Samopal UZI SMG, Mini UZI, Mikro UZI a Pistole UZI.

Historická i současná. Pušky, samopaly, kulomety, granáty.
Odpovědět
Uživatelský avatar
alibaba
7. Major
7. Major
Příspěvky: 707
Registrován: 15/8/2007, 00:30
Bydliště: Cotswold

Samopal UZI SMG, Mini UZI, Mikro UZI a Pistole UZI.

Příspěvek od alibaba »

Izraelský samopal UZI a jeho varianty

Obrázek
Tento článek pojednává o zbrani, která se stala po určitou dobu jakýmsi etalonem nebo modelem ideálního samopalu.
Historie tohoto samopalu se začala psát někdy kolem roku 1949, kdy posluchač vojenské školy, poručík Uziel Gal se začal věnovat konstrukci samopalu. Roku 1951 se svou konstrukcí zúčastnil soutěže na armádní samopal, kterou vypsalo velení izraelské armády ( IDF ). Zbraň Uziela Gala uspěla spolu se zbraní majora Chaima Kara, který pracoval jako vedoucí sekce lehkých zbraní u armádního vědeckého sboru. Dvanáct samopalů tradiční konstrukce majora Kara a pět samopalů Uziela Gala bylo dodáno armádě pro porovnávací zkoušky.
Volba padla na samopal UZI, protože byl méně výrobně náročný a díky menším výrobním tolerancím Karovy konstrukce se předpokládala problematičnost funkce v pouštním prostředí.
Výroba byla přidělena koncernu obranného průmyslu Taasija Cvait. Na doladění zbraně pro sériovou výrobu byli vybraní Jair Lachiš a Israel Galil ( známý to tvůrce útočné pušky Galil ). Vyrobila se 80-ti kusá před série. Tyto samopaly byly dodány do vybraných jednotek. Po pozitivních odezvách a „doladění“ byl v roce 1955 samopal UZI zaveden do výzbroje.

Obrázek

První bojový křest si UZI vyzkoušel rok po zavedení do služby v průběhu Suezké krize. V tomto období se používala původní verze s pevnou dřevěnou pažbou, kterou v roce 1967 nahradila sklopná kovová opěrka z plechových výlisků. Dlouhodobě přicházely požadavky na kompaktnější verze, to pomohlo ke vzniku verze MINI UZI v roce 1980. Tato verze byla určena především pro jednotky zvláštního určení.
Na podnět požadavků o ještě další zmenšení i této varianty vznikla v roce 1984 verze MICRO UZI.
Kromě těchto verzí vznikly i verze speciálně pro americký civilní trh jako:
Karabina UZI – prodloužená hlaveň, pevná pažba
UZI Pistol – menší než UZI MIKRO, nemá pažbu, samonabíjecí verze.
Zbraň si velmi rychle získala dobré jméno a stala se výhodným vývozním artiklem. Belgická FN ( Fabrique Nationale )Herstal koupila licenci na její výrobu. Později koupila licenci na výrobu i Jihoafrická firma Lyttleton Engineering. Ve Spojených Státech se výrobě věnovali až dvě firmy. Dalšími státy, které se podíleli na výrobě byla Francie a Kuba.
K produkci samopalu UZI se přidaly i Chorvatsko a Čína. Ty se ale neobtěžovaly zakoupením licence.
Samopal UZI byl zaveden do různých složek armád a policejních sborů více než padesáti států světa.
Z výzbroje prvosledových jednotek Izraelské Armády se začal vyřazovat počátkem osmdesátých let. K definitivnímu vyřazení došlo v prosinci 2003.

