Asie, Pacifik, Japonsko, Čína 1931-1945 č. 215.

Moderátoři: michan, jarl, Pátrač

Uživatelský avatar
Vlastimil Čech
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 575
Registrován: 3/12/2012, 16:49
Bydliště: vesnice nedaleko F.-M.

Re: Asie, Pacifik, Japonsko, Čína 1931-1945 č. 215.

Příspěvek od Vlastimil Čech »

hmmm... a Japonci na Havaji bombardovali jen vojenské cíle, že? Pak by to odsouzení za zločin mělo logiku...
Ovšem pak se klasicky přitvrzovalo a přitvrzovalo, oboustranně. :sad:
Mirek58
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4794
Registrován: 31/7/2012, 19:15

Re: Asie, Pacifik, Japonsko, Čína 1931-1945 č. 215.

Příspěvek od Mirek58 »

Kupodivu ano, konkretně na Havaji se Japonci plánovitě věnovali vojenským cílům.
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11468
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Asie, Pacifik, Japonsko, Čína 1931-1945 č. 215.

Příspěvek od Zemakt »

Jakou logiku? Ona se v tom dá nějaká najít jo? Bombardovali vojenské cíle, odsouzení respektive frašku jsem popsal. Přičemž Japonci stínali hlavy na potkání jen za blbý pohled. Ale ono to dává logiku :shock: . A propo, nemyslíte, kdyby bombardovali civilní cíl, nebo kdyby jim to někde více ujelo, že se to alespoň minimálně objeví v nějaké japonské historiografii. Co? Tohle má logiku.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Kouzelnik
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1305
Registrován: 27/9/2017, 22:23

Re: Asie, Pacifik, Japonsko, Čína 1931-1945 č. 215.

Příspěvek od Kouzelnik »

@Vlastimil Čech... nevím odpověď (mj. protože mi není úplně jasný smysl Tvého dotazu)

Tj. jestli jsem Tě správně pochopil, tak tipuji, že primární roli hrály účely propagandy (dnešním jazykem "marketingové komunikace"), kdy patrně soudní projednávání s Doolittlovými lidmi v Japonsku atd. bylo součástí nějaké strategie "marketingové komunikace"
... protože propaganda zaměřená na povzbuzování válečného "nadšení" daňových poplatníků/branců, většinou po čase zmizí "jak prd ve větru", tak mě příliš propaganda nezajímá, tj. nejsem schopen ani nasměrovat na konkrétní historickou literaturu na toto téma.

Nicméně možná mělo nějakou souvislost s reakcí japonské vlády na nálet (=soud,...), že dva týdny po Doolittlově náletu se v Japonsku (a patrně i v Koreji, Formose,...) konaly parlamentní volby. Pár detailů (včetně vysvětlení, proč volby v 1942 měly patrně malý vliv na reálné kroky japonské vlády resp. na tvorbu japonské vlády) viz https://en.wikipedia.org/wiki/1942_Japa ... l_election

Vlastimil Čech píše:Krásný článek.
Slyšel jsem, že poprava těch amerických letců byla provedena mečem a veřejně. Nevíte, proč byli odsouzeni a proč jenom tihle, když v zajetí byli i další? Japonsko přece vyhlásilo USA válku docela oficielně, tak by neměl být jen tak důvod k popravě...
Prostě to bylo něco jiného, než v té Syrii, kde zajatého letce upálili v kleci.
Jestli jsem záběry filmu pochopil správně, tak zadrženému ukazovali vypálené domy, ohnem zmrzačená těla civilistů a pak mu asi řekli: "Tyhle lidi jsi upálil, podívej se. Tady ty domy si zničil ohněm. Tož i tebe darebáku, ohněm zničíme, aby to bylo spravedlivě a vojákem nejsi, nejsme s tvojí mateřskou zemí ve válce, darebáku a vrahu! "... Tam to nebyla válka, ten člověk nebyl vojákem ve válce. Stejně tak bylo argumentováno v Iráku a Somálsku: USA válku nevyhlásili a tedy tady chlpcia se zbraněmi jsou zločinci a byli vydáni lidové spravedlnosti... Ale v tom Tokiu to bylo něco jiného! Byla vyhlášena válka. Veřejná poprava byla určitě zaznamenána neutrálními státy (SSSR?). Takže tím něco Japonsko sledovalo, co??? Co ti vojáci provedli nad rámec svých vojenských povinností, že to tak Japonce rozlítilo?
R.I.P.
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11468
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Asie, Pacifik, Japonsko, Čína 1931-1945 č. 215.

