Odstřelovači - střelivo (1. část)

Historická i současná. Pušky, samopaly, kulomety, granáty.
Uživatelský avatar
Alchymista
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 4883
Registrován: 25/2/2007, 04:00

Příspěvek od Alchymista »

Dobrý článok na tému HPBT v ruštine http://www.hpbt.org/articles/snipersammo.htm
je tam aj krásne konštatovanie: "strela je legálna - prinajmenšom v USA"

Dohľadal som si tiež nejaké ďalšie informácie o tejto strele - nie je to priamo klasická (a "zakázaná") expanzná strela, ako by naznačovalo jej označenie, ale je prinajmenšom silne "na hrane".
Týmto beriem späť aj výhrady k aerodynamike, tvarovo je v podstate totožná s klasickou biogiválnou celoplášťovou strelou.
Problémom tiež je, že strely s rovnakým základným označením typu majú pre rôzne hmotnosti a u rôznych výrobcov rozdielnu konštrukciu.

Povlakovanie striel teflonom a podobné úpravy nielen olovených striel sa občas objavujú aj dnes a určitý zmysel majú jednak v oblasti vnútornej balistiky, pretože znižujú trenie a straty energie strely pri pohybe v hlavni a jednak v oblasti terminálnej balistiky, kde opäť znižujú trenia a tým zvyšujú priebojnosť striel, predovšetkým proti cieľom chráneným individuálnymi balistickými vestami. Časť vlákien tkaniny po povrchu strely kĺže a tieto sa potom nepodieľajú výraznejšie na brzdení strely. Druhou stránkou je menšia ranivosť.
Docela by mě zajímalo, jestli odstřelovači sahají k vlastní výrobě nábojů. Přes naprostou zaměnielnost dílů má každá zbraň odlišné " chutě" a právě sportovní střlci dost často přebíjí , aby ji mohli nakrmit tím co jí nejvíc sedí...
Za normálnych okolností vojenský zrejme nie, policajný "možno". Okolo prebíjania nábojov pre "služobné použitie" je príliš veľa problémov okolo legálnosti ich použitia. Proste "NOT FOR COMBAT USE".
Která dnešní střela by to dokázala?
5,56x45 v původní laboraci a z původní M-16ky... třeba
Určite nie v popisovanom prípade "samopodstrelenia". Na niečo také musí mať strela aj nejakú solídnu hmotnosť.

Záchrana zraneného spolubojovníka - typická prestrelka či bojový stret trvá pol hodinu či hodinu, ale zranený potrebuje pomoc v čase minút a prvá pomoc a evakuácia zraneného im trvá prinajmenšom desiatky minút, takže aj záchrancovia sú skutočne z boja "vyradený" na dostatočne dlhý čas, aby to mohlo mať vplyv na výsledok stretnutia.
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

U zraněných vojáků vstupuje v případě velkých akcí i prvek psychologie civilního obyvatelstva... Čím více a čím šeredněji potlučených a posekaných ale živých vojáků tím hůře to civilisté snáší. Ale nic, vraťme to zde zpátky k munici pro přesné zabíjení lidí.

Hanessi ještě bych chtěl vědět, jestli existuje nějaká speciální munice pro odstřelovací pušky velkých ráží s předurčením k ničení letecké a lehce pancéřované techniky. Kdysi jsem o tom cosi slyšel ale nic určitého mi v hlavě nezůstalo.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
alibaba
7. Major
7. Major
Příspěvky: 707
Registrován: 15/8/2007, 00:30
Bydliště: Cotswold

Příspěvek od alibaba »

Pátrač píše:Hanesswi ještě bych chtěl vědět, jestli existuje nějaká speciální munice pro odstřelovací pušky velkých ráží s předurčením k ničení letecké a lehce pancéřované techniky. Kdysi jsem o tom cosi slyšel ale nic určitého mi v hlavě nezůstalo.
Speciálne pro ráži .50 Browning vyvinuli Norové tuto střelu, kterou asi myslíš. Její účinek jsi možná viděl v instruktážním videu M82A1. (Youtube)
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Musím si to doba nechat od Pozorovatele signalisty přeložit. Takže zatím děkuji. Má to video nějaký link nebo stačí zadat tu signaturu co jsi uvedl?
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Haness
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 944
Registrován: 18/4/2005, 22:16
Bydliště: Brno

Příspěvek od Haness »

Pátrač: Mám hodně nápadů na články, i na články o balistice, mě samotného hodně zaujala balistika cílová, kde se rozebírá chování střely po zasažení a proniknutí do těla v různých částech, takže tam spíš najdeš odpověď na svou otázku "která střela dnes by to dokázala?"