Konstrukce samopalu UZI a jeho variant

Obrázek

UZI SMG ( Sub Machine Gun )

Je plně samočinná zbraň s neuzamčeným ( dynamickým ) závěrem na pistolové střelivo. Samopal pevný zápalník takže střílí s takzvaného otevřeného závěru ( před výstřelem je závěr v zadní poloze a náboj v zásobníku ). Při stisknutí spouště se uvolní závěr, který při dopředním pohybu vysouvá náboj ze zásobníku, zasouvá se do nábojové komory a iniciuje se zápalník. U samopalu UZI je uplatněn „předzápal“, co znamená že náboj je iniciován dřív, než je závěr v úplné přední poloze čímž se značně redukuje ráz způsobený dopředním pohybem závěru. Těžiště samopalu UZI se nachází přibližně v místě rukojeti a v průběhu střelby se výrazně nemění. Je to způsobeno závěrem, který dvěma třetinami své délky obepíná hlaveň. Tento typ závěru byl poprvé použit u prototypů samopalů MCEM2 a MCEM4 vytvořených konstruktéry Turpinem a Podsenkowským ve Velké Británii roku 1944. První samopal zaveden do sériové výroby s tímto typem závěru byl Československý samopal 23/25.
Později se objevují verze, které střílí ze zavřeného závěru ( závěr se bezprostředně před výstřelem nachází v přední poloze a náboj v nábojové komoře ). Při zmáčknutí spouště se uvolní plovoucí úderník, který v přední poloze iniciuje zápalku.
Pouzdro závěru je vyrobeno z plechových výlisků s frézovanou vložkou pro hlaveň. Většina částí je vyrobena z plechových výlisků co značně zjednodušilo, ale hlavně zlevnilo výrobu.
Hlaveň je uchycen v jedné třetině své délky, převlečnou maticí k frézované vložce pevně spojené s pouzdrem závěru. Má pravotočivý vývrt o stoupání 254mm se čtyřma drážkami.
Závorník je kvadratického tvaru a má podobně řešený ale zjednodušený vytahovač jako Československé samopaly.
Napínací páka se nachází na vrchní části pouzdra závěru ( podobně jako ZK 476 nebo Thompson ), a protože se nachází v záměrné má uprostřed vybrání umožňuje míření. Na rozdíl od našich samopalů napínací páka samopalu UZI není pevně spojena se závorníkem ale je upevněna na šoupátku, které je uchycené na víku pouzdra závěru a opírá se o přední část závorníku, takže se napínací páka při střelbě nepohybuje.
Další podobný prvek, který byl použit i u samopalu ZK 476 je dlaňová pojistka na pistolové rukojeti. I když tento pojistný systém byl už před tím použitý u pistole Browning, samopal UZI byl po ZK 476 druhý typ samopalu kde byl použit tento pojistný prvek. Pokud střelec nedržel rukojeť nebylo zamáčklé tlačítko dlaňové pojistky, které bylo spojené s táhlem které podpírá v této poloze záchyt závorníku. Díky této konstrukci se dá závorník natáhnout pouze při uchopení rukojeti. Dlaňová pojistka částečně funguje i jako protiodrazová pojistka.
Manuální pojistka se nachází na levé straně rukojeti. Je šoupátkového typu a slouží i jako přeřaďovač. Ve spodní části rukojeti se nachází i záchyt zásobníku.
Rukojeť, spoušťový i pojistný systém tvoří jeden blok, který je uchycen k pouzdru závěru pouze jedním kolíkem.
Původní předpažbí, střenky rukojeti a pevná pažba byli dřevěné. Později bylo dřevo nahrazeno plastem. Jak už bylo řečeno pevná pažba byla v roce 1967 nahrazena sklopnou ramenní opěrkou z plechových výlisků. V přední části ze spodu předpažbí se nachází výřez pro umístění bodáku a jiného příslušenství. K jeho uchycení slouží výstupek na spodku pouzdra zbraně, na který se příslušenství nasouvá.
ObrázekObrázek

Samopal UZI používá dvouřadové schránkové zásobníky s dvouřadým vyústěním. Gal použil upravené zásobníky ze samopalu Beretta M38. Zásobníky mají standardně kapacitu 20, 25, 32 nebo 40 nábojů. Pro zvýšení kapacity vzniklo několik vylepšení. Jednou s prvních byla spojka zásobníků, která spojuje zásobníky pod úhlem 90-ti stupňů. Později vznikl úpravou zásobníku pro Finský samopal Suomi i velkokapacitní bubnový zásobník o kapacitě 72 nábojů, jehož většímu rozšíření bránila náchylnost konstrukce k poruchám a jakási neohrabanost tohoto zásobovacího zařízení.
Obrázek

