byl jen spoušťový mechanismus, pojistka, pistolová pažbička a zásobníková šachta -- by úplně v pohodě mohl být z plastu. To už je odzkoušené.
To předpažbí na skutečné Mk.12Mod0 je z uhlíkových kompozitů, tj. též velmi lehké a přitom dostatečně pevné, tady by to šlo úplně stejně.
A co by tam z plastu šlo udělat navrch k těmto dílům, to už je otázka šikovnosti konstruktéra ;-)

* *

Dále předkládám k úvaze.
Direct Inpidgement systém u koncepce AR nemusí být až tak špatný. Špatné je na něm to, že
a) plynová trubice ústí na závěru do "key", který je ovšem k závěru jen přišroubovaný a povoluje se
b) plyny jdou z "key" dovnitř do spoušťového mechanismu
(Na animaci Bushmasteru dej "parts" a najeď si na Bolt Carrier Key a Bolt Carrier Key Screws)

Tudíž si říkám, že kdyby byl závěr vyšší a namísto "key" by měl v sobě díru, a ta díra by nevedla dovnitř do těla zbraně, ale "nějak jinam" -- třeba pod úhlem ven ze závěru, takže by to foukalo ven, ale směrem od střelce, tak 45° dopředu --, vyřešilo by to většinu problémů AR a zachovalo nízkou váhu DI systému. A narozdíl od krátkého pístu by to neohřívalo předpažbí (BREN kupříkladu ohřívá předpažbí tak, že se po delší střelbě nedá držet bez plastových lišt nebo rukavic. To platí úplně stejně pro většinu short-stroke-piston konverzí AR-15. Ty plyny prostě někam jít musí a když jdou do předpažbí, tak to ohřívají tam.)

Ale je to jen momentální nápad; může to mít řadu ergonomických problémů např. s leváky (těm by to foukalo horké plyny do ruky), s demaskujícími příznaky, se zakrýváním výhledu, mohlo by to mít problémy při střelbě za silného protivětru (nespálený prach do očí střelce) atp.
Petrz
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 938
Registrován: 6/1/2009, 17:57
Bydliště: Děčín

Re: Budoucí výbava / augumentace / náhrada pěchoty

Příspěvek od Petrz »

Pěkně vymyšlené a téměř bezchybné. Celková idea zbraně se mi líbí. Z mého pohledu tam je jen jedna nejasnost-použil bys odebárání plynů hlavně pomocí pístu,ebo bys zachoval římé působení plynů na nosič závorníku ve stylu AR-15. Mne ,jako člověku neznalého teploty plynů a tepelné odolnosti plastů, trochu koliduje použití plastového loweru s přítomností plynů v závšrovém prostoru.
V případě použití pístu zase, dle mme,by byla zbraň o něco větší a těžší.

Nebo se mýlím a je to konstrukčně v pohodě?

Také se mi velmi líbí tvůj nápad použití komilátoru na bočním railu. Nebylo by pro teno účel vhodnější dát boční rail trochu výše a potočený o např.o 25° aby střelec při boji na blízko nemusel otáčet zbraň o 90°?
ObrázekObrázek

Zbourat stodolu umí každý osel, postavit jí ale vyžaduje tesařské umění.
Uživatelský avatar
CAT
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1683
Registrován: 6/8/2009, 10:53

Re: Budoucí výbava / augumentace / náhrada pěchoty

Příspěvek od CAT »

Petrz píše:Také se mi velmi líbí tvůj nápad použití komilátoru na bočním railu. Nebylo by pro teno účel vhodnější dát boční rail trochu výše a potočený o např.o 25° aby střelec při boji na blízko nemusel otáčet zbraň o 90°?
Tohle je zajímavé zatim sem to takhle udělaný neviděl a přitom se to úplně nabízí...
Obrázek
"We can't restore our civilization with somebody else's babies."
"Settlemunt my arse, let's slot floppies"
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11465
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Budoucí výbava / augumentace / náhrada pěchoty

Příspěvek od Zemakt »