Na tuto odpověď už ti odpověděli kolegové, obecně jsou takto smrtící střely malorážové, tedy 5,56x45 (5,56 NATO) a 5,45x39. Které dosahují obrovských úsťových rychlostí i přes 1 000 m/s a při zásahu těla na malou vzdálenost, pokud to vztáhnu na kamaráda tvého táty takže bezprostřední působí jednak hydrodynamickou rázovou vlnu, která dokáže lehce zabít člověka ikdyž vstřel tak vůbec nevypadá a taky díky se své obrovské rychlosti velice deformují, fragmentují a otáčejí různými směry, takže jsou schopny tě vevnitř hodně rozsekat. Krásně by to odpovídalo tomu co jsi psal, zásah do nohy a vyletěla bokem.

Jinak, používají se střely s trošku jinou stavbou, které při zásahu omezují možnost výletu z těla a zranění další osoby. vyrábějí je firmy jako je třeba Lapua tuším.

Odpověď na otázku ohledně střeliva pro ničení materiálních cílů. Američané mají krásné označení pro pušku kalibru .50 BMG M82. Oficiálně ji označují Anti-Material Sniper Rifle M82. O této pušce a celkově o tomto kalibru kolují různé historky, jedny z nejznámějších jsou ty o zabíjení posádek obrněných transportérů přes pancíř střelami s jádrem z ochuzeného uranu, které při nárazu propalují pancíř.
Možná jsi slyšel o použití těchto střel v tancích díky jejich výborné průraznosti, nebo jsi o nich slyšel z důvodu tzv. syndromu, či nemoci války z Peského zálivu. Jelikož uran radioaktivní způsobil u řady jak vojáků tak civilního obyvatelstva řadu vážných zdravotních problémů. No a tento náboj pro OPušky vychází právě z této technologie. Více můžeš vidět na těchot odkazech je to opět z Youtube M107 Future Weapons
nebo AS-50 Future Weapons

A to v těch videích nepoužívají pro zbraně tohoto kalibru zmíněné střely z ochuzeného uranu.

Alibaba: O tomto problému s M4 jsem už taky slyšel, údajně v US Army vydali směrnici, kde by měl být v družstvu alespoň jeden střelec s puškou M16, resp. nejnovější verzí M16A4.

S tím teflonováním je to zajímavé, když jsem byl platit střelnici na tento rok tak tam byl se mnou i jeden nový zájemce, který se právě ptal správce, jestli se může na poppery střílet s teflonovanýma střelama, že přebíjí a používá je.

Kopaka: V AČR nemohou odstřelovači ani jiní střelci používat vlastní přebíjené střelivo. Slyšel jsem o tom že především střelci družstev s SVD se snažili prosadit, aby si mohli přebíjet, nebo alespoň kupovat střelivo vlastní pro SVD, jelikož základní střelivo, které fasují je střelivo do kulometů vz.59 a na přesnou střelbu se totálně nehodí, ale údajně jim to nevyšlo. Takže tak jak píše alchymista "NOT FOR COMBAT USE."
Nemluvě o tom, že dostupnost jednotlivých částí pro přebíjení nábojů .50 u nás zatím nejspíš nebude velký aby mohli zkoušet co pro každou zbraň bude to nejlepší a bude jí chutnat:-). Osobně si myslím, že jelikož je to nově zavedená ráže tak by to střelivo mohlo být kvalitní.
ObrázekObrázek

Pouze zasáhnout nestačí.....
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Haness a spol - pánové to je jiná marmeláda. Děkuji, je toho tolik že to napřed budu muset vstřebat. Zatím s dotazy končím, skutečně jste mě zavzdušnili.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
alibaba
7. Major
7. Major
Příspěvky: 707
Registrován: 15/8/2007, 00:30
Bydliště: Cotswold