Na vrchní části pouzdra se nacházejí pevná mířidla složena z výškově regulovatelné mušky ( výška se reguluje otáčením díky závitu na těle mušky, pro její aretaci sloužila odpružená západka ). Na zadní části pouzdra je uchycené překlápěcí hledí ( dioptr ) pro dvě dálky střelby – 100 a 200 metrů.
Obrázek
Axonometrické nákresy (uzitalk.com)

TTD UZI SMG:

Ráže (standardní): 9x19 ( 9mm Luger )
Teoretická kadence: 600 ran/min
Kapacita zásobníku: 20, 25 nebo 32 nábojů
Délka hlavně: 260mm
Délka zbraně*: 470mm / 650mm
Hmotnost zbraně**: 3,6kg / 3,5kg

*-se složenou opěrkou / s rozloženou opěrkou
**- s dřevěnou pažbou / s kovovou opěrkou


Mini UZI

K zavedení tohoto samopalu došlo v roce 1980. Prvním zákazníkem se staly Izraelské speciální síly ( ISF ), následně byl prodej uvolněn i pro jiné státy. Od začátku byla tato zbraň určena pro boj v uzavřeném prostoru.
ObrázekObrázek

Samopal Mini UZI byl první zbraní z rodiny UZI u kterého se poprvé objevila možnost použit zavřený závěr. Později se tato možnost objevila i u UZI SMG.
Obrázek
typy závěrů (uzitalk.com)

Zásadní rozdíl oproti UZI SMG je samozřejmě v rozměrech zbraně. Došlo ke zkrácení těla zbraně natolik, že celková délka se sklopenou opěrkou je až o 11 centimetrů menší než délka nezkrácené verze. ( při vyklopené opěrce je rozdíl v délce 5 centimetrů ) I když předpažbí bylo zkráceno, tak úchyt pro příslušenství zůstal zachován.
Opěrka je taky jeden z hlavních rozdílů. Pro tuto zmenšenou verzi UZI konstruktéři zvolili prutovou opěrku ( na rozdíl od původní z lisovaných plechů ). Prutová opěrka dokonce zvýšila efektivitu protože je pohotovější.
Díky zmenšení hmotnosti došlo k zhoršení stability při střelbě. Z tohoto důvodu přibyli na hlavni dva kompenzační porty, které při střelbě kompenzují zdvih ústí hlavně výtokem části spalných plynů.
Díky zkrácení délky pouzdra se zvýšila teoretická kadence na 900 ran za minutu.
Později došlo k menším úpravám jako modifikace mířidel, změna botky a tvaru ramenní opěrky, prodloužení prolisů v zadní části pouzdra závěru, původní verze měla uchyceni řemene jenom v zadní části.
Od 1983 se Mini Uzi začal prodávat na Americkém trhu. Později, v roce 1987 vznikla pro Americký civilní trh poloautomatická verze s hlavní prodlouženou na 490mm. Díky změně legislativy ve Spojených Státech se prodej této verze ukončil poměrně brzo, v roce 1989.
ObrázekObrázek
Axonometrické nákresy (uzitalk.com)

TTD Mini UZI:

Ráže (standardní): 9x19 ( 9mm Luger )
Teoretická kadence: 950 ran/min
Kapacita zásobníku: 20 nebo 25 nábojů
Délka hlavně: 197mm
Délka zbraně*: 360mm / 600mm
Hmotnost zbraně: 2,65kg

*-se složenou opěrkou / s rozloženou opěrkou
Obrázek



Pistole UZI a Mikro UZI

Všechny modely UZI vznikali nejprve jako plně automatické, ze kterých se později vyvinuli poloautomatické verze, až na jednu výjimku.
Obrázek

