Odstřelovači - optické zaměřovače

Historická i současná. Pušky, samopaly, kulomety, granáty.
Uživatelský avatar
Haness
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 944
Registrován: 18/4/2005, 22:16
Bydliště: Brno

Odstřelovači - optické zaměřovače

Příspěvek od Haness »

Jak jsem avizoval u minulého článku o přesných zbraních, budu psát o optice, resp. Abych byl přesný o optických zaměřovačích na odstřelovačské/taktické zbraně.
Falcon Menace 4-14x44 FFP na SM-2 (22.LR)
Obrázek

Zaměřovač bezpochyby patří k odstřelovacím zbraním, je to důležitá součást jejíž cena může být stejná, nebo dokonce vyšší než cena samotné zbraně. Jenže pozor, to že na zbrani není optika neznamená že daný člověk nemůže být odstřelovačem, není to podmínka. Třeba na pušky M24 je v sadě dioptr a násuvná muška a v případě absence optiky lze s touto zbraní velice přesně střílet přes tato „pevná“ mířidla.

Tákže, čím začít?

Nejlepší by bylo zase si popsat co znamenají jednotlivé pojmy u označení zaměřovače. U každého optického zaměřovače, dalekohledu, binokuláru atd. snad kromě těch od strýčka Kwanga naleznete jméno výrobce – Leupold, Swarovsky, Nightforce já osobně mám třeba Falcon, následuje typové jméno Vari VII, Menace atd. poté následuje to hlavní a to je jakási změť čísel, já mám u svého zaměřovače 4-14x44.
Tato změť čísel, tedy označení 4-14x44 znamená:
první čísla před x (krát) znamenají rozsah zvětšení, to znamená že si na svém zaměřovači můžu nastavit zvětšení od 4-násobného po 14ti-násobného.
Číslo (dvojčíslí) za x (krát) označuje velikost výstupní čočky tedy 44 mm
. Já mám ještě za názvem FFP, to znamená Front Focal Plane – zaměřovací osnova se nachází v přední fokální rovině a se změnou zvětšení, nebo přiblížení jak budete chtít se mění její velikost.

Nejprve bychom si měli zaměřovače rozdělit. Nejlepší dělení je podle zvětšení. Máme zaměřovače
A) s pevným nastavením zvětšení (př. 10x50)
B) s variabilním zvětšením (př. 4-14x44)(př. 10x50)


Točítko změny zvětšení
Obrázek
Obrázek

Takovýchto dělení bychom mohli udělat ještě strašně moc, co se týká zaměřovačů – s boční paralaxou, bez ní, podle točítek, podle hodnoty kliku, podle velikosti výstupní čočky atd. atd.

Takže a nyní už konečně k charakteristikám taktických puškohledů. Jaké by měl vlastně taktický puškohled mít vlastnosti? Dalo by se říci jaké vlastnosti by měl mít celkově dobrý puškohled. Především je důležité aby puškohled po nastřelení a tedy nastavení puškohledu toto nastřelení udržel a neměnil při střelbě, to je jedna ze základních vlastností.
Takže to shrneme a vezmeme si tak všeobecně vlastnosti dobrého puškohledu
- pevná konstrukce která by neměla propouštět vlhkost a měla by obstát ve všech klimatických podmínkách (někteří výrobci plní tubusy dusíkem pro zajištění nepropustnosti)
- kvalitní optická soustava, ve „světě optik“ se tak nějak jako mistry ve výrobě skla do optik považuje Japonsko, ovšem nutno říci že i sebevíc dokonalé sklo zasazené do nekvalitního tubusu je na nic.
- Dobře přístupné korekční sloupky se znatelným klikem (krokem) se kterými lze dobře točit i v rukavicích. Na korekčních sloupcích by mělo jít lehce odečítat množství kliků. Při posunu, kliku by měly značky na tubusu a sloupku správně a přesně pasovat.
- Dobře čitelná osnova s nějakou soustavou podle níž lze dobře odečítat vzdálenost.