Příspěvek od Zemakt »

Žádné soudní projednání se nekonalo. Jednalo se o jednostrannou půl hodinovou frašku. Bez advokátů, tlumočníků, výslechů. Prakticky se zřejmě jen přečetl ortel. Chápeme se? A proběhlo to v Šangaji, načež si to nechali ti pseudosoudci posvětit z Tokia (tam si zřejmě řekli, a jejej osm už je asi dost, tak to škrtnem o bůra. Vlk se nažere a koza zůstane celá. Toť můj odhad).
Naposledy upravil(a) Zemakt dne 5/1/2020, 17:58, celkem upraveno 1 x.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Kouzelnik
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1305
Registrován: 27/9/2017, 22:23

Re: Asie, Pacifik, Japonsko, Čína 1931-1945 č. 215.

Příspěvek od Kouzelnik »

@Zemakt... díky za upřesnění. Sice jsem nemyslel plnohodnotný (trestní) soud v dnešním (českém) slova smyslu vč. hlavního líčení. Ale "za půl hodiny" se vším všudy, tak to jsem překvapen. Až tak velkou frašku jsem nečekal. Omlouvám se, pokud jsem někoho mystifikoval.

BTW Shanghai jako místo téhle japonské "taškařice" je zajímavé. Bo hlavní projaponští kolaboranti tou dobou IMHO měli sídlo v Nankingu
R.I.P.
czc32324
četař
četař
Příspěvky: 64
Registrován: 12/9/2014, 19:18

Re: Asie, Pacifik, Japonsko, Čína 1931-1945 č. 215.

Příspěvek od czc32324 »

https://www.youtube.com/watch?v=UBhN28eTuP8
Tady je instruktážní video.

Je to příklad soudu kdy souzenému hrozí za vraždu holuba trest smrti.
Jak je dobře vidět, stačilo jim pouhých 5 minut 15 sekund na celý soud. Z toho je vidět že proti Angličanům jsou Japonci žabaři. (Je to parodie na válečné soudy z WWI.)
Uživatelský avatar
Alfik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4160
Registrován: 16/9/2008, 19:23
Bydliště: Jeseník

Re: Asie, Pacifik, Japonsko, Čína 1931-1945 č. 215.

Příspěvek od Alfik »

czc32324 píše:https://www.youtube.com/watch?v=UBhN28eTuP8
Tady je instruktážní video.

Je to příklad soudu kdy souzenému hrozí za vraždu holuba trest smrti.
Jak je dobře vidět, stačilo jim pouhých 5 minut 15 sekund na celý soud. Z toho je vidět že proti Angličanům jsou Japonci žabaři. (Je to parodie na válečné soudy z WWI.)
Kam se hrabou na C a K...

K těm rozsudkům a popravám letců, stejně jako k likvidaci rolníků, a stejně tak i k Heydrichiádě, resp. k důvodům těchto akcí:
Zabýváte se blbostma. Jako byste něvěděli, že už přísloví praví: Když chceš psa jíst, vždycky hůky najdeš.
Na co důvod? Ať už racionální, či nikoli?
"Zapomněli jste na syny Vorvénovy. Ztratili jste Greptrovo kladivo. Vás nikdo mstít nebude." Dr. Lazarus
Uživatelský avatar
t.hajek
7. Major
7. Major
Příspěvky: 442
Registrován: 26/2/2009, 12:03
Bydliště: Praha

Re: Asie, Pacifik, Japonsko, Čína 1931-1945 č. 215.

Příspěvek od t.hajek »

Sověti internovali americké letce. V první fázi OK, ale v té době už byli přece spojenci. Proč nebyli předáni do USA mnohem dříve než pokoutně jakoby útěkem v roce 43? Víme o tom něco bližšího?