V roce 1984 uvedla na Americký civilní trh firma Action Arms pistoli UZI. Tuto zbraň vytvořila firma IMI maximálním zmenšením samopalu UZI. Zbraň byla zkrácena natolik, že už nezbylo místo pro předpažbí. U tohoto typu nebyla použita žádná opěrka. K mírné vizuální modifikaci došlo u modulu s rukojetí a se spoušťovým mechanizmem, a to vytvořením pozvolného náběhu v zadní části. Od jiných členů rodiny UZI se odlišuje i tvarem rukojeti, která díky sklonu hřbetu, držením připomíná pistoli. Pro tento typ bylo použito konvenční hledí namísto překlápěcího. Stranová regulace zůstala zachována.
Obrázek
Axonometrické nákresy (uzitalk.com)

TTD Pistole UZI:

Ráže ( standardní ): 9x19 ( 9mm Luger )
Kapacita zásobníku: 20 nebo 25 nábojů
Délka hlavně: 115mm
Délka zbraně: 240mm
Hmotnost zbraně: 1,7kg

Z Pistole UZI firma IMI, vyvinula a uvedla na trh v roce 1986 plně samočinnou verzi Mikro UZI. Tato zbraň je díky své kompaktnosti řazena do kategorie PDW. Hlavní vizuální odlišností oproti Pistoli Uzi, je použití prutové opěrky a mírně prodloužené hlavni s kompenzačními porty pro lepší kontrolu zbraně při plně automatické střelbě. Pro plně samočinnou verzi byly opět použity standardní střenky.
ObrázekObrázek

Pro Mikro UZI se používal od počátku nový typ mířidel. Mikro UZI i Pistole se vždy vyráběly pouze ve verzi střílející ze zavřeného závěru.
Původní samopaly Mikro UZI vznikly konverzí pistolí UZI. Použití naprosté většiny shodných součástek u obou zbraní značně snížilo výrobní náklady. I díky tomu, například došlo paralelně u obou zbraní počátkem 90-tých let ke změně tvaru lučíku pro opření ukazováku “nestřílející” ruky o jeho přední část.
Malé rozměry značně zvýšili teoretickou kadenci zbraně až na 1200 ran za minutu.
Obrázek
Axonometrické nákresy (uzitalk.com)

TTD Mikro UZI:

Ráže (standardní): 9x19 ( 9mm Luger )
Teoretická kadence: 1200 ran/min
Kapacita zásobníku: 20 nebo 25 nábojů
Délka hlavně: 134mm
Délka zbraně*: 282mm / 486mm
Hmotnost zbraně: 2,0kg

*-se složenou opěrkou / s rozloženou opěrkou


Para Mikro UZI

I když tato verze vznikla pouhou modifikací samopalu Mikro UZI, změny které byli na této zbrani provedeny byli ojedinělé oproti jiným typům zbraní UZI.
Na vrchní části pouzdra závěru zaujme lišta Picantiny pro uchycení různých doplňků, jako laserový značkovač, kolimátor,…. Napínací páka musela být z tohoto důvodu přemístěna na levý bok pouzdra závěru. Tento typ má nezvykle skloněnou rukojeť oproti jiným typům, kterých rukojeť svírá s tělem úhel devadesát stupňů. Důvodem byla možnost použití zásobníků z Glocku 17, které často používají Izraelské protiteroristické jednotky jako sekundární zbraň. Para Mikro UZI je standardně osazen Tritiovými mířidly.
Obrázek
Para Mikro UZI (uzitalk.com)


Příslušenství pro samopaly UZI

Pro samopal UZI vzniklo široké spektrum příslušenství. Díky úspěšnému uvedení na trh ve spojených státech se možnosti značně rozšířili. Od prvního typu byla k dispozici výměnná hlaveň pro cvičnou střelbu . Tato hlaveň je vizuálně výrazně odlišná od ostré. Slouží pro střelbu se slepou municí. Zanedlouho po té byli uvedeny na trh soupravy pro konverzi na jiné ráže. Od nejmenší .22LR až po .45ACP. Další ráže byli například 9x21, .41AE.
Další skupinou byli různé nástavce. Nástavec, který se zaměnil za hlavňovou matici, sloužil pro odpalování puškových granátů.
Obrázek
Doplňky UZI (uzitalk.com)