Vezmeme si příklad. Jsme policejní odstřelovači, při průběžných střelbách jsme si nastřelili pušku na vzdálenost 300 metrů a vynulovali točítka. Jednoho dne jdeme do akce a zaujmeme stanoviště přesně 300 metrů od okna místnosti kde jsou teroristé, vše je v pohodě. Zamíříme pušku a vidíme že v okně se nachází jeden ze zločinců, proto přesuneme kříž mezi jeho oči. Víme že okno je přesně 300m s ledovým klidem mu proto zamíříme mezi oči, víme že nemusíme nijak korigovat pokles střely, jelikož vše je nastavené právě na tuto vzdálenost, větrné odchylky taky nemusíme korigovat, je bezvětří, dostaneme povel k palbě. Vyjde rána, ale střela se zaryje do rámu okna. Nastává přestřelka a…….

Aby puškohled neměnil nástřel, tak by měl být precizně zpracovaný, to je bez debaty. Klíčovým prvkem je jeho stavba, tubus by měl být z jednoho kusu, díky tomu je jeho stavba pevnější a nemůže dojít tak lehce k nějakému zohnutí a tak podobně.

Bohužel nejsem optik abych Vám mohl blíže osvětlit skladbu čoček a potahy jež se použivají na jejich povrhy aby byly kvalitní.

Paralaxa – P
P je pojem jež řeší neskutečně mnoho lidí a snaží se přijít na to jak tento pojem správně definovat a osvětlit ho laikům. Já sám se nepovažuji za laika ani profesionála, ale když se mě někdo zeptá co to vlastně P je, tak mu vysvětlím že je to přirozená chyba optiky způsobená tím, že je puškohled posazen nad hlavní a tím je tedy dráha pohledu rozdílná s výstřelnou – resp. Se tyto dráhy překrývají. Proto by měl mít taktický puškohled regulaci paralaxy. Když se to vezme hodně zjednodušeně tak se jedná o zaostřování. Jelikož tuto chybu optiky odstraníte přeostřením na bod jež sledujete a chcete na něj střílet.
Obrázek

Některé puškohledy mají paralaxu stavitelnou, jiné ji mají nestavitelnou a nastavenou na jednu vzdálenost a to jsou především lovecké puškohledy. Puškohledy se stavitelnou paralaxou mají točítko stavení paralaxy buď u soustavy korekčních sloupků viz foto – tzv. stranová korekce paralaxy, nebo na tubusu tořením koncové části - např. Meostar R1 4-16x44 Tactic od českého výrobce Meopta Přerov.

Paralaxa, pokud bývá stavitelná, tak od 9 metrů až do nekonečna. Někteří střelci podle ní odhadují vzdálenost, ale toto je možné pouze u velmi kvalitních puškohledů a tato vzdálenost jde odhadovat přesně pouze do cca 100 metrů.

Korekce – korekční sloupky
Obrázek

Korekce je jedním z klíčových prvků puškohledu. Korekci potřebujete pro nastřelení puškohledu a úpravám kvůli snosu střely při větru a vzdálenosti. Zapomeňte na iluzi her, že ať už střílíte na jakoukoliv vzdálenost, vždycky stačí zamířit na střed kříže a vystřelit. Snosy střely na různé dálky mohou být opravdu markantní. Podrobněji v následujících článcích o střelivu a balistice.

Druhy korekčních sloupků jsou různé, mohou být tzv. zapuštěné – tzn. Že po odšroubování krytky točíte kolečkem jako na minutce pomocí nehtu, nebo mince. Nebo puškohledy s polovystouplými točítky – například M3A, jež používali US Marines na puškách M40A1. A v posledí řadě točítka taktická – vystouplí – viz foto.
Takže, jelikož se zde zabýváme taktickými puškohledy, řešíme právě takovéto korekční sloupky. Základem je to že jsou snadno dostupné a lehce uchopitelné i v rukavicích.
Obrázek

Korekce – hodnota kliku
Obrázek

Jak už jsem se zmiňoval u prvního článku, budu zde používat jednotku MOA. Každý puškohled má určitou hodnotu jednoho kliku – tedy otočení sloupkem o jednu hodnotu. Nejčastější hodnotou jednoho kliku je ¼ MOA – podle údaje z prvního článku si můžete lehce vypočítat o kolik se Vám posune bod zásahu při jednom kliknutí na různé vzdálenosti.