Příspěvek od alibaba »

To Pátrač: To video je například tady.
To Haness:
Nejmenší ráže kde je použito jádro s ochuzeným uranem je tuším 20mm, co jaksi vylučuje použití tohoto jádra u střel do odstřelovaček. ( RT-20 nebo NTW-20 jsou spíš raritní )
FutureWeapons ber s rezervou. Tyhle "dokumenty" jsou až moc reklamní a některé výroky tomu zodpovídají.
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Příspěvek od kopapaka »

Osobně si myslím, že jelikož je to nově zavedená ráže tak by to střelivo mohlo být kvalitní.
Tak kobečně sem to našel...
Jde o náboje 12,7x107mm MP (MP-T), AP-S a PRACT. A jak se jdá, jde opravdu o poměrně slušné střelivo. Tady jsou přesnější údaje od dodavatele VOP-026 Šternberk. Ale co je důležité, náboj AP-S je dvakrát přesnější než původní PZ B 32, rozptyl je udáván 200 mm ve vzdálenosti 300 m.
Poměrně mě šokovala průbojnost, na vzdálenost 100 m je to 38 mm ( kolmý - 300-350 HB ), na 1000 m 20 mm.
Pokud si dobře pamatuju, při zkouškách 12,7x107mm náboje v roce 1941 ( SSSR ) se dařilo prostřelovat pouze 10 mm pancíř, 12 mm byl pouze promáčknutý.
Speciálne pro ráži .50 Browning vyvinuli Norové tuto střelu, kterou asi myslíš.
Myslím, že jde o stejnou střelu v jiném náboji...
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Alibaba - to video je mimořádné. Dovedu si představit, že dva takto vybavení odstřelovači by dokázali zničit letecký park jdné základny za 5 minut. Taková střela proletí letadlem, vrtulníkem jako nic a za sebou nechá zničené motory, elektroniku i cokoliv dalšího.
Inu svět se hýbe vpřed.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Haness
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 944
Registrován: 18/4/2005, 22:16
Bydliště: Brno

Příspěvek od Haness »

Já si myslel, že bym ohlo být kvalitní, přecijen nejde o zbraně ráží které jsou v naší armádě dlouho, takže se musí kupovat nové. Zajímavé je spíš to, že se dělá u nás, tohle jsem nečekal. Nicméně mi přijde rozptyl hodně velký, nevím jak je to s rozptylem u jiných pušek, ale přijde mi to hodně, je to přes 2 MOA což je strašně moc.

Pátrač: Pušky M82 má i AČR - resp. 601. Skupina speciálních sil Prostějov, takže je můžeš mít za domem :-)
ObrázekObrázek

Pouze zasáhnout nestačí.....
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Příspěvek od kopapaka »

Pušky M82 má i AČR
Možné je vše, ale nevím že by tyto střely měla naše armáda i v padesátce...
12,7x107mm MP (MP-T), AP-S a PRACT je zavedena pro:
12,7 OPu Falcon vz.96, kulomet DŠK, NSV a 12,7x107mm kulometů Gatling 9A624
No jo, já už je párkrát viděl jet kolem domu, asi nemají dálniční známky
:D
Obrázek
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
Uživatelský avatar
alibaba
7. Major
7. Major
Příspěvky: 707
Registrován: 15/8/2007, 00:30
Bydliště: Cotswold

Příspěvek od alibaba »

Haness píše:Já si myslel, že bym ohlo být kvalitní, přecijen nejde o zbraně ráží které jsou v naší armádě dlouho, takže se musí kupovat nové. Zajímavé je spíš to, že se dělá u nás, tohle jsem nečekal. Nicméně mi přijde rozptyl hodně velký, nevím jak je to s rozptylem u jiných pušek, ale přijde mi to hodně, je to přes 2 MOA což je strašně moc.
Ten rozptyl je podobny i v ráži .50 Browning. Tady je rozptyl všech verzí. Tento průbojně-zápalný projektil je ale pouze pro ničení techniky. Poslední dva rekordy Kanadských odstřelovačů z Afgánistánu byli spachané .50BMG se střelou typu A-max.