Výstupek na pouzdru závěru v přední části předpažbí slouží k uchycení bodáku ale i k uchycení různého příslušenství, jako světlomet nebo laserový značkovač. Je k dispozici i lišta standardu Picatinny, který se dá upnout na tento výstupek, co dál rozšiřuje možnosti použití různého příslušenství.
Obrázek
Doplňky UZI (uzitalk.com)

Už dříve bylo napsáno o velkokapacitním bubnovém zásobníku. Na civilním trhu ve Spojených Státech je možné zakoupit velkokapacitní zásobník pro ještě větší množství nábojů.
Mezi další doplňky patří různé druhy ramenních opěrek. Praktickým doplňkem je upravená horní část pouzdra závěru s uchycenou lištou standardu Picatinny pro další doplňky jako například kolimátor.
Obrázek
Příslušenství Mikro UZI (uzitalk.com)


UZI kontra Československé samopaly

Dost často je samopal UZI spojován s Československem, respektive se samopaly vz.48 a ZK476. Je to dané dobou vzniku samopalu Uziela Gala a vztahu Československých zbrojních firem k nově vzniklému Izraelskému státu.
Dalším faktorem značná podobnost konstrukce a technologie výroby Československého samopalu ZK 476 a samopalu UZI. I když se samopal ZK 476 nedostal do výroby, tak některé konstrukční prvky byli použité u konkurenční zbrani, která zvítězila v soutěži o standardní zbraň Československé Armády – samopalu vz.48. Tyto konstrukční prvky byli již popsané v části věnující se konstrukci samopalu UZI SMG, takže nemá smysl se k něm opět vracet.
Do jaké míry tyto prvky na Československých samopalech ovlivnili konstrukci samopalu Uzi se od počátku spekuluje. Důkazy o tom, že by Uziel Gal získal nějakým způsobem výkresovou dokumentaci k Samopalům ČZ vz.48 a ZK 476 neexistují. Zato je fakt, že Izraelská strana jevila o samopal ZK 476 zájem.
Od 29.června do 1.července roku 1948 byl ve Zbrojovce Brno důstojník generálního štábu Izraelské armády s příjmením Tall. Je o něm známé pouze, že prodělal výcvik v Britské Armádě a účastnil se bojů v Holandsku, v Belgii, v Itálii a v Africe ( Benghází, Tobruk ). Bylo mu umožněno si vyzkoušet kromě jiného i samopaly ZK 476 jak v pěchotním tak i ve výsadkářském provedení. Obě verze ho zaujali a tento vojenský veterán se o nich vyjadřoval, jako o nejlepší soudobé zbrani této kategorie. Zajímal se možnosti licenční výroby tohoto samopalu. S Josefem Kouckým konzultoval možnost uchycení bodáku a jeho uskladnění v dutině pažby.
V květnu 1950 odjeli zástupci Československých závodů přesného strojírenství do Izraelského Tel Avivu. Ze sortimentu našich zbrojovek nabízeli k prodeji pistoli ČZ50 a samopal vz.48 zástupci Izraelské strany nejevili o předložené zbraně zájem, ale požadovali prodej licence na samopal ZK 476 a o dodání minimálně 1500 kusů. Zvláštností bylo, že tento samopal nebyl ani dovezen ani nabízen. Touto nabídkou se MNO zabývalo, ale v červenci 1950 svým výnosem prodej licence do Izraele zamítlo ( z politických důvodů).

Obrázek

Epilóg

Tolik o samopalu, který patří asi k nejznámějším zbraním tohoto druhu a k jehož zrodu tak trochu pomohla i česká konstruktérská škola….