Dále se používají hodnoty kliku 1/8 MOA – toto mají především sportovní puškohledy používané na soutěžích Benchrest (soutěž kde se zbraně upevňují do stolic čímž se vylučuje chyba střelce – dalo by se říci že je to soutěž kde soutěží především zbraně). Hodnota kliku 1/8 je opravdu hodně malá, proto se na taktických puškohledech takřka nevyskytuje.
Dále se používají puškohledy s hodnotou kliku 1/6, 1/3, ½ MOA.
Hodnoty kliku nemusejí být stejné pro stranovou a výškovou korekci, například firma Leopold u některých svých modelů Vari, používá rozdílné hodnoty kliku pro stranovou a výškovou korekci.

Další specialitou jsou točítka která mají hodnotu kliku přesně podle určitého druhu střeliva. Je to skvělý atribut například pro armádní střelce jež používají jeden druh střeliva.

Osnovy

Co dodat, základem optiky je zkrátka jeho osnova – laicky řečeno záměrný kříž. Druhů záměrných křížů jsou kvanta a kvanta. Záměrné kříže sportovní, lovecké, taktické. Není žádné pravidlo, které udává že toto je lovecká osnova a toto taktická, záleží vyloženě na střlci co se mu líbí, co mu sedne a co upotřebí při svém druhu střelby. Zaškatulkuju tu některé druhy osnov – upozorňuji že to je podle mého názoru.

Více o osnovách a fotky ZDE pod záložkou optika

Sportovní osnovy
Sportovní osnovy by měly mít nitky pokud možno co nejtenší, aby při menším zvětšení nitky nepřekrývaly cíl. Je to z toho důvodu že při sportovní střelbě na kulaté terče Vám může terč úplně zmizet za nitkou. U taktické střelby na postavy není tato vlastnost tak potřebná. Kříže – osnovy s tenkými nitkami se označuji Fine, nebo Fine crosshair. Jedná se většinou o kříže typu Plex (4 Plex, Duplex). Tyto kříže jsou hodně používané i na loveckých optikách.

Lovecké osnovy
Lovecké osnovy se nevyznačují ničím podstatným. Hlavním znakem mnoha těchto osnov je červený bod ve středu jež vyznačuje místo zásahu. Toto se používá především pro naháňkové puškohledy které se dělají v menších variabilitách zvětšení, od 1x do 5x. Pro lov vysoké zvěře se používají klasické puškohledy, sportovní, nebo puškohledy s přísvitem osnovy. Jedná se o klasické puškohledy z důvodu toho, že jde o přesnou střelbu na větší vzdálenosti. Když je pravda že „přesná“ je u myslivců relativní pojem…

Taktické osnovy
Jedná se o osnovy, jež by měli mít nějaký systém se kterým by se lehce odečítala vzdálenost. Krásným příkladem je ruská optika PSO se stupnicovým systémem. Tento systém používají i mnohé puškohledy určené pro lov. Základem je předem určená výška zkoumaného objektu, ten potom postavíte na spodní linku a podle toho kam až sahá jeho velikost určíte vzdálenost, vynásobením linky s daným číslem x 100. U optiky PSO se tato velikost zkoumaného objektu lišila podle výrobce v rozmezí 1,6 – 1,8 m – ale tím si nejsem až tolik jistý, ty dimenze mohly být jiné. Lovecké puškohledy mají tuto velikost jinou, menší. Jak se u taktických puškohledů určovala velikost od chodidla až po konec hlavy se u loveckých puškohledů určuje tato velikost po předprseň (nevím jak přesně se tomu říká v loveckém slovníku) lovené zvěře.


Dalším způsobem je optika tipu Mil-Dot vyvinutá Američany. Základem je klasická nitková osnova na které jsou v přesně stanovených vzdálenostech vyznačeny tzv. doty – tečky, nebo ovály. Vzdálenost mezi jednotlivými doty je 1 MIL. Jak jsem psal v předchozím článku určuje se velikost cíle pomocí následujícího vzorce

Výška cíle v palcích x 25,4
Počet dílců jež terč pokrývá

VÝSLEDEK TOHOTO VZORCE JE PŘIBLIŽNÝ, ovšem odchylky by měly být při přesném měření minimální.

