Automatická karabina z Karibiku

Historická i současná. Pušky, samopaly, kulomety, granáty.
Odpovědět
950
praporčík
praporčík
Příspěvky: 318
Registrován: 3/6/2010, 18:43
Bydliště: Kolín

Automatická karabina z Karibiku

Příspěvek od 950 »

Automatická karabina z Karibiku

Po druhé světové válce si dominikánský diktátor „El Jefe de la Republica“ a Generalissimus Rafael Leonidas Trujillo Molina uvědomil obtíže při Obrázek
nákupu pěchotních automatických zbraní a munice do nich a tak se rozhodl ve své zemi zavést vlastní výrobu. Jeho problém byl vyřešen už v roce 1947 příchodem několika expertů-puškařů z Evropy, kteří do Dominikánské republiky uprchli před soudy, komunisty nebo tam prostě hledali jen lepší podmínky uplatnění. Právě jeden z těchto cizinců, Maďar židovského původu Sándor Kovács, jinak předseda Hispaniola Corporation, který válku a tudíž i nacistickou genocidu přečkal v Indii, diktátora Trujilla přesvědčil, aby postavil zbrojovku i muničku. Kovács žil v Dominikánské republice už od roku 1945 a o rok později mu sám Trujillo udělil dominikánské občanství.

V roce 1948 byla zbrojovka s názvem Armeria Fabrica de Armas postavena ve městě San Cristóbal, jako majetek oné společnosti Hispaniola Corporation do níž byl pochopitelně „El Benefactor“ implementován.
Projekt zbrojovky vypracoval sám Kovács spolu s dalším maďarským inženýrem Lotsosem.
Armeria Fabrica de Armas San Cristóbal měla v průměru 1 700 zaměstnanců. Z čehož asi 7% tvořili zahraniční technici-specialisté. Většinou šlo o Maďary, bývalé zaměstnance zbrojovky Danuvia Gépgyár, Budapest, Italy, bývalé zaměstnance zbrojovky Pietro Beretta, Gardone Val Trompia v Brescii a několik Němců z různých německých zbrojovek.
Hlavním konstruktérem ručních palných zbraní se ale stal jiný Maďar, inženýr Pál Kiraly, dříve ze druhé světové války jeden z konstruktérů již zmíněné Danuvia Gépgyár, Budapest a před válkou jeden z techniků ve švýcarské zbrojovce SIG (Schaffhausen Industrie Gesellschaft), který byl designerem maďarského samopalu Kiraly-Danuvia Gepkarabely 39.Minta ráže 9mm vyráběného v letech 1939-43, pak samopalu Király-Danuvia 43.Minta Géppisztoly téže ráže, který byl vyráběn v letech 1943-45 a samopalu Danuvia Kiraly Geppisztoly 44.M opět v ráži 9mm.
http://world.guns.ru/smg/smg104-e.htm
Těsně před příchodem Rudé armády sbalil inženýr Király všechny své plány, studie a nákresy a zmizel nejprve přes německé Rakousko do samotného Německa, kde se pak ztratil v davu uprchlíků a chaosu, aby se přemístil do Dominikánské republiky.

Komplex objektů zbrojovky v San Cristóbal tvořilo 9 budov, které sloužily jako továrný dílny, kanceláře administrativy, projekční kanceláře a ubytovny zahraničních dělníků. Komplex měl vlastní huť se 2 elektrickými pecemi na výrobu oceli, nástrojárnu, truhlárnu na výrobu dřevěných částí zbraní. Strojové vybavení bylo získáno nákupem v Evropě a to jak ze Švýcarska a Francie, tak i z Itálie, Německa a Rakouska v letech 1948-49.

Závod na výrobu munice byl postaven u města Villa Noche nedaleko od hlavního města Ciudad Trujillo. Tato továrna pak produkovala nejen náboje pro vlastní zbrojovku, ale i pro v Dominikánské republice používané americké zbraně a také německé zbraně pořízené odkupem od Brazílie. Munička vyráběla i bezdýmný střelný prach a nitrocelulózu (8 tun ročně).

První zbraní vyrobenou v nové zbrojovce bylo asi 1 500 kopií samopalu Beretta Modelo 1938 ráže 9mm vyrobených s pomocí italských techniků v roce 1948.
http://world.guns.ru/smg/smg89-e.htm

V následujícím roce byla zahájena výroba vlastního dominikánského samopalu pod označením Pistola Ametralladora Cristóbal Modelo 1
Obrázek
Výroba probíhala v letech 1949-50, ale vyrobeno bylo jen cca 1 500 ks.
Jeho funkčnost byla velmi podobná (ale zjednodušená) maďarskému samopalu M 43, který byl zase inspirován italským samopalem Beretta M38. Design však byl jiný.
TTD zbraně:
Ráže.náboj: .30 US M1 Carbine [7.62x33]
Délka zbraně: 945mm
Hmotnost zbraně: 3.51kg se zásobníkem
Délka hlavně: 410mm
Zásobník na: 30 nábojů
Úsťová rychlost střely: 564 m/sec
Kadence: cca 500 ran/min.
Tato zbraň však měla závažný bezpečnostní problém. Pokud byl v komoře náboj, mohlo při nárazu zbraně o pevný předmět dojít k výstřelu. Několika dominikánským vojákům v letech 1949-50 takový náhodný výstřel způsobil střelné zranění. Proto hned po zavedení výroby novějšího typu Pistola Ametralladora Cristóbal Modelo 2 byly samopaly Modelo 1 předány dominikánské Policia Nacional.
Obrázek

Obrázek
Pistola Ametralladora Cristóbal Modelo 2
Modelo 2 byl přijat do výzbroje Ejercito Nacional a Policia Nacional v roce 1950.
Tyto zbraně byly nabízeny pro export a s první exportní zakázkou na 1 500 zbraní přišla Kolumbie. Tyto karabiny byly vůbec velice populární ve Střední Americe a taková batistovská Kubánská republika byla největším zákazníkem těchto automatických karabin.
Jejich cena činila $297. (v roce 1951)
Poloautomatická verze s jedinou spouští se vyráběla pod názvem Modelo 2M byla také nabízena na export.
Obrázek

Obrázek
Obrázek

TTD zbraně:
V letech 1950-61 bylo vyrobeno na 198 500 ks.
Ráže-náboj: .30 M1 Carbine, bez obrouček
Režim střelby: jednotlivé rány /dávka
Délka zbraně: 945mm
Hmotnost zbraně: 3.55kg se zásobníkem
Délka hlavně: 412mm
Zásobník na: 25 či 30 nábojů
Mířidla bylo možno nastavit na vzdálenost 100-600 metrů
Úsťová rychlost střely: 572 m/sec
Kadence: 550 ran/min.
Obrázek
Obrázek
Obrázek

Dřevěné předpažbí způsobovalo přehřívání hlavně při velmi intenzivní střelbě.

Odkazy: m.j. //www.hungariae.com/Cristo.htm a několik španělských fór
Odpovědět

Zpět na „Pěchotní výzbroj“