Obrázek
Doplňky UZI (uzitalk.com)

Manuál k samopalu je k dispozici ZDE

Zdroje:

http://www.uzitalk.com/index.html( Special Thanks to Dave )
http://world.guns.ru/
http://en.wikipedia.org/wiki/Main_Page
Střelecká Revue
Střelecký magazín
Uživatelský avatar
alibaba
7. Major
7. Major
Příspěvky: 707
Registrován: 15/8/2007, 00:30
Bydliště: Cotswold

Příspěvek od alibaba »

Místo pro doplnění.....
Inteligence má své hranice,
ale blbost je nekonečná....
Uživatelský avatar
alibaba
7. Major
7. Major
Příspěvky: 707
Registrován: 15/8/2007, 00:30
Bydliště: Cotswold

Příspěvek od alibaba »

Zajímavě upravený UZI použitý při trestním činu spáchaným v Dubnici nad Váhom.
Pro úspešné utlumení hluku výstřelu je nutné použití takzvaného subsonického střeliva ( střelivo jehož úsťová rychlost je menší než rychlost zvuku, vetšinou míň než 300m/s ).
Druhou možnosti je odebrání části plynů z drážek vývrtu hned za přechodovým kuželem. Při správné velikosti a počtu otvorů, tento prvek sníží i rychlost standartniho střeliva, které má při použití standartní hlavně nadzvukovou rychlost. Tento systém je použitý například u samopalů HK MP5 řady SD (SchallDämpfer) a je taky použit na zbrani o které je řeč s vyjímkou faktu, že byl vytvořen dodatečně.

Při trestním činu vraždy spáchaném 7.6.1999 v Dubnici nad Váhom vrah zanechal nedaleko místa činu vražednou zbraň - zvláštně upravený samopal UZI.
Obrázek

Na první pohled zaujme výčleněk u kořene předpažbí. Je plynový regulátor. Tento regulátor je zašroubovaný do objímky, která je nasunutá na hlaveň. Na vyobrazení je vidět i úprava na hlavni - zmenšení průměru a vytvoření otvorů do drážek. Otáčením šroubu regulátoru by se mělo přesně nastavit množství odpouštěného plynu.
Obrázek


Převzato z magazínu. ZBRANE, STRELCI A LOVCI 04/2002
Naposledy upravil(a) alibaba dne 14/2/2009, 23:28, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
hydrostar
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1717
Registrován: 26/9/2006, 21:19
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od hydrostar »

alibaba: K produkci samopalu UZI se přidaly i Chorvatsko a Čína.
Nechcu vypadat jako hnidopich, ale to Chorvatsko mě trochu zaráží. Když si veznu, že opravdu samostatné Chorvatsko vzniklo až na začátku devadesátých roků a že tato zbraň byla v té době již trochu zastaralejší, tak je to divné. Do té doby bylo Chorvatsko prostě jedna z federativních republik, tak mě celkem zaráží, že by jednalo jako samostatný stát a vyrábělo si co chtělo pro své vlastní jednotky, ketré vlastně teoreticky nemohlo mít. Doufám, že sem to napsal trochu srozumitelně.

Edit:
A kde máš ten samopal z Dubnice nad Váhom?
Hydrostar se s námi trvale rozloučil...
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sa58 »

Takto to dopadá, když je "kopie" daleko známější jak originál... Taky ale bylo od koho kopírovat, bohužel dnešní situace je někde úplně jinde...

Pro autora: přílohy v pdf příště nahrej do sekce Stáhnout.
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
Uživatelský avatar
alibaba
7. Major
7. Major
Příspěvky: 707
Registrován: 15/8/2007, 00:30
Bydliště: Cotswold

Příspěvek od alibaba »

To Hydrostar:
Ad Chrovatsko. Mozna tu bude tim, ze Chorvatske ERO ( kopie UZI ) od Army se vyrabi ( vyrabelo? ) od roku 1994. Chorvatsko vyhlasilo nezavyslost spolu se Slovinskem v roku 1991, ne?
Ad UZI z Dubnice. Kdyz jsem dolelal UZI tak jak muzes videt podle casu uz jsem byl znacne znaven a nechal jsem to na rano. Bohuzel pres den se dostanu na PALBU ( Admini udelejte s tim neco, prosim ) pouze pres tu Pinkolinovovu adresu, ale pres ni se zase nedostanu na Forum Foto. V noci to doplnim.