Více o Mil-Dotu + fotky a způsoby měření

Z tohoto důvodu sebou odstřelovači používající tuto optiku nosí tabulky velikostí různých objektů, například dopravních značek používaných v dané zemi, výšky jednotlivých druhů výzbroje a výstroje armád země ve které se pohybují a další pomocné hodnoty. Součástí výbavy odstřelovačů je často i kalkulačka aby propočty byly rychlé.
U puškohledů s proměnlivým zvětšením musí výrobce udat při jakém zvětšení mají doty přesnou vzdálenost 1 MIL, aby bylo měření přesné, většinou to bývá při zvětšení 10x. Skvělým vynálezem je systém FFP – Front Focal Plane, neboli ohnisková destička v přední fokální rovině. Tento systém mám na svém puškohledu Falcon Menace 4-14x44 FFP a jde zjednodušeně o to, že jak měníte zvětšení – otáčíte točítkem zvětšení se přesně mění velikost osnovy a tím i vzdálenosti mezi jednotlivými čárkami (mám osnovu ML16) tak, že vždy je mezi nimi přesná vzdálenost 0,5 MIL.

Takovým vylepšením této osnovy jsou osnovy typu ML. Já osobně mám tuto osnovu na svém puškohledu – ovšem ne z důvodu hledání vzdálenosti, ale z důvodu toho že na soutěžích které střílím jsou položky střelby na pohyblivé cíle a je tak snažší přeměřovat na boční linky než klikat.
Pokus vyfotit osnovu
Obrázek
Základem těchto osnov jsou čárky taktéž v přesně definovaných rozměrech ovšem stupňování čárek bývá jemnější. Většinou to bývá po 0,5 MIL. Další výhodou těchto osnov je to, že při hledání vzdálenosti cílů jež jsou ve větších vzdálenostech je jejich velikost patrnější když je pokládáme na osnovu s čárkami – doty mohou malé cíle úplně zakrýt a nemusíme tak vzdálenost určit přesně.

Výrobci vyrábí ještě obrovskou škálu dalších taktických osnov pro různé určení a různé zbraně. Vypsal jsem zde ty pro mne nejznámější. Kdyby měl někdo zájem osvětlit nějakou jinou osnovu může napsat a já se pokusím mu vysvětlit princip jejího fungování.

Montáže
Obrázek
Montáže se dělají v různých provedeních. Hlavními druhy jsou montáže duralové a ocelové, obecně se pokládá že ocelové montáže jsou lepší, jelikož jsou masivnější a jsou pevnější než montáže duralové.
Puškohled by měl být posazen profesionálem jež Vám ho srovná přesně do roviny s hlavní a osnovu přesně tak jak má být aby mohla být střelba přesná a nevznikaly odchylky z důvodu špatného posazení. Je jasné že šrouby montáže by měly být dotaženy jemně aby nedošlo k deformaci puškohledu. US Army má dokonce standard na jakou hodnotu by měly být puškohledy dotahovány.

Sluneční clony
Obrázek
Na konec bych chtěl uvést že optiky jsou obrovské téma a já sám jsem článek několikrát přepisoval což se taky odrazilo v datu jeho vydání, proto kdyby v něm někomu něco chybělo, tak dejte hned vědět, já se snažil vybrat to nejpodstatnější, a už teď mám stále pocit že něco chybí ----- takže DISKUTUJTE, PTEJTE SE A nakonec snad moc nekritizujte nejsem dokonalý.

Hanes

Další článek – přesné střelivo
Naposledy upravil(a) Haness dne 15/2/2009, 22:13, celkem upraveno 1 x.
ObrázekObrázek

Pouze zasáhnout nestačí.....
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Kolego Hanessi, jak se rozumně zeptat, když skoro vše co jsi napsal je pro mě skoro novinka.

Ale něco přece.

Máš nějaké tušení kdy se poprvé objevila optická pomůcka na pušce a tím se z ní stala zbraň odstřelovače?

Byly používány optické zaměřovače za války severu proti jihu? V jednom nebo dvou filmech jsem to viděl ale měl jsem pocit,že je to blbost.

Jinak - skvělá práce, vyplatilo se počkat.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
alibaba
7. Major
7. Major
Příspěvky: 707
Registrován: 15/8/2007, 00:30
Bydliště: Cotswold

Příspěvek od alibaba »

To Patrac:
S tou valkou severu proti jihu to muze byt pravda. Tady je puska Colt z roku 1855 s teleskopem.
Obrázek

Oficialni prvnim vyrobcem byla od roku 1898 firma Karla Roberta Kahlese.
Do roku 1974 byla firma Kahles rodinnou firmou, pak ji Fridrich Kahles prodal svemu priteli Danielu Swarovskemu.
Mimochodem Ceska Meopta dodava firme Swarovski cocky.