Vzhledem k směrování diskuze to šoupnu sem, jen tak pro zajímavost:

http://www.stream.cz/nicenipovoleno/100 ... z-805-bren

Doporučuji "kliknout" rovnou na 45 sec.. Je tam vidět "kmitání" hlavně při výstřelu. Navíc, ještě se jedná o karabinu. Nikdy bych nevěřil, že to je až tak moc. :idea:
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
alibaba
7. Major
7. Major
Příspěvky: 707
Registrován: 15/8/2007, 00:30
Bydliště: Cotswold

Re: Budoucí výbava / augumentace / náhrada pěchoty

Příspěvek od alibaba »

Petrz píše:Návrh útočné pušky založené na mechanismu brenu. Jádro myšlenky spočívá v použití velkokapacitního spirálovitého zásobníku (kapacita 50-60 nábojů)a těžké hlavně (o délce 300mm), jež by propůjčili karabině vlastnosti kulometu. Druhým netradičním prvkem je použití 30mm poloautomatického granátometu,jež používá granáty vog-17 ,a pracuje na principu blow forvard-tedy nezakluzuje závěr ale předkluzuje hlaveň.Granátomet je připevněn na horní liště Brenu, tříranný zásobník je umístěn zboku.
Jsem si vědom toho, že použití velkokapacitního zásobníku a těžké hlavně u útočné pušky tu už probráno bylo, a že podle mnohých nemá na moderním bitevním poli podobná zbraň využití.
Tyto civkove zasobniky maji nekolik nevyhod oproti jedne jejich vyhode - vysoke kapacite. Napriklad:
-prebijeni-Kvuli jejich vaze a delce je nutno druhy zachytny ozub hodne posunuty do predu. To dost zpomaluje/znesnadnuje prebijeni. Pokud budes met moznost, vyzkousej si prebijeni u Bizonu
-hmotnost-moderni utocne pusky maji teziste o hodne posunute do predu i s konvencnim zasobnikem, v pripade civkoveho zasobniku se tento bod posune jeste vice co bude dost unavovat strelce s negativnim dopadem na presnost.
-spolehlivost-puskove strelivo je kuzelove, co nenin nejvhodnejsi tvar pro civkove zasobniky. Segmentove si s tim lepe poradi.

Nasyceni strelbou se da delat i jednotlivymi ranami a je efektivnejsi. Britska armada pouziva tento system a ma s nim lepsi vysledky nez US.Army davkama. Nezapomen ze uz treti rana davky jde " Panu bohu do oken " a ne kde muze byt potencionalni nepritel.
CAT píše:
Petrz píše:Také se mi velmi líbí tvůj nápad použití komilátoru na bočním railu. Nebylo by pro teno účel vhodnější dát boční rail trochu výše a potočený o např.o 25° aby střelec při boji na blízko nemusel otáčet zbraň o 90°?
Tohle je zajímavé zatim sem to takhle udělaný neviděl a přitom se to úplně nabízí…
Tento system se bezne pouziva v "Practical Rifle" discipline a pomalu se zacina prosazovat i v "Law enforcement". Oproti verzi kolimatoru na vrchu zamerovaciho dalekohledu strelec nemusi menit polohu hlavy. Nekolik prikladu:

Obrázek
Obrázek
Zemakt píše:Vzhledem k směrování diskuze to šoupnu sem, jen tak pro zajímavost:

http://www.stream.cz/nicenipovoleno/100 ... z-805-bren

Doporučuji "kliknout" rovnou na 45 sec.. Je tam vidět "kmitání" hlavně při výstřelu. Navíc, ještě se jedná o karabinu. Nikdy bych nevěřil, že to je až tak moc. :idea:
Kazda hlaven pri vystrelu kmita. Je to jeden z duvodu proc se pro vetsi presnost pouziva tkz. plovouci hlaven.
Nekdy muze i o neco kratsi hlaven presnejsi nez delsi.
Naposledy upravil(a) alibaba dne 22/3/2014, 21:20, celkem upraveno 1 x.
Inteligence má své hranice,
ale blbost je nekonečná....
Odpovědět

Zpět na „Pěchotní výzbroj“