To sa58:
...nejlepsim prikladem je CZ75.
Diky za upravy.
Uživatelský avatar
hydrostar
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1717
Registrován: 26/9/2006, 21:19
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od hydrostar »

Jo to Chorvatsko, to sem věděl, kdy vzniklo, teda plus mínus rok, ale mně se nezdálo na tom to, že by ten samopal začali vyrábět těsně před tím, než to Izrael začal už vyřazovat, tedy že začal vyrábět už téměř zastaralou zbraň. Takže díky za přesnější vysvětlení i za vysvětlení té fotky z Dubnice nad Váhom.
Hydrostar se s námi trvale rozloučil...
Uživatelský avatar
Martin Hessler
poručík
poručík
Příspěvky: 715
Registrován: 12/5/2009, 16:49
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Chorvatsko a UZI

Příspěvek od Martin Hessler »

Bližší informace bohužel nemám (ostuda, ruční palné zbraně jsou můj obor), ale docela bych tomu věřil. V 90. letech se ve státech bývalé SFRJ vyráběly často pozoruhodné věci - vždyť tam byla občanská válka, dovoz zbraní narážel na embarga OSN a i kdyby ne, často nebylo za co nakupovat. Měl jsem v rukou několik samopalů "jugoslávské" výroby z předmětného období, a často se jednalo o zbraně sice velmi hrubě zpracované, výrobně někde na úrovni vesnického zámečníka, konstrukčně šlo zastaralé kompilace známých systémů, ale vždy byly funkční a občas i pozoruhodně účinné. Funkčnost a snadná výroba na dostupných strojích a z běžných materiálů byly asi prvořadé, sériovou prudukci něčeho na úrovni HK 416 by asi v takových poloamatérských podmínkách nezvládli.
Uživatelský avatar
alibaba
7. Major
7. Major
Příspěvky: 707
Registrován: 15/8/2007, 00:30
Bydliště: Cotswold

Příspěvek od alibaba »

No jugoslavci dokazou vyrobit i velmi kvalitni zbrane. Prikladem muzou byt jejich pistole anebo odstrelovacky na bazi kalasnikova ( frezovane pouzdro zaveru ).
Rozhodne bych se nebal, ze by nezvladly HK 416.
Predpokladam, ze by si poradili i s vyrobou nasi Sa vz.58 anebo dokonce Uk vz.59.
Inteligence má své hranice,
ale blbost je nekonečná....
Uživatelský avatar
Martin Hessler
poručík
poručík
Příspěvky: 715
Registrován: 12/5/2009, 16:49
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Martin Hessler »

No jugoslavci dokazou vyrobit i velmi kvalitni zbrane. Prikladem muzou byt jejich pistole anebo odstrelovacky na bazi kalasnikova ( frezovane pouzdro zaveru ).
Rozhodne bych se nebal, ze by nezvladly HK 416.
Predpokladam, ze by si poradili i s vyrobou nasi Sa vz.58 anebo dokonce Uk vz.59.
Samozřejmě že dokáží vyrábět dobré, kvalitní zbraně. Měl jsem ale na mysli nouzovou producki z let občanské války, samopaly vyráběné mimo zbrojovky - patrně ve víceméně improvizovaných dílnách malosériovým nebo kusovým způsobem. Za takové situace by jim bylo asi jedno, že Izraelci považují UZI za zastaralý a stahují ho z výzbroje. Hlavně že to střílí a výroba se dá zařídit rychle, bez velkých nákladů a nároků na kvalifikovaný personál (když je většina mužů ve válce).
Mírová produkce je samozřejmě o něčem jiném...
Neexistují žádné zoufalé situace. Existují pouze zoufalí lidé. /Heinz W. Guderian/
Uživatelský avatar
alibaba
7. Major
7. Major
Příspěvky: 707
Registrován: 15/8/2007, 00:30
Bydliště: Cotswold

Příspěvek od alibaba »

Tak to joo...
UZI je opravdu vyrobne nenarocny a pri tom spolehlivy.
Ale v jednoduchosti ho predci MAC-10, kteremu byl UZI vlastne vzor. Pokud si dobre pamatuju tak byly i verze s lisovanym zaverem vylitym olovem!!!
Inteligence má své hranice,
ale blbost je nekonečná....
Odpovědět

Zpět na „Pěchotní výzbroj“