EDIT
Pro Thora: Je libo Sharps... :wink:
Obrázek
Naposledy upravil(a) alibaba dne 14/2/2009, 23:32, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Thór
7. Major
7. Major
Příspěvky: 889
Registrován: 7/8/2008, 02:35
Bydliště: Chrudim

Příspěvek od Thór »

Pátrač-s tou válkou Severu proti Jihu a užití teleskoupu na puškách bych souhlasil. Pravda je, že jsem je viděl na puškách systému Sharps, na Coltu to vidím poprvé. Ovšem systém byl stejný....
ObrázekObrázek
" Thór "

Kaphar hunnu bhanda marnu ramro
jumpman
Příspěvky: 6
Registrován: 26/11/2007, 17:05

Příspěvek od jumpman »

super článek, měl bych ale pár maličkostí:
Nejprve bychom si měli zaměřovače rozdělit. Nejlepší dělení je podle zvětšení. Máme zaměřovače
A) s pevným nastavením zvětšení (př. 4-14x44)
B) s variabilním zvětšením (př. 10x50)
pevné zvětšení je př. 10x50 a variabilní 4-14x44
Lovecké osnovy
Lovecké osnovy se nevyznačují ničím podstatným. Hlavním znakem mnoha těchto osnov je červený bod ve středu jež vyznačuje místo zásahu. Toto se používá především pro naháňkové puškohledy které se dělají v menších variabilitách zvětšení, od 1x do 5x.
nevím jak jsi přišel na to, že u loveckých osnov se červený bod používá pro "naháňkové" puškohledy. Červený bod slouží jen ke zvýraznění osnovy při střelbě v noci. Při naháňce je lepší použít kolimátor, ten ovšem funguje na úplně jiném principu než klasický puškohled. Osobně jsem viděl pouze jeden puškohled s funkcí kolimátoru, byl to ovšem taktický zaměřovač se zvětšením 1-3x a cenou o které se nehodí ani psát :-)
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Pánové to je naprostá fantazie. Tiše žasnu. Ten hanes sem přinesl z té zálohy zajímavé věci.

Ale stejně mám ještě jeden dotaz. Hanessi, dá se u ostřelování použít i laserová zaměřovací technika? Pokud to bude v dalších článcích tak to ignoruj ale pokud ne, tak bych rád znal Tvůj názor. Hlavně u odstřelování a velkou vzdáenost.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
alibaba
7. Major
7. Major
Příspěvky: 707
Registrován: 15/8/2007, 00:30
Bydliště: Cotswold

Příspěvek od alibaba »

Hezký článek :up:
Jen bych doplnil pár nepřesností.
Rozdělení mířidel je následující:
-mechanická
-optická
-elektrooptická

Pevná mířidla jsou podskupinou mechanických mířidel , které nemají výškovou nebo stranovou korekci. ( často jsou ve výbavě standardní pistole ) To určitě není případ dioptru pro M24, který je vlastně upravený dioptr ze sportovní pušky.
Plnění dusíkem je v dnešní době už standard. Zabraňuje zamlžování.

Značení optických zaměřovačů:
Zvětšení x průměr objektivu v milimetrech( přední část dalekohledu )
Ta výstupní čočka se jmenuje pupila. Její průměr se většinou neznačí na optice ale je to jeden, z důležitých faktorů. Druhá mocnina průměru výstupní pupily udává Světelnost dalekohledu.
Ad Odstřelovač střílející do okna . Při převýšení je nutné vědět pod jakým úhlem je vedená střelba, pro výškovou korekci mířidel. Úhel se měří před střelbou. Korekce je k danému úhle v balistických tabulkách ( pro použitou munici , které by měl odstřelovač znát z paměti.

Paralaxa – ono to je trošku jinak. Je to chyba optiky, která je daná vzdáleností oka od optické osy dalekohledu, tj. pokud je oko přesně v ose dalekohledu tak nenastává žádná chyba. Ale pokud se změní pozice hlavy tak se posune záměrný bod. ( laicky budeš mířit na jiný místo než kde budeš trefovat ) Vzdálenost mezi osou optiky a hlavně nemá na paralaxy žádný vliv.
Osnovy – na chybu u loveckých osnov už poukázal kolega. Ještě bych doplnil, že původní optické zaměřovače byli lovecké a na své uplatnění u armádních zbraní si museli počkat. Všechny původní osnovy byli s nitkovým křížem.
Mil-Dot – vzdálenost mezi jednotlivýma „bodama“ na osnově je jeden miliradián ( Mil ), co je zhruba 3,44 MOA.
Montáže – možná je vhodné se zmínit , že u vojenských se používají násuvné montáže. U ruských vojenských zbraní jsou tyto montáže povětšinou stranové.
Sluneční clony – používají se i takzvané štěrbinové, které mají značně menší délku.