Jedině, že by se chovali jinak k US vojákům bojujícím proti Německu, Itálii a spol. a jinak proti Japonsku, ale to se mi zdá nějaké divné.
ObrázekObrázekObrázek
Mirek58
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4794
Registrován: 31/7/2012, 19:15

Re: Asie, Pacifik, Japonsko, Čína 1931-1945 č. 215.

Příspěvek od Mirek58 »

Protože s Japonskem měli smlouvu!
Tedy se podle ní museli chovat.
A kdyby letce hned přesunuli do Ameriky, tak by se s tím US media hned chlubila.
- Naši hrdinové se vrátili -
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11468
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Asie, Pacifik, Japonsko, Čína 1931-1945 č. 215.

Příspěvek od Zemakt »

Ona smlouva může být tím důvodem. Načasování útěku pak zase se zmiňovaným postupným uvolňováním informačního embarga ze strany USA. V dubnu 43 odkryli poslední kartu a v květnu 43 proběhl "útěk". Nevím, spekuluji, ale vypadá to dost blbě, když na jednu stranu lifruju Stalinovi vojenský materiál horem dolem, a on mi drží v zajetí hrdiny.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
czc32324
četař
četař
Příspěvky: 64
Registrován: 12/9/2014, 19:18

Re: Asie, Pacifik, Japonsko, Čína 1931-1945 č. 215.

Příspěvek od czc32324 »

Alfik píše: Kam se hrabou na C a K...
Ten co jsem postnul bylo ze soudního líčení, kde první co udělali bylo že pokutovali obhajobu za to že se dostavila. Pokutovali obhájce pokutou 2000 dolarů. Obhájce to komentoval slovy "tohle je jako u skutečného soudu", asi měl zkušenosti.
Uživatelský avatar
jarl
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 4079
Registrován: 19/2/2009, 15:45
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic

Re: Asie, Pacifik, Japonsko, Čína 1931-1945 č. 215.

Příspěvek od jarl »

Právě čtu monografii o letadlové lodi Hornet od Lisle Rose, kde je i kapitola věnovaná Doolittleho náletu. Zaujala mě informace, že leteckým důstojníkem Hornetu byl tehdy jistý fregatní kapitán Apollo Soucek. Hned mě napadlo, jestli se nejedné o nějakého Čechoameriana, takže jsem si jeho jméno zadal do vyhledávače a zjistil jsem zajímavé věci. Apollův otec Jan (John) Souček se narodil v r. 1865 v Ovčárnách na Kolínsku a měl šest sourozenců. Jeho rodiče se v r. 1875 rozhodli s celou rodinou odejít do USA, kde se Jan v r. 1895 oženil s Čechoameričankou Lydií Pishnyovou. Měli spolu čtyři děti, a protože Jan měl zálibu v řecké mytologii pojmenoval je Myrrha. Apollo, Zeus a Venus. Apollo se narodil 24. února 1897 v Lamontu v Oklahomě a po celý život se hrdě hlásil ke svým českým kořenůma uměl dobře česky. V r. 1921 dokončil námořní akademii v Annapolisu. Později prošel pilotním výcvikem a v meziválečném období na sebe upozornil několika výškovými rekordy. Za druhé světové války sloužil na několika letadlových lodích a za statečnost projevenou při potopení Hornetu byl vyznamenán Stříbrnou hvězdou. Bojoval i v korejské válce, ale v r. 1955 (už jako kontradmirál) byl pro špatný zdravotní stav předčasně penzionován a 19. července 1955 umírá. Jeho jméno nese námořní základna Apollo Soucek Fields, a když se hledal název pro vesmírný program, jehož cílem bylo přistání na Měsíci, Zeus Souček údajně (!) vnukl vedoucímu projektu myšlenku pojmenovat jej podle řeckého boha slunce a na počest svého bratra Apolla.

http://www.vlasteneckyspolek.cz/apollo- ... o-krajana/

https://www.lidovky.cz/noviny/cesky-odk ... noviny_sko

Obrázek
Kontradmirál Apollo Soucek
ObrázekObrázek

Strýček Vova slíbil národu Ukrajinu a dal mu Afghánistán!
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11468
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Asie, Pacifik, Japonsko, Čína 1931-1945 č. 215.