kopapaka píše:Možné je vše, ale nevím že by tyto střely měla naše armáda i v padesátce...
Když si koupily Barretta tak proč si nekoupit do něho i speciální munici, když je M82A1 vhodnejší spíše jako antimaterialová.
Uživatelský avatar
Haness
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 944
Registrován: 18/4/2005, 22:16
Bydliště: Brno

Příspěvek od Haness »

Tak pánové, včera jsem byl s přítelkyní, na střelnici, která potvrdila pravidlo, že brát ženu na střelnici se nevyplácí - ne proto, že by něco vyvedla, ale proto že do terče pošle pošle takovou sérii, vedle které ta vaše vypadá jako chaos...

Tohle je fotka terče 5 ti ranné položky, kterou střílela moje přítelkyně z mojí malorážky v leže s oporou na 50 metrů při zvětšení 4x.
Obrázek
To velké uskupení je soustřel 4 ran a to ve středu je poslední, 5. střílený náboj. Nedávám to sem, abych ukazoval jak střílí, ale protože ta fotka dobře ukazuje to, o čem jsem se zmiňoval v několika článcích. Jak jsem psal, že zbraň se testuje na soustřel a podle toho se posuzuje její přesnost tak to ukazuje to velké uskupení. Čím menší soustřel, tím lepší. A ta poslední rána v terčí zase ukazuje to, jak se střílí po překlikání optiky. Po tom, co přítelkyně nastřílela ten soustřel 4 jsem jí překlikal optiku o danou odchylku a poslední rána skončila tam, kde měla - ve středu.
ObrázekObrázek

Pouze zasáhnout nestačí.....
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Příspěvek od kopapaka »

Móc pěkné...
Však jo, když chlap ukáže ženské svého koníčka, právě s docela slušnou pravděpodobností aspiruje na post trenéra.
Je jedno jestli je to manželka, přítelkyně nebo dcera :D
Budu si taky už konečně něco pořídit ( aspoň vzduchovku )
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Jestli je Tvá přítelkyně tak hezká a chytrá jak střílí tak Ti může hodně chlapů závidět. Jak se jmenuje to Tvé zlato, pokud to není tajné?
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6814
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

Dával jsem dobrý pozor kolego Haness, když jsi říkal, že sis vzal z Palby naší první skvělou kolegyni - Lena?
Publikuje třeba zde: http://www.palba.cz/viewforum.php?f=64
Nebo jsem starý popleta...?
Říkáš to v příspěvku z 29.1. 2009 v 16:31?
http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=3169
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Haness
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 944
Registrován: 18/4/2005, 22:16
Bydliště: Brno

Příspěvek od Haness »

Ještě jsem si ji nevzal - není dostatek financí na pořádnou svatbu, ale ano je to Lena (Hanka), nepleteš se, poznali jsme se s ní přes Palbu ;-)
ObrázekObrázek

Pouze zasáhnout nestačí.....
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Ale to je úžasné. Gratuluji vám oběma. Takže se opravdu podívám co zde publikovala.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
František Škoda
vojín
vojín
Příspěvky: 11
Registrován: 15/1/2009, 20:43
Bydliště: Málkov 37

Příspěvek od František Škoda »

Vážení pánové. Chtěl bych upozornit na velkorážnou pušku STEYR AMR (anti-material rifle) ráže 14,5mm s hladkou hlavní, Vo má být 1500 m/s.
Puška má podobný záklus jako dělo spětný ráz nemá být větší než u lov.
pušky na vzdálenost 1km probíjí ocel. desku 40mm. Používají se střely podkaliberní z tež. kovu tzv. flešetky. Další td. ceková délka 2m, váha 20kg, hlaveň 1200mm zásobník 5 nábojů, zbraň je samonabíjecí
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sa58 »

Pátrač píše:Ale to je úžasné. Gratuluji vám oběma. Takže se opravdu podívám co zde publikovala.
Lena na Palbě už dlouho nebyla, asi jí to Haness jako správný despota zakazuje :D
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
Odpovědět

Zpět na „Pěchotní výzbroj“