To Pátrač:
U vojenských odstřelovačů pro zaměření minmálně.
Zato nejběžnější spůsob pro měření vzdálenosti cíle. Přesná vzdálenost je nutná pro správne seřízení mířidel.
Uživatelský avatar
Haness
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 944
Registrován: 18/4/2005, 22:16
Bydliště: Brno

Příspěvek od Haness »

Zdravím pánové :wink:

Začnu od Pátrače: V článku/cích o odstřelovačích, který/é jsem psal na palbu před pauzou jsem trošku rozebíral historii. Jako první, který údajně přišel s nápadem dát na pušku zvětšovací sklo byl legendární vynálezce Leonardo Da Vinci. Tento svůj vynález také zkonstruoval a údajně použil v roce 1520 při obléhání Florencie kdy s puškou vabavenou touto první optikou střílel až na 300 metrů a trefoval - podotýkám údajně - zdroj je kniha Sniper-Odstřelovač od Adriana Gilberta (tuto knihu můžu velice doporučit pojednává o historii přesné střelby od luků až po Perský záliv a je doplňěná velice zajímavými příběhy :wink:
Takže abych odpověděl na tvou druhou otázku v době války Sever proti Jihu se o optických zaměřovačích vědělo, ale používány ve velké míře nebyly, spíše hodně ojediněle, nebo vůbec. V této době byly odstřelovači vybaveni puškami s pevnými mířidly.

Dále, máš pravdu že jsem zapoměl na další aspekty jako třeba noční
zaměřovače, uvědomil jsem si to až byl článek na palbě. Napíšu o nich v článku, který se bude týkat příslušenství. Ano, laserová technika se dá použít a používá, ale záleží jak to myslíš - lasery se používají především k hledání vzdsálenosti pomocí laserových dálkoměrů. Nutno ovšem dodat že pomocí speciální techniky lze snadno zjistit zdroj, odkud paprsek vychází a tedy lze snadno odhalit pozici, proto se odstřelovači spoléhají především na mapy. Jestli máš na mysli laser jako laserové ukazovátko na zbraní tak toto odstřelovači, co já vím nepoužívají a to jednak z výše uvedeného důvodu, a jednak z toho že optika bohatě stačí a taky kvůli tomu, že viditelnost tohoto paprsku je možná na větší vzdálenost pouze v noci přes brýle nočního vidění - jak takový parsek vypadá můžeš vidět ZDE.

Jumpman: Tyjo chlape máš pravdu, přehodil jsem to, díky :wink:
K těm naháňkám, co jsem se bavil s kámošema myslivcema tak ti mi to osvětlili tak že když ti běží zvíře tak je lehké v té rychlosti podvědomě najít tu tečku a rychle zamířit. Bavil jsem se s nima i o kolimátorech, protože mi bylo jasné že by to bylo lepší, ale říkali, že starší myslivci kolimátory odsuzují z hlediska lovecké "etiky" stejně jako třeba pušky s plastovou pažbou.

Alibaba:Máš pravdu s tím rozdělením, ale jak jsem psal, dalo byse to dělit na tolik způsobů, já vybral jeden, je pravda že ten tvůj by byl na začátek vhodnější.
Stejně takl máš pravdu s těma pevnýma mířidlama;)

Přijde mi že někteří výrobci těmi čísli za x značí velikost čočky a někteří průměr celkový i s tubusem :???:
Nevěděl jsem jak tu paralaxu pořádně vysvětlit, je to celkem složitá věc.
Střelba do, nebo z kopce je kapitola jiná.
ObrázekObrázek

Pouze zasáhnout nestačí.....
Uživatelský avatar
Vallun
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 546
Registrován: 12/2/2009, 08:23

Příspěvek od Vallun »

Jen pár poznámek:
1) v některých článcích jinde jsem četl cosi o tom, že válka severu proti jihu je první, kde se vyskytly pušky s optikou v jiném, než stopovém měřítku, na druhou stranu jsem četl i opačné informace. Nicméně jsou zdokumentovány zásahy, na vzdálenost až 400-600 yardů což by této možnosti mírně nahrávalo.