Příspěvek od Zemakt »

Starý pán Souček musel být do antiky hodně zápalen, umím si představit pojmenovat třeba psa. Kerberos, Kerbi. Ale děti? Díky Jarle, netušil jsem.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
jarl
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 4079
Registrován: 19/2/2009, 15:45
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic

Re: Asie, Pacifik, Japonsko, Čína 1931-1945 č. 215.

Příspěvek od jarl »

A děti z druhého manželství pojmenoval Ormus a Remus. To by mu na matrice ve starém dobrém Rakousku asi neprošlo. Ale v Americe to možné je. Jednu Venuši co udělala na tenisových kurtech díru do světa asi známe všichni.
ObrázekObrázek

Strýček Vova slíbil národu Ukrajinu a dal mu Afghánistán!
Kouzelnik
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1305
Registrován: 27/9/2017, 22:23

Re: Asie, Pacifik, Japonsko, Čína 1931-1945 č. 215.

Příspěvek od Kouzelnik »

K tomu pojmenování v kontinentální Evropě a v předWW2 Spojených státech:

Mě osobně se líbí používání číslovek jako součásti názvu, když se to nepřehání.

Takže člověku je hned jasné, že když v Pearl Harbour to velmi schytala USS Oklahoma (BB-37), zatímco USS West Wirginia (BB-46) byla poškozena, tak ztráta Oklahomy byla ztrátou o dost starší kocábky než kdyby se potopila BB-46. Naproti tomu u britských bitevních lodí není v pojmenování žádný systém, viz např. bitevní lodě třídy Revenge vs. HMS Rodney = o více než 10 roků mladší (jsem si vědom, že admirál Rodney by se možná cítil dotčen, že suchozemcům není tak znám, ale já fakt dlouho myslel, že HMS Rodney je +- stejně "hodnotná" BB jako BB Ramillies či její sestry, které za WW2 spíše plnili podpůrné úkoly).



Podobně se mi líbí číslování ulic v USA (jde-li o pravidelnou městskou zástavbu s minimem přírodních aj. orientačních bodů = skoro každá ulice je "na jedno brďo"). https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_n ... _Manhattan

Ve střední Evropě znám akorát jedinou aplikaci číselného označování ulic a to v části Zlína tzv. Lazy I až V
https://mapy.cz/zakladni?x=17.6802065&y ... id=2136858
R.I.P.
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11468
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Asie, Pacifik, Japonsko, Čína 1931-1945 č. 215.

Příspěvek od Zemakt »

Klasifikační označení lodí měli také Briti, to že se obecně v literatuře nepoužívají je věc druhá.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
Vlastimil Čech
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 575
Registrován: 3/12/2012, 16:49
Bydliště: vesnice nedaleko F.-M.

Re: Asie, Pacifik, Japonsko, Čína 1931-1945 č. 215.

Příspěvek od Vlastimil Čech »

:???: promiňte, jen tak pro odlehčení a mimo téma: čísla v názvech ulic jsou dosti rozšířená i u nás, například v Ostravě:
1. května
1. máje
30. dubna
17. listopadu
28. října
:lol: :lol: :lol:
Kouzelnik
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1305
Registrován: 27/9/2017, 22:23

Re: Asie, Pacifik, Japonsko, Čína 1931-1945 č. 215.

Příspěvek od Kouzelnik »

Vlastimil Čech píše::???: promiňte, jen tak pro odlehčení a mimo téma: čísla v názvech ulic jsou dosti rozšířená i u nás, například v Ostravě:
1. května
1. máje
30. dubna
17. listopadu
28. října
:lol: :lol: :lol:
Když jsme u výročních "datumových" ulic, tak co říkáte na případné pojmenování: Ulice 29. února? Existovala by v jednom roce ze čtyř a mezičase (=mezi přestupnými roky) by tahle ulice byla zmizelá... :-?
R.I.P.
Odpovědět

Zpět na „Asie, Japonsko a Čína 1931 - 1945“