2) laser se obvykle používá k měření vzdálenosti, ale cosi jsem zaslechl i o tom, že určitá laserová udělátka pro snipery umí takové věci jako zjiš'tovat proudění vzduchu na draze střely, vlhkost a podobně...

3) k té myslivosti - na naháňkách není obvykle třeba ani toho kolimátoru vzhledem k charakteru naháňky se jen vyjímečně střílí na vzdálenost delší, než 40-50 metrů. To, co je označováno jako naháňkový puškohled platí spíš pro šoulačku ve srovnání s puškohledy na čekanou.
Ve válce: Rozhodnost; Po porážce: Vzdor
Po vítězství: Velkomyslnost; V míru: Dobrá vůle

sir Winston
Uživatelský avatar
Haness
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 944
Registrován: 18/4/2005, 22:16
Bydliště: Brno

Příspěvek od Haness »

Obvykle se laser používá spíš při policejních akcích kde tě každý na střeše vidí.

U armády to až tak obvyklé si myslím že není, je to až moc velké riziko, snímač parsku se dá dnes strčit do kapsy a řekl bych že na černém, možná i legálním trhu (u nás asi ne, ale třeba v USA kde jsou legální takřka všechny typy zbraní, střeliva a doplňků) ho seženeš za pár korun.

Nechtěl bych moc rozebírat myslivost, jestli jsi myslivec tak se rád nechám poučit.
Já sám mám pár dobrých kámošů, kteří jimi jsou, ale popravdě loveckou etiku moc nechápu, stejně jako některé myslivce samotné. Pověz mi, jestli jsi myslivec, kolik z těch které znáš si třeba sami nastřelovali zbraň, ví co je to převýšení střely ? Já když viděl pár myslivců z VLS v mojí vesnici tak se mi dělalo blbě z toho že půjdu do lesa. Řeči jako "Mám to na sto a pak dál už to tam vždycky spadne" mě hodně děsily. O těch co jsem viděl na zkoušce odborné způsobilosti zbrojního průkazu nemluvě. Otázka komisaře pro žadatele o ZP skupiny C (lovecký) - "Jaký má smrtící účinek klasická kulovnice, například .30-06 Springfield?" Následovala dlouhá pomlka a potom řečnická otázka "30 metrů??!!"
ObrázekObrázek

Pouze zasáhnout nestačí.....
Uživatelský avatar
Vallun
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 546
Registrován: 12/2/2009, 08:23

Příspěvek od Vallun »

Haness - nejsem myslivec, ale přijdu s tím do styku dost v práci, tak se o to zajímám i teoreticky, abych měl alesapoň nějaký přehled.

VLS myslíš Vojenské Lesy a Statky? S těmi jsou pořád nějaké problémy... nicméně máš pravdu, že obecně kvalita není vždycky dobrá. Osobně men ale spíš děsí 80ti letí myslivci, kteří mají zdravotní způsobilost jen proto, že chodí se stejně starým doktorem na lov...

Snímače parpsků jsou legální i u nás, i když PČR tvrdí něco jiného:)
Ve válce: Rozhodnost; Po porážce: Vzdor
Po vítězství: Velkomyslnost; V míru: Dobrá vůle

sir Winston
reddog
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 469
Registrován: 21/11/2008, 11:40
Bydliště: Litoměřice

Příspěvek od reddog »

Vallun- docela by mě zajímalo to měření proudění vzduchu, vlhkost atd.
To je pro mě novinka.
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Haness - zdvořile děkuji. Jsem potěšen novými informacemi. Máš pravdu něco jsi o tom Leonardovi napsal ale mě to připadalo natolik mimo prostor rálného použití že jsem ten dotaz položil.

Těším se na další část.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Haness
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 944
Registrován: 18/4/2005, 22:16
Bydliště: Brno

Příspěvek od Haness »

Nejsem si jistý jestli laserový snímač dokáže změřit proudění vzduchu na dráze k cíli, ale třeba k pušce CheyTac M400 ráže .408 dodává výrobce speciální balistický počítač, který spočítá naprosto všechny aspekty nutné ke střelbě pomocí údajů z družice, údajně prý pracuje i s takovými daty jako je zaoblení a pohyb zeměkoule. Jen nevím jestli tam bude i ten vítr:-/ To si na videu chlapi měřili sami pomocí malé meteostanice.
ObrázekObrázek

Pouze zasáhnout nestačí.....
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6814
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

Haness, kolego - vedeš si skvěle, čtu Tě, poučení pro mne je i v následných diskusích a jsem potěšen, že jsi vypadl konečně i z té zálohy.
Jsem rád, že uvádíš i základní pojmy.
Za sebe díky.
ObrázekObrázekObrázek
reddog
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 469
Registrován: 21/11/2008, 11:40
Bydliště: Litoměřice

Příspěvek od reddog »

Haness- to je právě ono , mě zajímá jak laser změří proudění vzduchu.
To je přeci hovadina.
Vallun asi zase četl knihu od nějakého "odborníka" :wink:
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Haness - vítám tě do aktivní služby. :twisted:

Vallun - popravdě řečeno jsem nepochopil, jak by mohl laser dokázat to co jsi napsal. Pokud můžeš, zkusil bys to rozepsat anebo nám sem šupl odkaz? PPDPS :D
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
jumpman
Příspěvky: 6
Registrován: 26/11/2007, 17:05

Příspěvek od jumpman »

Haness: chápu že sem myslivost nepatří, ale nemůžu si pomoct, musím mít ještě drobnou poznámku :-) - používat optiku při naháňce je poměrně nebezpečné, protože se střílí většinou na poměrně krátkou vzdálenost a na poměrně rychle se pohybující terč a dost často střelec ztrácí orientaci a může střelit do koho zrovna nechtěl . A další věc je, že když není střelec schopen soustředit se na osnovu, tak mu červený bod spíš překáží, protože si potom pušku pořádně nesrovná ;-) má to cosi společného s paralaxou ;-)
Uživatelský avatar
Hans S.
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 3767
Registrován: 22/2/2007, 04:34
Bydliště: Gartenzaun
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Hans S. »

Trénují dnes snipeři i střelbu puškou bez optiky? Pokud ano, na jakou vzdálenost jsou schopni trefit cíl velikosti lidské postavy?
Uživatelský avatar
Haness
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 944
Registrován: 18/4/2005, 22:16
Bydliště: Brno

Příspěvek od Haness »

Jumpman: já teda myslivec nejsem ale nepřijde mi nějak moc nebezpečné používat naháňkovou optiku, záleží ovšem jakou optiku používáš, pěkné jsou třeba ty naháňkové od Meopty
Artemis 2000 1,5-6x42
Meostar R1 1,5-5x20
Meostar R1 1-4x22
Meostar R1 1-4x22 RD

Se zvětšením 1, nebo 1,5 x je to jako by jsi měl kolimátor, né-li lepší, jestli je točítko přiblížení jemně a lehce stavitelné (né-jak u toho mého Falcona, to je hrůza) tak to musí být výborné. Ovšem pouze usuzuji, když střílím se zvětšením 4x tak mi to přijde jako bych se ani pořádně nedíval přes zvětšení.

K tomu bodu, pokud jsi se někdy díval přes kolimátor s dotem tak při rychlém pohybu, střelbě je ta červená tečka očima to hlavní co ti oči pobírají. Nejinak si myslím že to bude u osnovy s bodem.

Hans.S: Na tuto otázku ti těžko odpovím aniž bych kecal. Kámoš co se mnou studuje a byl u 4. Brigády rychlého nasazení v Táboře říkal že tam odstřelovači často stříleli bez optik se svýma SVD. Ale jak jsem psal k tomu diopteru na M24 Redfield Palma, tak s ním, resp. s touto soupravou by jsi se měl trefit až na 600 metrů do postavy.

Jak je to u jiných složek těžko říci, ale řekl bych že se to moc nepoužívá vzhledem k absenci pevných mířidel, nebo nějakých adaptérů pro jiná než optická mířidla celkově. Nemluvě o tom, že když optiku jednou sundáš, tak musíš absolvovat celou proceduru nastřelování a správného usazování kompletně znovu.
ObrázekObrázek

Pouze zasáhnout nestačí.....
Odpovědět

Zpět na „Pěchotní výzbroj“